Apache23
18.08.10,14:10
Ahoj poradáci,
Mám takú hriešnu podnikatelskú myšlienku a nejaký malý kapitál.
Ide o bussiness ktorý už vo svete je i keď je stále relatívne nový. (do 5 rokov) USA, Jap., Singapur. Plus množstvo menších hlavne v USA. Každý v každej krajine vystupuje pod inou značkou. V USA su dve hlavne a niekolko okopirovanych značiek. Prirovnam to ked už ide o franchise napr k Macdonaldu, hamburger dokáže a môže vyrobiť hocikto, len sa mesmie volať MacDonald. (Alebo sa mýlim?)

Otázka: Mám dve možnosti.
Ísť do franchisu (Už som začal komunikáciu) a podriadiť sa ich podmienkam ale mať úvodné Know-how a hneď recept na výrobu.
Alebo sa do toho pustiť (a vytrápiť sa s princípom výroby a zohnaním strojov - nie nereálne len náročné) a vymislieť si vlastnú značku, začať od piky a mať možnosť práve v budúcnosti sa stať ak to bude mať úspech "Franchise-rom".
V obidvoch prípadoch je ale podľa vzoru zo sveta vysoké riziko že budem čeliť kopírovaniu a vznikaniu podobných značiek. Dá sa predtým nejak brániť? Alebo jedinou možnosťou je rýchly nástup na trh a premyslený marketing? Ktorú z vyššie uvedených možností odporúčate a prečo?

Ďakujem za nápady, postrehy či odporúčnia.
hanelie
18.08.10,12:16
ak si sám do franšízy neodporúčam /nemyslím teraz budúcich zamestnancov
Apache23
19.08.10,07:17
Prepáč ale vôbec som tvojej odpovedi neporozumel.
Ak si sám....ano som sám. Neodporúčaš ísť do franchizu alebo naopak sám nejaký potom rozbiehať?
hanelie
19.08.10,07:40
áno, sám rozbehnúť svoje,
podmienky franšízy sú fakt náročné / a nielen finančne
profesional
19.08.10,07:44
Ak nemas potrebne receptury (snad som pochopil spravne ze ide o potravinarsku oblast), nemas potrebne technologicke postupy, technologicke zazemie a pod, tak su tu 3 moznosti:

A. Chod do franchizy - pomerne vysoke pociatocne naklady, nutnost podriadit sa a pomerne vysoke odvadzanie podielu na zisku.

B. Urob si vlastny biznis - ak mas dostatok prostriedkov, je mozne receptury, technologicke postupy atd. dat urobit novym subdodavatelom, ktori to zvladnu. Toto je sice na uvod niekolkonasobne vyssia investicia ako kupa franchisingovej investicie, ale z hladiska dlhodobeho je to ta najvyhodnejsia moznost.

C. Urob si vlastny biznis a postupne sa uc. Staci maly kapital. Jediny problem je ze ti bude pomerne dlho trvat kym sa dostanes na uroven dostatocne vysokeho zisku a prevadzkoveho cash flow. A druhym rizikom je ze to proste nezvladnes a krachnes.

Takze si musis zodpovedat tieto dve otazky:

1. Mas dostatok podnikatelskych schopnosti a skusenosti aby si dokazal taky biznis rozbetah sam?
Ak nie, tak otazku cislo 2 radsej ani necitaj.
2. Mas aspon trojnasobok toho co by ta stala franchisigova licencia plus naklady na rozbeh vo franchisingovom modeli?

