Emika
19.08.10,12:42
Ako máme zaradiť náklady súvisiace s archeologickým náleziskom?
prieskum (17 tis. €) + prestrešenie a osvetlenie (20 tis. €)
a ako to odpisovať?

Ďakujem
betka
22.08.10,10:16
Skúsim Vás trošku aspoň nakopnúť:
Prešla som si trošku zákon č. 115/1998 o múzeách a galériách a ich ochrane.

ZDP mi definuje, kt. majetok je vylúčený z odpisovania: 23/1/g predmety muzejnej hodnoty a galerijnej hodnoty

Idete skúmať archeologivké nálezisko. Keďže tento par. definuje čo je vylúčené s odpisovania (umelecké diela, predmety muzejnej a galerijnej hodnoty....)

Pristupujeme k ďalšej časti, Čo mám spraviť s prieskumom a presvetlením??
Tu musíte konať v súvislosti s pamiatkovým úradom a ten Vám dal stanovisko, mali by ste mať i nejaké stanovisko od stavebného úradu ..... a tu je to najdôležitejšie na papiery, aké sú lehoty, ako sa bude s tým nakladať......

Tiež nevylučujem možnosť odpisovania v zmysle par. 26/6, ak by sa jednalo o nejakú dočasnú stavbu a výdavky s ňou súvisiace na základe povolenia stavebného úradu. .....

Dajte i vy nápady a myšlienky.

RAda by som vedieť tiež odpoveď. Je to zaujímavá téma.
137Cs
22.08.10,11:02
Ako máme zaradiť náklady súvisiace s archeologickým náleziskom?
prieskum (17 tis. €) + prestrešenie a osvetlenie (20 tis. €)
a ako to odpisovať?

Aj keď to nie je v otázke uvedené, predpokladám, že ide o archeologický prieskum v súvislosti spredpokladanou investičnou výstavbou v zmysle § 37 ods. 1 a 2 zákona č. 49/2002 Z.z. o ochrane pamiatkového fondu.
Podľa § 38 uvedeného zákona

§ 38
Financovanie výskumu
(1) Náklady na výskum uhrádza vlastník kultúrnej pamiatky alebo stavebník.
Podľa § 35/1 Postupov účtovania v PÚ sú súčasťou obstarávacej ceny aj náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého majetku, najmä na:
"a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku...
b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce..."
V § 35/2 PPÚ náklady na archeologický výskum nie sú taxatívne uvedené medzi nákladmi, ktoré nie sú súčasťou obstrávacej ceny. Ak sa záchranný archeologický výskum uskutočňuje v súvistosti s pripravovanou investičnou výstavbou a zo zákona ho hradí investor, je podľa mňa súčasťou výdavkov súvisiacich s obstaraním dlhodobého majetku a do nákladov by sa mal premietnuť až vo forme odpisov dlhodobého majetku, ktorého sa archeologický prieskum týka.
Emika
23.08.10,06:33
Nejedná sa o prieskum z titulu budúcej výstavby. Pri kostole sa odkryli zostatky bývalej rotundy a ďalším hrabkaním sa zistilo, že ide o bývalú kostnicu. Celé toto nálezisko bolo zaradené do zoznamu kultúrnych pamiatok, zakonzervovalo sa to, kostičky niekde odviezli... Zabezpečili sme prestrešenie tohto náleziska, a osvetlenie. Je pravda, že prestrešenie je povolené ako dočasná stavba na 24 mesiacov, takže to by som odpisovala počas doby používania, alo čo ten samotný výskum, teda to odhrabanie kostičiek?