kimart
19.08.10,06:57
čo je vlastne služobný byt, neviem si nejak vysvetliť tento pojem v účtovníctve, nakoľko padol taký návrh, že si firma prenajme byt od FO(ktorá nájom musí zdaniť), môže si tento nájom dať firma do nákladov?
Mária27
19.08.10,17:53
Služobný byt je definovaný v zákone 189/1992 Zb. To čo opisuješ tým definíciam nevyhovuje. Vy budete mať prenajaté priestory, ktoré nie sú nebytové, ale sú bytové.
kimart
20.08.10,05:18
kde by som sa mohla ktomu zákonu dostať, alebo vie mi prosím niekdo podať vysvetlenie?
babi2
20.08.10,05:48
kde by som sa mohla ktomu zákonu dostať, alebo vie mi prosím niekdo podať vysvetlenie?
http://www.ozib.szm.com/Zakon189.htm
Betina2
20.08.10,13:43
čo je vlastne služobný byt, neviem si nejak vysvetliť tento pojem v účtovníctve, nakoľko padol taký návrh, že si firma prenajme byt od FO(ktorá nájom musí zdaniť), môže si tento nájom dať firma do nákladov?

U vás by zrejme nešlo o služobný byt v pravom zmysle. Služobný byt majú vojaci, policajti...
Vaša firma by mala s FO - prenajímateľom uzavrieť nájomnú zmluvu na bytový priestor (byt) podľa obchodného zákonníka (obdoba ako nebytové priestory). V zmluve je dobré uviesť účel prenájmu - napr. na zabezpečenie ubytovania pre vlastných zamestnancov spoločnosti (nájomcu) a pod. Nezabudnúť uviesť všetky Vaše identifikačné a daňové údaje ako aj údaje prenajímateľa. Min. dátum narodenia a lepšie rodné číslo (pod ním ho eviduje aj DU, pokial nie je podnikateľ). Uviesť v zmluve dohodnutú ročnú resp. mesačnú sumu nájmu, ročnú resp. mesačnú sumu nákladov súvisiacich s nájmom, ktoré budete sopolu s nájmom uhrádzať (vodné stočné, plyn, sipo, elektrina) + kedy bude vyúčtovanie služieb súvisiacich s nájmom......proste vziať do rúk nejakú nájomnú zmluvu na nebytové priestory a postupovať podla jej ustanovení, len ako prenajímateľ bude FO. Doporučujem v zmluve dohodnúť aj spôsob platby (mesačne, kvartálne, ročne a spôsob realizácie platby-PP, hotovosť - vždy si nechať podpísať doklad....)Termín vyúčtovania platieb je tiež dôležitý. Doporučujem aj spísať preberací a po ukončení nájmu a vrátení bytu majiteľovi aj odovzdávací protokol s rozpisom preberaného a odovzdávaného zariadenia bytu, s rozpisom stavu jednotlivých miestností a zariadenia bytu (napr. aj typ chladničky, sporáka...), s odpočtom vodomerov a plynomeru, elektromeru........čo najpodrobnejšie. Ak sa napr. v čase trvania nájmu pokazí chladnička a Vy ju budete na vlastné náklady dávať opravovať, prípadne kúpite novú, tak aby sa dala oprávnenosť daňového nákladu preukázať, tak preto ten preberací protokol. A doklady o oprave si ponechať riadne v účtovníctve - najlepšie je požiadať opravára o vydanie 2 ks originálu - 1 pre nájomcu a 1 pre prenajímateľa.
A samozrejme pri posudzovaní oprávnenosti daňového nákladu postupovať v zmysle Zákona o dani z príjmu - platby FO za prenájom sú daňovo uznané v zdaňovacom období, kedy došlo k ich úhrade.
Ked budete mať zmluvu, spravíš si v ostatných záväzkoch normálny predpis záväzku s predkontáciou každý mesiac rovnako 518AE/325AE (obe AE doporučujem samostatne pre účel prenájmu od FO) a napokon aj vyúčtovanie bude potom ako jednorázový predpis záväzku alebo pohľadávky a po úhrade napáruješ a zlikviduješ. Ak bude zmluva napr. č. 01/2010 tak párovať môžeš podľa VS resp. PS 01201001, 01201002,.....01201012..., tak sa pekne každá platba vypáruje...postup je obdobný ako pri účtovaní úveru.
Ako daňový náklad bude mať firma nájomné, služby súvisiace s nájmom, vyúčtovanie služieb aj všetky náklady súvisiace s údržbou bytu počas nájmu. Môže sem dať aj spotrebu materiálu pre hygienu a čistenie. Napr,. aj náklady na drobné optravy, ku ktorým nie je potrebný súhlas vlasníka, napr. oprava WC....a všetky nákupy krátkodobej spotreby (napr. nákup novej spchovacej hlavice alebo batérie bez písomného súhlasu vlastníka by som zvážila. Tú by takisto mohol kúpiť za vlastné a nárokovať si od Vás jej preplatenie vrámci údržby... - ale o tom všetkom je zmluva.