Econs
07.11.05,13:09
Zdravím Vás všetkých!

potreboval by som vedieť názor na nasledovný "problém", ktorý uvediem formou príkladu:

1.) Živnostník - je platiteľom DPH a počas posl.3 rokov na vlastnom pozemku vybudoval nehnuteľnosť - prevádzkové priestory na prevádzkovanie vlastnej činnosti. Nehnuteľnosť bude zaradená v 12/2004 v sume OC. Počas celej doby výstavby si odpočítaval DPH na vstupe, pretože zámer bol využívať nehnuteľnosť 100% na podn.činnosť a neplánovala sa ani žiadna zmena účelu použitia tohto majetku. Celkové odpočítanie dane za 3 roky dosiahlo 1.000.000,- Sk.

2.) Ten istý živnostník plánuje po novom roku založiť obch. spoločnosť, hneď ju samozrejme registrovať za platiteľa DPH a následne všetku svoju činnosť presmerovať zo živnosti na novú s.r.o.. Presunú sa zamestnanci, dodávateľské,odberateľské vzťahy, no a taktiež dlhodobý i krátkodobý majetok.

3.) Budova bude predaná napr. za 10.000.000,- Sk bez DPH. Využiť oslobodenie od DPH z predaja nehnuteľnosti využiť v tomto prípade nemožno, pretože nehnuteľnosť bola kolaudovaná v 10/2005, t.j. celá suma by podliehala zdaneniu na výstupe.

A TEDA: Nie je problém odviesť DPH z predaja, pretože druhý subjekt si ju odpočíta na vstupe.

Ako by sa dala táto situácia riešiť najefektívnejšie, keď:

Živnostník predá nehnuteľnosť v 02/2005 a do 25.03.2005 bude musieť odviesť 1.900.000,00 Sk DÚ. Nová s.r.o. nadobudne nehnuteľnosť a uplatní si síce odpočet v priznaní za 02/2005, ale vratka DPH nabehne na účet samozrejme až po čase.

Ide proste o to, že v živnosti nebudú financie na úhradu takej veľkej daňovej povinnosti. A aj keby sa daň uhradila s oneskorením, t.j. až po vrátení nadmerného odpočtu do s.r.o., vznikli by vysoké sankčné úroky.



Ako by sa to podľa Vás dalo vyriešiť? Mňa napadla len možnosť nevyužiť klasickú kúpnu zmluvu, ale namiesto toho finančný lízing, t.j. dlhodobý prenájom s právom kúpy prenajateej veci, dajme tomu na 48 mesiacov. Lenže to by znamenalo zbytočne držať živnosť o ďalšie 4 roky navyše s nulovou činnosťou, len s príjmami z prenájmu. Naozaj nejestvuje podľa Vás pre takýto prípad iné riešenie?

Ďakujem veľmi pekne vopred tým, ktorých napadne nejaké riešenie/rada/čokoľvek k uvedenému.
Monika1
07.11.05,13:52
Myslím, že ak by si realizoval transformáciu žinostníka na s.r.o. iným spôsobom, nie odpredajom majetku, vyhol by si sa problému s DPH, musel by si ale vysporiadať zásoby a staré pohľadávky a záväzky v JÚ.
V prípade, ktorý uvádzaš by bolo možné využiť ešte možnosť registrovať sa ako mesačný platca DPH, /odpočet ti vrátia skôr/ a s.r.o. by platila živnostníkovi zálohové platby, z ktorých by živnostník postupne odvádzal DPH na výstupe a s.r.o. by si ich postupne uplatňovala. Vystavovala by som mesačne zálohové daňové faktúry a na konci roka by som zrealizovala odpredaj majetku. Ak sa činnosť živnostníka presunie do s.r.o., tak potom by možno neboli odpočty ale sem tam aj nejaká daňová povinnosť. Odpisovať majetok môže na základe nájomnej zmluvy aj nový nájomca.
Econs
07.11.05,14:24
Dakujem Ti za názor, Monika,

