sofia1111
18.08.10,19:50
Dnes mi dal zamestnanec výpoveď podľa §69 ods.1 písm.b, s tým že ja som mu mzdu vyplatila v plnej výške podľa platných dodatkov. Problém je, že sme menili mzdové podmienky a on tento dodatok nepodpísal. Mal ho však doručený poštou do vlastných rúk, doporučene, podľa §38 ZP čo je podľa ZP považované za doručené, aj keď si ho zamestnanec neprevezme, považuje sa za doručené a je to jeden zo spôsobov ako možno oznámiť zmenu.
Zamestnanec poukazuje na to, že s dodatkom nesúhlasí, chce počítať mzdu podľa starých mzdových podmienok a preto dal výpoveď, že mu mzda nebola vyplatená podľa starých podmienok v plnej výške.
Mám právo vyjadriť sa k výpovedi? Akou formou? A ak aj by mal pravdu rozdiel je smiešne 3€, a aj tak je to premlčané, lebo podľa §69 ods 3

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný
pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa
o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru
dozvedel.
Z jeho strany ide o špekuláciu, lebo dostal písomné porušenie za závažné priestupky a vedel že bude nasledovať výpoveď, tak ma predbehol.Písomné pokarhanie si prevzal. Musím akceptovať túto výpoveď? Ako vyvrátiť nepravdivosť jeho tvrdenie? Kedy ho odhlásiť, až po mojej výpovedi? Mám ho dať na súd? Berú sa do úvahy písomné hrubé porušenia pred jeho okamžitou výpoveďou ? Ako preukázať neplatnosť tejto výpovede?
veronikasad
18.08.10,20:08
1. neide o výpoveď, zamestnanca, ale okamžité skončenie pracovného pomeru

2. Zmenu základných podmienok v pracovnej zmluve je možné urobiť len na základe dohody o zmene, podpísanej zamestnancom aj zamestnávatelom. Dodatok, ktorý ste mu poslali sa síce považuje za doručený, ale nemáte ho podpísaný od zamestnanca, teda je neplatný.

3. Doplň dátumy, ktorého obdobia sa zmeny týkajú, či je splnená podmienka uvedená v odst. 3 § 69. Ide naozaj o 3€?
sofia1111
18.08.10,20:19
1. áno, máš pravdu, zle som to napísala
2. t.z., že ty ako ZL zmeníš podmienky a ZC ti to odmietne podpísať a môžeš sa aj poskladať, platia staré podmienky? Na ÚP nám poradili práve spomínaný §38. Veď na čo je ten §? Tam sa spomína v ods. 1 citujem "Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk." a v ods. 4 citujem "Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako
nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne."
3. Rozdiely sú následovné: mzda v júni po novom prevyšuje o 1,05 € a v júli prevyšuje po novom dodatku o 24,71 € oproti starým mzdovým podmienkam. Počítala som to ešte raz, tie 3 € sú zle.
veronikasad
18.08.10,20:27
2. Ako som napísala vyššie. Považuje sa doručený, ale dodatok k pracovnej zmluve, alebo dohoda o zmene pracovnej zmluvy nie je jednostranný akt zamestnávatela. Uvedené platí napr. pri doručení výpovede zo strany zamestnávatela v zmysle § 63, alebo skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe, alebo okamžité skončenie prac.pomeru.

3. Za mesiac júl ste ešte v termíne, ak nechcete platiť zamestnancovi 2-mesačnú náhradu mzdy, prerob výplatu a doplať mu rozdiel. Nie som právnik - či by rozdiel 1,05€ bol dôvodom na okamžité skončenie prac.pomeru - neviem.

Ak zamestnancovi chcete dať výpoveď vy a máte na to skutočne dôvod (nie pomsta za neprevzatú zmenu platového dekrétu), ešte to do konca mesiaca stihnete. Na doručenku je možné uviesť aj kratšiu dobu doručenia (čas, dokedy môže zásielku prevziať na pošte). Ak ju neprevezme, do konca mesiaca by sa vám to malo vrátiť.
Llívia
18.08.10,20:29
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný
pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa
o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru
dozvedel.

Za predpokladu, že máte výplatný termín posledného v mesiaci a išlo o výplatu za 6/2010:
- výplatný termín 31.7.2010
- zamestnanec môže najskôr okamžite skončiť pracovný pomer 16.8.2010 (t.j. 15 dní po nevyplatení mzdy)
- dnes je 18.8.2010, takže lehotu "1 mesiaca odo dňa, kedy sa dozvedel o dôvode na okamžité skončenie prac. pomeru stihol.

To, že ste mu napr. pred 3 mesiacmi poslali dodatok o zmene mzdových podmienok, je nepodstatné, lebo o tom, že mu nebola vyplatená mzda, sa mohol dozvedieť najskôr až 15.8.2010, kedy mu mzda nebola vyplatená/pripísaná na účet v správnej výške.
Llívia
18.08.10,20:37
1. áno, máš pravdu, zle som to napísala
2. t.z., že ty ako ZL zmeníš podmienky a ZC ti to odmietne podpísať a môžeš sa aj poskladať, platia staré podmienky? Na ÚP nám poradili práve spomínaný §38. Veď na čo je ten §? Tam sa spomína v ods. 1 citujem "Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk." a v ods. 4 citujem "Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako
nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne."
3. Rozdiely sú následovné: mzda v júni po novom prevyšuje o 1,05 € a v júli prevyšuje po novom dodatku o 24,71 € oproti starým mzdovým podmienkam. Počítala som to ešte raz, tie 3 € sú zle.
2. a) Odkedy úrad práce dáva odborné stanoviská k Zákonníku práce?
b) Zmluva je dohoda medzi min. 2 zmluvnými stranami a tak, ako ti napísala Veronikasad, nie je možné ju meniť jednostranne.
3. Píšeš, že mzda PREVYŠUJE. t.j. že podľa nových podmienok mal dostať viac? :eek: Tak potom nemôže okamžite skončiť pracovný pomer pre nevyplatenie mzdy. Nepomýlila si sa? Nemá tam byť, že je nižšia?

V okamžitom skončení pracovného pomeru uviedol, že mu nebola vyplatená mzda za aký mesiac? Aký máte dátum splatnosti miezd - podľa jeho pracovnej zmluvy?

