karkno
19.08.10,21:40
Dobry den prajem,
Som na RD. Dcerka bude mat 13.11.2010 3roky. Do skolky by som ju chcela dat uz od septembra, na pol dňa (nakolko popoludni sa o nu bude starat moja mama). Mam viac otazok:
1. Mam trvaly pracovny pomer, avsak zamestnanie by som chcela zmenit. (hladam si). Kedze do povodneho zamestnania sa vratit nehodlam, aj s rizikom, ze by som mala byt nezamestnana, ako mam postupovat? Mam dat vypoved uz k 2.9., kedy dcerka nastupi do skolky? Alebo az k 13.11., kedy bude mat 3roky a bude mi koncit RD? Mam narok este na 12dni dovolenky, ktory mi vznikol pocas MD. Mam dat vypoved az ku dnu 13.11. + 12dni, tj. k 25.11.2010?
Moja dalsia otazka:
2.Na akych uradoch sa mam nahlasit, ked dcerka pojde do skolky? Zanikne mi tym padom narok na RP, to som si vedoma. Co budem v obdobi od 2.9. do 13.11.? nezamestnana? alebo...?

Dakujem Vam vopred za odpoved!
Katarina
veronikasad
19.08.10,20:06
Dobry den prajem,
Som na RD. Dcerka bude mat 13.11.2010 3roky. Do skolky by som ju chcela dat uz od septembra, na pol dňa (nakolko popoludni sa o nu bude starat moja mama). Mam viac otazok:
1. Mam trvaly pracovny pomer, avsak zamestnanie by som chcela zmenit. (hladam si). Kedze do povodneho zamestnania sa vratit nehodlam, aj s rizikom, ze by som mala byt nezamestnana, ako mam postupovat? Mam dat vypoved uz k 2.9., kedy dcerka nastupi do skolky? Alebo az k 13.11., kedy bude mat 3roky a bude mi koncit RD? Mam narok este na 12dni dovolenky, ktory mi vznikol pocas MD. Mam dat vypoved az ku dnu 13.11. + 12dni, tj. k 25.11.2010?
Moja dalsia otazka:
2.Na akych uradoch sa mam nahlasit, ked dcerka pojde do skolky? Zanikne mi tym padom narok na RP, to som si vedoma. Co budem v obdobi od 2.9. do 13.11.? nezamestnana? alebo...?

Dakujem Vam vopred za odpoved!
Katarina
Ak budeš mať rozhodnutie UPSVaR o pozastavení výplaty rod. príspevku, požiadaj zamestnávatela o skončenie prac.pomeru dohodou. Spätne to asi nepôjde, skôr k poslednému dňu čerpania dovolenky. Počas RD ti trvalo poistenie v nezamestnanosti, preto ti vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti, eviduj sa na ÚP.

Ak nechceš isť na ÚP a zatial nemáš zamestnanie, nárok na rodičovskú dovolenku u súčasného zamestnávatela máš v zmysle ZP do 3 rokov veku dieťaťa (bez ohladu na to, že RP nebudeš poberať a dieťa navštevuje predškolské zariadenie (nebude tam celý deň).
Možno ti vznikne za toto obdobie namiesto RP aspoň príspevok na starostlivosť o dieťa.
karkno
19.08.10,20:17
Veronika, velmi pekne dakujem za odpoved. Este nieco, Mam niekde v septembri nahlasit, ze mi uz dcerka chodi do skolky, alebo skolka to zasle na UPSVaR sama?
veronikasad
19.08.10,20:20
Veronika, velmi pekne dakujem za odpoved. Este nieco, Mam niekde v septembri nahlasit, ze mi uz dcerka chodi do skolky, alebo skolka to zasle na UPSVaR sama?Ak ide o štátnu škôlku, mala by si to nahlasiť na UPSVaR (kde ti vyplácajú RP). Máš ho vyplácaný podľa starého zákona a vtedy dieťa nemôže navštevovať predškolské zariadenie s príspevkom štátu.
brčko
20.08.10,16:28
Veronika, velmi pekne dakujem za odpoved. Este nieco, Mam niekde v septembri nahlasit, ze mi uz dcerka chodi do skolky, alebo skolka to zasle na UPSVaR sama?

