korela
25.08.10,00:49
Ako si si mohla v uplynulych dnoch vsimnut, cinnost politickych stran suvusi s odvodmi viac, ako cokolvek ine - bohuzial.

Od začiatku augusta sa zbierajú podpisy pre novú ľavicovú stranu.
martinaj
25.08.10,00:29
Ak chce niekto hovoriť o spravodlivosti, nemôže u odvodov považovať SZČO za zamestnanca a zamestnávateľa zároveň. Vysvetlím, prečo si to myslím.
Predpokladajme zamestnávateľa A, ktorý má v každom mesiaci nejakú zákazku, na ktorej bude robiť jeden jeho zamestnanec (bezdetný), ďalej predpokladajme mesačne zaokrúhlene:

Celková hodnota zákazky 8000 eur.
Náklady na materiál 3000 eur
Cenu vlastnej práce 1000 eur *
Subdodávky služieb 1000 eur
Súvisiace režijné náklady 500 eur
Zisk 2500 eur.
* Hrubá mzda zamestnanca: 740 eur
Odvody zamestnávateľa: 260 eur
Odvody zamestnanca: 99 eur
Odvody spolu: 359 eur
Daň z príjmu: 58 eur

Za rok: odvody spolu: 4308 eur (vymeriavací základ 8800 eur)
Zisk firmy: 30000 eur

Firma A zisk jednoducho zdaní a môže použiť na svoj ďalší rozvoj alebo vyplatenie podielov spoločníkom.

Predpokladajme bezdetnú SZČO B, ktorá sama pracuje na takej istej zákazke s tými istými parametrami, ako je uvedené vyššie.

Celková hodnota 8000 eur.
Náklady na materiál 3000 eur
Subdodávky služieb 1000 eur
Súvisiace režijné náklady 500 eur
Zisk 3500 eur.

Za rok: zisk 42000 eur
Odpočítateľná položka: 4025
Základ dane: 37975 eur

A teraz, ako docieliť, aby jeho vymeriavací základ pre odvody bol 8800 eur, ako je to v prípade A? Bulharskou konštantou, stropným číslom, či jednoducho skasírujeme za účelom zvýšenia príjmu sociálnej poisťovne toho najľahšie oberaného - človeka, čo sa snaží nežiť na úkor štátu, pretože zamestnanie je pre neho z nejakého dôvodu nevhodné alebo nevýhodné? Za SZČO nestoja žiadne lobistické skupiny, nie je ani strategický zamestnávateľ, ktorý dostane daňové úľavy, je to len malá ryba a tie sa lovia najľahšie.

Neporovnávajte nasilu SZČO, zamestnancov a zamestnávateľov, stanovte radšej pre každú kategóriu férové pravidlá, ktoré im umožnia nielen živoriť a prežiť, ale aj ďalej sa rozvíjať.

P.S. A pokiaľ ide o odvody - ako je možné, že sociálna poisťovňa má toľkých dlžníkov - prečo necháva dlhy rásť? Skutočne všetky firmy nemajú na účte ani cent, aby nemohli svoje záväzky uhradiť?
P.P.S. Dúfam, že si to p. Mihál prečíta...
220870
25.08.10,03:56
Včera som pozeral na TA3 naživo "brífing" Radíčová,Fígeľ.Nepovedala nič konkrétne ,len okolo toho chodila ,ako mačka okolo horúcej kaše.Naznačila niečo v tom zmysle ,že žinostníkov sa to tak moc nedotkne.Naopak asi niečo uberú z výhod aj sro-čkam.Vždy čo si pamätám sa to robilo tak ,že akože unikli vyšli dopredu niečo ,ako neoverené nadhodnotené čísla a potom sa z nich spúšťalo,až sa našiel ,akože kompromis.Nakoniec sa vyhlásilo ,že ste dopadli lepšie, ako udávali pôvodné neoverené správy.Tak budte radi a zaplaťte o niečo viac ,ako najviac.
Jano24
25.08.10,04:10
Viete co mi vadi? Za Fica mi vadilo, ze kazdy podnikatel bol v podstate oznazovany sa grazla a vydieraca. Nie priamo, ale takym skrytym populistickym podtonom, ktorym sa Fico prihovaral k pracujucim "masam". Napriklad recami o Janosikovi.

