gerty
19.08.10,12:54
Ako postupovať pri predaji tovaru do Švajčiarska, keď fa bude vystavená na Švajčiarskeho odberateľa a tovar bude prepravený zo Slovenska do Nemecka.
gerty
20.08.10,05:11
Ano, preprava podliaha DPH, to je o.k. Ja fakturujem iba tovar mimo EÚ a prepravná spoločnosť mi ho vyvezie do EÚ. A tu neviem, či môžem napísať na faktúru odkaz na § 43, lenže vtedy by som to mala dať do súhrnného výkazu a tu je problém. Ďakujem za odpoveď
Mária.K.
20.08.10,06:13
Ano, preprava podliaha DPH, to je o.k. Ja fakturujem iba tovar mimo EÚ a prepravná spoločnosť mi ho vyvezie do EÚ. A tu neviem, či môžem napísať na faktúru odkaz na § 43, lenže vtedy by som to mala dať do súhrnného výkazu a tu je problém. Ďakujem za odpoveď
§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného
členského štátu

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.

Ak nie sú splnené podmienky §43 zákona o DPH, dodanie nie je oslobodené od dane a dodávka sa musí zdaniť daňou z pridanej hodnoty. Do súhrnného výkazu sa uvádzajú len dodávky, pri ktorých sa prenáša platenie dane na odberateľa.
gerty
20.08.10,06:34
Ďakujem, pekný zvyšok dňa
betka
22.08.10,19:33
Ak nie tak, ako hovorí Mária, tak sa dá i takto:

Vrátenie dane zahraničnej osobe z tretieho štátu
§ 56


(1) Zahraničná osoba, ktorá nemá na území Európskeho spoločenstva sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa na území Európskeho spoločenstva obvykle nezdržiava (ďalej len "zahraničná osoba z tretieho štátu"), má nárok na vrátenie dane uplatnenej pri hnuteľnom majetku a službách, ktoré jej dodal platiteľ v tuzemsku, a nárok na vrátenie dane uplatnenej pri dovoze tovaru za podmienok uvedených v odseku 2.

(2) Zahraničná osoba z tretieho štátu má nárok na vrátenie dane, ak
a) je identifikovaná pre daň alebo obdobnú všeobecnú daň zo spotreby v štáte, v ktorom má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo v ktorom sa obvykle zdržiava,
b) v období, za ktoré podáva žiadosť o vrátenie dane, nemala na území Európskeho spoločenstva sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko a ani sa na tomto území obvykle nezdržiavala,
c) v období, za ktoré podáva žiadosť o vrátenie dane, nedodala tovar ani službu v tuzemsku s výnimkou dodania
1. prepravných služieb a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6, 8, 10 a 12 a § 48 ods. 8,
2. služieb a dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou, ak je osobou povinnou platiť daň príjemca (§ 69 ods. 2 a 3),
3. zemného plynu a elektriny, ak je osobou povinnou platiť daň osoba, ktorej je tento tovar dodaný (§ 69 ods. 9),
4. tovaru z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu zahraničnou osobou, ktorá bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a,
5. tovaru v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom sa zúčastnila ako prvý odberateľ a osobou povinnou platiť daň je druhý odberateľ,
d) by daň bola odpočítateľná podľa § 49.

(3) Zahraničná osoba z tretieho štátu nemá nárok na vrátenie dane, ktorú dodávateľ neuplatnil v súlade s týmto zákonom, a dane uplatnenej pri tovare, ktorý je alebo môže byť oslobodený od dane podľa § 43 alebo § 47 ods. 2.