seweranka
18.08.10,15:32
Dobrý deň,syn si kúpil auto do firmy 06.08.2010.Tento rok si však chce uplatniť výdavky %z príjmu tzv.paušálne výdavky.Pokiaľ viem,tak tento rok si uplatniť odpisy nemôže a nejde ani o prerušenie odpisov,ale že na ne stráca v tomto roku nárok.V roku 2011 však bude viesť JU a pokračovať v odpisoch.Prosila by som o radu,ako zavediem auto do firmy,čo urobím z FA z roku 2010 za kupu auta / v hotovosti/,prípadne kedy vypracujem odpisový plán.Neviem ako mám celú túto operáciu vykonať správne z učtovného hľadiska.Veľmi pekne ďakujem
Zita5
20.08.10,08:54
MV je zakúpené v období kedy chce SZČO použiť paušálne výdavky § 6 odst.10 .Podľa uvedeného paragrafu SZČO je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach .


Z môjho pohľadu, ako ste už poznamenala , nemá nárok na odpis a nemá nárok ani na prerušenie odpisovania a tým ani na predĺženie lehoty odpisovania §22 odst.9

(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.

Z uvedeného vyplýva , že tento majetok a odpisy vediete len evidenčne a podľa môjho názoru toto vozidlo potom v roku vedenia preukázateľných výdavkov(vedenia účtovníctva v r.2011) potom začnete odpisovať ako v ďalšom roku resp.v ďalších rokoch .

T.j. napríklad- postup rovnaký ako pri preradení MV z osobného užívania do podnikania § 24 odst.5.

Toľko môj názor.
seweranka
26.08.10,13:08
Ďakujem velmi pekne,ešte mi robí problém,či mám robiť učtovné odpisy aj v roku 2010 a ako sa vlastne robia.Robím iba krátko,tak pátram a učím sa na "porade" .Dokonca,minuly rok som manželovi nerobila účtovné odpisy a neviem,ako z toho von.Auto kupil 03/2009 .Dá sa to dorobiť?Ďakujem
Janurka
29.08.10,16:31
Ďakujem velmi pekne,ešte mi robí problém,či mám robiť učtovné odpisy aj v roku 2010 a ako sa vlastne robia.Robím iba krátko,tak pátram a učím sa na "porade" .Dokonca,minuly rok som manželovi nerobila účtovné odpisy a neviem,ako z toho von.Auto kupil 03/2009 .Dá sa to dorobiť?Ďakujem
Od 1.3.2009 bol novelizovaný zákon o účtovníctve, kde v § 28 ods. 3 sa umožnilo podnikateľom účtujúcim v jedn. účtvníctve určiť účtovné odpisy vo výške daňových odpisov podľa zákona o dani z príjmov. Pri zvolení tohto postupu sa účt. odpisy rovnajú daňovým odpisom a v knihe majetku sa účtujú ročne jedným zápisom. Ak sa účt. jednotka rozhodne postupovať podľa § 28 ods. 3 zák. o účtovníctve, musí tak postupovať počas celého účtovného obdobia a pri každom dlhodom majetku. Pri uplatnení tohto postupu sa vo Výkaze o majetku a záväzkoch uvedie dlhodobý hmotný majetok v zostatkovej daňovej cene. Ak sa podnikateľ rozhodne uplatniť tento postup aj pri hmotnom majetku, ktorý začal odpisovať už v predchádzajúcom období, môže v knihe majetku jednou sumou zaúčtovať rozdiel medzi účtovnou ZC vykázanou k prvému dňu účtovného obdobia a daňovou ZC ku dňu, ku ktorému sa zostavuje uzávierka tak, aby suma účtovnej a daňovej ZC boli v rovnakej hodnote. Čiže nič nedorábaj, v odpisovom pláne si stanov, že ÚO = DO.