Peter Zeman
20.08.10,00:43
mam živnosť na maserske služby,stalo sa že som dostal podmienku a tym padom niesom bezuhonny,zrušia my živnosť,a ja som len nedavno otvoril svoj salon,dostal som na to i dotaciiu,všetky financie som dal na salon.čo môžem spraviť aby som predsa len mohol pokračovať v podnikaní a nemusel svoj salon zatvoriť?ak prestanem podnikať musim vratiť dotaciu,v zmluve za prenajom salonu mam 2mes.vypovednu lehotu,proste ak nemôžem pokračovať nejakym spôsobom,tak to je koniec.môžem si napr.vybaviť slobodne povolanie a tak pokračovať?neviem o tom nič ale ma zaujima akakoľvek možnosť pokračovať,veľmi vám ďakujem za skoru odpoveď.
Zita5
20.08.10,04:21
§ 6
Všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html#hore)
1) Všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti fyzickými osobami sú:

a) dosiahnutie veku 18 rokov,
b) spôsobilosť na právne úkony,
c) bezúhonnosť,
ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Za bezúhonného sa na účely tohto zákona nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania, ak sa naňho nehľadí, akoby nebol odsúdený. 24e)


§ 8
Prekážky prevádzkovania živnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Živnosť nemôže prevádzkovať fyzická osoba ani právnická osoba, na ktorej majetok bol ukončený konkurz, po dobu troch rokov po ukončení konkurzu alebo po opätovnom potvrdení núteného vyrovnania, nie však skôr ako po jednom roku od vyporiadania jej záväzkov, ktoré sa viažu ku konkurzu podľa právoplatného rozvrhového uznesenia súdu 26). Ak podnikateľ spôsobil konkurz alebo nútené vyrovnanie úmyselne, môže prevádzkovať živnosť najskôr po piatich rokoch od úplného vyporiadania jeho záväzkov, ktoré sa viažu ku konkurzu podľa právoplatného rozvrhového uznesenia súdu.

(2) Ustanovenie odseku l sa vzťahuje aj na fyzickú alebo právnickú osobu, voči ktorej sa v uvedenej dobe navrhlo vyhlásenie konkurzu, návrh sa však zamietol pre nedostatok majetku dostačujúceho aspoň na úhradu trov konania. 27)

(3) Na prekážku podľa odsekov 1 a 2 sa neprihliada, ak došlo ku konkurzu alebo k nútenému vyrovnaniu v dôsledku úpadku alebo trestného činu tretej osoby.

(4) Živnostenský úrad môže odpustiť prekážku uvedenú v odsekoch 1 a 2, ak hospodárske pomery osoby a jej správanie nasvedčujú, že pri prevádzkovaní živnosti bude riadne plniť svoje záväzky; pred rozhodnutím si vyžiada vyjadrenie Slovenskej živnostenskej komory. Prekážku uvedenú v odsekoch 1 a 2 nemožno odpustiť, ak na podnikateľov majetok vyhlásil súd počas piatich rokov dvakrát konkurz alebo ak konkurz bol vyvolaný úmyselne.

(5) Živnosť nemôže prevádzkovať fyzická osoba, ktorej uložil súd alebo správny orgán 28) zákaz činnosti týkajúci sa prevádzkovania živnosti, dokiaľ zákaz trvá.

(6) Súdy a správne orgány, ktoré rozhodli o skutočnostiach uvedených v odsekoch 1, 2 a 5, oznámia to živnostenskému úradu, ktorý vydal živnostenský list alebo koncesnú listinu fyzickej osobe alebo právnickej osobe uvedenej v týchto odsekoch, v lehote 15 dní od právoplatnosti rozhodnutia

§ 58
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Živnostenský úrad miestne príslušný podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby zruší živnostenské oprávnenie, ak

a) podnikateľ už nespĺňa podmienky podľa § 6 ods. 1 písm. b) alebo c); neplatí to v prípade podľa § 6 ods. 1 písm. b), ak bol ustanovený zodpovedný zástupca,
b) nastanú prekážky podľa § 8 ods. 1 až 3,
c) pri koncesovaných živnostiach o to podnikateľ požiada; to neplatí, ak živnostenský úrad začal konanie o zrušení živnostenského oprávnenia podľa § 58 ods. 1 písm. d) alebo § 58 ods. 2 písm. a),
d) podnikateľ pri prevádzkovaní živnosti poruší podmienky alebo povinnosti určené zákonom ako osobitne závažné.

