maja
07.11.05,12:05
Prevzala som účtovníctvo FO, ktorá má organ.zložku v CZ. Tam zakúpila os.auto v r.2003, ktoré účtovníčka v CZ zaradila do majetku. Doteraz na to auto neboli uplatnené žiadne odpisy. Teraz ho chce predať, čo mám robiť? Čo z odpisom auta, keď nebol uplatnený?
Ďakujem
Tweety
07.11.05,11:15
Prevzala som účtovníctvo FO, ktorá má organ.zložku v CZ. Tam zakúpila os.auto v r.2003, ktoré účtovníčka v CZ zaradila do majetku. Doteraz na to auto neboli uplatnené žiadne odpisy. Teraz ho chce predať, čo mám robiť? Čo z odpisom auta, keď nebol uplatnený?
ĎakujemJa by som uplatnila odpis ako v treťom roku používania a predala až v januári.;)
Monika1
07.11.05,11:53
Možnosť odpisovania je výhoda ale v zmysle zákona to nie povinnosť. Ak auto nebolo odpísané, nič sa nestalo. Pri predaji motorového vozidla sa ti premietne celá zostatková cena motorového vozidla do nákladov.
maja
07.11.05,11:55
Ja by som uplatnila odpis ako v treťom roku používania a predala až v januári.;) Až dnes som si to všimla, že na 042 má zaradené auto za 202000.Nezaradené do majetku.Bolo používané na podnikanie len v CZ.Teraz ho má asi 2 mesiace na SK na podnikanie ho vôbec nepoužíva. Žiadne odpisy za tie roky, on ho chce predať hneď, lebo chce zružiť OZ v CZ. Na SK ako FO vôbec nepodniká, tu má s.r.o. Ak to auto predá asi za 120000, čo s tým odpisom? Môžem to brať ako prerušenie odpisovania §22.ods.9 a tento rok 2005 uplatním odpisy za celý rok a zostatková cena pôjde do nákladov?
maja
07.11.05,11:58
Monika, tiež by som to najradšej takto spravila, lebo si myslím že odpisy nie sú povinné. Ale poraďte, nech sa nemýlim, ďakujem.
Tweety
07.11.05,11:59
Až dnes som si to všimla, že na 042 má zaradené auto za 202000.Nezaradené do majetku.Bolo používané na podnikanie len v CZ.Teraz ho má asi 2 mesiace na SK na podnikanie ho vôbec nepoužíva. Žiadne odpisy za tie roky, on ho chce predať hneď, lebo chce zružiť OZ v CZ. Na SK ako FO vôbec nepodniká, tu má s.r.o. Ak to auto predá asi za 120000, čo s tým odpisom? Môžem to brať ako prerušenie odpisovania §22.ods.9 a tento rok 2005 uplatním odpisy za celý rok a zostatková cena pôjde do nákladov?Ak auto nepoužíva na podnikanie, tak si nemôže uplatniť odpis.;)
Ešte prosím upresni, je zaradené, alebo nie je ? Máš to napísané nejednoznačne, raz tak raz tak.:rolleyes:
maja
07.11.05,12:11
Maji, to vieš že "používal"!!! Môžem to urobiť tak, ako to navrhuje Monika?Pre mňa by to bolo najschodnejšie, čo sa týka komunikácie s majiteľom, len či aj s DÚ.
V účtovníctve je len na 042 zmienka o aute. Cestná daň v CZ neviem, on tvrdí že áno v účt. nič nemám, ale auto používal na podnikanie. Bol tam zamestnaný človek, ktorý ho požíval. Všetko ohľadom auta išlo do nákladov. Ťažká story a ešte horšia komunikácia s bývalou účtovníčkou.
Tweety
07.11.05,12:18
Maji, to vieš že "používal"!!! Môžem to urobiť tak, ako to navrhujeMonika?Pre mňa by to bolo najschodnejšie, čo sa týka komunikácie s majiteľom, len či aj s DÚ.Ja ťa chápem, ale správne v zákone je to tak, ale tváriť sa môžeme aj takto.
Radím to potom nechať tak bez odpisu , ono aj tak teraz platí, že ZC sa uplatní na 541,je teda uznaná ako daňový výdavok. Nestratíš nič. ;)
maja
07.11.05,12:22
Dopísala som to do predchádzajúseho príspevku.
Tweety
07.11.05,12:23
Dopísala som to do predchádzajúseho príspevku.Nechňapem, čo si dopísala?:p
KEJKA
07.11.05,15:30
:) predaj auto to bude na 641 a cela hodnota auta bude na 541. predtym ale auto zarad 022/042 aby si ho mohla vyradit 541/082 a 082/022. Chnapes?:)
maja
08.11.05,06:02
Chňapem a všetkým Vám ďakujem.