Vlado_KE_okolie
19.08.10,21:43
Dobrý deň, uvažujem o otvorení prevádzky potravín vo vlastnom rodinnom dome, keďže som dlhšiu dobu nezamestnaný, v dome mám vhodný priestor a v našej obci chýba predajňa potravín s predajom mäsových výrobkov (salámy, šunky, klobásy a pod, mrazené a balené čerstvé mäso) . Len neviem kde a ako začať, čo všetko k tomu potrebujem, kde všade sa registrovať, aké povolenia a pečiatky sú potrebné. Potom by som aj chcel vedieť či byť platcom DPH alebo nie. Snažil som sa tu nájsť rady na webe ale mám z toho taký slušný hokej :-). Vopred ďakujem za každú radu.
Danielle369
20.08.10,17:27
Vlado si tu nováčik. Hore do Hladaj.. daj otvorenie prevádzky a ti tu vyhodí množstvo rád.
V prvom rade si založ živnostenský list, je to volná živnosť.
Potom si uprav prevádzku na potraviny, a vybehni na hygienu v tvojom kraji a popýtaj sa čo budú od teba chcieť.Poradia ti.
Budeš potrebovať vypracovaný prevádzkový poriadok,sanitačný plán(čistota mrazničiek,dezinfekcia)
Prevádzku ti musia schváliť aj hasiči...
Niečo aj tu čítaj
http://podnikam.webnoviny.sk/spravodajstvo.php?id=11632&kid=20&k=Prev%E1dzka%20firmy

Je dobré ked zo začiatku nie si plátcom DPH..ale to závisí od tvojich tržieb.

http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie
http://www.uspesne-podnikanie.sk/volne-zivnosti-19.-maloobchod-a-velkoobchod-opravy
http://www.porada.sk/t67173-podnikanie-s-problemami.html
JaDo
20.08.10,17:49
Lianka
21.08.10,12:01
Je dobré ked zo začiatku nie si plátcom DPH..ale to závisí od tvojich tržieb.

Doplnim:
... aj od tvojich vstupov (dodavatelov) - ci dodavatelia su alebo nie su platitelmi DPH.
Vlado_KE_okolie
21.08.10,17:18
Ďakujem za rady a typy, pustil som sa do boja s úradmi a mám ešte jednu otázku, možno pre niekoho blbú, ale keď nakupujem tovar vo veľkoskladoch do obchodu za účelom ďalšieho predaja nakupujem ho s DPH alebo bez neho?
Laco-monter
21.08.10,17:43
Ďakujem za rady a typy, pustil som sa do boja s úradmi a mám ešte jednu otázku, možno pre niekoho blbú, ale keď nakupujem tovar vo veľkoskladoch do obchodu za účelom ďalšieho predaja nakupujem ho s DPH alebo bez neho?


Byť platcom DPH je ako voziť sa na kolotoči , ktorý sa stále krúti.

Spočiatku sa Ti to páči, no neskor Ti príde zle, ale vystupiť sa nedá...

Kolotoč sa totiž rozbieha rýchlejšie a rýchlejšie...
rickman
21.08.10,18:29
Ďakujem za rady a typy, pustil som sa do boja s úradmi a mám ešte jednu otázku, možno pre niekoho blbú, ale keď nakupujem tovar vo veľkoskladoch do obchodu za účelom ďalšieho predaja nakupujem ho s DPH alebo bez neho?

Pre zaciatok mozno postaci zjednodusene napisane:
Nakupujes s DPH, predavas s DPH.

Nakup: 1 + 0,19 = 1,19 (toto zaplatis /z uctu/)
Predaj: 2 + 0,38 = 2,38 (toto dostanes /na ucet/)

Rozdiel: 1 (zisk) + 0,19 (odvedies danovemu uradu mesacne alebo stvrtrocne /z uctu/)
Laco-monter
21.08.10,18:34
Pre zaciatok mozno postaci zjednodusene napisane:
Nakupujes s DPH, predavas s DPH.

Nakup: 1 + 0,19 = 1,19 (toto zaplatis /z uctu/)
Predaj: 2 + 0,38 = 2,38 (toto dostanes /na ucet/)

Rozdiel: 1 (zisk) + 0,19 (odvedies danovemu uradu mesacne alebo stvrtrocne /z uctu/)

Z tohto príkladu je vidieť , že DPH je umelo vygenerovaná položka,pre ktorej používanie
nie je žiaden realny základ.

DPH iba pomáha a sustavne oživuje prílev peńazí do štátneho rozpočtu,
bez prijmu z DPH, by štát padol "na držku".
Paula
21.08.10,19:31
Z tohto príkladu je vidieť , že DPH je umelo vygenerovaná položka,pre ktorej používanie
nie je žiaden realny základ.

DPH iba pomáha a sustavne oživuje prílev peńazí do štátneho rozpočtu,
bez prijmu z DPH, by štát padol "na držku".



O ktorých všetkých štátoch sa tu píše? ;)
Laco-monter
21.08.10,22:31
O ktorých všetkých štátoch sa tu píše? ;)


O ktorých len chceš....
Lianka
22.08.10,13:19
Ďakujem za rady a typy, pustil som sa do boja s úradmi a mám ešte jednu otázku, možno pre niekoho blbú, ale keď nakupujem tovar vo veľkoskladoch do obchodu za účelom ďalšieho predaja nakupujem ho s DPH alebo bez neho?

Vzdy platis konecnu sumu. Ak je dodavatel platitelom DPH, si povinny mu zaplatit aj tu DPH bez ohladu na to, ci ty si alebo nie si platitelom DPH. Konecna suma je suma s DPH.
Ak dodavatel nie je platitelom DPH, DPH ti neuctuje (nevypocitava).
Vlado_KE_okolie
24.08.10,09:47
Vzdy platis konecnu sumu. Ak je dodavatel platitelom DPH, si povinny mu zaplatit aj tu DPH bez ohladu na to, ci ty si alebo nie si platitelom DPH. Konecna suma je suma s DPH.
Ak dodavatel nie je platitelom DPH, DPH ti neuctuje (nevypocitava).

Aha, čiže ak veľkosklad dáva konečnú cenu s DPH platím danú sumu a v podstate ja potom budem platiť aj DPH z konečnej ceny (to znamená že tovar sa mi predraží o DPH čo som zaplatil pri nákupe), ak uvádza ceny bez DPH platím cenu bez DPH a potom ja platím z výslednej ceny DPH. Pochopil som to správne? :-)
Danielle369
24.08.10,10:01
ty budeš kupovať všetko s DPH. Napr. chlieb 20 € + 3,80 € DPH =23,8€. zaplatíš 23,80 €.
Ked ale ti ponúkne neplátca DPH tovar, napríklad výrobca sviečok a ten nie je plátca DPH, tak zaplatíš napr. len 1 € .

toto je tu staré ale máš to tam dobre vysvetlené

http://poradna.etrend.sk/poradna-dane-odvody-uctovnictvo/nezaradene/platca-neplatca.html
Lianka
24.08.10,17:13
Ohladom principu dph je tu vela tem, skus pohladat. Osobne som sa vo viacerych vyjadrovala, ako DPH vlastne funguje.