Anna2411
18.08.10,20:45
Dobrý večer, chcela by som sa uistiť či uvažujem správne. Sestra zdedila v roku 2007 dom, v ktorom nikto nebýva. Chcela by ho predať. Musí zaplatiť daň z príjmu? Ja si myslím, že áno nakoľko v ňom nemala trvalý pobyt a vo vlastníctve ho má iba od roku 2007 teda 3roky. Oponuje mi , že závet bol napísaný už v roku 1998.A výdavky si uplatniť nemôže žiadne, nakoľko nemá bloky od opráv a ani ho vlastne nekúpila. Poradí niekto? Ďakujem pekne.:o
Kvaka
18.08.10,18:56
Dobrý večer, chcela by som sa uistiť či uvažujem správne. Sestra zdedila v roku 2007 dom, v ktorom nikto nebýva. Chcela by ho predať. Musí zaplatiť daň z príjmu? Ja si myslím, že áno nakoľko v ňom nemala trvalý pobyt a vo vlastníctve ho má iba od roku 2007 teda 3roky. Oponuje mi , že závet bol napísaný už v roku 1998.A výdavky si uplatniť nemôže žiadne, nakoľko nemá bloky od opráv a ani ho vlastne nekúpila. Poradí niekto? Ďakujem pekne.:o
A od koho ho zdedila? Záveť nie je rozhodujúca, ale dedenie.
§ 9 ods. 1 písm. c) zákona o DP
Od dane je oslobodený príjem
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
danushka
18.08.10,19:00
Presne tak, dobrá otázka Kvaka,pretože oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti platí aj :

c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia
Kvaka
18.08.10,19:06
Danushka,som doplnila, minuli sme sa
danushka
18.08.10,19:10
Nevadí Kvakuš, aspoň je to dvojmo, že nekecáme :D
Niuška
20.08.10,06:15
ja som včera dostala otázku od majiteľa firmy :
ako súkromná osoba požičal peniaze kamarátovi. Ten mu ich nevracal, s úrokmi sa to vyšplhaho na 6 mil. (ešte v Skk). No a šéf mi včera mimochodom povedal nasledovné - s čím si neviem rady. A síce. Ten kamarát, ktorý nevracal dlh mal v exekúcii dom, ktorý tento môj šéf vydražil od exekútora, ktorému nedal peniaze ale vlastne sa odpísal ten dlh. Šéf na tom zarobil a rozdiel medzi hodnotou domu a výškou dlhu s úrokmi bol asi 450 tis. Má si to dať do príjmov? V zákone o správe daní a poplatkov som nič nenašla. Tak som mu povedala,že pokliaľ tie peniaze požičal ako súkromná osoba, tak nech to nikam neuvádza a basta. Pretože ten jeho kamarát povedal,že tie peniaze mu vráti,aby mu prepísal dom späť. Mám z toho hokej. Ako by ste postupovali VY?? Mám mu to vyčísliť, zdaniť alebo nie?
VieraPopluharova
20.08.10,07:54
ja som včera dostala otázku od majiteľa firmy :
ako súkromná osoba požičal peniaze kamarátovi. Ten mu ich nevracal, s úrokmi sa to vyšplhaho na 6 mil. (ešte v Skk). No a šéf mi včera mimochodom povedal nasledovné - s čím si neviem rady. A síce. Ten kamarát, ktorý nevracal dlh mal v exekúcii dom, ktorý tento môj šéf vydražil od exekútora, ktorému nedal peniaze ale vlastne sa odpísal ten dlh. Šéf na tom zarobil a rozdiel medzi hodnotou domu a výškou dlhu s úrokmi bol asi 450 tis. Má si to dať do príjmov? V zákone o správe daní a poplatkov som nič nenašla. Tak som mu povedala,že pokliaľ tie peniaze požičal ako súkromná osoba, tak nech to nikam neuvádza a basta. Pretože ten jeho kamarát povedal,že tie peniaze mu vráti,aby mu prepísal dom späť. Mám z toho hokej. Ako by ste postupovali VY?? Mám mu to vyčísliť, zdaniť alebo nie?