Teraz si zasa nova vlada zvolila za triedneho nepriatela zivnostnika a drobneho podnikatela. Ved oni aj celkom otvorene prizanavaju, ze tych par Eur, co im vytiahnu z vrecka ziadnu dieru v rozpocne nezaplata, no vraj im ide o "spravodlivost" - teda inymi slovami o to, aby im "klepli po prstoch".

Je mi z toho smutno. Ked sa clovek vrati napr. z Danska, tak duplom. Krajina, kde ma typicka firma, na ktorej stoji ekonomika statu 10 - 20 zamestancov, casto aj menej. Su to high-tech firmy, sidlia v budovach, ktore nerozoznate od RD, v podstate na kazdej piatej parcele je nejaka firma. Platy maju najvyssie z EU, mozno aj vobec na svete. Vsetko tam funguje tak ako ma, vratane zdravotnicta, ktore je povazovane za najvyspelejsie z EU.

Ak my sme pred par rokmi iba pasli ovce, tak nemusime mat ziadne komplexy, aj oni vtedy iba chytali ryby. Vsetky problemy, ktore trapia nas trapili rovnako aj ich, ak nie viec, napr. alkoholizmus. So vsetkym sa vedeli v podstate vyrovnat. Nespoliehali ze ich spasi nejaka KIA z Korey, zamerali sa na vzdelanost a nehadzali polena pod nohy drobnemu podnikaniu.
Všimnite si že Fico po voľbách kritizoval túto vladu, ale ak sa chystá zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie teda hlavne jeho "triednemu nepriateľovi" SZČO, živnostníkom drobným podnikateľom, tak je ticho.
Prečo myslíte? Nekričí ako strany vládnej koalicie pred voľbami sľubovali že, budú chrániť strednú vrstvu... Nuž predsa takto by to nedokázal ani on, a pritom sa to uberá presne tým smerom čo on si v duchu želá...Teda sa to uberá jeho Smerom...
Flinstone
25.08.10,04:38
Všimnite si že Fico po voľbách kritizoval túto vladu, ale ak sa chystá zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie teda hlavne jeho "triednemu nepriateľovi" SZČO, živnostníkom drobným podnikateľom, tak je ticho.
Prečo myslíte? Nekričí ako strany vládnej koalicie pred voľbami sľubovali že, budú chrániť strednú vrstvu... Nuž predsa takto by to nedokázal ani on, a pritom sa to uberá presne tým smerom čo on si v duchu želá...Teda sa to uberá jeho Smerom...
alebo je to tým, že je jedno ktorá sviňa je pri válove... Robiť niečo treba aby sa rozpočet (válov) naplnil. Aj keby bol vládu zostavil Fico, peniaze čo chýbajú by niekde vyrobiť musel. A čistky na ministerstvách moc peňazí neušetria. Prepustia polovicu upratovačiek, ale štatisticky vykážu len o koľko znížili počet zamestnancov... Naozaj radikálny rez v šetrení neurobia ani títo. Zatiaľ sa vždy v tejto republike šetrilo len tým spôsobom, že sa nejako zvýšilo daňové zaťaženie aby bolo na zvýšené výdavky.
Stefan2005
25.08.10,04:40
...Navýšiť DPH môže najviac o 1%, to znamená z 19 na 20% a aj to je na hrane, lebo veľa ľudí bude podľa možností nakupovať vonku....

toto možné navýšenie z akého tvojho prepočtu vychádza? Aj okolité krajiny zvyšujú (plánujú zvýšiť) DPH, takže nevidím tlaky na nákup vonku. Okrem toho kurz € dotoho má tiež čo povedať...
Zita5
25.08.10,04:46
Všimnite si že Fico po voľbách kritizoval túto vladu, ale ak sa chystá zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie teda hlavne jeho "triednemu nepriateľovi" SZČO, živnostníkom drobným podnikateľom, tak je ticho.
Prečo myslíte? Nekričí ako strany vládnej koalicie pred voľbami sľubovali že, budú chrániť strednú vrstvu... Nuž predsa takto by to nedokázal ani on, a pritom sa to uberá presne tým smerom čo on si v duchu želá...Teda sa to uberá jeho Smerom...