Nikde v Zákonníku práce nie je uvedené, aká musí byť minimálna výška nevyplatenej mzdy, aby mohol zamestnanec okamžite skončiť pracovný pomer, takže kľudne aj pri nevyplatení 1,05 EUR to môže urobiť.
sofia1111
18.08.10,20:48
2. Ako som napísala vyššie. Považuje sa doručený, ale dodatok k pracovnej zmluve, alebo dohoda o zmene pracovnej zmluvy nie je jednostranný akt zamestnávatela. Uvedené platí napr. pri doručení výpovede zo strany zamestnávatela v zmysle § 63, alebo skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe, alebo okamžité skončenie prac.pomeru.

3. Za mesiac júl ste ešte v termíne, ak nechcete platiť zamestnancovi 2-mesačnú náhradu mzdy, prerob výplatu a doplať mu rozdiel. Nie som právnik - či by rozdiel 1,05€ bol dôvodom na okamžité skončenie prac.pomeru - neviem.

Ak zamestnancovi chcete dať výpoveď vy a máte na to skutočne dôvod (nie pomsta za neprevzatú zmenu platového dekrétu), ešte to do konca mesiaca stihnete. Na doručenku je možné uviesť aj kratšiu dobu doručenia (čas, dokedy môže zásielku prevziať na pošte). Ak ju neprevezme, do konca mesiaca by sa vám to malo vrátiť.

2. aj tak mi to nedá, lebo v §38, ods. 1 sú spomínané aj zmeny, nie len výpoveď, skončenie prac. pomeru ako uvádzaš
3. tie rozdiely sú do plusu, ja nemám čo doplatiť, pretože dostal viac ako podľa starých mzdových podmienok za jún + 1,05 a jún + 24,71 €. Ak nie je čo doplácať je jeho okamžité ukončenie neplatné?

Zamestnancovi som chcela dať výpoveď po dvoch už zaslaných písomných napomenutiach s informáciou o porušení prac. disciplíny. Teraz mu môžem poslať výpoveď s dátumom odoslania, ktorý bude deň po ním doručenom okamžitom ukončení pr. pomeru?
sofia1111
18.08.10,20:54
2. a) Odkedy úrad práce dáva odborné stanoviská k Zákonníku práce?
b) Zmluva je dohoda medzi min. 2 zmluvnými stranami a tak, ako ti napísala Veronikasad, nie je možné ju meniť jednostranne.
3. Píšeš, že mzda PREVYŠUJE. t.j. že podľa nových podmienok mal dostať viac? :eek: Tak potom nemôže okamžite skončiť pracovný pomer pre nevyplatenie mzdy. Nepomýlila si sa? Nemá tam byť, že je nižšia?

V okamžitom skončení pracovného pomeru uviedol, že mu nebola vyplatená mzda za aký mesiac? Aký máte dátum splatnosti miezd - podľa jeho pracovnej zmluvy?

Nikde v Zákonníku práce nie je uvedené, aká musí byť minimálna výška nevyplatenej mzdy, aby mohol zamestnanec okamžite skončiť pracovný pomer, takže kľudne aj pri nevyplatení 1,05 EUR to môže urobiť.

2. a) oficiálne to nerobia, je tam dobrá kamarátka, ktorá sa v ZP vyzná, robí kontroly na prevádzkach
b) potom sa opätovne pýtam, že ak ZL zmení podmienky, v mojom prípade dokonca k lepším a zamestnanec je s prepáčením človek so základným vzdelaním a nevie koľko je 1 + 1, tak je dodatok neplatný? On dostal viac, nepomýlila som sa.
A keď nepodpíše, tak čo ďalej? Aké práva má ZL? Práve na to slúži §38 ods. 1 a 4 ZP, kde sú spomínané zmeny.
V okamžitom skončení uviedol časť nevyplatenej mzdy, ale nijak ju nešpecifikoval, pretože to nevedel zrejme vypočítať.
veronikasad
18.08.10,20:55
2. aj tak mi to nedá, lebo v §38, ods. 1 sú spomínané aj zmeny, nie len výpoveď, skončenie prac. pomeru ako uvádzaš
3. tie rozdiely sú do plusu, ja nemám čo doplatiť, pretože dostal viac ako podľa starých mzdových podmienok za jún + 1,05 a jún + 24,71 €. Ak nie je čo doplácať je jeho okamžité ukončenie neplatné?

Zamestnancovi som chcela dať výpoveď po dvoch už zaslaných písomných napomenutiach s informáciou o porušení prac. disciplíny. Teraz mu môžem poslať výpoveď s dátumom odoslania, ktorý bude deň po ním doručenom okamžitom ukončení pr. pomeru?
Obráť sa s týmto dotazom na právnika zaoberajúceho sa pracovným právom. Môj názor som napísala vyššie - neide o jednostranný akt zamestnávatela. Rady pracovníkov UP by som nebrala vážne. Skús radšej na inšpektoráte práce - aj telefonicky, alebo meilom.

Nerozumiem, potom aká mzda, ktorá je dôvodom na okamžité skončenia prac.pomeru, nebola zamestnancovi vyplatená ?


Ak vieš - v prípade napadnutia neplatnosti výpovede zo strany zamestnanca - na súde preukázať, že išlo o opakované porušenie pracovnej disciplíny, tak mu výpoveď pošli. Ale súčasne musíš preukázať, že z jeho strany ide o neplatné okamžité skončenie prac.pomeru.
sofia1111
18.08.10,21:01
Obráť sa s týmto dotazom na právnika zaoberajúceho sa pracovným právom. Môj názor som napísala vyššie - neide o jednostranný akt zamestnávatela.

Nerozumiem, potom aká mzda, ktorá je dôvodom na okamžité skončenia prac.pomeru, nebola zamestnancovi vyplatená ?


Ak vieš - v prípade napadnutia neplatnosti výpovede zo strany zamestnanca - na súde preukázať, že išlo o opakované porušenie pracovnej disciplíny, tak mu výpoveď pošli. Ale súčasne musíš preukázať, že z jeho strany ide o neplatné okamžité skončenie prac.pomeru.