Nuz ak mu pozical peniaze a tento cely postup sa berie ako splatka dlhu, pre istotu by som si dala tym kamaratom aspon podpisat , ze touto formou bol splateny dlh v danej vyske, peniaze, ktore na tom sef zarobil by sa mali podla mna zdanit, nakolko i keby boli dane na pozicku percenta i tie by mal zdanit nakolko je to jeho prijem navyse, i banka Ti zdanuje uroky z ulozenych penazí a toto je vyslovene zisk.
Anna2411
15.09.10,10:42
Krásny, deň ďakujem za odpovede a ešte sa k tej dani z predaja nehnuteľnosti vraciam. Zdedila ho od strýka, čiže v nepriamom rade, ale nemôže si odrátať ako výdavok ohodnotenie domu na základe dedičského konania? Ďakujem mám z toho chaos.
Kvaka
15.09.10,15:19
Krásny, deň ďakujem za odpovede a ešte sa k tej dani z predaja nehnuteľnosti vraciam. Zdedila ho od strýka, čiže v nepriamom rade, ale nemôže si odrátať ako výdavok ohodnotenie domu na základe dedičského konania? Ďakujem mám z toho chaos.
Môže. Pri predaji zdedenej nehnuteľnosti si môže odrátať výdavok, ktorým je podľa § 8 ods. 5 písm. b) zákona o DP cena veci, zistená v čase nadobudnutia, pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25.
Anna2411
15.09.10,18:35
Tak to vďaka a velká, pani na daňovom nám povedala, že budeme platiť z predajnej ceny nakoľko tam nemala trvalý pobyt a nemá ho vo vlastníctve 5 rokov, tak ja som z toho jasná. Tak chápeme to dobre , keď dom na osvedčení o dedičstve mal hodnotu 17000Eur /ale nebol robený znalecký posudok/ chce ho predať za 20000Eur.Čiže zaplatí 19% zo sumy 3000Eur? Ďakujem za každú radu.
Kvaka
15.09.10,19:24
Tak to vďaka a velká, pani na daňovom nám povedala, že budeme platiť z predajnej ceny nakoľko tam nemala trvalý pobyt a nemá ho vo vlastníctve 5 rokov, tak ja som z toho jasná. Tak chápeme to dobre , keď dom na osvedčení o dedičstve mal hodnotu 17000Eur /ale nebol robený znalecký posudok/ chce ho predať za 20000Eur.Čiže zaplatí 19% zo sumy 3000Eur? Ďakujem za každú radu.
Výdavkom bude cena, uvedená v osvedčení o dedičstve. Takže zaplatí daň z rozdielu tak, ako si napísala.
Megin
17.09.10,08:25
nechcem zakladat novu temu, hodim to sem:

V pripade ze chcem odkupiť 1/4 rodinneho domu od partnerky a vyhnuť sa plateniu dane stačí nam jednoducho do kupno-predajnej zmluvy napisat symbolicku cenu? 1€?

Vlastne dostane aj prakticky len okolo 7000€ ako vyrovnanie, totiž na jej 1/4 a moju 1/4 sme si brali hypoteku, ktora pokracuje a ja jej vyplatim jej časť ktoru do nej vlozila...
Lianka
17.09.10,08:32
Treba si uvedomit aj nasledny dosledok v buducnosti, ak by si byt predaval. V pripade, ze by prijem z predaja bytu nebol oslobodeny od dane, ako danovy vydavok si mozes uplatnit len to 1 EUR (+ kupnu cenu, za aku si kupil tvoj podiel).

Otazka preto znie, ci chces pomoct jej teraz, alebo sebe neskomplikovat situaciu neskor.