Ronyxx
19.08.10,11:13
Zamestnancovi som neoprávnene vyplácala daňový bonus. Nárok na daňový bonus mu zanikol ešte v auguste 2009, avšak ja som to zistila až teraz. Ako mám postupovať v tomto prípade. Zamestnancovi naďalej vyplácam bonus na druhé dieťa. Ešte by som sa chcela opýtať či mal nárok na DB aj v mesiaci september keďže maturoval až v sept. alebo len za august ako má na potvrdení o návšteve školy. Veľmi pekne ďakujem za každú radu.
ivka70
19.08.10,09:18
Pri maturantovi je narok na danovy bonus najneskor za august v skolskom roku, kedy maturova, ak sa nezamestnal alebo neprihlasil na UP cez prazdniny.

Neopravnene vyplateny bonus za rok 2009 znamena, ze dany clovek je povinny si podat danove priznanie a navyse odobrate peniaze.

Otazka je, sposobil neopravnene vyplacanie zamestnanec alebo zamestnavatel.
V pripade, ze to bol zamestnavatel, by som pracovnikovi cele DP pripravila a dala mu ho len podpisat a odovzdat.
veronikasad
19.08.10,09:33
Zamestnancovi som neoprávnene vyplácala daňový bonus. Nárok na daňový bonus mu zanikol ešte v auguste 2009, avšak ja som to zistila až teraz. Ako mám postupovať v tomto prípade. Zamestnancovi naďalej vyplácam bonus na druhé dieťa. Ešte by som sa chcela opýtať či mal nárok na DB aj v mesiaci september keďže maturoval až v sept. alebo len za august ako má na potvrdení o návšteve školy. Veľmi pekne ďakujem za každú radu.
Chybu si urobila ty - ako mzdárka, alebo zamestnanec nenahlásil zmenu ?
Ronyxx
19.08.10,11:25
bohužiaľ to bola moja chyba ako mzdárky
veronikasad
19.08.10,17:04
bohužiaľ to bola moja chyba ako mzdárky
Máš dve možnosti :

1. presvedčiť zamestnanca, aby podal dodatočné daňové priznanie za rok 2009 (samozrejme, urobíš mu ho ty, aby s tým nemal starosti) a preplatok DB vrátiť, alebo

2. vysporiadať to u zamestnávateľa - vrátiť preplatok DB na DU a dohodnúť si so zamestnancom zrážky cez Dohodu o zrážkach zo mzdy.

Rok 2010 vysporiadaš v RZD (ak berie DB ešte na ďalšie dieťa, môžeš sa s ním dohodnúť, že mu ho nebudeš do konca roka vyplácať a tiež sa vysporiada v RZD). Samozrejme, ak budete mať kontrolu z DU, penále znáša zamestnávatel (ak nebudú iné nedostatky, pri tejto sume žiadne penále platiť nebude).
rrrrr
20.09.10,10:56
my mame pripad, ked chybu urobil zamestnanec a nenahlasil, ze dieta zije s matkou. Zakon umoznuje mu tuto sumu vybrat ale aj s prislusenstvom. len ma napada, len si robil sam DP ci to tam neodviedol. Ako mam vypocitat prislusenstvo, teda urok?
Katy a R
21.09.10,13:17
my mame pripad, ked chybu urobil zamestnanec a nenahlasil, ze dieta zije s matkou. Zakon umoznuje mu tuto sumu vybrat ale aj s prislusenstvom. len ma napada, len si robil sam DP ci to tam neodviedol. Ako mam vypocitat prislusenstvo, teda urok?

.. no ja som toto čítala už včera, ale nejako "nerozumiem reči tvojho kmeňa"
... neviem, či som len ja taká nechápavá :D... o čo vlastne ide :confused::confused:
uct2007
21.09.10,13:20
.. no ja som toto čítala už včera, ale nejako "nerozumiem reči tvojho kmeňa"
... neviem, či som len ja taká nechápavá :D... o čo vlastne ide :confused::confused:

nie, nie si nechápavá, no "šak" ani ja nerozumiem reči toho kmeňa...:)

takže "rrrrr"skús nám to ešte raz a pekne po lopate povedať
rrrrr
22.09.10,04:42
ide o to, ze robia u nas manzelia a prestali zit v spolocnej domacnosti. Od augusta minuleho roka si matka zacala uplatnovat dan. bonus, ale otec si ho od toho augusta nezastavil. Za minuly rok si robil sam DP, kde tento dan. bonus nevratil. Zakon umoznuje mu tento danovy bonus zrazit ale aj s prislusenstvom, co je vlastne urok z omeskania. A neviem ako tento urok sa pocita. Viete mi poradit? Dakujem a ospravedlnujem sa, clovek ma vela veci v hlave potom nepise na 100%;)
rodina1
22.09.10,06:45
ide o to, ze robia u nas manzelia a prestali zit v spolocnej domacnosti. Od augusta minuleho roka si matka zacala uplatnovat dan. bonus, ale otec si ho od toho augusta nezastavil. Za minuly rok si robil sam DP, kde tento dan. bonus nevratil. Zakon umoznuje mu tento danovy bonus zrazit ale aj s prislusenstvom, co je vlastne urok z omeskania. A neviem ako tento urok sa pocita. Viete mi poradit? Dakujem a ospravedlnujem sa, clovek ma vela veci v hlave potom nepise na 100%;)
Myslím si, že pokiaľ si DP robil sám, je vecou daňového úradu vymáhať si od zamestnanca ním neoprávnene poberaný daňový bonus.
Nakoľko ste mu vy, ako zamestnávateľ, nerobili ročné zúčtovanie dane, nemáte čo od neho vymáhať.
Katy a R
22.09.10,20:21
pre "rrrrr"
.. no už mi došlo ;) - vyplácali ste DB obidvom manželom .. . o toto ide:confused:

(11) Ak daňovník uplatnil alebo zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, je povinný zaplatiť sankčný úrok, aký by bol povinný zaplatiť z dlžnej sumy dane podľa osobitného predpisu.127) Ak zamestnávateľ priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Na kontrolu uplatnenia daňového bonusu sa vzťahujú ustanovenia osobitného predpisu.128)
atka4
15.03.11,10:49
pre "rrrrr"
.. no už mi došlo ;) - vyplácali ste DB obidvom manželom .. . o toto ide:confused:

(11) Ak daňovník uplatnil alebo zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, je povinný zaplatiť sankčný úrok, aký by bol povinný zaplatiť z dlžnej sumy dane podľa osobitného predpisu.127) Ak zamestnávateľ priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Na kontrolu uplatnenia daňového bonusu sa vzťahujú ustanovenia osobitného predpisu.128)

Mám obdobný prípad /rok 2010/ - neoprávnene vyplácaný DB, kedy som ako zamestnávateľ vyplácala DB, avšak zamestnanec mi neoznámil, že syn zanechal štúdium.
ide mi o technické riešenie:
DB so zamestnancom vyriešim v RZD
DB s DÚ - budeme podávať opravné Prehľady za dotknuté obdobie /?/ a bude to aj v Hlásení uvedené ako to malo byť /?/ alebo

ĎAKUJEM za názor