Jemu práveže bola vyplatená vyššia mzda ako podľa starých mzdových podmienok.
V prípade, že pošlem výpoveď, nevadí, že bude s dátumom po dátume doručenia jeho okamžitého skončenia?
A s tým právnikom sa budem musieť aj tak asi skontaktovať, lebo mám z toho zmiešané pocity. Na jednej strane je Zákon, na druhej výklad Zákona, na tretej neskutočné práva ZC a na štvrtej tej najmenšej strane je žiaľ ZL :mee:
Llívia
18.08.10,21:01
2. aj tak mi to nedá, lebo v §38, ods. 1 sú spomínané aj zmeny, nie len výpoveď, skončenie prac. pomeru ako uvádzaš
To by sme ako zamestnanci teda dopadli, keby si zamestnávateľ mohol meniť pracovnú zmluvu a najmä mzdové podmienky od budka do buka podľa toho, ako sa vyspí :rolleyes:
"§ 43 Zákonníka práce:
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú DOHODNUTÉ v kolektívnej zmluve."
V tomto § sa jasne píše o DOHODNUTÍ mzdových podmienok. Ako môže byť dohoda jednostranná?:rolleyes: Takže ak chcem zmeniť dohodu, potrebujem na zmenu súhlas aj druhej strany.

3. tie rozdiely sú do plusu, ja nemám čo doplatiť, pretože dostal viac ako podľa starých mzdových podmienok za jún + 1,05 a jún + 24,71 €. Ak nie je čo doplácať je jeho okamžité ukončenie neplatné?
Ak dostal vyplatené všetko, na čo mal nárok podľa jeho pracovnej zmluvy, príp. podľa dodatkov, ktoré k nej PODPÍSAL, tak áno, jeho okamžité skončenie pracovného pomeru je neplatné.
V zadaní píšeš, že si zamestnancom robila nové dodatky. Nejako mi z toho automaticky vyplynulo, že sa im znižovala mzda, či nie? Lebo ak sa im znižovala mzda a tomuto konkrétnemu zamestnancovi si vypočítala mzdu podľa dodatku, ktorý nepodpísal, tak by mu na tejto mzde mal vzniknúť nedoplatok, nie preplatok.
Zamestnancovi som chcela dať výpoveď po dvoch už zaslaných písomných napomenutiach s informáciou o porušení prac. disciplíny. Teraz mu môžem poslať výpoveď s dátumom odoslania, ktorý bude deň po ním doručenom okamžitom ukončení pr. pomeru? Nemôžeš mu dať okamžité skončenie pracovného pomeru so spätným dátumom. Jeho pracovný pomer skončí okamihom, kedy prevezme písomné okamžité skončenie pracovného pomeru. Takže ak mu to budeš posielať poštou, pošli mu to s doručenkou, ktorá sa ti vráti a podľa nej budeš vedieť dátum, odkedy ho máš odhlásiť z poisťovní.
Opravujem, zle som si prečítala otázku: Nie, nevadí to, ale zašli mu list, že ako zamestnávateľ trváš, aby naďalej vykonával prácu a jeho pracovný pomer sa nekončí.
V texte.
veronikasad
18.08.10,21:03
Jemu práveže bola vyplatená vyššia mzda ako podľa starých mzdových podmienok.
V prípade, že pošlem výpoveď, nevadí, že bude s dátumom po dátume doručenia jeho okamžitého skončenia?
A s tým právnikom sa budem musieť aj tak asi skontaktovať, lebo mám z toho zmiešané pocity. Na jednej strane je Zákon, na druhej výklad Zákona, na tretej neskutočné práva ZC a na štvrtej tej najmenšej strane je žiaľ ZL :mee:
Počkaj na stanovisko právnika, aby nebola porušená postupnosť - neplatné okamžité skončenie prac.pomeru - výpoveď zamestnávateľa.

Zamestnanci aj zamestnávatelia sú rôzni, niekedy bohužial aj zamestnávatel ťahá za kratší koniec.
veronikasad
18.08.10,21:06
Lívia, sofia neche dávať okamžité skončenie prac.pomeru. Okamžité skončenie dal zamestnanec - pred doručením výpovede zamestnávatela.
sofia1111
18.08.10,21:09
Pre Llívia:

2. tie podmienky sa menili z pevnej hodinovej mzdy na zmiešanú mzdu, pozostávajúcu z pevnej hodinovej a z pohyblivej časti základnej mzdy. Pohyblivá časť základnej mzdy je závislá od predaja, za ktorý sú ZC hodnotení presne danou čiastkou.
3. ten rozdiel je do plusu podľa nového hodnotenia, tz. že ZC dostal viac, ako podľa starých mzdových podmienok a podľa toho čo píšeš, je jeho okamžité skončenie s požiadavkou dvojmesačného vyplatenia mzdy neplatné? Môžem sa mu k jeho okamžitému skončeniu PP aj vyjadriť a poslať mu to? Alebo to mám riešiť cestou súdu?
Llívia
18.08.10,21:10
mimotemy
Jemu práveže bola vyplatená vyššia mzda ako podľa starých mzdových podmienok.
V prípade, že pošlem výpoveď, nevadí, že bude s dátumom po dátume doručenia jeho okamžitého skončenia?
A s tým právnikom sa budem musieť aj tak asi skontaktovať, lebo mám z toho zmiešané pocity. Na jednej strane je Zákon, na druhej výklad Zákona, na tretej neskutočné práva ZC a na štvrtej tej najmenšej strane je žiaľ ZL :mee:
Jasné, ja ako zamestnanec mám právo okamžite skončiť pracovný pomer v 2 presne špecifikovaných prípadoch a to len do lehoty 1 mesiaca, odkedy som sa o takomto dôvode dozvedela.
Zamestnávateľ môže so mnou okamžite skončiť pracovný pomer buď pri odsúdení za úmyselný trestný čin, alebo pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny = bilión dôvodov, ktoré si môže nájsť (čo to však tá pracovná disciplína je?!) napr. aj pre modré oči a je na mne, aby som na súde dokazovala, že moje modré oči nie sú dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru.A má na to DVA mesiace! Iný príklad, poviem zamestnávateľovi, že je k.... a on ma môže vyhodiť pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. On mi povie, že som p... a ja ako zamestnanec nemôže urobiť NIČ! Zamestnávateľ môže so mnou zaobchádzať ako s handrou a nemôžem kvôli takémuto teroru okamžite skončiť pracovný pomer. Tu vidím skutočne moje neskutočne veľké práva zamestnanca.:mad:
Robila som vo viacerých firmách, počúvam známych, aké majú problémy v zamestnaní a už XYZ-krát som sa presvedčila, že ochrana podľa Zákonníka práce je len papierová.
Llívia
18.08.10,21:12
Pre Llívia:

