kimart
20.08.10,07:26
Ahojte,prosím nerobíte niekto účtovníctvo pre právnika? Stretla som sa s otázkou ktorá ma zaskočila, a to otázka odvodov právnikov. Včera som pozerala na internete, ako to vlastne je, no moc tomu nerozumiem.Podľa toho, čo sa tam píše, jedná sa o slobodné povolanie, a to je oslobodené od platenia odvodov do SP. Ak máte niekto stým skúsenosti, poprosím o radu, resp. kde by som sa ktomu mohla dopátrať, ďakujem:rolleyes:
m.hladka
20.08.10,07:05
Ja som nedávo robila účto pre právnika a mal vedené doklady a fondy všetko normálne ako SZČO?!
kimart
20.08.10,07:33
Ja som nedávo robila účto pre právnika a mal vedené doklady a fondy všetko normálne ako SZČO?!
písané, že odvody do SP sú dobrovoľné, no neviem si vysvetliť to, že vraj mu vracajú odvody. A preto sa ma vlastne aj pýtal, či ich má platiť, pretože poberá aj príjem od štátu... troška je to zle, lebo podklady som nevidela, ale je to možné, že by z príjmu, ktoré dostáva od štátu boli tiež platené odvody, a potom by mu pri ročnom zúčtovaní vznikali preplatky?!:confused:
profesional
20.08.10,07:52
Pravnici, znalci, tlmocnici, prekladatelia, autori:

A. Zdravotne poistenie: Preddavky platia od zaciatku cinnosti, do 30.6. nasledujuceho roka po roku v ktorom zacali vykonavat cinnost z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Potom podavaju zuctovanie zdravotneho poistenia a nasledne sa uz od 1.7. preddavky rataju na zaklade toho. Podava sa zuctovanie B.

B. Socialne poistenie: Od zaciatku cinnosti do 30.6. nasledujuceho roka po roku v ktorom zacali vykonavat cinnost neplatia do socialnej poistovne nic (pokial vyslovene dobrovolne nechcu). Potom podavaju vypis z danoveho priznania a odvody preddavky sa nasledne vypocitavaju uz podla toho a podla toho nasledne plati odvoy do socialnej poistovne od 1.7. Prve odvody do socialnej poistovne mu vyjde platit opd 1.7. vtedy ak v predchadzajucom roku prekrocili hranicu 12 nasobku minimalnej (mesacnej) mzdy.

C. Vypocet:

Zdravotne po prvom roku:
Hruby prijem = Vynosy - Naklady (tieto povolania obvykle uplatnuju pausalne vydavky).
Prijem ocisteny o preddavky = Hruby prijem - zaplatene preddavky na poistne.
Vymeriavaci zaklad = Prijem ocisteny o preddavky

Sadzba na zdravotne poistenie: 14 % (pred uplatnenim sadzby sa vymeriavaci zaklad este deli 2,14)

Sadzba pre socialne poistenie: podla jednotlivych poisteni (pred uplatnnim sadzby sa vymeriavaci zaklad este deli 2,00).
kimart
20.08.10,08:25
http://podnikam.webnoviny.sk/spravodajstvo.php?id=11904&k=Chcem+podnika%9D&kid=11

keď si prečítate tento článok, tak to vyzerá troška ináč, možno tomu nerozumiem...
Johanka
20.08.10,09:55
Zákon o sociálnom poistení :

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá

a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách17) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 18)
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu19) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 21)
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, 22)
e) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
f) vykonáva činnosť obchodného zástupcu.23)

Odkaz 21 znie : 21)Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 78/1992 Zb. o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch v znení neskorších predpisov a zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.




Autor článku považuje za SZČO iba tých, ktorí podnikajú podľa Živnostenského zákona. Aj to tam zdôrazňuje - cit. : Príslušník slobodného povolania sa nepovažuje za samostatne zárobkovo činnú osobu (ďalej len SZČO), preto sa neregistruje na Živnostenskom úrade, ale na Štatistickom úrade do štatistického registra.
m.hladka
20.08.10,12:07
Mám aj takých napr. inžinier - statik, je registrovaný len na štatistickom úrade a platí všetky fondy ako SZČO, pretože podniká podľa Živ.zákona.