Lebo živnostníkov má každý v krku . Asi by nás mali označiť napr.hviezdou , aby bolo hneď jasné , že kto je živnostník- podvodník .Označenie by mali vydávať hneď so živnostenským listom.
promont maja
25.08.10,04:55
... takže tu to máme. Strana 20 v Hospodárskych novinách. Píše sa tam aj o tom, že si ani odvody na zdravotné či sociálne nebude takýto živnostník odrátať zo základu dane ... je to v poriadku, ak sú zo zákona povinné?... či ak to bude v inom zákone, tak to bude v poriadku? Je to opäť nejaká kačica ... či? Alebo budú všetky tieto odvody dobrovoľné...? ( vopred sa ospravedlňujem, ak ste sa aj na túto tému už bavili ... ale akosi som to nepostrehla ... ).
great.zv
25.08.10,05:12
Spravodlive by bolo aby vsetci z dosiahnuteho prijmu platili odpovedajuce odvody. Ak platia zamestnanci potom aj zivnostnici. Je samozrejme, ze zivnostnikom sa to nepaci. Komu by sa pacilo zarabat menej?

hm..."slovenský naturel":rolleyes:... veď každý zamestnanec si to môže skúsiť... byť "chvíľu" len SZČO.... a potom porovnávať neporovnateľné....
prajem pekný deň;)
betka
25.08.10,06:18
... takže tu to máme. Strana 20 v Hospodárskych novinách. Píše sa tam aj o tom, že si ani odvody na zdravotné či sociálne nebude takýto živnostník odrátať zo základu dane ... je to v poriadku, ak sú zo zákona povinné?... či ak to bude v inom zákone, tak to bude v poriadku? Je to opäť nejaká kačica ... či? Alebo budú všetky tieto odvody dobrovoľné...? ( vopred sa ospravedlňujem, ak ste sa aj na túto tému už bavili ... ale akosi som to nepostrehla ... ).

MAji. Asi je to o tom, že tí, čo majú paušálne výdavky si nebudú môcť zahrnúť odvody do daňových výdavkov, pretože budú súčasťou 40%. Asi.

SZČO, kt. uplatňuje skutočné výdavky, mali by byť daňovým výdavkom. Takáto SZČO môže zamestnávať i 100 ľudí. A zamestnancom vstupujú taktiež do ZD.

Ja to takto chápem. Ide o SZČO: par. 6/1, (ano) a 6/10 (nie)
Nandrolon
25.08.10,06:27
hm..."slovenský naturel":rolleyes:... veď každý zamestnanec si to môže skúsiť... byť "chvíľu" len SZČO.... a potom porovnávať neporovnateľné....
prajem pekný deň;)

Toto tvrdenie je kontraproduktívne, nakoľko aj každý SZČO si to môže skúsiť.... byť "chvíľu" len zamestnanec... a potom porovnávať neporovnateľné...
misomiso
25.08.10,06:32
Od začiatku augusta sa zbierajú podpisy pre novú ľavicovú stranu.

Nie som si isty, ci by som chcem zakladat lavicovu stranu. Lavicova nutne musi byt populisticka, inak to nejde. Ak by som zalozil stranu, urcite by to bola prva strana v dejinach Slovenska, ktora by zlepsila podnikatelske prostredie tak, aby sa o seba mohol uspesne starat kazdy, kto vie a chce robit.
misomiso
25.08.10,06:40
Všimnite si že Fico po voľbách kritizoval túto vladu, ale ak sa chystá zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie teda hlavne jeho "triednemu nepriateľovi" SZČO, živnostníkom drobným podnikateľom, tak je ticho.
Prečo myslíte? Nekričí ako strany vládnej koalicie pred voľbami sľubovali že, budú chrániť strednú vrstvu... Nuž predsa takto by to nedokázal ani on, a pritom sa to uberá presne tým smerom čo on si v duchu želá...Teda sa to uberá jeho Smerom...

Ale ved to je samozrejme, kazdej vlade by vyhovovalo, ak by danove a odvodove zatazenie bolo niekde na urovni 90%. To by sa potom super safarilo, rozkradalo, rozdavali predvolebne darceky...