2. tie podmienky sa menili z pevnej hodinovej mzdy na zmiešanú mzdu, pozostávajúcu z pevnej hodinovej a z pohyblivej časti základnej mzdy. Pohyblivá časť základnej mzdy je závislá od predaja, za ktorý sú ZC hodnotení presne danou čiastkou.
3. ten rozdiel je do plusu podľa nového hodnotenia, tz. že ZC dostal viac, ako podľa starých mzdových podmienok a podľa toho čo píšeš, je jeho okamžité skončenie s požiadavkou dvojmesačného vyplatenia mzdy neplatné? Môžem sa mu k jeho okamžitému skončeniu PP aj vyjadriť a poslať mu to? Alebo to mám riešiť cestou súdu?
3. Zákonník práce:
Nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru
§ 77


Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

§ 78


(1) Ak dal zamestnanec neplatnú výpoveď alebo ak skončil neplatne pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a zamestnávateľ mu oznámil, že trvá na tom, aby naďalej vykonával prácu, jeho pracovný pomer sa nekončí.
(2) Ak nevykonával zamestnanec prácu v súvislosti s neplatným skončením pracovného pomeru, môže od neho zamestnávateľ požadovať náhradu škody, ktorá mu tým vznikla, odo dňa, keď oznámil zamestnancovi, že trvá na ďalšom vykonávaní práce.
(3) Ak skončil zamestnanec pracovný pomer neplatne a zamestnávateľ netrvá na tom, aby zamestnanec u neho naďalej pracoval, platí, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom písomne nedohodne inak, že pracovný pomer sa skončil dohodou, ak
a) bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,
b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite, dňom, keď mal pracovný pomer skončiť,
c) bol pracovný pomer neplatne skončený v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.
(4) Zamestnávateľ nemôže voči zamestnancovi uplatňovať náhradu škody v prípadoch ustanovených v odseku 3.

Vyzerá to tak, že zamestnanec skutočne neplatne skončil pracovný pomer. Možno by si ho "nahovorila" na dohodu o skončení pracovného pomeru bez udania dôvodu. Vyhla by si sa tak možnému súdnemu sporu v prípade, že by si s ním okamžite skončila pracovný pomer pre porušovanie pracovnej disciplíny.
sofia1111
18.08.10,21:20
V texte.


mimotemy
Jasné, ja ako zamestnanec mám právo okamžite skončiť pracovný pomer v 2 presne špecifikovaných prípadoch a to len do lehoty 1 mesiaca, odkedy som sa o takomto dôvode dozvedela.
Zamestnávateľ môže so mnou okamžite skončiť pracovný pomer buď pri odsúdení za úmyselný trestný čin, alebo pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny = bilión dôvodov, ktoré si môže nájsť (čo to však tá pracovná disciplína je?!) napr. aj pre modré oči a je na mne, aby som na súde dokazovala, že moje modré oči nie sú dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru.A má na to DVA mesiace! Iný príklad, poviem zamestnávateľovi, že je k.... a on ma môže vyhodiť pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. On mi povie, že som p... a ja ako zamestnanec nemôže urobiť NIČ! Zamestnávateľ môže so mnou zaobchádzať ako s handrou a nemôžem kvôli takémuto teroru okamžite skončiť pracovný pomer. Tu vidím skutočne moje neskutočne veľké práva zamestnanca.:mad:
Robila som vo viacerých firmách, počúvam známych, aké majú problémy v zamestnaní a už XYZ-krát som sa presvedčila, že ochrana podľa Zákonníka práce je len papierová.
Llívia, nesúhlasím s tebou, pretože zamestnanec môže skončiť bez udania dôvodu, na to si asi zabudla, spomeniem aj náhrady škody za ušlý zisk, ZL musí vyplatiť, ZC nemusí platiť, ZC nepríde do práce a ZL sa môže aj poskladať, nevymôže nič, ak ZL nemá zaškoleného ZC za dnes ráno nenastúpeného ZC do zamestnania, tak ZL ide pracovať, ak ZL nedá výplatu porušuje zákon, ak ZC nepracuje podľa požiadaviek, tak mu musím dokázať, že porušil PD a po výpovedi ho tam musím držať ešte dva mesiace, a keď mi ukradne tržbu, alebo tovar, tak urobí schodok, ktorý mi môže splácať niekoľko rokov. Z mojich úst nepočul ani jeden ZC nadávku a je to o ZC, či budú pracovať u hulváta. Ja by som tam nebola ani hodinu, čo tam ešte robíš?
Llívia
18.08.10,21:32
Llívia, nesúhlasím s tebou, pretože zamestnanec môže skončiť bez udania dôvodu S príslušnou výpovednou dobu a je to VÝPOVEĎ, nie OKAMŽITĚ SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU, o ktorom som písala., na to si asi zabudla Na nič som nezabudla., spomeniem aj náhrady škody za ušlý zisk Ušlý zisk pri čom?, ZL musí vyplatiť komu a čo?, ZC nemusí platiť Ak zamestnanec spôsobí zamestnávateľovi škodu, môže si ju zamestnávateľ vymáhať, platí aj naopak., ZC nepríde do práce a ZL sa môže aj poskladať, nevymôže nič Ak zamestnávateľ dokáže preukázať škodu, ktorú mu zamestnanec spôsobil, tak vymôže., ak ZL nemá zaškoleného ZC za dnes ráno nenastúpeného ZC do zamestnania, tak ZL ide pracovať, ak ZL nedá výplatu porušuje zákon, ak ZC nepracuje podľa požiadaviek Je na tebe ako zamestnávateľovi, aby si s ním urobila poriadky, páky na to v Zákonníku práce máš., tak mu musím dokázať, že porušil PD a po výpovedi ho tam musím držať ešte dva mesiace Nemusíš, ak sú dôvody, môžeš s ním okamžite skončiť pracovný pomer., a keď mi ukradne tržbu, alebo tovar, tak urobí schodok, ktorý mi môže splácať niekoľko rokov Na to si ako prišla?. Z mojich úst nepočul ani jeden ZC nadávku a je to o ZC, či budú pracovať u hulváta. Ja by som tam nebola ani hodinu Takže by si urobila to, o čom píšeš v tom zmysle, že je to zlé? Jednoducho by si neprišla do práce a nech sa zamestnávateľ aj poskladá; mal by ušlý zisk, ktorý by si nevedel vymôcť; musel by sám zamestnávateľ za teba zaskakovať? Naštuduj si trochu Zákonní práce a budeš vedieť, čo si môžeš dovoliť/aké sú tvoje práva/povinnosti ako zamestnávateľa a ako zamestnanca, potom si nebudeš odporovať sama sebe.., čo tam ešte robíš? Kde?:eek:
V texte.
sofia1111
19.08.10,03:40
V texte.
Lívia nechcem aby sme sa chytali za slovíčka. Ja som založila túto tému, lebo mám problém a neviem ako z toho. Chápam, že ty ako zamestnanec máš na to iný pohľad ako ja zamestnávateľ. Ja nechcem ani tomu zamestnancovi robiť problémy a aj napriek hrubým porušeniam by som rozviazala PP dohodou, keby bol prístupný. Nikdy som nemala takýto problém a zamestnávam 6 rokov zamestnancov. Neviem ako rozumne poriešiť túto pekelnú situáciu a aj tu som sa zaregistrovala na podnet známeho, ktorému tu na porade bolo dobre poradené. Aj tak ti veľmi pekne ďakujem za rady a ak ťa ešte niečo napadné napíš prosím.:)
Llívia
19.08.10,04:12
Lívia nechcem aby sme sa chytali za slovíčka. Ja som založila túto tému, lebo mám problém a neviem ako z toho. Chápam, že ty ako zamestnanec máš na to iný pohľad ako ja zamestnávateľ. Ja nechcem ani tomu zamestnancovi robiť problémy a aj napriek hrubým porušeniam by som rozviazala PP dohodou, keby bol prístupný. Nikdy som nemala takýto problém a zamestnávam 6 rokov zamestnancov. Neviem ako rozumne poriešiť túto pekelnú situáciu a aj tu som sa zaregistrovala na podnet známeho, ktorému tu na porade bolo dobre poradené. Aj tak ti veľmi pekne ďakujem za rady a ak ťa ešte niečo napadné napíš prosím.:)