Ak si na obe otazky odpovedal ANO, tak chod variantou B. Ak si na prvu otazku odpovdal NIE, radsej nepodnikaj. Aspon nie v oblasti kde existuje uz konkurencia ktora dokonca predava franchizy. Ak si na prvu otazku odpovedal ANO a na druhu NIE, tak chod variantou A.
Apache23
20.08.10,11:17
Ďakujem za úžasnú a vyčerpávajúcu odpoveď, nemúžem ju ohodnotiť ale inak by som dal 1000bodov. ;o)))
A k téme.
Ano pochopil si to perfektne.
A. Keby tam bolo aspoň jedno pre tak sa nepýtam a idem do toho. Bohužial okrem prvotnej malej podpory vtom vidím do budúcnosti len obmedzenia. I keď ma zaujala možnosť "Master Licencie" (zdroj. franchiseportal.sk) nakoľko by šlo o medzinárodnú spoluprácu. Stále vtom vidím len nevýhody. Tento typ biznisu je zatial len v USA, Ázií a na kontinente Europy len v GB a aj tam sa to len od roku 2007 rozbieha a majú zatiaľ iba niekolko pobočiek. (6) I keď mi odpísali že momentálne expandujú do emirátov a Brazílie. Primárne sa spolupráci nebránia a chcú môj profil. Ja zatiaľ netuším ich podmienky a musím vymislieť akou formou snimi budem komunikovať aby som neprišiel o možnosť spolupráce ale nechal si otvorené aj zadné vrátka.
B. Táto varianta mi príde asi ako naj voľba a rád by som sa vybral touto cestou. Stými postupmi a receptúrami to nevidím čierno ale nejaký čas na vyšperkovanie to určite zaberie. Na technológiách už pracujem a snažím sa vypátrať stroj podobný v našich podmienkach. Zatiaľ vôbec neuvažujem nad ponukou franšízu dalej odomna. Najprv by som musel postaviť vlastný biznis na nohy plus niekolko prevádzok po najväčších mestách na Slovensku a až potom by sa dalo o tom uvažovať. Prostriedky male sú a je možnosť dostať takmer bezúročný úver. Len odvaha a presvedčenie aby bolo. :o)
C. tiež pripadá do úvahy ale ak sa prvá prevádzka ukáže ako úspešna a biznis perspektívny, tak je vysoké riziko že začne vznikať konkurencia ako huby po daždi. čomu by som chcel samozrejme predísť a beriem to ako riziko.

Odpovede na otázky:
1. Nie som úplne sám. Mal by som za sebou aj rodinu z bohatými podnikatelskými skúsenostami. Schopnosti mám určite a osobnú skúsenosť z Írska kde som síce len 3 mesiace ale úplne od piky robil pri otváraní špeciálneho kuracieho fasfoodu z USA. Beriem to už dnes ako dobrú skúsenosť. Čiže odpovedal by som ÁNO!
2. Cenu licencie a ani jej podmienky zatiaľ ešte ani netuším. Zatiaľ je premňa tažko definovať trojnásobok ale pracujem na tom. ;o)))

Čiže zatiaľ mám jedno ÁNO a na druhom sa bude pacovať. Zatiaľ len ako opis situácie. Ešte raz ďakujem za super info a akékoľvek ďalšie nápady a poznámky.
Momentálne pracujem na zistení dostupnosti stroja ktorý by som potreboval. (123dopyt.sk zatiaľ nepriniesol žiadne výsledky). Bez stoja,jeho ceny a výrobného postupu sa nepohnem. Ak to nevyriešim ostane mi aj tak nakonie iba možnosť A.
Na dizajn, promo, značku,logo a nejaký marketing si trúfam. No ak chcem vytvoriť aj dobrý produkt budem musieť jeden (minimálne) stroj zadovážiť a nejde o lacný špás.
Zatiaľ milionkrát vďaka a pekný deň.
profesional
21.08.10,08:59
V potravinarskom biznise ked ide o fastfoody stoji obvykle najlacnejsia international master licence vyjde na 100.000 USD. Ono cena licencie je zavysla v prvom rade na velkosti trhu pre ktoru dostanes Masters license. Kedze sme iba 5 milionovy trh s podpriemernou kupnou silou, tak si myslim ze za 50.000 USD by ti tu licenciu dali.

V pripade ak nevies najst potrebny stroj, tak:

1. skus nahadzat poziadavky o informacie o stroji na zahranicne fora, hlavne do anglicky hovoriacich. V pripade vodneho nadpisu je sanca ze ti napisu priamo ludia co robili alebo robia v sieti od ktorej si uvazoval alebo uvazujes nad kupou franchizy. Ludia ti napisu pomerne presne informacie o stroji.

2. Nasledne si najdi niekoho kto ti nakresli aspon priblizne nacrty tych strojov so zakladnymi kotami.

3. Chod na weby azijskych sprostredkovatelskych organizacii a komor. A posli im tie nacrty s kotami a popis stroja. Oni to rozposlu stovkam potencialnych vyrobcov a oni ti pomerne rychlo daju ponuku za kolko by ti ten stroj vedeli vyrobit, pripadne s tebou odkomunikuju dalsie detaily.

4. Ponuky od 5 najlepsich si nechaj posudit ludmi co spolupracuju s vyrobcami v Azii. V SR na to firmu nemame ale v CR su uz dve. Za pomerne maly poplatok ti preveria vyrobcov, ich kvalitu, skutocne moznosti, serioznost atd. Na zaklade toho vyber komu das stroj vyrobit. Nesnaz sa kupit uz hotovy bezne vyrabany stroj. Take totiz ma uz urcite tvoja konkurencia alebo sa k nim lahko dostane tvoja buduca konkurencia. Tajomstvo do istej miery jedinecnej chuti potravinarskych produktov nie je len v recepture ale v presnej detailnej technologii vyroby a to si strazi kazda firma ako oko v hlave.