Lenze nie kazda si trufne toto zaviest. Je jasne, ze penazi v statnej kase je malo, no tito su uplne bezradni a chcu zbierat peniaze tam, kde to bude ekonomike vyrazne skodit.
misomiso
25.08.10,06:44
toto možné navýšenie z akého tvojho prepočtu vychádza? Aj okolité krajiny zvyšujú (plánujú zvýšiť) DPH, takže nevidím tlaky na nákup vonku. Okrem toho kurz € dotoho má tiež čo povedať...

No ja neviem, ci je tam velky priestor. Ked Fico znizil o par % spotrebnu dan na naftu, tak sa hovorilo, ze ako je to super, ze ludia a kamiony opat zacali tankovat aj u nas. Lenze teraz som isiel cez Rakusko, a nafta je tam vsade lacnejsia ako u nas, bio dokonca pod euro so vsetkymi danami, tak neviem, ci to neznizili malo, ci stale u nas tankuju.
great.zv
25.08.10,06:52
Toto tvrdenie je kontraproduktívne, nakoľko aj každý SZČO si to môže skúsiť.... byť "chvíľu" len zamestnanec... a potom porovnávať neporovnateľné...

tak toto tvrdenie som si "dovolila" práve preto, že mám "vyskúšané" oboje :).... ale z niektorých príspevkov(zamestnacov?) mám pocit, že Zitka5 má pravdu, citujem:lebo živnostníkov má každý v krku . Asi by nás mali označiť napr.hviezdou , aby bolo hneď jasné , že kto je živnostník- podvodník. Označenie by mali vydávať hneď so živnostenským listom...

mi sme účtovníci to znamená celoročný príjem-ak sme si zohnali klientelu, ale zamyslel sa niekto zo zamestnacov - čo taký "živnostník-zamestnanec" (nový pracovno-právny vzťah?.. z donútenia), ktorý je limitovaný sezónnymi prácami... ako "zimuje", bez práce - bez príjmu, odkiaľ má mať na toľko diskutované odvody?... ver, poznám ich vo svojom okolí dosť..
Ivana 1511
25.08.10,06:52
A čo takto zaplatiť odvody všetci rovnako či to je robotník ktorý zarobí povedzme 500 eur hrubej mzdy a páni poslanci alebo ministri zase povedme z 3500 euro hrubej mzdy. Nemuseli by si lámať hlavy s nejakým stropom na odvody, či má byť 3 násobok alebo 5 násobok. Prečo robotník musí zaplatiť z celej mzdy a oni len zo stropu ktorý je ďaleko nižší ako ich príjem. A hneď by bola diera v rozpočte menšia.
japis
25.08.10,06:55
a dali mu priestor sa vyjadriť? A k čomu, keď na druhý deň dementujú čo predtým vyhlásili? Nič ešte nie je definitívne. Každopádne zabudnime na predvolebné sľuby. Máme čo sme chceli.
cloe
25.08.10,06:57
Toto tvrdenie je kontraproduktívne, nakoľko aj každý SZČO si to môže skúsiť.... byť "chvíľu" len zamestnanec... a potom porovnávať neporovnateľné...

Myslím, že takto to neplatí.
"Byť chvíľu len SZČO" vyžaduje trošku viac odvahy než naopak. A preto to ani všetci nevyskúšajú. Byť "len" zamestnanec máme v sebe zakorenené. To, že sa o nás niekto postará, je pre nás akosi prijateľnejšie. Samozrejme nechcem teraz hovoriť o tom, aká je to vlastne dnes istota - mať zamestnanie. Všetci to dobre vieme...
Flinstone
25.08.10,06:58
A čo takto zaplatiť odvody všetci rovnako či to je robotník ktorý zarobí povedzme 500 eur hrubej mzdy a páni poslanci alebo ministri zase povedme z 3500 euro hrubej mzdy. Nemuseli by si lámať hlavy s nejakým stropom na odvody, či má byť 3 násobok alebo 5 násobok. Prečo robotník musí zaplatiť z celej mzdy a oni len zo stropu ktorý je ďaleko nižší ako ich príjem. A hneď by bola diera v rozpočte menšia.
no neviem... ale ak by som kartu obrátil, nárok na socialne dávky a pod... všetko má svoj strop. A keď je maximum ktoré môžem dostať, prečo by nemalo byť maximum ktoré mi môžu zobrať?
Nandrolon
25.08.10,06:59
Položím konrétnu otázku.
Prečo teda vy čo ste SZČO a stále hovoríte aké má zamestnanec výhody sa nestanete zamestnancami??
Ivana 1511
25.08.10,07:06
Súhlasím, že môže byť aj maximum ktoré mi môžu zobrať, ale prečo je tak nízko pod platom poslancov a ministrov? Veď keď zarobím 500 eur, musím zaplatiť z 500 a poslanci majú platy vysoko nad stropom a tam predsa nezaplatia zo svojho príjmu celého ako ja.
cloe
25.08.10,07:07
Položím konrétnu otázku.
Prečo teda vy čo ste SZČO a stále hovoríte aké má zamestnanec výhody sa nestanete teda zamestnancami??

