evelien
07.11.05,09:04
Ako mam postupovat s uctovanim v pokladni?
Dali sme si vytlacit bianka vstupenky - fakturu som hodila na 518.
Na zopar bianka vstupeniek sme dotlacili hodnotu, za ktorú sa predávali. Ako zauctovat ich prijem, vydaj do spotreby, peniaze, ktore som ziskala ich predajom a ako v pokladni zauctovat vyradenie tych nepredanych? Keby som ich kupila ako hotovu ceninu, je to o niecom inom, ale co s tym, ked som si ich zhodnotila ja?
evelien
07.11.05,08:46
naozaj nikto mi nevie poradit? uz som sa pytala dvoch uctovnikov a nic. Tu je vas viac. Prosiiiim - kto iny poradi, ak nie vy?
Paula
07.11.05,08:46
Ako mam postupovat s uctovanim v pokladni?
Dali sme si vytlacit bianka vstupenky - fakturu som hodila na 518.
Na zopar bianka vstupeniek sme dotlacili hodnotu, za ktorú sa predávali. Ako zauctovat ich prijem, vydaj do spotreby, peniaze, ktore som ziskala ich predajom a ako v pokladni zauctovat vyradenie tych nepredanych? Keby som ich kupila ako hotovu ceninu, je to o niecom inom, ale co s tym, ked som si ich zhodnotila ja?Poradiť neviem, tu je niečo o vstupenkách, možno ti to pomôže:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9761&highlight=vstupenk%2A
evelien
07.11.05,08:54
dakujem, ale teraz mam trosku inu situaciu. neviem, ako zauctovat emisiu cennych papierov
ondrejvla
07.11.05,17:00
dakujem, ale teraz mam trosku inu situaciu. neviem, ako zauctovat emisiu cennych papierovEvelien, ja som ich účtovala ako ceniny, nie na služby. Takže DF pri príjme :
MD 213/A D 321/A
vždy pri výdaji, či už na dotlač, alebo na dopísanie hodnoty som ich vydala :
MD 501/A D 213/A
presne toľko blokov, koľko išlo či už na dotlač, alebo priamo na podujatie a boli ocenené sumou predaja.

Stačí Evelien, alebo ešte niekde je otázka? - moja odpoveď na SS.
lenkak
07.11.05,17:25
Ja by som to tiež dala na 213, nie na 518.
ondrejvla
07.11.05,17:43
Ja by som to tiež dala na 213, nie na 518.
Lenka, dáva to logiku, je to cenina. Má síce úplne inú nominálnu hodnotu ako napr.kolky, stravné poukážky, kolky..., ale musí byť evidovaná v skladovej hodnote a pri ocenení sa stáva ceninou v hodnote podľa ohodnotenia.
KEJKA
07.11.05,20:16
Lenka, dáva to logiku, je to cenina. Má síce úplne inú nominálnu hodnotu ako napr.kolky, stravné poukážky, kolky..., ale musí byť evidovaná v skladovej hodnote a pri ocenení sa stáva ceninou v hodnote podľa ohodnotenia.Ja som mala nieco podobne a po dotlaci sa to stalo SL. Ale podla mna kym tam nie je cena ale sunapr. ocislovane a ma to nejake identifikacne znaky firmy, tak su to tie prisne zuctovatelne tlaciva. kedze neboli nakupene za nominalnu cenu vstupenky, maju len hodnotu vyrobnych nakladov a moze to byt na 501 ako hocijaky iny papier. Evidovat sa mozu v podsuvahe alebo v inej evidencii u pokladnicky.
ondrejvla
07.11.05,20:22
Ja som mala nieco podobne a po dotlaci sa to stalo SL. Ale podla mna kym tam nie je cena ale sunapr. ocislovane a ma to nejake identifikacne znaky firmy, tak su to tie prisne zuctovatelne tlaciva. kedze neboli nakupene za nominalnu cenu vstupenky, maju len hodnotu vyrobnych nakladov a moze to byt na 501 ako hocijaky iny papier. Evidovat sa mozu v podsuvahe alebo v inej evidencii u pokladnicky.
Viem, že kultúrne zariadenia to účtovali rôzne, aj na podsúvahových účtoch. Ja som to účtovala takto, na 213 ako prísne zúčt.tlačivá, pri výdaji som postupovala, ako by som vydávala sklad, bola tam tá 501. A nemala si tam predtým 518?
KEJKA
07.11.05,20:30
Viem, že kultúrne zariadenia to účtovali rôzne, aj na podsúvahových účtoch. Ja som to účtovala takto, na 213 ako prísne zúčt.tlačivá, pri výdaji som postupovala, ako by som vydávala sklad, bola tam tá 501. A nemala si tam predtým 518?ano priznavam, ale stihla som to opravit. Mne sa prieci uctovat tlaciva na 518, ked je to normalne vyrobeny material. 518 som tam klepla lebo periferne som videla tu 518 nad mojim prispevkom v citacii. ale neberiem tragicky ani tu 518.
No a k tvojmu uctovaniu : suhlasim, ja som len pridala na rozsirenie prehladu dalsiu variantu. A tie tlaciva maju v podstate halierovu hodnotu. Ale ak sa tak firme rozhodne, je to urcite prehladnejsie a nemoze sa to stratit.
evelien
08.11.05,11:38
Stale mi to nejako nesedi:
Ked ja dostanem fakturu sa tlac bianka vstupeniek, kde nie je uvedene nic, iba papier je oznaceny ochrannymi znakmi, tak by som to mala zauctovat ako sluzbu, lebo mi to bolo vyfakturovane ako sluzba.
