Karida
19.08.10,23:16
Vedel by mi niekto poradit prosiiim??? Pracujem ako graficka - mam zivnost. No stali sa mi take neprijemne veci, kedy som robila pre klienta, zadal mi ulohu, kt. sm spracovala, dohodli sme sa ze po zakazke vystavim fakturu na vopred dohodnutu sumu a on mi aj po roku stale nezaplatil. Bola to urcite moja chyba - nemala som s nim spisanu ziadnu zmluvu ani dohodu. Viete mi poradit, o aku zmluvu ide, co by mala obsahovat?? Mam novych klientov - vacsinou su to firmy, reklamne agentury... a niektori tuto zmluvu odo mna pozaduju. Neviem vsak ako to naformulovat, aby som sa dobuducna vyhla takymto neprijemnostiam..
DAKUJEM za pomoc!!!
hanelie
20.08.10,06:27
zmluva o dielo / daj si tu do vyhľadávača,myslím,že sa tu kdesi nachádza aj predloha
prípadne klasická objednávka aj so zálohou
profesional
20.08.10,06:38
Zmluva o dielo. A na graficke prace nepotrebujes ani zivnost. Ide o vykon povolania podla osobitnych predpisov, tj. podla Autorskeho zakona.
Nalezitosti zmluvy o dielo najdes z casti v Obcianskom zakonniku z casti v Obchodnom zakonniku a z casti v Autorskom zakone.
Zita5
20.08.10,06:39
http://www.google.sk/search?q=Zmluva+o+dielo+&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a

Len poznamenám , že netreba sa držať na zmluvu . I napriek dobre vypracovanej zmluve sa môže stať , že klient nezaplatí .Nepomôže ani upomienka, ani platobný rozkaz a niekedy ani exekútor.

Ja by som to videla na dohodu s klientom o zaplatení zálohovej čiastky vopred pred uskutočnením prác a pri odovzdaní prác platba v hotovosti .
Bolo by vhodné si vypracovať aj Obchodné podmienky , formou ktorých by bol zákazník informovaný o platobných podmienkach .
Karida
20.08.10,08:42
Dakujem, pozriem sa na tu zmluvu o dielo.. Je jasne ze ani tym nezabranim tomu, ze mi zaplatia.. Asi to riesit fakt tou zalohou. Da sa to zapracovat do zmluvy o dielo?? Alebo ta zaloha sa riesi cez fakturu?
Naozaj ako graficka nemusim mat zivnost?? Funguje to vsak tak, ze bola som v agenture rok zamestnana ako zivnostnik, potom som odisla a od vtedy som na volnej nohe. Mam viac klientov, aj doma, aj v CR. No nevylucujem do buducna ze by som sla niekam aj do studia robit na pol uvazok... ale zivnost si necham. Aj tak ju nemusim mat??
Dakujem
Economic
20.08.10,08:51
Dakujem, pozriem sa na tu zmluvu o dielo.. Je jasne ze ani tym nezabranim tomu, ze mi zaplatia.. Asi to riesit fakt tou zalohou. Da sa to zapracovat do zmluvy o dielo?? Alebo ta zaloha sa riesi cez fakturu?
Naozaj ako graficka nemusim mat zivnost?? Funguje to vsak tak, ze bola som v agenture rok zamestnana ako zivnostnik, potom som odisla a od vtedy som na volnej nohe. Mam viac klientov, aj doma, aj v CR. No nevylucujem do buducna ze by som sla niekam aj do studia robit na pol uvazok... ale zivnost si necham. Aj tak ju nemusim mat??
Dakujem

A ako zdaňuješ svoje príjmy ? Podľa mňa by to malo ísť cez živnosť - počítačové služby...... Opravte ma niekto ak sa mýlim. Ešte k tej zálohe, dá sa to zapracovať priamo do zmluvy.
Karida
20.08.10,09:15
Tie prijmy, kt. mam na fakture - dokopy mi to vacsinou vyjde po podani danoveho na 0. Pausalne sa mi zatial neoplatilo.
Zita5
20.08.10,09:18
Dakujem, pozriem sa na tu zmluvu o dielo.. Je jasne ze ani tym nezabranim tomu, ze mi zaplatia.. Asi to riesit fakt tou zalohou. Da sa to zapracovat do zmluvy o dielo?? Alebo ta zaloha sa riesi cez fakturu?
Naozaj ako graficka nemusim mat zivnost?? Funguje to vsak tak, ze bola som v agenture rok zamestnana ako zivnostnik, potom som odisla a od vtedy som na volnej nohe. Mam viac klientov, aj doma, aj v CR. No nevylucujem do buducna ze by som sla niekam aj do studia robit na pol uvazok... ale zivnost si necham. Aj tak ju nemusim mat??
Dakujem