Nenapadá mi už nič iné, len ten postup, čo som písala: oznámiť mu, že neplatne skončil pracovný pomer, keďže mu bola vyplatená mzda v správnej výške a trváš, aby naďalej vykonával svoju prácu. Ak ju odmietne vykonávať, máš nárok na náhradu škody, ktorá ti vznikne - aj toto mu napíš, že si škodu budeš vymáhať (možno potom bude zamestnanec ochotnejší podpísať dohodu o skončení prac. pomeru). A právnika, ako ti radila Veronikasad. Neplatné skončenie pracovného pomeru si musíš uplatniť na súde.
(Keď nie je dotyčný prístupný dohode, skús napísať návrh na súd a ukázať mu ho, možno zmení názor.)
sofia1111
19.08.10,04:36
Nenapadá mi už nič iné, len ten postup, čo som písala: oznámiť mu, že neplatne skončil pracovný pomer, keďže mu bola vyplatená mzda v správnej výške a trváš, aby naďalej vykonával svoju prácu. Ak ju odmietne vykonávať, máš nárok na náhradu škody, ktorá ti vznikne - aj toto mu napíš, že si škodu budeš vymáhať (možno potom bude zamestnanec ochotnejší podpísať dohodu o skončení prac. pomeru). A právnika, ako ti radila Veronikasad. Neplatné skončenie pracovného pomeru si musíš uplatniť na súde.
(Keď nie je dotyčný prístupný dohode, skús napísať návrh na súd a ukázať mu ho, možno zmení názor.)
ďakujem, drž palce. Mám z toho žalúdočnú nervozitu, súdy by som najradšej vynechala.pa pekný deń:)
MartaSk
19.08.10,04:53
ďakujem, drž palce. Mám z toho žalúdočnú nervozitu, súdy by som najradšej vynechala.pa pekný deń:)

Ja neviem, prečo o takého nediciplinovaného pracovníka, ktorý navyše nemá vzdelania, ako udávate a nevie si spočítať koľko je 1+1 máte taký záujem. V dnešnej dobe,keď je taká 15%nezamestnanosť držíte v robote takého človeka.Niečo sa mi na tom nezdá.Už ste ho mala dávno prepustiť a zaškoliť nového.A tiež sa mi nezdá, že mal vyplatenú mzdu a preto dáva výpoveď podľa zákona, asi taký sporostý nebude.
Llívia
19.08.10,06:31
mimotemy
Ja neviem, prečo o takého nediciplinovaného pracovníka, ktorý navyše nemá vzdelania, ako udávate a nevie si spočítať koľko je 1+1 máte taký záujem. V dnešnej dobe,keď je taká 15%nezamestnanosť držíte v robote takého človeka.Niečo sa mi na tom nezdá.Už ste ho mala dávno prepustiť a zaškoliť nového.A tiež sa mi nezdá, že mal vyplatenú mzdu a preto dáva výpoveď podľa zákona, asi taký sporostý nebude.

Ako som písala, robila som vo viacerých firmách a zamestnanci skutočne vedia veľmi málo o svojich právach a povinnostiach, a to bez ohľadu na vzdelanie (bez, stredoškolské, vysokoškolské).
"Taký sprostý nebude" - ani tí "moji" neboli "sprostí, ale občas niečo započuli, spojili si to, ako sa im hodilo, príp. im niekto dal zlú informáciu, nepozreli sa do Zákonníka práce, či je to pravda a boli z toho len problémy. To, že Sofiin zamestnanec dal okamžité skončenie pracovného pomeru ešte neznamená, že to urobil podľa zákona.
Llívia
19.08.10,06:31
ďakujem, drž palce. Mám z toho žalúdočnú nervozitu, súdy by som najradšej vynechala.pa pekný deń:)

