veve333
19.08.10,17:20
Opat prosim o radu. Skoro ma dnes porazilo. 9.januara 2010 mi zomrel ocino vo veku 69 rokov. Bol poberatelom starobneho dochodku z Ciech a nejakych 70 euro poberal este tu u nas na Slovensku. Dnes 19.augusta konecne prisiel mamine vymer, kolko jej budu vyplacat vdovsky dochodok a zaroven ma tam zarazila veta-"Pozostala bude tento dochodok poberat po dobu jedneho roka od smrti manzela".....Ako je to mozne????? To je nenormalne. Hned sme tam volali, a pani nam povedala, vraj keby bola invalidna dochodkyna /co moja matka je/, prisluchal by jej tento vdovsky dochodok na stalo. Ale to by musela aj ona poberat inval.dochodok z ciech. Inak ze jej je luto, ale na dlhsie ako na rok nema narok. Z tych 70-tich euro co bral otec tu doma, vyrubili mamine "16" euro....To je proste na zaplakanie. Chcela by som sa spytat, ci je nejaka moznost poziadat tu u nas o nejaku kompenzaciu, alebo nieco podobne.....Ved to neni normalne....jeden rok a viac sa nestaraju.
Budem vdacna za vsetky rady. Dakujem.
Lianka
21.08.10,12:55
Zial, je to tak, menilo sa to pred nejakym casom a toto je vysledok. Pozri § 74

(2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#74

Ak mate nizky prijem, jedine skusit poziadat o davky v hmotnej nudzi. Skus najst temu k tejto problematike, je ich tu dost. Mozno niekto prispie aj konkretnym postupom ci radou.
Miriam.x
18.10.10,19:53
Myslím, že jedna z podmienok kedy môže vdova poberať vdovský dôchodok z ČR dlhšie ako 1 rok je: ak dosiahne vek aspoň o 4 roky nižší ako je dôchodkový vek pre muža rovnakého dátumu narodenia, alebo dôchodkový vek, ak je dôchodkový vek nižší.
A môžu jej ho opätovne priznať ak sa to stane najneskôr do 5 rokov odkedy jej prestali vyplácať vdovský dôchodok -teda po tom roku, na ktorý má teraz nárok.