Lenze vcera sme poprevracali vsetky info o ceninach a nenasli sme info, ze by sa vstupenka ako cenina chapala. Ale ked od toho odhliadne a budem ju chapat ako ceninu, akym sposobom mam zauctovat prijem vstupeniek do pokladne? Bianko vstupenka je len "bezcenny" papier. Ked by som ich tlac zauctovala predsa len na 501, potlacim si ich v kancelarii hodnotou a fakt. udajmi firmy, ako si naraz v uctovnictve vykuzlim ceniny?
Ja som uz z toho fakt jelen - skoda, ze tu nie je taka ikonka :)
KEJKA
08.11.05,18:22
Stale mi to nejako nesedi:
Ked ja dostanem fakturu sa tlac bianka vstupeniek, kde nie je uvedene nic, iba papier je oznaceny ochrannymi znakmi, tak by som to mala zauctovat ako sluzbu, lebo mi to bolo vyfakturovane ako sluzba.
Lenze vcera sme poprevracali vsetky info o ceninach a nenasli sme info, ze by sa vstupenka ako cenina chapala. Ale ked od toho odhliadne a budem ju chapat ako ceninu, akym sposobom mam zauctovat prijem vstupeniek do pokladne? Bianko vstupenka je len "bezcenny" papier. Ked by som ich tlac zauctovala predsa len na 501, potlacim si ich v kancelarii hodnotou a fakt. udajmi firmy, ako si naraz v uctovnictve vykuzlim ceniny?
Ja som uz z toho fakt jelen - skoda, ze tu nie je taka ikonka :)uctovat ako ceniny v obstaravacej cene toho papiera.... tak som pochopila tie rady. Je to len kvoli evidencii, ak ma ten papier nejake ochranne znamky, ktore by sa mohli zneuzit. potlacene cenou a zrejme poradovym cislom budu mat zasa len tu povodnu halierovu hodnotu. Ale ak su v uctovnictve, tak sa nemozu stratit. Ja bz som skor urobila smernicu, stanovila zodpovednu osobu a pravidelne kontrolovala stav, pohyby. Bez uctovania na 213.
ondrejvla
09.11.05,17:27
Stale mi to nejako nesedi:
Ked ja dostanem fakturu sa tlac bianka vstupeniek, kde nie je uvedene nic, iba papier je oznaceny ochrannymi znakmi, tak by som to mala zauctovat ako sluzbu, lebo mi to bolo vyfakturovane ako sluzba.
Lenze vcera sme poprevracali vsetky info o ceninach a nenasli sme info, ze by sa vstupenka ako cenina chapala. Ale ked od toho odhliadne a budem ju chapat ako ceninu, akym sposobom mam zauctovat prijem vstupeniek do pokladne? Bianko vstupenka je len "bezcenny" papier. Ked by som ich tlac zauctovala predsa len na 501, potlacim si ich v kancelarii hodnotou a fakt. udajmi firmy, ako si naraz v uctovnictve vykuzlim ceniny?
Ja som uz z toho fakt jelen - skoda, ze tu nie je taka ikonka :)
Evelien, nebola som tu 2 dni, preto som ti nemohla skôr odpovedať ani na SS.
Vypracuje si smernicu, vypracuj si zodpovedného pracovníka za ocenenie vstupeniek, likvidačný list k vstupenkám. Keď vydáš vstupenky, ktoré si mala zaúčtované ako bianco, tzn.bez ohodnotenia na 213, vydávaš len ako ceninu : 501/213
Likvidačný list:
- počet vstupeniek v jed.cene / ks = počet kusov x cena = hodnota v Sk
pred tým, než sa začnú predávať, podľa každej ceny prepočítaš, dáš celkovú cenu, podpíšeš zodp.pracovník, ktorý ohodnotil, podpíše pracovník, ktorý vstupenky prevzal. Originál si necháš ty, kópiu odovzdaj so vstupenkami.
Žiadaj, aby ti do 2 prac.dní vyúčtovali podujatie. Ten kto predáva, musí ti vypísať na jeho kópii, :
- predaj vstupeniek napr. 180 ks á 100,- Sk = 18 000,-
95 ks á 90,- Sk = 8 550,-
300 ks á 80 ,-Sk = 24 000,-
spolu tržba = 50 550,- Sk,
prevzatie do pokladnice : 211/602 50 550,-
nepredané vstupenky z ocenených prepočítaš, vyznačíš na likvidačnom liste,
uvedieš počet predaných, nepredané, kto prepočítal a či súhlasia nepredané na počet v ocenenom bloku. Pozor, bianco vstupenky musia byť uzamknuté tak, aby k nim nemal nik prístup, okrem zodpovedného pracovníka, ktorému musia súhlasiť na inventúru, aby ich nemohol nik zneužiť!
Takže ten účet 213 tam máš len preto, aby si mohla vydávať ceninu na ocenenie a predaj, musí ti súhlasiť počet nakúpených blokov, počet označených blokov, mínus počet vydaných blokov na zostatok cenín.
Ale ak ich nechceš evidovať na účete 213, môžeš ich kľudne aj na podsúvahovej evidencii.
Evelien, už som ti písala, že ak nebudem na porade, a máš záujem o moje rady, a z dôvodu, že nie každý deň mám čas ísť na poradu, ale do pošty chodím denne, pošli mi mail.adresu cez SS a potom môžeš tieto problémy v čase núdze riešiť so mnou rýchlejšie.