Držím všetky 4! :) Potom daj vedieť, ako to celé dopadlo. Tiež ti prajem pekný deň!
(Napísala som ti odkaz do tvojho profilu.)
sofia1111
19.08.10,18:04
Držím všetky 4! :) Potom daj vedieť, ako to celé dopadlo. Tiež ti prajem pekný deň!
(Napísala som ti odkaz do tvojho profilu.)
Lívia ďakujem za odkaz, dúfam že to bude o.k. dam vedieť ako to celé dopadne, dnes som volala na inšpektorát práce a na troch mi poradili vždy inak.... Takže vyber si teraz. Zajtra máme dohodnutého právnika tak uvidíme, to je za to , že človek robí všetko poctivo, a potom sa nájde človek ktorý dobro odplatí zlom. Moja mama pracuje u zamestnávateľa ktorý jej nedáva výplatu, znížil im pracovnú dobu, vypláca ich zálohovo v 2€... a takému hajzlovi sa nepostaví žiaden zamestnanec, lebo sú na východe, a tam nie je možnosť zamestnanť sa, tak všetci ticho trpia.
A ty všetko dáš tak ako máš, teda priznávam ten podpis asi chýbal, ale aj podľa nových podmienok daš celkovo lepší plat, len rozdiel 3 € v jednom mesiaci do mínusu, a máš problém. Inak panika na inšpektoráte, jedna taká normálna mi povedala, že pre 3€ súd zasadať nebude. A ešte aj iné veci mi poradila, tak uvidíme.pa
sofia1111
19.08.10,18:15
Ja neviem, prečo o takého nediciplinovaného pracovníka, ktorý navyše nemá vzdelania, ako udávate a nevie si spočítať koľko je 1+1 máte taký záujem. V dnešnej dobe,keď je taká 15%nezamestnanosť držíte v robote takého človeka.Niečo sa mi na tom nezdá.Už ste ho mala dávno prepustiť a zaškoliť nového.A tiež sa mi nezdá, že mal vyplatenú mzdu a preto dáva výpoveď podľa zákona, asi taký sporostý nebude.
Marta vysvetľovala som hore celú situáciu, že sme mu poslali písomné napomenutia a on vedel že bude nasledovať výpoveď , tak ma predbehol aby nemal výpoveď, lebo momentálne je v podmienke a nesmie stratiť zamestnanie. Ja som sa s ním práve preto chcela dohodnúť , ale on sa zľakol a neprebral si poštu s pís. napomenutím a dal okamžité skončenie pp. Vyššie som aj vysvetľovala že problém je s tým, že nepodpísal nový dodatok.....Výplaty boli za dva mesiace počítané podľa nového dodatku a tam vznikol malý rozdiel a toho sa chytil, ale celkovo je za dva mesiace preplatok v moj prospech. Uvidíme čo urobíme. Nemám rada problémy a ani som so zamestnancami zatiaľ nikdy nemala, tak preto sa radím.
Llívia
19.08.10,18:27
...dnes som volala na inšpektorát práce a na troch mi poradili vždy inak.... Takže vyber si teraz.
...Inak panika na inšpektoráte, jedna taká normálna mi povedala, že pre 3€ súd zasadať nebude. A ešte aj iné veci mi poradila, tak uvidíme.pa

(Panika na inšpektoráte :D )
Pani na inšpektoráte tiež nemusí mať pravdu, že súd kvôli 3 EUR zasadať nebude. To si rozhodne len súd sám. Ako som písala, v Zákonníku práce nie je uvedená žiadna minimálna suma nevyplatenej mzdy, pri ktorej môže zamestnanec okamžite skončiť pracovný pomer.

Inak, som prekvapená, že 3 rôzne inšpektoráty a 3 rôzne názory. Veď keď kontrolujú dodržiavanie pracovno-právnych vzťahov, tak asi majú na to vzdelanie/školenia/informácie a ovládajú zákony a tie zákony sú predsa rovnaké pre každý kraj = pre každý inšpektorát. :eek: Doteraz som si myslela, že IP je neomylný, ale asi nie je. :confused: :)
sofia1111
19.08.10,18:33
(Panika na inšpektoráte :D )
Pani na inšpektoráte tiež nemusí mať pravdu, že súd kvôli 3 EUR zasadať nebude. To si rozhodne len súd sám. Ako som písala, v Zákonníku práce nie je uvedená žiadna minimálna suma nevyplatenej mzdy, pri ktorej môže zamestnanec okamžite skončiť pracovný pomer.

Inak, som prekvapená, že 3 rôzne inšpektoráty a 3 rôzne názory. Veď keď kontrolujú dodržiavanie pracovno-právnych vzťahov, tak asi majú na to vzdelanie/školenia/informácie a ovládajú zákony a tie zákony sú predsa rovnaké pre každý kraj = pre každý inšpektorát. :eek: Doteraz som si myslela, že IP je neomylný, ale asi nie je. :confused: :)
Tiež som bola prekvapená že každý povedal niečo iné.
Neviem či ty si personalistka, ale ešte som rozmýšľala nad tým, že veď človek sa môže aj pomýliť, nebolo vhodné aby zamestnanec najprv upozornil na rozdiel vo výplate, keď celá výplata podľa pásky mu bola vyplatená a až po upozornení ak by som mu to nedala, tak vtedy dá okamžité skončenie pp? Nemáš s tým skúsenosť? Nikto sa nikdy nepomýlil vo výplate? Veď je evidentné že výplata vyplatená bola, a nie že len záloha, alebo také niečo. Je tam len rozdiel. Ja mám podpísané, že výplatu si prevzal podľa výplatného lístka.
Llívia
19.08.10,18:46
Tiež som bola prekvapená že každý povedal niečo iné.
Neviem či ty si personalistka, ale ešte som rozmýšľala nad tým, že veď človek sa môže aj pomýliť, nebolo vhodné aby zamestnanec najprv upozornil na rozdiel vo výplate, keď celá výplata podľa pásky mu bola vyplatená a až po upozornení ak by som mu to nedala, tak vtedy dá okamžité skončenie pp? Nemáš s tým skúsenosť? Nikto sa nikdy nepomýlil vo výplate? Veď je evidentné že výplata vyplatená bola, a nie že len záloha, alebo také niečo. Je tam len rozdiel. Ja mám podpísané, že výplatu si prevzal podľa výplatného lístka.

Aj mne sa stalo, že som sa pomýlila (napr. aj v duchu hesla - pre dobrotu na žobrotu :D - zamestnancovi sa narodilo dieťa, doniesol neskoro rodný list, ale dala som mu podpísať vyhlásenie so spätným dátumom, aby dostal daňový bonus hneď a nie až pri ročnom zúčtovaní, a potom som mu ten bonus zabudla dať do výplaty). Ale mala som dobrých zamestnancov, ktorým som chybu vysvetlila, ospravedlnila sa, firma doplatila rozdiel a bolo vybavené. Ani v jednom z mojich zamestnaní sa nestalo, že by zamestnanec okamžite skončil prac. pomer kvôli nevyplateniu mzdy (a to som robila napr. vo firme, kde výplata meškala cez 1 mesiac, ale zamestnanci aj tak zostali, lebo vedeli, že majiteľ nie je "sviňa" a peniaze dostanú, fakt boli finančné problémy, takže to trochu trvalo).

