pojanko
20.08.10,08:56
Dobrý deň. Mám nárok na odstupné, keď pracujem na živnosť pre firmu, kde mám zmluvu na dobu neurčitú so 4-mesačnou výpovednou lehotou?
Pracujem na základe zmluvy o dielo.
Zamestnávateľ mi chce dať výpoveď z organizačných dôvodov.
Ako postupovať? Prijať výpoveď alebo uzavrieť so zamestnávateľom dohodu o ukončení pracovného pomeru?
Ďakujem
aksas2
20.08.10,07:01
to máš nejakeé popletené aj ty aj zamestnávateľ, keď pracuješ na živnosť zamestnávateľ ti nemože dať výpoveď z organizačných dovovdov a už vobec nemožete uzavrieť dohodu o skončení pracovného pomeru. Predpokladám, že máte spolu uzavretú nejaký typ zmluvy o spolupráci, kde máte dohodnutú 4 mesačnú výpovednú lehotu. Nárok na odstupné ako to ty nazývaš máš len v prípade, ak to máte dohodnuté v zmluve, Zákonník práce sa na teba nevzťahuje pokiaľ si živnostník.
hanelie
20.08.10,07:01
ak pracuješ na živnosť nič čo je uvedené v ZP sa ťa netýka / platia len zmluvné podmienky -
pojanko
20.08.10,07:18
Skusim este otazku polozit inak, vypoved by mala byt k 31.8 a zaujimalo by ma, ci mam narok na 4 mes. plat, kedze ide o vypovednu lehotu v tomto trvani a ci musim chodit do prace alebo mozem zostat doma a zamestnavatel bude platit dovtedy ako trva zmluva.
Dakujem
aksas2
20.08.10,07:24
to záleží od toho, aké podmienky máte dohodnuté v zmluve, tebe netrvá pracovný pomer, u teba by to malo fungovať tak, že čo oodrobíš a vyfakturuješ, to dostaneš zaplatené
Nutricia
20.08.10,07:26
Skusim este otazku polozit inak, vypoved by mala byt k 31.8 a zaujimalo by ma, ci mam narok na 4 mes. plat, kedze ide o vypovednu lehotu v tomto trvani a ci musim chodit do prace alebo mozem zostat doma a zamestnavatel bude platit dovtedy ako trva zmluva.
Dakujem
To či musíš chodiť do práce resp.ako budeš platený musí byť dohodnuté v tej zmluve, ktorú ste spolu podpísali.
Pozri si definíciu závislej práce v zákonníku práce kde je uvedené:
§ 1

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

(4) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahujú sa na tieto právne vzťahy všeobecné ustanovenia Občianskeho zákonníka.

(5) Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

(6) V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť.

pokiaľ pracuješ na živnosť neriadiš sa zákonníkom práce.
pojanko
20.08.10,07:41
tak co mam teda robit aby som mala z toho prospech?Ak to chapem spravne oni tiez nie su moc v prave ma vyhodit ked mam zmluvu na dobu neurcitu a plnim si vsetky svoje zavazky. V zmluve narok na odmenu pocas vypovednej lehoty nemam uvedeny. To znamena ze ak mi vypovedaju zmluvu k 31.8 dostanem poslednu vyplatu za mesiac august a uz nic?
Nutricia
20.08.10,07:53
tak co mam teda robit aby som mala z toho prospech?Ak to chapem spravne oni tiez nie su moc v prave ma vyhodit ked mam zmluvu na dobu neurcitu a plnim si vsetky svoje zavazky. V zmluve narok na odmenu pocas vypovednej lehoty nemam uvedeny. To znamena ze ak mi vypovedaju zmluvu k 31.8 dostanem poslednu vyplatu za mesiac august a uz nic?
ak máš naozaj zmluvu o dielo, tak podmienky ste si určovali navzájom.
každá zmluva sa dá vypovedať aj bez udania dôvodu, nato máš v zmluve uvedenú výpovednú lehotu aby si sa vedela zariadiť tak, že až tá doba uplynie už pre nich nebudeš pracovať.

Objednávateľ môže teda od zmluvy odstúpiť kedykoľvek, a to aj bez uvedenia dôvodu, pričom však musí uhradiť vykonané práce a náklady zhotoviteľovi. Oznámenie o odstúpení odporúčame uskutočniť písomnou formou; doručením oznámenia zhotoviteľovi sa zmluva o dielo ruší.
pojanko
20.08.10,08:24
Dakujem za vsetky rady