Ja poviem sama za seba.
SZČO som sa stala tak, že posledné dve firmy, v ktorých som pracovala ako účtovníčka, išli do konkurzu. Takže som si povedala, že to skúsim. Potom som si získala klientov, ktorých mám dodnes.Bude to už desať rokov. Keď teraz spätne porovnávam, tak som skonštatovala, že som sa mala v konečnom dôsledku lepšie v PP.
Jediné, čo ma drží, že som stále SZČO sú 2 veci:
1. Nerada poslúcham nadriadených
2. Svoj pracovných čas si organizujem podľa seba /aj keď tu je to otázne - termíny nepustia/.
Teraz však u mňa nastáva práve čas, kedy rozmýšľam, že sa asi dám od nového roka zamestnať.
bodliak
25.08.10,07:19
Súhlasím, že môže byť aj maximum ktoré mi môžu zobrať, ale prečo je tak nízko pod platom poslancov a ministrov? Veď keď zarobím 500 eur, musím zaplatiť z 500 a poslanci majú platy vysoko nad stropom a tam predsa nezaplatia zo svojho príjmu celého ako ja.

Lebo ich plat nie je dany tym, co vyprodukuju, ale 3-nasobkom priemeru toho, co produkujeme my.

Len tak naokraj, kolko si myslite, ze by si zasluzili ?

// 25 na holu.
great.zv
25.08.10,07:28
Položím konrétnu otázku.
Prečo teda vy čo ste SZČO a stále hovoríte aké má zamestnanec výhody sa nestanete zamestnancami??

:---:---:--- to bolo dobré...
...ja som mala to šťastie, že po 4 rokoch, ako SZČO, som si to zamestnanie našla a doteraz zatiaľ som v HPP.... ale nemám pocit, že by UP praskali vo švíkoch s ponukami zamestnania...
Zita5
25.08.10,07:34
Položím konrétnu otázku.
Prečo teda vy čo ste SZČO a stále hovoríte aké má zamestnanec výhody sa nestanete zamestnancami??


Preto , lebo podnikať som začala skoro ako 35 ročná a povedzte mi , kto by teraz zamestnal 54 ročnú sedemnástku ?:);)

V podnikaní som nechala kus svojho života a zdravia .Štát so mnou nemal starosť , dokázala som sa postarať sama o seba .
Do veku 34 som bola riadnym zamestnancom, pokiaľ som sa neocitla na ulici .
jar88
25.08.10,07:37
Lebo ich plat nie je dany tym, co vyprodukuju, ale 3-nasobkom priemeru toho, co produkujeme my.

Len tak naokraj, kolko si myslite, ze by si zasluzili ?