Lenže, ako sa hovorí, za chyby sa platí a zamestnanec nie je povinný ťa upozorniť, že si mu nevyplatila to, na čo mal nárok. To už je potom na ňom, ako sa rozhodne a je to aj o vzťahoch medzi zamestnávateľom a zamestnancami (tí "moji" prišli a normálne sa spýtali, či som náhodou neurobila chybu).
(Asi som ti týmto moc nepomohla. :mee:)
marcelaStanakova
07.11.10,09:05
Zamestnanec chce podať výpoveď k 31.12.2010, pracoval vo firme 14 rokov, chcem mu pomôcť, aby firma ulkončila jeho pomer k tomuto dátumu, ako napísať túto výpoveď myslím tým aký paragraf použiť, zrejme na odstupné nebude mať nárok, ale zaujíma ma aj podpora v nezamestnanosti, jeho príjem je 1690 EUR základ,
Tweety
07.11.10,09:07
Zamestnanec chce podať výpoveď k 31.12.2010, pracoval vo firme 14 rokov, chcem mu pomôcť, aby firma ulkončila jeho pomer k tomuto dátumu, ako napísať túto výpoveď myslím tým aký paragraf použiť, zrejme na odstupné nebude mať nárok, ale zaujíma ma aj podpora v nezamestnanosti, jeho príjem je 1690 EUR základ,
Výpoveď k tomu dátumu už nestihne, lebo VD je dvojmesačná, to by skončil 31.1.2011, ostáva skončenie PP dohodou. Nárok na podporu mu vznikne, tá nie je podmienená formou skončenia PP. Skutočne máš na mysli výpoveď, nie okamžité skončenie? Lebo §69 je o tom.
marcelaStanakova
07.11.10,09:14
A keby dal okamžité ukončenie PP ako by mal postupovať a môžu s tým vedenie súhlasiť ?
veronikasad
07.11.10,09:14
Zamestnanec chce podať výpoveď k 31.12.2010, pracoval vo firme 14 rokov, chcem mu pomôcť, aby firma ulkončila jeho pomer k tomuto dátumu, ako napísať túto výpoveď myslím tým aký paragraf použiť, zrejme na odstupné nebude mať nárok, ale zaujíma ma aj podpora v nezamestnanosti, jeho príjem je 1690 EUR základ,
doplň prosím dôvod skončenia prac.pomeru zo strany zamestnanca
Tweety
07.11.10,09:16
A keby dal okamžité ukončenie PP ako by mal postupovať a môžu s tým vedenie súhlasiť ?
Na skončenie PP okamžite musí mať zákonný dôvod, má ho?
§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Chobot
15.11.10,08:48
Ja sa chcem spýtať , či by mi niekto poradil vzor ukončenia PP, keď výpovedná lehota mi už uplynula pred mesiacom /rozviazanie PP zo strany zamestnávateľa z dôvodu rušenia miesta/, ale medzi tým som ochorel vo výpoved. lehote, takže som naďalej zamestnancom.Chcem ukončiť PP k 31.12.2010 z toho dôvodu, že moja PN je dlhodobá /aj v 2011/ a z odstupného sa majú v 2011 platiť odvody, čomu sa chcem jasne vyhnúť.Potrebujem ale vzor, aby zamestnávateľ nenašiel "kľučku" k nevyplateniu, ako sa mu to už neraz podarilo.Díky moc!


Ganéša - nedávaj mini odpoveď.

Ak si PN a výp. doba už uplynula, tak v zmysle zákona si stále v PP, nakoľko v takomto prípade PP skončí ukončením PN. Jednou možnosťou je ukončiť aspoň na 1 deň PN a tým sa skončí PP, alebo v zmysle § 64 ods. 2 Zákonníka práce:
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

musíš napísať list, že netrváš na predĺžení prac. pomeru počas PN v zmysle tohto ustanovenia a súhlasíš s ukončením PP na základe výpovede, ktorú dal zamestnávateľ dňa ...... po uplynutí výpovednej doby.

To bolo ale lepšie urobiť ešte počas VD, ale myslím, že aj teraz by to mal akceptovať.
Ganéša
15.11.10,08:56
Asi treba v liste spomenúť , že trvám na ich písomnom prisľube o odstupnom v najbližšom výplatnom termíne (1/2011).Môžu výšku odstupného mi nejako krátiť alebo inak napadnúť? Nerád by som urobil hlúposť !
Chobot
15.11.10,09:05
Asi treba v liste spomenúť , že trvám na ich písomnom prisľube o odstupnom v najbližšom výplatnom termíne (1/2011).Môžu výšku odstupného mi nejako krátiť alebo inak napadnúť? Nerád by som urobil hlúposť !

Nie, nemôžu. Aj tak najlepším spôsobom by bolo ukončiť PN na 1 deň a tým PP automaticky končí, nemusíš nič písať. Len pošleš ukončenie PN do firmy.

V opačnom prípade musíš napísať ten list, že netrváš na trvaní PP a to by mohlo nesprávne pochopiť, že ty chceš skončiť PP.
Ganéša
15.11.10,09:36
Neviem si dosť dobre predstaviť povedať lekárovi, že chcem ukončiť PN na 1 deň a potom pokračovať v novej PN.Riskujem, že zostanem bez nemocenskej.
Chobot
15.11.10,09:40
Neviem si dosť dobre predstaviť povedať lekárovi, že chcem ukončiť PN na 1 deň a potom pokračovať v novej PN.Riskujem, že zostanem bez nemocenskej.

Tak sa skontaktuj so zamestnávateľom a povedz im, že súhlasíš s ukončením PP aj keď si na PN a dohodnite si ďalší postup.
sofia1111
24.01.11,17:31
mimotemy

Ako som písala, robila som vo viacerých firmách a zamestnanci skutočne vedia veľmi málo o svojich právach a povinnostiach, a to bez ohľadu na vzdelanie (bez, stredoškolské, vysokoškolské).
"Taký sprostý nebude" - ani tí "moji" neboli "sprostí, ale občas niečo započuli, spojili si to, ako sa im hodilo, príp. im niekto dal zlú informáciu, nepozreli sa do Zákonníka práce, či je to pravda a boli z toho len problémy. To, že Sofiin zamestnanec dal okamžité skončenie pracovného pomeru ešte neznamená, že to urobil podľa zákona.

