jsemenak
20.08.10,06:44
Dobry den,
chcel by som sa opytat na zakonost postupu posty, ktora vylucuje splnomocnenie na vsetky pravne ukony napr. na preberanie dochodkov a socialnych davok.
Na poste mi nevedeli povedat na zaklade akeho zakona. Na ich web. stranke je vysvetlenie ze zasielanie davok cez kvitacny list nie je postovou sluzbou ale vykonavaju ju na zaklde zmluvy zo soc. poistovnou. Podla mna je irelevantne ci to povazuju za postovu sluzbu alebo roznasanie rohlikov, proste je to ukon na ktory by sa mala vztahovat vseobecna plna moc.
Zakon ktory by to vylucil asi nexistuje. Mozno je toto vylucenie v tejto zmluve z zodpovednost by asi presla na soc. poistovnu.
Viem ze to nezmenim ale nezda sa mi to koser.

Podobne ma posta diplnkovu sluzbu aj na postove zasielky, ked odosielatel moze vylucit splnomocnenca. Co sa mi tiez vidi nezakonne, aj ked posta da vsetku zodpovednost na odosielatela, ale napomahat nezakonnym praktiam minimalne nie je v sulade s dobrym mravom
mlisa
20.08.10,08:59
zakon ktory to vylucuje je zakon o socialnom poisteni 461/2001 Z.z. § 117, tam je presne popisane akym sposobom sa vyplacaju davky a komu, ak sa ma davka vyplatit niekomu inemu ako poberatelovi resp. manzelovi poberatela, je na to potrebne rozhodnutie socialnej poistovne. Podla mna je to takto urcene s umyslom ochranit poberatelov davok, pretoze nie je problem zobrat babku k notarovi, dat si podpisat plnu moc a preberat jej dochodok a babka nech si zije z coho chce...
rovnako nevidim nic nezakonne na tom, ak nechcem aby zasielku ktoru chcem dorucit konkretnej osobe prevzal niekto iny. Ja ako odosielatel mam podla mna plne pravo urcit komu chcem zasielku dorucit a komu nie.
V rozpore s dobrymi mravmi by podla mna bolo prave preberanie davok kadekym len na zaklade plnej moci (davky su adresne, pre konkretnu osobu, to nie su rozky), rovnako ako odovzdanie listu (ktoreho obsah ma byt len medzi mnou a osobou ktorej ho chcem dorucit) niekomu tretiemu, bez ohladu na to ze adresat s tym suhlasi, pokial s tym nesuhlasim ja ako odosielatel...
Mária27
20.08.10,13:14
Zásielka patrí odosielateľovi, pokiaľ nie je doručená adresátovi. Odosielateľ má plné právo dispovnovať so svojím majetkom.
Pošta je len sprostredkovateľ, nie rozhodovateľ. Tak isto je to s dôchodkami, ktoré vypláca sociálka prostredníctvom pošty. Kto má právo diktovať podmienky výplaty?
Akú si chcel vlastne radu? Či sa máš právo sťažovať? A mohol by si nám aj zadefinovať dobrý mrav.
Lianka
20.08.10,15:12
Podobnu skusenost mam s vyplatou dochodkov a beznym uctom. Bankovy ucet, na ktory si dochodca ziada posielat svoj dochodok, musi byt v jeho vlastnictve, nie vo vlastnictve jeho syna a pod.