focalor
19.08.10,08:36
Zdravím Vás,
prešiel som viacero príspevkov týkajúcich sa pracovných ciest, ale akosi som nenašiel, čo by ma zaujímalo.
Zaujíma ma, či sa na zamestnanca vyslaného na pracovnú cestu (podľa zákona o cestovných náhradách) vzťahuje ustanovenie týkajúce sa prestávky na odpočinok a jedenie (podľa Zákonníka práce)a ak áno, tak v akom rozsahu. Vychádzam len z toho, že napr. podľa § 153 Zákonníka práce nemá zamestnávateľ povinnosť zabezpečiť stravovanie zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu.
Ako má teda takýto zamestnanec postupovať, keď napríklad je vyslaný na pracovnú cestu a prestávku na odpočinok a jedenie nemôže z dôvodu cestovania alebo neexistujúceho stravovacieho zariadenia využiť?
Ak teda zamestnanec počas cestovania na miesto práce (počas pracovnej cesty) sa zastaví na obed v inom čase ako je bežný čas na obed (t. j. 11.00 - 13.00) je to porušenie pracovnej disciplíny?
Ďakujem.
ondrejvla
19.08.10,14:15
Zdravím Vás,
prešiel som viacero príspevkov týkajúcich sa pracovných ciest, ale akosi som nenašiel, čo by ma zaujímalo.
Zaujíma ma, či sa na zamestnanca vyslaného na pracovnú cestu (podľa zákona o cestovných náhradách) vzťahuje ustanovenie týkajúce sa prestávky na odpočinok a jedenie (podľa Zákonníka práce)a ak áno, tak v akom rozsahu. Vychádzam len z toho, že napr. podľa § 153 Zákonníka práce nemá zamestnávateľ povinnosť zabezpečiť stravovanie zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu.
Ako má teda takýto zamestnanec postupovať, keď napríklad je vyslaný na pracovnú cestu a prestávku na odpočinok a jedenie nemôže z dôvodu cestovania alebo neexistujúceho stravovacieho zariadenia využiť?
Ak teda zamestnanec počas cestovania na miesto práce (počas pracovnej cesty) sa zastaví na obed v inom čase ako je bežný čas na obed (t. j. 11.00 - 13.00) je to porušenie pracovnej disciplíny?
Ďakujem.

Nie je to porušenie pracovnej disciplíny v žiadnom prípade, prestávku na obed si ustanovíš sám, ako ti to časovo vychádza na služobnej ceste, samozrejme, že ak v čase 11,00-13,00. kedy predpokladám si vo firme povinný čerpať čas na obed, ty vybavuješ inú prácu, týkajúcu sa SC, určíš si sám, kedy ti to vyhovuje.
Paula
19.08.10,14:36
Po pravde, nechápem problém. Aké porušenie prac. disciplíny? Veď zamestnanca na prac. ceste (alebo aj mimo nej) nemôže nikto prinútiť jesť v ktoromkoľvek dennom čase.
focalor
20.08.10,05:05
Pýtal som sa len preto, pretože jednému zamestnancovi dali toto ako dôvod na upozornenie na menej závažné porušenie pracovnej disciplíny a následne došlo k výpovedi z pracovného pomeru.
Po preštudovaní príslušných predpisov som došiel som k podobným záverom, ale kvôli istote som si to chcel potvrdiť najmä niekým, kto už podobnú skúsenosť má, alebo niečo riešil.

Ďakujem.