dekolik
19.08.10,20:59
Ahojte,

Ak by SK spoločnosť uzavrela najomnu zmluvu na byt v zahranici ktory byobyval jej zamestnanec pri svojich castych sluzobnych cestach tam namiesto hotela a firma by platila toto najomne. Samozrejme by to zamestnancovi dodanovali ako dodatocny pozitok. Je toto najomne danovo uznatelny naklad firmy tak isto ako hotel alebo nie ? Nevyplyvaju z toho nejake nevyhody oproti hotelu ? Ja si myslim ze je to danovo uznatelny naklad a jedina nevyhoda je pre zamestnanca dodanenie ale predsa len nie je tam nieco v nevyhode oproti hotelu ? V tomto pripade sa to robi pretoze mesacne najomne za byt je lacnejsia alternativa oproti vydavkom na hotel . Ma zamestnanec narok na normalne diety v plnej vyske ? Moc dakujem za radu.

M.
veronikasad
19.08.10,19:07
Z akého dôvodu chceš prenájom bytu považovať za nepeňažný príjem a zdaňovať ho zamestnancovi ?
dekolik
19.08.10,19:18
no pretoze je vyuzivany len nim , ci da sa aj toto obist ? staci ked sa byt prenajima na firmu a v zmluve je napisane ze sa vyuziva zamestnancami ? mohla by byt prenajimat zahranicna pobocka tej istej firmy a posktyovat ho nasmu zamestnancovi s tym ze by prefakturovavala tieto naklady ?
veronikasad
19.08.10,19:23
no pretoze je vyuzivany len nim , ci da sa aj toto obist ? staci ked sa byt prenajima na firmu a v zmluve je napisane ze sa vyuziva zamestnancami ? mohla by byt prenajimat zahranicna pobocka tej istej firmy a posktyovat ho nasmu zamestnancovi s tym ze by prefakturovavala tieto naklady ?
Ak zamestnanec využíva ubytovanie len počas pracovnej cesty, nevidím dôvod, prečo by sa mu mal prenájom bytu zdaňovať (samozrejme, nájomná zmluva musí byť uzavretá medzi zamestnávatelom a vlastníkom bytu).
dekolik
19.08.10,19:30
no prave hotel moze vyuzivat len pocas pracovnej cesty ale byt sa da vyuzivat aj pocas dni ked si neuctuje sluzobnu cestu napriklad je na sluzobke v piatok a zostane na vikend ci ako to obhajit ze je to vyuzivane len pri sluzobnych cestach ?
dekolik
19.08.10,19:32
veronika skor ma zaujima ci je to normalne uznatelny naklad pre firmu , to nevies prosim ?
veronikasad
19.08.10,19:33
no prave hotel moze vyuzivat len pocas pracovnej cesty ale byt sa da vyuzivat aj pocas dni ked si neuctuje sluzobnu cestu napriklad je na sluzobke v piatok a zostane na vikend ci ako to obhajit ze je to vyuzivane len pri sluzobnych cestach ?
Tak si dohodnite so zamestnancom náhradu za užívanie bytu mimo pracovnej cesty a požadujte ju preplatiť. Alebo mu zdaníte len túto časť prenájmu ako nepeňažný príjem.
dekolik
19.08.10,19:38
nie je zly napad :-) dakujem, aj ked trochu zloite na pocitanie kazdy mesiac , v praxi by som to riesil velmi socialne pre zamestnanca ze by som mu to dodanil ale navysil o to prijem este
veronikasad
19.08.10,19:45
nie je zly napad :-) dakujem, aj ked trochu zloite na pocitanie kazdy mesiac , v praxi by som to riesil velmi socialne pre zamestnanca ze by som mu to dodanil ale navysil o to prijem este
navýšil príjem = ? (vyplatená odmena ?) To bude zdanené 2x, nepeňažný príjem sa pripočítava k základu dane, odmena sa zdaní tiež.