nahlásiť na upsvar to musíš sama (u nás s rozhodnutím o prijatí do škôlky)

tiež odhlášku z dôch.poistenia štátom do 8dní od nástupu do škôlky, odkedy už nesplnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa, lebo chodí aj do škôlky (soc.poistovnu nezaujíma, na kolko hodín chodí dieťa do škôlky, či na 1hodinu alebo na 8hodín, t.j. nie je výnimka ani pri adaptačnom pobyte, samotnou návštevou škôlky nie je podmienka riadnej starostlivosti splnená. Deti s dlhod.nepriazn. zdr. stavom a deti rodičov ZŤP môžu chodiť na max. 4hod. denne.).
veronikasad
20.08.10,16:31
odhlasuje sa z dôch. poistenia, aj keď je škôlka len na 4 hodiny a zatial nepracuje ? V zdr. poisťovni môže byť poistencom štátu, ak pobyt dieťaťa trvá len 4 hod. - neviem či to platí len pre deti so zdravotným postihnutím.
brčko
20.08.10,16:35
Je teraz vela takých prípadov a takýchto otázok je vela. Je problém s miestom v škôlke a deti musia nastúpiť hned od septembra, ked nechcú prísť o miesto v škôlke.

Mna však napadá, či mzdárka nemá nejakú povinnosť voči zdravotnej poistovni. Nástupom mamičky na rodičovskú dovolenku mzdárka nahlasuje na zdrav.poistovnu "začiatok poberania rodičovského príspevku".
Ak mamička čerpe RD do napr. 13.11.2010, dieťa nastúpi do škôlky od 2.9.2010, tak jej odnímu RP od 1.10.2010. T.j. od 1.10.2010už nie je pravda, že je poberatelkou RP, tj. z tohto titulu by nemala byť zdrav.postenec štátu.

Ak chodí dieťa do škôlky na max. 4hodiny denne, tak takáto mamička môže byť zdrav.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa (t.j. nie ako poberatel RP) podla Zákona o zdravotnom poistení (definícia Zákona o ZP je iná ako v Zákone o rodič.príspovku, na ktorý sa odvoláva aj Zákon o sociálnom poistení ). Takže v takomto prípade (škôlka do 4hodin denne) by mala byť síce v ZP vedená pod iným kodom, čo asi nie je nejaký problém.

Ak však chodí dieťa do škôlky na viac ako 4hodiny denne, tak by vlastne mamička nemala byť zdravotne poistná štátom!!!??? ani ako poberatel RP a ani ako osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do 6 rokov
Zákon o zdravotnom poistení
§ 11 ods. 8 písm. c) a písm. j)
definícia riadnej starostlivosti je v § 11 ods. 12 (škôlka do 4 hod je spomenutá pod písm. a)

Nestretli ste sa s takýmto prípadom. Som sa aj pýtala na našej pobočke všzp, ale myslím netušili celkom o čom hovorím.
veronikasad
20.08.10,16:46
Je to naozaj zamotaný prípad. Rozumne by bolo ukončiť pracovný pomer od 1.10. a do doby kým si nenajde zamestnanie prihlásiť sa na úrad práce - nárok na dávku v nezamestnanosti jej vzniká. (do pôvodnej práce sa vrátiť nechce)
brčko
20.08.10,16:50
ak dieťa chodí do škôlky a ona nie je zárobkovo činná (čerpe Rd v zamestnaní), tak nemá nárok ani na RP a ani na prísp. na starost. o dieťa. Nič na tom nemení ani ked sa zaeviduje na UP. Ale vtedy bude mať nárok na podporu, ak splna podmienky.

a takýchto prípadov je veeela, sa ma mamičky na modrom koníkovi na to pýtajú a ja neviem, či zo ZP nebude v budúcnosti problém, ak by chodili deti na dlhšie ako 4hod do škôlky (aj ked nemyslím, že by to niekto kontroloval, netrúfam si niečo tvrdiť, ked v tom zákon nie je "na ich strane" či ako to povedať).