pozdenka
19.08.10,07:37
Dobrý deň,
potrebujem poradiť.
Po RD som nastúpila do predchádzajúceho zamestnania. Nakoľko sa firma dostala do konkurzu (ešte počas mojej RD), po nástupe som vyčerpala zvyšnú dovolenku. Nakoľko správca konk.podstaty mi neprideľuje žiadnu prácu som doma na 60% a čaká že PP ukončím z mojej strany dohodou - čo nie som veľmi ochotná.
Chcem sa opýtať, ak mi dá výpoveď z org.dôvodov a výpovedná doba mi začne plynúť 1.9., či môžem počas tejto výpovednej doby z mojej strany Okamžite skončiť PP pre nevyplatenie mzdy (nakoľko posledný termín na vyplatenie náhrady za dovolenku je 15.9. a predpokladá sa, že nebude vyplatená). Neviem, či je to možné ak už plynie jedna výpoveď.
Poradí mi niekto, prosím?
Tweety
19.08.10,05:41
Dobrý deň,
potrebujem poradiť.
Po RD som nastúpila do predchádzajúceho zamestnania. Nakoľko sa firma dostala do konkurzu (ešte počas mojej RD), po nástupe som vyčerpala zvyšnú dovolenku. Nakoľko správca konk.podstaty mi neprideľuje žiadnu prácu som doma na 60% a čaká že PP ukončím z mojej strany dohodou - čo nie som veľmi ochotná.
Chcem sa opýtať, ak mi dá výpoveď z org.dôvodov a výpovedná doba mi začne plynúť 1.9., či môžem počas tejto výpovednej doby z mojej strany Okamžite skončiť PP pre nevyplatenie mzdy (nakoľko posledný termín na vyplatenie náhrady za dovolenku je 15.9. a predpokladá sa, že nebude vyplatená). Neviem, či je to možné ak už plynie jedna výpoveď.
Poradí mi niekto, prosím?
Najlepšie by bolo skončiť PP dohodou podľa § 60ZP z organizačných dôvodov, vznikne tak nárok na odstupné a môžeš odísť ihneď, samozrejme ak bude na dohodu súhlas obidvoch strán.
pozdenka
19.08.10,05:46
S tým on nesúhlasí. Nechce dať to odstupné.
Tweety
19.08.10,05:50
S tým on nesúhlasí. Nechce dať to odstupné.
Pri výpovedi z organiz. dôvodov, podľa §76 odstupné patrí, aj pri dohode z tých istých dôvodov, takže to ho aj tak neminie.
pozdenka
19.08.10,06:27
No to áno, akurát to chce naťahovať. A ešte mi kolegyňa k tomu oznámila, že v rámci výpovednej doby ma stiahne na výpomoc do BA - no a ja som z východu (u nás pobočku zrušili). Takže, keď odmietnem, tak mi odstupné aj tak nevyplatí.
A to s tým okamžitým skončením PP počas VD mi nevieš poradiť?
ivka70
19.08.10,06:35
Mozes aj pocas vypovednej doby dat Okamzitu vypoved, ak su splnene zakonne podmienky na nu.

A s tym stiahnutim do BA to nie je az take jednoduche, bud ta poslu na sluzobnu cestu a to ti musia platit dopravu, noclah a diety alebo musis s preradenim na inu pobocku suhlasit.
Nutricia
19.08.10,08:00
No to áno, akurát to chce naťahovať. A ešte mi kolegyňa k tomu oznámila, že v rámci výpovednej doby ma stiahne na výpomoc do BA - no a ja som z východu (u nás pobočku zrušili). Takže, keď odmietnem, tak mi odstupné aj tak nevyplatí.
A to s tým okamžitým skončením PP počas VD mi nevieš poradiť?
Ked odmietneš sťahovať sa do BA musí ti dať zamestnávateľ výpoved samozrejme s odstupným.
Dohodu bez výpovedného dôvodu by som nepodpisovala.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

Okamžite skončiť PP s tebou nemôže sú len dve možnosti kedy je to možné:
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.
Llívia
19.08.10,08:16
No to áno, akurát to chce naťahovať. A ešte mi kolegyňa k tomu oznámila, že v rámci výpovednej doby ma stiahne na výpomoc do BA - no a ja som z východu (u nás pobočku zrušili). Takže, keď odmietnem, tak mi odstupné aj tak nevyplatí.
A to s tým okamžitým skončením PP počas VD mi nevieš poradiť?

"Zákonník práce: § 57 Pracovná cesta
Zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. To neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal."