bambulka012
18.08.10,18:01
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aké vysoké penále môžem vymáhať od svojho bývalého nájomcu bytu pri omeškaní zaplatenia nájomného? Občiansky zákonník hovorí, že ak nájomca mešká 5 dní so zaplatením nájomného, prenajímateľ može vymáhať penále z omeškania, ale neviem v akej výške. Za každú radu ĎAKUJEM
Mária27
18.08.10,17:56
Výška penále = pri nájomnom poplatok z omeškania - je v Nariadení vlády 87/1995 Z.z.

§ 4

Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 1 promile dlžnej sumy, najmenej však 0, 83 eura za každý i začatý mesiac omeškania.


do 1.1.2009
§ 4 znel

Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 2, 5 promile dlžnej sumy, najmenej však 25 Sk za každý i začatý mesiac omeškania.
bambulka012
18.08.10,23:46
Ďakujem za odpoveď, len nechápem pojmu promile, znamená to percento alebo tisícinu percanta?
Takže ak je poplatok z omeškania za každý deň omeškania 1 promile dlžnej sumy, ako tento poplatok vyrátam, ak nájomca meškal napr. 25 dní a výška nájomného je napr. 350 eur?
jozefIK
19.08.10,05:45
Ďakujem za odpoveď, len nechápem pojmu promile, znamená to percento alebo tisícinu percanta?
Takže ak je poplatok z omeškania za každý deň omeškania 1 promile dlžnej sumy, ako tento poplatok vyrátam, ak nájomca meškal napr. 25 dní a výška nájomného je napr. 350 eur?

Skúste tento link: http://www.advok.sk/
Mária27
19.08.10,13:40
Promile je tisícina, percento stotina. Čiže ak máš penále za každý deň omeškania 1 promile dlžnej sumy, z 350 eur je to denne 0,350 eur. Za 25 dní to máš 8,75 eur.
bambulka012
19.08.10,15:25
jozefIK - ale na tomto linku si možem vyrátať úroky z omeškania, ale ja sa zaoberám poplatkom z omeškania nie? - Keďže ide o omeškanie zaplatenia nájomného bytu, ktorý mám v OV a ktorý prenajímam.

Mária27 -V prvej odpovedi na moju otázku si napísala, že
§ 4 do 1.1.2009 znel : Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 2, 5 promile dlžnej sumy, najmenej však 25 Sk za každý i začatý mesiac omeškania . Takže ak bol tento § 4 platný do 1.1.2009, teraz v r. 201O je poplatok 1 promile z dlžnej sumy - áno? - trochu sa mi to pletie.

Ešte si niesom istá, ak nájomca do piatich dní nezaplatí nájomné, môžem vymáhať poplatok z omeškania za každý omeškaný deň, ale môžem tých prvých 5 dní zarátať medzi dni omeškania? Nájomca totiž počas 1 roka zaplatil nájomné načas asi len raz a každý mesiac meškal a väčšinou platil na 2 krát, taktiež v nájomnej zmluve nie je žiadna zmienka o poplatku z omeškania, je to problém?
Mária27
19.08.10,16:56
Ak nemáš dohodnuté v zmluve nič, platí občiansky zákonník:

Omeškanie dlžníka
§ 517
(1) Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení.
(2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.


Pri nájomnom ide o poplatok z omeškania.
Vykonávacím predpisom je Nariadenie vlády 87/1995, ktoré bolo novelizované od 1.1.2009. V omeškaní je od nasledujúceho dňa, kedy mal zaplatiť.
jozefIK
20.08.10,05:33
Ešte dodám, že s účinnosťou od 01.07.2010 je poplatok z omeškania 0.5 promile, viď link

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?CiastkaID=26225
bambulka012
22.08.10,15:33
[QUOTE=jozefIK;1484735]Ešte dodám, že s účinnosťou od 01.07.2010 je poplatok z omeškania 0.5 promile, viď link

pozri vyššie

Vďaka, tiež veľmi pomohlo. Keďže s bývalým nájomcom komunikujem prostredníctvom e-mailu, možem mu vyrátané poplatky poslať touto formou? Musím mu dopodrobna rozpísať každý jeden poplatok? Keďže stále platil ako sa mu chcelo a moje sms - ky často ignoroval a telefon si vypínal alebo nezdvíhal.
sharingan
22.08.10,16:29
Ja by som to určite posielala doporučeným listom.
bambulka012
26.08.10,15:01
Ja by som to určite posielala doporučeným listom.

Ale háčik je v tom, že ani ja a ani on sa nenachádzame na Slovensku, takže s ním komunikujem e-mailom a ja by som radšej uprednostnila ten e-mail.
sharingan
26.08.10,16:30
Ja si uvedomujem, že e-mail je najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ale po právnej stránke neobstojí. E-mail môže vymazať a tvrdiť, že mu nikdy neprišiel - a čo potom? Budeš sa naťahovať s administrátorom toho servera, na ktorom má svoju mailovú schránku, aby ti sprístupnil jeho korešpodenciu ako dôkaz?
Mária27
26.08.10,16:30
§ 40 obč. zákonníka
(4) Písomná forma je zachovaná, ak je právny úkon urobený telegraficky, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ktoré umožňujú zachytenie obsahu právneho úkonu a určenie osoby, ktorá právny úkon urobila. Písomná forma je zachovaná vždy, ak právny úkon urobený elektronickými prostriedkami je podpísaný zaručeným elektronickým podpisom.
Lesaka
29.10.12,12:46
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Dlhujem platbou za kanceláriu 3 mesiace a to 7,8,9/ 2012 v celkovej hodnote 330 eur a kedže mám v zmluve napísané, že v prípade meškania s platbou nájomného bude pokuta 1,5 promile z dlžnej čiastky za každý deň omeškania zaujímalo by ma akú čiastku dlhujem. Za 10/12 som nájomné uhradila za kanceláriu, ale nie presne k 5 dňu v mesiaci. Ďakujem.
draik
29.10.12,15:35
Pero, papier, kalkulačka a máte to vypočítané za chvíľu. Alebo to dajte spočítať nejakému siedmakovi v rámci precvičenia počtov...
misoft
29.10.12,15:41
Za každý deň omeškania = 0,495€ a násob počtom omeškaných dní
misoft
29.10.12,15:43
Tiež sa jej čudujem - že si nevie vypočítať tisícinu zo sumy a násobiť 1,5 a počtom dní.
Človek by povedal: náááá a táááá čo - do školy nechodila, či čo?