V pripade ak si netrufas sam na krok c. 1, tak si najdi niekoho na getafreelancer.com alebo na guru.com - za par dolarov sa urcite najde niekto kto ti to vsetko dokaze pobehat po nete, poinzerovat a vysledky nasledne zhromazdit do reportu.

V kroku 2. oslov niekoho kto robi priemyselny navrh, alebo navrh uzitkovych zariadeni. Trvaj na tom aby bolo riesenie co najneobvyklejsie ale zaroven technicky cim menej zlozite (koli nakladom vyroby).

Ak sa ti nechce hladat vhodne weby prekrok c. 3, znovu mozes vyuzit getafreelancer.com alebo guru.com. Za par dolarov ti niekto spise weby kde ma zmysel si dat dopyt a aj ti ho tam zadaju. Ostatnu komunukaciu odporucam uz ale robit s potencialnymi vyrobcami sam.

V pripade ak nevies o firme pre krok c. 4, tak mi napis. Neviem takto z hlavy presne linky ale mozem v pripade potreby ich niekde vyhrabat (mam ich niekdeulozene).

Ak mozem jednu radu - Otvorenie fastfoodu resp. fastfoodovych sieti - najidealnejsi sposob marketingu sa ukazal - co je velmi zaujimave - cez reklamne spoty v radiach a cez reklamne sutaze v radiach. Kombinovane to bolo s bilboardami, ale iba s pomerne malym mnozstvom a aj to len v mestach kde sa fastfoody otvarali a iba v blizkosti lokacie otvorenia.

Pri volbe znacky obrovsky pozor - 1. Musi byt lahko zapamatatelna. 2. Potravinarsky priemysel je priemysel kde je celosvetovo chranenych velmi vela znaciek. Je iba velmi malo odvetvi v ktorych je tak vela chranenych ochrannych znamok. Znacka v potrevinarskom priemysle by mala pozostavat bud z maximalne 2 slov, pricom tieto nesmu obsahovat pismeno "x", ani pismeno "w". Tie stredoeuropanov v potravinarskych znackach irituju. V pripade ak chces pouzit znakovu znacku, tak maximlne 3 pismena. 4 sa hodia pre firmy ekonomickeho a poradenskeho zamerania. Kedze nepredpokladam ze tak skoro budes sirit svoj biznis do zahranicia, mozno je nacase aby sa tu niekto zamyslel nad cisto slovenskym nazvom.

A to ze pride konkurencia - to si bud isty. Zaklad je inovovat, inovovat, inovovat. Vtedy ta konkurencia neohrozi.
Apache23
19.10.11,07:43
Dakujem za vsetky rady. Nakoniec to dopadlo takto: www.jogojogo.sk (Nazov je JOGO len domena nebola volna ) a radu inovovat, inovovat a inovovat si beriem k srdcu. ;o)))
profesional
20.10.11,06:10
Musim ta pochvalit. Naozaj si urobil produkt ktory ma zmysel aj vo franchisingovom koncepte.
Uz len par malych postrehov. Slovo mrazeny a cerstvy akosi v podvedomi nejdu dohromady. Bud je vec cerstva alebo je uz mrazena a teda to navodzuje pocit akejsi instantnosti z mrazaku. Takze moj navrh je skus to zmenit na "cerstvy ladovy jogurt".

1. Okamzite tym odburas u ludi pocit ze si tie dve vlastnosti odporuju.
2. U ludi pocit ze je nieco ladove, vyvolava ladovej sviezosti - na zaklade rozsiahlej reklamy vyrobcov zuvaciek. A teda u ludi to vyvolava podvedomy dojem sviezosti. Takze im tym vlastne hovoris ze ide o produkt kde im poskytujes ladove osviezenie.
3. Znie to o ttochu exostickejsie ako ked napises mrazeny. Mrazene su polotovary. Ale ladova je kvalitna zmrzlina, kvalitna zuvacka..

Musm ta pochvalit za design webu. K tej flashovej animacii odporucam urobit este dole pod nou take male pocivnitko na obrazky, nieco ako sipky. Nech si mozu vsetky tie uvodne obrazky pozriet aj ti ludia co nepouzivaju Flash. Vies, flash ma nainstalovany a povoleny iba menej ako 1/3 uzivatelov internetu. Takze tymto v podstate prichadzas o 2/3 navstevnikov. Tj. je nutne urobit to tak aby v pripade ze uzivatel nema flash sa mu nacital jeden z tych obrazkov ako staticky uvodny a aby mal moznost si ich prezriet vsetky stlacanim obrazkoveho tlacitka sipky.

