Lubica H
07.11.05,09:13
Zdravím všetkých,

chcela by som sa opýtať, aký máte názor na zostatkovú cenu majetku, ktorý nebol predaný ani vyradený z dôvodu fyzickej likvidácie. V spoločnosti odpisujeme majetok, ktorý má vstupnú cenu nižšiu ako 30.000, ale nakoľko jeho využívanie súvisí s predmetom našej podn.činnosti, vedieme ho ako majetok a aj ho odpisujeme (daňový odpis=účtovný odpis) - ide o kontajnery a nádoby na odpad. Často sa stane, že nádoby niekto úmyselne poškodí (rozbitie, požiar) alebo odcudzí. Podľa §19 d) si môžem zostatkovú hodnotu majetku vyradeného z dôvodu škody uplatniť ako daňový výdavok len vtedy, ak mám prijatú náhradu od poisťovne, a podľa §19 g) len v dôsledku živelnej pohromy alebo v prípade krádeže na základe potvrdenia od polície. Lenže poisťovne nechcú takýto majetok poistiť, lebo sa nedá zaistiť proti odcudzeniu a polícia sa tiež nechce zaoberať takýmito prípadmi, lebo hodnota niektorých nádob nedosahuje ani výšku minimálnej mzdy (6900), a tak je to pre nich nepatrná škoda. Ako máme postupovať? Dávať zostatkové ceny zhorených a odcudzených nádob ako daňovo neuznaný výdavok? Za rok to môže byť dobrá suma, keďže skoro každý mesiac je nejaká nádoba zničená alebo ukradnutá. Doteraz sme to riešili, že sme prikladali fotku zničenej nádoby a vyraďovali cez fyzickú likvidáciu.
Monika1
07.11.05,12:35
Asi by som na vašom mieste zmenila od 01.01.2006 spôsob odpisovania na daňový sa nerovná účtovný. Do nákladov by som jednorázovo odpísala v roku obstarania celú sumu a účtovne by som to viedla v majetku a postupne odpisovala. Tak dostaneš hodnotu celého kontajnera do nákladov pri nákupe. Účtovne ho budeš odpisovať podľa odpisového plánu. V prípade vyradenia z titulu škody len účtovne vysporiadaš. Ináč by som postupovala v zmysle § 19 tak, ako si spomínala. Možno by sa to dalo upraviť aj internou smernicou, ale neviem ako by si obstála pri daňovej kontrole. Asi by si to ťažko obhajovala.
Lubica H
07.11.05,14:14
To práve nemôžem. Zákon o dani z príjmov nepozná termín drobný majetok a ani nedefinuje spôsob jeho odpisovania. Od roku 2003 si nemôžem jednorazovo uplatniť daňový odpis takto nakúpeného majetku. Preto ideme podľa účtovníctva - účtovný=daňový odpis (pritom sa vychádza z toho, že doba použiteľnosti=odpisovania je dlhšia ako 1 rok).
KEJKA
07.11.05,15:20
no a k tomu vyradeniu len tolko, ze doba odpisovania viac ako rok je aj 13 mesiacov. V pripade poskodenia treba vyradit ten kontajner, ktory je uz odpisany, vsak zasa vsetky vam neznicia. No a ak sa to poskodzuje rychlejsie ako vy odpisete, tak treba zmenit odpisovy plan.
Lubica H
09.11.05,07:34
lida, pokiaľ sa nič takého ako krádež alebo úmyselné poškodenie nestane, jeho životnosť je cca 10 rokov - a to sa naozaj nedá dopredu predpokladať, či tú nádobu ukradnú alebo zničia v prvom, druhom, ..., desiatom roku. Tak neviem.