anonym1
19.08.10,16:29
Dobrý deň
Chcel by som Vašu radu na otázku, otec robí vo firme asi 2roky no posledné mesiace zamestnávateľ nevypláca mzdy tak ako by mal, výplata bývala každý 15. deň v mesiaci a teraz nie lenže mešká do konca mesiaca ale mešká už dva mesiace! práve teraz je kríza a tak výpoveď prichádza až v poslednej možnosti... zamestnávateľ sa neustále vyhovára a je nedostupný... ako ho prinútiť aby vyplatil záväzky voči mne a neprišiel tak o prácu? :confused:

na internete som hľadal podobné témy ale niektoru su staré 2-3 roky a ZP sa asi zmenil tak by som chcel nejakú aktuálnu radu...

Za rady vopred Ďakujem
Tweety
19.08.10,15:44
Dobrý deň
Chcel by som Vašu radu na otázku, otec robí vo firme asi 2roky no posledné mesiace zamestnávateľ nevypláca mzdy tak ako by mal, výplata bývala každý 15. deň v mesiaci a teraz nie lenže mešká do konca mesiaca ale mešká už dva mesiace! práve teraz je kríza a tak výpoveď prichádza až v poslednej možnosti... zamestnávateľ sa neustále vyhovára a je nedostupný... ako ho prinútiť aby vyplatil záväzky voči mne a neprišiel tak o prácu? :confused:

na internete som hľadal podobné témy ale niektoru su staré 2-3 roky a ZP sa asi zmenil tak by som chcel nejakú aktuálnu radu...

Za rady vopred Ďakujem
A čo ho tak poštekliť Inšpektorátom práce?
veronikasad
19.08.10,16:43
Dobrý deň
Chcel by som Vašu radu na otázku, otec robí vo firme asi 2roky no posledné mesiace zamestnávateľ nevypláca mzdy tak ako by mal, výplata bývala každý 15. deň v mesiaci a teraz nie lenže mešká do konca mesiaca ale mešká už dva mesiace! práve teraz je kríza a tak výpoveď prichádza až v poslednej možnosti... zamestnávateľ sa neustále vyhovára a je nedostupný... ako ho prinútiť aby vyplatil záväzky voči mne a neprišiel tak o prácu? :confused:

na internete som hľadal podobné témy ale niektoru su staré 2-3 roky a ZP sa asi zmenil tak by som chcel nejakú aktuálnu radu...

Za rady vopred Ďakujem
Pýtaš sa pre seba alebo pre otca ? Chceš riešiť vyplatenie mzdy, alebo ukončenie pracovného pomeru ?
anonym1
19.08.10,17:26
Tak Tweety už uňho bola hygiena o ktorej vedel 3dni dopredu... a keby zistil kto ho bonzol určite by mal výpoveď.

Veronik: pýtam sa pre otca, skôr vyplatenie mzdy.. neexistuje iný spôsob ako dať výpoveď a dať ho k súdu? keby dá výpoveď ako tak by dostal ten plat možno odstupne no musel by asi zaplatiť právnika ale hlavne je to že by sa nemal kde zamestnať, pokial nemá inú prácu istú tak výpoveď nedá.
veronikasad
19.08.10,17:36
Tak Tweety už uňho bola hygiena o ktorej vedel 3dni dopredu... a keby zistil kto ho bonzol určite by mal výpoveď.

Veronik: pýtam sa pre otca, skôr vyplatenie mzdy.. neexistuje iný spôsob ako dať výpoveď a dať ho k súdu? keby dá výpoveď ako tak by dostal ten plat možno odstupne no musel by asi zaplatiť právnika ale hlavne je to že by sa nemal kde zamestnať, pokial nemá inú prácu istú tak výpoveď nedá.
Nedáva výpoveď, ide o okamžité zrušenie pracovného pomeru z dôvodu nevyplatenia mzdy, kedy má nárok ešte na náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku za dva mesiace. (zamestnanec v tomto prípade nemá nárok na odstupné, ale náhradu mzdy, z ktorej sa platia odvody).

Ak nie je predpoklad, že finančná situácia vo firme sa zlepší, nemá význam predlžovať ukončenie pracovného pomeru a narastanie dlhu (chápala by som to len v prípade, ak otec stratou zamestnania bude mať psychické problémy - zatial aspoň chodí do práce ...).