(2) Živnostenský úrad miestne príslušný podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby môže

a) z vlastného podnetu alebo iného podnetu živnostenské oprávnenie na jednu živnosť alebo viac živností zrušiť alebo prevádzkovanie živnosti pozastaviť, prípadne pozastaviť prevádzkovanie živnosti v prevádzkarni, ktorá je v jeho územnej pôsobnosti, ak podnikateľ závažným spôsobom porušuje podmienky ustanovené koncesnou listinou, týmto zákonom alebo inými osobitnými predpismi,
b) z vlastného podnetu alebo iného podnetu živnostenské oprávnenie na jednu živnosť alebo viac živností zrušiť, ak podnikateľ nezačal prevádzkovať živnosť v lehote dlhšej ako dva roky od vydania živnostenského listu alebo koncesnej listiny,
c) z podnetu podnikateľa pozastaviť prevádzkovanie živnosti na obdobie najmenej šiestich mesiacov.

(3) Ak je prevádzkareň v obvode iného živnostenského úradu, prevádzkovanie živnosti môže pozastaviť živnostenský úrad, v ktorého územnej pôsobnosti sa prevádzkareň nachádza. O pozastavení upovedomí živnostenský úrad, ktorý živnostenský list alebo koncesnú listinu vydal.

(4) Osoba, ktorej sa živnostenské oprávnenie zrušilo z dôvodov uvedených v ods. 1 písm. d) alebo v ods. 2 písm. a), môže ohlásiť ohlasovaciu živnosť alebo požiadať o vydanie koncesie najskôr po uplynutí troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.
================================================== =
Tu som priložila znenia , ktoré sa Vás teoreticky týkajú .Pre vysvetlenie si prečítajte dokument v prílohe a odpovedajte si na otázky ,za akých okolností Vám bola daná podmienka .

Za bezúhonného sa na účely tohto zákona nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania, ak sa naňho nehľadí, akoby nebol odsúdený.
Odkaz:24e) § 69 a 70 Trestného zákona v znení neskorších predpisov.



Ja by som doporučila , si tieto záležitosti prekonzultovať so živnostenským úradom , ktorý vydal živnostenské osvedčenie .
Zita5
20.08.10,04:28
Ešte tu doplním zmeny v horeuvedených ustanoveniach k § 58 , ktoré nastali od 1.6.2010

44. V § 58 ods. 1 sa vypúšťa písmeno c).
Doterajšie písmeno d) sa označuje ako písmeno c).
45. V § 58 ods. 2 písm. a) sa vypúšťajú slová „koncesnou
listinou,“.
46. V § 58 ods. 2 písmeno b) znie:
„b) z vlastného alebo iného podnetu živnostenské oprávnenie
na jednu živnosť alebo viac živností zrušiť, ak
podnikateľ nezačal prevádzkovať živnosť v lehote
dlhšej ako dva roky od vzniku živnostenského oprávnenia,
alebo ak bez pozastavenia prevádzkovania
živnosti prestane prevádzkovať živnosť na dobu dlhšiu
ako dva roky,“.
47. V § 58 ods. 2 sa vypúšťa písmeno c).
48. V § 58 ods. 3 sa slová „živnostenský list alebo
koncesnú listinu“ nahrádzajú slovami „osvedčenie
o živnostenskom oprávnení“.
49. V § 58 odsek 4 znie:
„(4) Osoba, ktorej sa živnostenské oprávnenie zrušilo
z dôvodov uvedených v odseku 1 písm. c) alebo v odseku
2 písm. a), môže ohlásiť živnosť najskôr po uplynutí
troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení
živnostenského oprávnenia.“.