"V prípade, ktorý uvádzaš by bolo možné využiť ešte možnosť registrovať sa ako mesačný platca DPH, /odpočet ti vrátia skôr/ a s.r.o. by platila živnostníkovi zálohové platby, z ktorých by živnostník postupne odvádzal DPH na výstupe a s.r.o. by si ich postupne uplatňovala. Vystavovala by som mesačne zálohové daňové faktúry a na konci roka by som zrealizovala odpredaj majetku. Ak sa činnosť živnostníka presunie do s.r.o., tak potom by možno neboli odpočty ale sem tam aj nejaká daňová povinnosť. Odpisovať majetok môže na základe nájomnej zmluvy aj nový nájomca."
Presne toto, čo si vyššie uviedla ma napadlo ako prvé, t.j. využiť časový priestor v prípade, že 1.subjekt=mesačný a 2.subjekt=kvartálny platiteľ. V tomto prípade by ale bolo potrebné, aby nadobúdateľ-s.r.o. bola mesačným platiteľom DPH(to sa dá bez problémov) a predávajúci-živnostník bol kvartálnym platiteľom. On je však mesačným a nie som si istý, či by ho preregistrovali za štvrťročného.
V takom prípade by sa dal prevod načasovať a spraviť na 1 krát napr.:
a) 1.január 2005 - predaj nehnuteľnosti 10.000.000,- Sk + DPH 1.900.000,00 Sk.
b) 25. február 2005 - s.r.o.podá daň.priznanie za 01/2005 a uplatní si nárok na odpočítanie 1,9 milióna, t.j. nadmerný odpočet v tejto sume.
c) 25. marec 2005 - s.r.o. podá daň. priznanie povedzme nulové (nebude ešte vykonávať podn.činnosť) a to teda znamená, že nadmerný odpočet si nemôže odpočítať od daň.povinnosti za 02/2005 a DÚ mu je povinný tento do 30 dní, t.j. do 25. apríla 2005 vrátiť.
d) do 25.apríla s.r.o. ihneď po vratke DPH uhradí časť kúpnej zmluvy v sume 1,9 milióna živnostníkovi-predajcovi
d) 25. apríla 2005 podá živnostník daňové priznanie za I.Q.2005, v ktorom uvedie daň na výstupe z predaja nehn. v sume 1.900.000,00 Sk, t.j.dajme tomu daň na úhradu v tejto sume a daň uhradí.

TOTO CELÉ ALE PREDPKLADÁ, ŽE SA PODARÍ ŽIVNOSTNÍKA PREREGISTROVAŤ NA MESAČNÉHO PLATITEĽA.
Ak s touto časťou súhlasíš/súhlasíte, prosím, potvrď. Moc ďakujem.

K zálohovým platbám len toľko: Rozmýšľal som aj nad tou možnosťou, ale:
s.r.o. uzatvorí kúpnu zmluvu so živnostníkom, na základe kt. mu bude platiť dohodnuté zálohy (bude sa postupne uplatňovať DPH na menšie/zálohové prijaté platby, tak ako píšeš). Ja tu ale vidím problém v tom, že podľa mňa by musel živnostník vyfakturovať celú dohodnutú sumu bez ohľadu na postupné platby v momente odovzdania nehnuteľnosti do užívania spoločnosti. No a tá tam začne vykonávať činnosť hneď po podpise zmluvy, t.j. logicky začne budovu užívať. A pre živnostníka tým pádom vznikne daňovej povinnosť hneď týmto dňom podľa § 19 ods.1.
Ak sa mýlim, tiež poprosím opraviť, čo som uviedol, resp. potvrdiť súhlas...

Ešte raz veeeľmi PEKNE ĎAKUJEM MONIKA1!
Jana Acsová
07.11.05,15:06
Ja tu ale vidím problém v tom, že podľa mňa by musel živnostník vyfakturovať celú dohodnutú sumu bez ohľadu na postupné platby v momente odovzdania nehnuteľnosti do užívania spoločnosti. No a tá tam začne vykonávať činnosť hneď po podpise zmluvy, t.j. logicky začne budovu užívať. A pre živnostníka tým pádom vznikne daňovej povinnosť hneď týmto dňom podľa § 19 ods.1.
Presne tak. Daňová povinnosť vzniká v tomto prípade odovzdaním stavby do užívania ...
Econs
07.11.05,15:26
A čo sa týka toho využitia časového priestoru medzi termínmi mesačného platiteľa-s.r.o. a štvrťročného-živnosť? Živnostník je momentálne mesačným platiteľom. Myslíte, že mám šancu dosiahnuť na daňovom úrade preregistrovanie z mes. na kvartálneho žiadosťou s odôvodnením, že "napriek tomu, že sme v predchádzajúcom kal. roku 2005 presiahli obrat 10 miliónov, redukujeme počnúc rokom 2006 podnikateľskú činnosť na minimum, na základe čoho predpokladáme ročný obrat pre tento rok max. 2 miliony a na základe toho žiadame o zmenu zdaňovacieho obdobia na kalendárny štvrťrok" ???
Jana Acsová
07.11.05,16:09
A
Myslíte, že mám šancu dosiahnuť na daňovom úrade preregistrovanie z mes. na kvartálneho žiadosťou s odôvodnením, že "napriek tomu, že sme v predchádzajúcom kal. roku 2005 presiahli obrat 10 miliónov, redukujeme počnúc rokom 2006 podnikateľskú činnosť na minimum, na základe čoho predpokladáme ročný obrat pre tento rok max. 2 miliony a na základe toho žiadame o zmenu zdaňovacieho obdobia na kalendárny štvrťrok" ???Mám za to, že DÚ takýto argument neprijme.