Vladimír1111
19.08.10,22:36
Dobrý deň, som na úplnom invalidnom dôchodku a zamestnal som sa v chránenej dielni, kde pracujeme traja. V pracovnej zmluve so zamestnávateľom máme uvedené, že zamestnancovi patrí za vykonanú prácu mzda vo výške 235 EUR mesačne. Pracovný čas je určený dohodou na 6 hodín denne a zamestnanec má nárok na obedňajšiu prestávku. Náš pracovný čas určený zamestnávateľom je, že jeden deň pracujem od 9:00 do 15:00, druhý deň od 15:00 do 21:00 a tretí deň mám voľno a zase dookola tento trojdňový cyklus včetne sobôt a nedieľ. Keďže sme traja a striedame sa traja, nepretržite je realitná kancelária otvorená denne od 9:00 do 21:00. Mám dve otázky:
1-Či nám patria príplatky za sobotu 25 percent a nedeľu 50 percent, lebo spočiatku nám to dávali a teraz nám to prestali dávať, že podla zákonníka práce na to nemáme nárok.
2-Spočiatku nám platili mzdu tak, že nám dali hrubú mzdu 235 EUR plus príplatky za soboty a nedele a toto sa zdanilo. Teraz za posledné dva mesiace nám hrubú mzdu počítajú spôsobom, že mzdu 235 EUR vydelia počtom pracovných dní podľa plánovacieho kalendára na rok 2010. Takýto výpočet nám spôsobuje, že naša zmluvne dojednaná mzda 235 EUR sa vydelí napr. v júni číslom 22 a vynásobí sa počtom skutočne odpracovaných dní /napr. v júni pri našom kolotoči to vyjde na 20 dní/ a potom naša hrubá mzda podľa tohto výpočtu je 213,6 EUR. Je tento ich postup správny, alebo by nám mali dávať hrubú podľa zmluvy 235 EUR. Však pracujeme na kolotoč a pracovný čas nám určil zamestnávateľ. Počet pracovných dní podľa plánovacieho kalendára by sa potom na nás nemal vzťahovať.
S pozdravom a za Vašu odpoveď predom ďakujem.
Llívia
19.08.10,21:05
1. Zamestnávateľ má pravdu, za sobotu a nedeľu nie sú v Zákonníku práce žiadne príplatky. Ak vám ich dával predtým, bola to jeho dobrá vôľa, ale nie povinnosť (tieto príplatky platili pred XY rokmi, potom boli zrušené). Ak by ste mali tieto príplatky uvedené v pracovnej zmluve, tak by ste na ne mali nárok. Predpokladám, že to v nej uvedené nemáte.
Vladimír1111
19.08.10,21:08
O príplatkoch som to predpokladal, ale čo s mesačnou mzdou?
Vladimír1111
22.08.10,07:48
Nikto sa nenajde, aby mi dal kvalifikovanú odpoveď na druhú otázku
ako je to so mzdou?
Laco-monter
22.08.10,07:57
si založ RK a celý zisk z nej budeš mať len pre seba.

Zamestnávateľ ti dá len minimum, otázka nestojí, či mám na niečo nárok,

ale či mám šťastie aby som to naozaj dostal.

tiež existuje aj také niečo ako trh práce,kde si možem vybrať z ponuk a inzercie

a tiež možem skusiť doporučenia známych