Ahoj Lívia, tak sa konečne pohli ľady a keď sme to dali na súd, tak právnik zamestnanca sa spojil s mojim právnikom a nasledovala DOHODA. Takže sa teším že sa to už skončilo. Zrejme keď si ich právnik prečítal fakty v žalobe, videl že nie je šanca to vyhrať. Vďaka za poradenstvo.:):):)
Llívia
24.01.11,20:29
Sofia1111, super! :) Gratulujem, že všetko nakoniec dobre dopadlo aj bez súdu. :):):)
Veronika R
14.03.11,17:34
Poprosím vás o radu ohľadom skončenia PP. Švagor chce ukončiť PP okamžite z dôvodu nevpyplatenej mzdy ešte za január. Ale vie, že zamestnávateľ mu to nepodpíše, tak to chce poslať poštou. V skončení PP má byť uvedený dátum s akým sa končí pracovný pomer okamžite, teda 15.03.2011? A aký bude skutočný dátum skončenia, keď to doručuje poštou. Dátumom keď skončenie prevezme zamestnávateľ? /resp. keď mi to vráti pošta ako nedoručene?/ Musí chodiť do práce, keď mu to pošle, až do dňa kým to nepodpíše, alebo sa mu to nevráti. Ďakujem.
ivka70
14.03.11,17:58
Poprosím vás o radu ohľadom skončenia PP. Švagor chce ukončiť PP okamžite z dôvodu nevpyplatenej mzdy ešte za január. Ale vie, že zamestnávateľ mu to nepodpíše, tak to chce poslať poštou. V skončení PP má byť uvedený dátum s akým sa končí pracovný pomer okamžite, teda 15.03.2011? A aký bude skutočný dátum skončenia, keď to doručuje poštou. Dátumom keď skončenie prevezme zamestnávateľ? /resp. keď mi to vráti pošta ako nedoručene?/ Musí chodiť do práce, keď mu to pošle, až do dňa kým to nepodpíše, alebo sa mu to nevráti. Ďakujem.

Ak mu to zamestnavatel nebude chciet podpisat, nech si so sebou zoberie nezavisleho svedka, ktory na to okamzite skoncenie podpise, ze zamestnavatel neprevzal dna o hod. a podpise sa.

Potom by som zamestnavatelovi poslala len kopiu okamziteho skoncenia k danemu dnu.

Podla mna so okamzite skoncenie neda poslat postou, lebo sa nedozvie skutocne, kedy jeho PP konci, kedze az po doruceni nadobuda okamzite skoncenie platnost. Dovtedy (a kedze nevie, kedy zamestnavatel list preberie ) by musel pracovat.
Veronika R
14.03.11,18:11
ďakujem Ivka70,

so svedkom bude problém, lebo je arogantný a to je slabé slovo

nemohol by ísť počas tej doby na PN?
sofia1111
14.03.11,19:46
ten svedok nemusí byť zamestnanec:-) môžeš to byť aj ty:-)
sofia1111
14.03.11,20:09
Presne tak ako píše Ivka, musí si zobrať so sebou svedka, ktorý podpíše že zamestnávateľ odmietol prevziať okamžité skončenie pracovného pomeru z dôvodu nevyplatenia mzdy. musí byť presne uvedený dátum kedy tam bol a ten sa považuje za ukončenie pracovného pomeru. A ak s tým zamestnávateľ nesúhlasí, musí to dať na súd, lebo len súd môže rozhodnuť o neplatnosti okamžitého skončenia. Švagor si samozrejme môže nárokovať dvojmesačné odstupné....ale pozor, sú tam aj nejaké lehoty...
Llívia
15.03.11,05:25
Sofia1111, upresnenie: nie je to dvojmesačné odstupné, ale náhrada mzdy za dva mesiace.
tibor1000
18.03.11,06:40
Dobrý deň poraďáci,prosím Vás,viete mi poradiť- ked zamestnanec podpíše výpoveď dohodou , do kolkých dní sa má nahlásiť na úrade práce?ďakujem
VERONIKA6
18.03.11,06:43
Dobrý deň poraďáci,prosím Vás,viete mi poradiť- ked zamestnanec podpíše výpoveď dohodou , do kolkých dní sa má nahlásiť na úrade práce?ďakujem
Ukončenie pracovného pomeru sa nahlasuje v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra hneď po skončení pracovného pomeru.
ivka70
18.03.11,06:59
Dobrý deň poraďáci,prosím Vás,viete mi poradiť- ked zamestnanec podpíše výpoveď dohodou , do kolkých dní sa má nahlásiť na úrade práce?ďakujem

Aj ked vypoved dohodou neexistuje :),
pri akomkolvek ukonceni PP, aj pri dohode, ak chce byt evidovany od prveho dnsa po ukonceni PP, musi sa zamestnanec na UP prihlasit do 7 kalendarnych dni od ukoncenia PP.
tibor1000
18.03.11,07:05
aha dakujem,len teraz neviem či ihned,alebo do 7 dni :)

a ešte prosim Vas - ako dlho plati ochranna lehota,teda ak by siel zamestnanec na PN,kolko dni,resp. tyzdnov po ukonceni PP by sa mu este pocitala z vyplaty?

ďakujem moc
VERONIKA6
18.03.11,07:05
Ospravedlňujem sa, prehliadla som, že sa jedná o prihlásenie na úrad práce.
drobeceva
18.03.11,07:22
aha dakujem,len teraz neviem či ihned,alebo do 7 dni :)

a ešte prosim Vas - ako dlho plati ochranna lehota,teda ak by siel zamestnanec na PN,kolko dni,resp. tyzdnov po ukonceni PP by sa mu este pocitala z vyplaty?

ďakujem moc

Ochranna lehota po ukončení PP je 7 dní.
tibor1000
18.03.11,07:24
to znemaná,že do PN iba ked pojde do 7 dní,tak sa jej bude počítať z vyššieho vymeriavacieho základu? od 8-meho dňa uz nie,rozumiem tomu prosím správne?
ďakujem