Skús napísať zamestnávatelovi výzvu na vyplatenie mzdy, s tým, že dávaš podnet na Inšpekciu práce.
A potom sa už musíte rozhodnúť, či ten podnet skutočne dáte a budete čakať, či nastane zlepšenie. Alebo okamžite skončí pracovný pomer.
anonym1
19.08.10,17:52
no a keby zruši ten pracovný pomer tak čo ďalej? nebude vedieť na koho sa obrátiť s vymáhaním 2mesačného platu a ešte za 2navyše.. a same sa to nevyrieši.. čo sa týky psychických problémov toho sa moc nebojím ale ide oto že by prišiel a pravidelný plat a pocítili by sme to všetci, ale zamestnávateľ ako tak po dvoch mesiacoch vyhovárania tú mzdu vyplatí ale stále sa to len odiaľuje a myslím že peniaze zamestnávateľ má kedže si nedávno kúpil Audi Q7. No ale ako sa zdá veľa možností nieje ale chcel som si byť len istý.. tak ďakujem za radu
veronikasad
19.08.10,17:58
no a keby zruši ten pracovný pomer tak čo ďalej? nebude vedieť na koho sa obrátiť s vymáhaním 2mesačného platu a ešte za 2navyše.. a same sa to nevyrieši.. čo sa týky psychických problémov toho sa moc nebojím ale ide oto že by prišiel a pravidelný plat a pocítili by sme to všetci, ale zamestnávateľ ako tak po dvoch mesiacoch vyhovárania tú mzdu vyplatí ale stále sa to len odiaľuje a myslím že peniaze zamestnávateľ má kedže si nedávno kúpil Audi Q7. No ale ako sa zdá veľa možností nieje ale chcel som si byť len istý.. tak ďakujem za radu
Nerieš to, čo robí s peniazmi zamestnávatel. Aký je to pravidelný príjem, keď mu zamestnávatel nevypláca mzdu? Ak sa bojíš podať podnet na inšpekciu práce, má zamestnávatel dôvod dať mu výpoveď ?

Ak budú dodržané všetky podmienky okamžitého ukončenia pracovného pomeru (oznámenie zamestnávatelovi musí byť správne formulované), má nárok na náhradu mzdy vo výške dvojmesačného priemerného zárobku. Zamestnávatel musí napadnúť neplatné ukončenie prac.pomeru na súde. Ak mu napriek tomu mzdu a príslušnú náhradu nevyplatí, otec si musí uplatniť pohladávku voči zamestnávatelovi cestou súdu.
anonym1
19.08.10,18:15
No ako pravidelný príjem je to hrozné ale len mešká no vypláca a je to lepšie ako pár korún z podpory a ak by to zašlo až tak ďaleko že by nebolo inej možnosti tak výpoveď by dal a musel by mu zaplatiť všetky odpracované dni tak či tak(nepripúšťam si niečo také že by nemal nárok na vyplatenie odpracovaných dní). Keby to zájde tak ďaleko že sa bude zo zamestnávateľom súdiť tak štát by mu asi nedal vlastného právnika zadarmo, musel by ho platiť otec a nemame potuchy čo by nás to všetko vyšlo.
veronikasad
19.08.10,18:17
Viac ti poradiť neviem, rozhodnúť sa musíte sami.
anonym1
19.08.10,18:19
Dobre ja ti ďakujem, pomohla si mi ujasniť si to.
janodana
15.10.10,12:18
A môžem sa spýtať ako to dopadlo, poznám jeden taký prípad. Kamarát nedostal mzdu už tri mesiace, tak isto ani za prácu v zahraničí, ktorú odpracoval pre zamestnávateľa...Z 25 členného kolektívu zaplatil 2-mesačnú mzdu 12-tim ľuďom, ktorí mu teraz idú robiť zákazku a ostatní nič. Zapiera sa, peniaze vložil do dvoch nových firiem, je to začarovaný kruh!!! Smeje sa im do tváre, je to známa rodinná firma v meste, kde už je brat zatvorený pre spreneveru peňazí...Ako na nich, poradí niekto? Ďakujem za kamaráta...
anonym1
15.10.10,14:36
No stále tam robí a dlží mu výplatu za 2mesiace.. a pomaly sa to stále predlžuje.. nehovorim že nemôže nič robiť.. môže ale stálo by ho to prácu a podpora to nenahradí.. V tvojom prípade ak mali nejakú zmluvu alebo doklady že to odpracoval a nemá výplatnu pásku tak sa môže obrátiť na súd.. alebo nech skúsi požiadať o nejaku pomoc na úrade práce..