Ale inak skvely desing. Minimalisticky, ale dostatocne vyrecny. Vidavam vela produktov a radim vela firmam. Takze si dovolim povedat ze tvoj koncept tak ako si ho ponal a ako ho prezentujes ma nezanedbatelnu sancu uspiet.

To si ty kupil master licenciu pre SLovensko, alebo si si vytvoril vlastny produkt a budes distribuovat licencie ty?
Gina Er
20.10.11,06:57
Dakujem za vsetky rady. Nakoniec to dopadlo takto: www.jogojogo.sk (http://www.jogojogo.sk) (Nazov je JOGO len domena nebola volna ) a radu inovovat, inovovat a inovovat si beriem k srdcu. ;o)))
to je výborné!!! smajlík tlieskajúci a päste držiaci.
Apache23
21.10.11,07:22
Dakujem za pochvalu, potesi po roku a pol tvrdej prace.
Ktomu cerstvemu ladovemu jogurtu - vo svete je produkt znamy ako "fresh frozen yogurt" a nijak inak. Mrazeny vtomto pripade neznamena v plastovom tegliku v mraziaku v supermarkete. Proces mrazenia je len tesne pred vydajom a receptura je nadstavena tak aby nezmrzol na kost ale ostal kremovity. A konecne najpodstatnejsia vec je ze ma hygiena klasifikovala ako "Vyrobcu" a moj jogurt vyrabam v stroji z ktoreho ho podavam. Cize je aj CERSTVY a aj MRAZENY. A slovu LADovy som sa chcel vyhnut, nakolko i ked na rozdiel od zmrzliny nejde o sezonny produkt ale aj tak neviem ako by reagovali ludia v zimnom obdobi na ladove. Moja snaha bude dostat jogo do povedomia a potom uz nebudu riesit iniciaciu pre mrazeny a cerstvy.

Ktomu webu - skus zajst myskou na stred pod obrazok a vyroluje sa ti menu (dolava, doprava a pause) a mozes manualne preklikat pripadne pauznut.
A flash tam nieje. Som dlhorocny pouzivatel iPhonu a ak vies tak iPhony neprehravaju flash (je to dlha story ale neprehravaju ) a preto bola moja poziadavka na html5 co je vlastne nahrada flashu a buducnost webu. Cize pojde to prehrat takmer kazdemu od PC 386 a vyssie. ;o))))

Co sa tyka masterlicencie tak NIE nekupil som nic. Makal som tvrdo a postavyl som si koncept sam. Vratane receptury ktora je lepsia ako maju aj najvecie americke spolocnosti. ( To mi potvrdilo uz viac ludi zijucich v statoch ) Ja by som rad predaval franchise a masterlicencie dalej. Znacka je uz registrovana takze som ready. ;o)))

Momentalna situacia je vsak ze som obrovsky kapital investoval do vyvoja a prvej (mojej) prevadzky na otestovanie. Kedze som z BB tak som to otvoril tu v obchodnom centre. Po piatich mesiacoch mozem povedat ze je to urcite zivotaschopne. Rozsiril som sortiment a este chcem. No centrum je tu zufale a akcii vnom strasne malo. Kazdy ma ubezpecuje ze zaciatky su tazke no som v dost mizivej situacii momentalne. :o(
Vramci rodiny ideme otvarat buduci tyzden prevdzku v AVIONE v BA a do ktorej vkladam velke ocakavania nakolko je tam centrum ovela plnsie ako to v BB. Ideme bez licencie no otestujem si postupy v pripade predaja frančízy. A hlavne by BA mohla trochu kym sa znacka rozbehne potiahnut aj BB. No bojim sa tu toho takto verejne napisat viac ale mam viziu a mam plan. Presne viem co by som chcel dosiahnut buduci rok a rok potom.

Dakujem za napady.

Gina: Ďakujem. :o))))
Gina Er
23.10.11,16:12
škoda,že nebývam v BA :(
(a v TN neplánuješ? ;))
Apache23
24.10.11,12:13
Plany by boli len vsetko chce cas. Step by step treba rast. ;o))) Ale ak sa najde nejaky zaujemca z tej oblasti a je tam nejaky zaujimavy priestor na to tak branit urcite nebudem. ;o)))