zuzina161
19.08.10,12:29
Boli biele a zažltli pravdepodobne z opalovacieho oleja a bazéna,v mori som v nich nebola.Prosím,poraďte mi. ;)
daria29
19.08.10,18:46
vybieliť ich mozeš tak,že ich namocíš do SAVA,ak su biele,budu belšie.potom vyprať.skus, môžeš niečo pokaziť? asi nie,alebo nové...mali sme v skrini dlho nenosené tielka,samozrejme zozltnuté,dala som ich do sava,boli tam aj dva dni, su velmi pekné biele po vypraní,skus.
zk24
19.08.10,18:53
vybieliť ich mozeš tak,že ich namocíš do SAVA,ak su biele,budu belšie.potom vyprať.skus, môžeš niečo pokaziť? asi nie,alebo nové...mali sme v skrini dlho nenosené tielka,samozrejme zozltnuté,dala som ich do sava,boli tam aj dva dni, su velmi pekné biele po vypraní,skus.

No neviem ci plavkovy material je vhodny na savo.
zalobaba
19.08.10,19:17
Boli biele a zažltli pravdepodobne z opalovacieho oleja a bazéna,v mori som v nich nebola.Prosím,poraďte mi. ;)

Obleč si ich raz do termálnych bazénov v Bešeňovej a máš po starostiach.....:D:D:D
arizona
19.08.10,19:23
Tiež som mala dávnejšie krásne biele plavky. Po čase ožltli, skúšala som všeličo možné, ale nepomohlo nič. :mee:
Možno trošiliiiinku po namočení na dva dni do mydlovej vody, ale už nikdy nečakaj, že budú ako nové.
linko1
20.08.10,06:02
Obleč si ich raz do termálnych bazénov v Bešeňovej a máš po starostiach.....:D:D:D


a budú krásne hnedožlté ako nové:D:D:D
VieraPopluharova
20.08.10,06:58
No neviem ci plavkovy material je vhodny na savo.

Skus namocit do Vanish prostriedku a primiesaj tam trosku soli na pranie a citronovej stavy, mne sa tak podarilo dcere vybielit plavky, samozrejme nie na prvy krat, vzdy som to nechala odstat v noci, potom sup s tym do pracky, alebo rucne preprat, nechat vysusit a znova pokial nedostali povodnu farbu.
Deganova
20.08.10,07:18
Dostať prostriedok Jaso na bielenie záclon, mne to na takéto veci pomáha.
VieraPopluharova
20.08.10,07:42
Hej na to som zabudla
bupi
20.08.10,08:38
Deganova,bielila si aj zaclony? Lebo ja som skusala uz snad vselico a zaclony sa asi rozpadnu skor ako sa vybielia.:cool:
Airam25
20.08.10,09:02
Som textilacka.
Vseobecne, v save vybielite len bavlnene alebo lanove veci teda prirodne vlakno. Pricom si musite uvedomit ze kazde namocenie don poskodzuje samotne vlakno a vec sa potom pouzivanim rychlejsie rozpada.

Syntetika,umele vlakno sa vybielit neda.Namocenim do sava prave viac ozltne!! Záclony po case ozltnu vsetky - od slnka, prave preto ze su synteticke. Biela farba sa ale da ozivit vypratim v obycajnom pracom prasku al.jadrovom mydle a pri plakani kvapnut velmi velmi jemne modry atrament.
Vanish je marketingovy oblbovak na penazenku kazdej gazdinky, nema vysledky ani cez testy vyskumneho ustavu..
lujza.j
20.08.10,10:08
no, teraz som taká spokojnejšia, že ma zatiaľ nedostala reklama na vanish:)
Deganova
20.08.10,14:06
Ja som mala veľmi staré záclony (po starkej) a veľmi sa mi páčili. Bielila som nasledovne: 1 fľašu vodného skla, 2 dcl 30% peroxidu vodíka, 1 krabica mydlové vločky a 10 l vlažnej vody. Do tohoto som namočila opraté záclony a močila som 2 dni, sem tam som ich rukami postískala. Potom som ich oprala v Jase a boli krásne biele.
bupi
20.08.10,21:05
Deganova, po starkej boli asi bavlnene... Na take staci aj savo, ak ich nerozozerie. Ale umele vybieli tiez?
Airam25
21.08.10,06:55
Aj tak sa da, ale iba na bavlnu :) Synteticke vlakno prislo v 60tych rokoch...
Aj peroxid vodika je bielidlo ale menej agresivne(koncentrovane) ako savo. So savom treba narabat velmi opatrne, ak sa neodhadne riedenie mozete bielenu vec uplne znicit.
jess
21.08.10,07:10
Mala som snehobiele bavlnené tričko s červeným vyšitým logom. Omylom som k nemu do práčky pribalila bledozelené uteráky. Výsledok ... bledunkozelené tričko. Do odfarbovača sa to bojím dať, lebo sa bojím, že vybledne aj to červené vyšité logo alebo sa spraví okolo machuľa. Neviete poradiť , čo s tým ? Už som aj Ariel - odstraňovač škvŕn použila a nič.
Deganova
21.08.10,09:48
Boli to také hrubé záclony a neboli čisto bavlnené, starká ich mala z Ameriky, takže zloženie nepoznám.
Airam25
24.08.10,08:12
Mala som snehobiele bavlnené tričko s červeným vyšitým logom. Omylom som k nemu do práčky pribalila bledozelené uteráky. Výsledok ... bledunkozelené tričko. Do odfarbovača sa to bojím dať, lebo sa bojím, že vybledne aj to červené vyšité logo alebo sa spraví okolo machuľa. Neviete poradiť , čo s tým ? Už som aj Ariel - odstraňovač škvŕn použila a nič.


Toto sa bezne stava pri prani v automatickej pracke.Keby ste to prali v obycajnej vyrivej pracke veci sa nezafarbia aj ked su bavlnene..
Skusila by som ten odfarbovac-len musite najprv dobre pozriet ci nite vysivky su synteticke - su lesklejsie a tensie ako bavlnene. Ak je vysivka robena synt.nitami neodfarbi sa. Ak to tricko bolo uz viackrat prate a vysivka ma stale rovnaku intenzivnu farbu - su to syntet.nite.
Vseobecne sa odevy siju vacsinou syntetickymi nitami,lebo su lacnejsie.A tie sa pri bieleni neodfarbia, lebo farba sa pridava do vlakna uz pri jeho vyrobe.
bupi
24.08.10,08:16
Jess, existuje nieco na omylom zafarbene pradlo, tusim v DM, nemam ale odskusane