Neviem presne aký predmet živnosti máte na uvedené práce , ale z môjho pohľadu je dobre si ponechať živnosť .

Vo voľných živnostiach sa nachádza predmet živnosti :
23.2 Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov

§ spracovanie údajov:
- spracovanie údajov dodaných zákazníkom, vypracovanie tabuliek, výpočtov a pod. bez navrhovania špecifického programu,
- animácia a vizualizácia pomocou výpočtovej technicky
§ služby súvisiace s databázami, on-line publikovanie:
- poskytovanie dát v určitom slede alebo postupnosti, vyhľadávaním alebo sprístupnením on-line dostupné každému alebo pre obmedzený počet užívateľov, publikovanie zoznamov a adresárov on-line
§ služby súvisiace so zaznamenávaním vstupných údajov:
- práce spojené so zaznamenávaním údajov dodaných zákazníkom na pásku, disketu alebo iné médium alebo priamo do systému na spracovanie
§ rozmnožovanie nahraných nosičov záznamu zvuku a obrazu so súhlasom autora

Neviem čo ako grafička robíte , ale grafik - grafička je široký pojem .
Karida
20.08.10,09:40
zivnosti mam viac, k mojej praci - hlavna zivnost. kt. vykonavam je Graficke a kreslicske prace, potom mam aj vydavatelsku cinnost, sprostredkovatelsku cinnost, kupa tovaru na jeho ucely predaja konecnemu spotrebitelovi (napr. v reklamkach sa nakupia pera na potlac, vyrobi sa grafika a pero sa hotove preda klientom), reklamne a marketingove sluzby..
Karida
20.08.10,09:41
Ano a ako graficka robim navrhy webov, log, plagatov, vizitiek, katalogov, tlacovin vsetkeho druhu..
Zita5
20.08.10,09:43
Ano a ako graficka robim navrhy webov, log, plagatov, vizitiek, katalogov, tlacovin vsetkeho druhu..

Vzhľadom na Vaše doplnenia činností je živnosť na mieste . Netreba ju rušiť a vlastne k vykonávaniu Vašich prác ju aj potrebujete ..
Zita5
20.08.10,09:52
Ešte snáď by sa Vám hodila aj činnosť
10.1 Polygrafická výroba, sadzba a konečná úprava tlačovín








§ polygrafická výroba:
- kníhtlač, hĺbkotlač, ofsetová tlač, litografia, kamenotlač, sieťotlač, gumotlač, chemigrafia, stereotypia, galvanoplastika
§ sadzba a zhotovovanie tlačiarenských predlôh:
- typografická sadzba, sadzbovanie na fotosadzbovacom stroji, vkladanie dát, optické rozpoznávanie znakov, usporiadanie sadzby na tlač, tvorba dokumentu, počítačové spracovanie
- spracovanie textových a obrázkových predlôh - vizitiek prostredníctvom výpočtovej techniky
§ viazanie a konečná väzba:
- tvrdá väzba, hrebeňová väzba
- konečná úprava kníh – skladanie, zostavovanie, šitie, lepenie,
- úprava rukopisu po technologickej stránke
- dokončovacie práce pri výrobe kníh - spracovanie papiera, ryhovanie, ozdobovanie, zlátenie, vyrezávanie otvorov, zarezávanie, gravírovanie
- písmo-maliarstvo




Ale to už som mimo zadania otázky .
Karida
20.08.10,11:05
Dakujem za cenne rady a informacie, kazda mi pomohla, uz som si urobila aj zmluvu o dielo.. tak dufam ze to bude uz lepsie.. DAKUJEM:)