// 25 na holu.
Poslancom žiadny plat nepatrí. Nemajú pracovný pomer.
Sú poslanci.
Nemali by mať ani knihu dochádzky. (je to pod úroveň zodpovedných ľudí)
-----------------------------------------------------------------------
To čo tu máme, je doslova Kocúrkovo s dobrou ústavou.
Všetky problémy tejto krajiny by sa odstránili, akonáhle by sa začala dodržiavať ústava.
jar88
25.08.10,07:46
Položím konrétnu otázku.
Prečo teda vy čo ste SZČO a stále hovoríte aké má zamestnanec výhody sa nestanete zamestnancami??
Nandrolon, keby sme všetci boli zamestnanci, nedajbože štátni, tak sme ešte dnes s opicami na stromoch.
Čo myslíš, odkiaľ sa vzal technický pokrok?
Prečo asi nebeháš s motykou a tvoj tato za ovcami?
---------------------------------------------------
Myslíš si, že ten pokrok prišiel z akadémie vied?
---------------------------------------------------
Nikto iný neťahá spoločnosť tak dopredu, ako práve podnikatelia a živnostníci. Zamestnanci im v tom len pomáhajú a nechajú si za to platiť. To je všetko.
----------------------------------------------------
Podnikanie nieje otázka peňazí, ale povahy a intelektu. Mne, ako podnikateľovi vadilo hlavne to, že sa každý na mne chcel len priživovať. Nevadí mi daň zo zisku. Nevadila by mi ani 50 či 80% (80 percentná daň) ale zo zisku.
Vadia mi odvody, lebo sú to mnou zarobené peniaze nahádzané do žumpy korupcie.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Vadí mi, že sa tu bavíme o ZP a SP a pritom to žiadne poisťovne niesu. Je to len mlátenie prázdnej slamy.
A slávny OB je len praobyčajný jednotkový prerozdelovací systém. Jednotkový systém nikdy, nikde nefungoval.
Kvaka
25.08.10,07:48
... takže tu to máme. Strana 20 v Hospodárskych novinách. Píše sa tam aj o tom, že si ani odvody na zdravotné či sociálne nebude takýto živnostník odrátať zo základu dane ... je to v poriadku, ak sú zo zákona povinné?... či ak to bude v inom zákone, tak to bude v poriadku? Je to opäť nejaká kačica ... či? Alebo budú všetky tieto odvody dobrovoľné...? ( vopred sa ospravedlňujem, ak ste sa aj na túto tému už bavili ... ale akosi som to nepostrehla ... ).
Majka, je to navrhnuté tak, ako píšeš, v návrhu novely zákona je § 138 ods. 2 určený vymeriavací základ takto:
"(2) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je podiel pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, nezníženého o poistné na verejné zdravotné poistenie, o poistné na sociálne poistenie a o príspevky na starobné dôchodkové sporenie, a koeficientu 1,352. Pomerná časť je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac rozhodujúceho obdobia. Takto určený vymeriavací základ sa použije od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý mala povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka, ak ďalej nie je ustanovené inak."
Kto chce, môže si ten návrh pozrieť, pripnem ho, aj s dôvodovou správou, ak mi to pôjde.
Nandrolon
25.08.10,07:56
Nandrolon, keby sme všetci boli zamestnanci, nedajbože štátni, tak sme ešte dnes s opicami na stromoch.
Čo myslíš, odkiaľ sa vzal technický pokrok?
Prečo asi nebeháš s motykou a tvoj tato za ovcami?
---------------------------------------------------
Myslíš si, že ten pokrok prišiel z akadémie vied?
---------------------------------------------------
Nikto iný neťahá spoločnosť tak dopredu, ako práve podnikatelia a živnostníci. Zamestnanci im v tom len pomáhajú a nechajú si za to platiť. To je všetko.

nebolo by lepšie ak by im v tom "pomáhali" zadarmo ??

keď čítam tvoje príspevky, fakt by som nechcel byť zamestnancom u teba... je mi totižto z nich stále na vracanie...
jazva
25.08.10,08:06
Položím konrétnu otázku.
Prečo teda vy čo ste SZČO a stále hovoríte aké má zamestnanec výhody sa nestanete zamestnancami??

Ja som zamestnanec, ale pokusim sa odpovedat za SZČO: lebo jednoduché účtovníctvo.
Každý si môže založiť s.r.o. a tam sa sám zamestnať, ale tam je už podvojné účtovníctvo a v tom sa nedá tak dobre "zahmlievať".
jar88
25.08.10,08:10
nebolo by lepšie ak by im v tom "pomáhali" zadarmo ??

keď čítam tvoje príspevky, fakt by som nechcel byť zamestnancom u teba... je mi totižto z nich stále na vracanie...
Si zábavný.
Čo myslíš, ako sa získavajú schopní zamestnanci? (zadarmo?)
-----------------------------------------------------------
Omyl, kamarát. Dobrý odborník (dokonca aj účtovník) stojí viac, ako si dokážeš predstaviť. Dnes sa pod 1200 € čisté na ruku (cez pásku) ani nejde.
Tak o čom tu píšeš "zadarmo"?
VERONIKA6
25.08.10,08:17
Kde tak dobre platia?
Nandrolon
25.08.10,08:21
1200 za dobrého odborníka, ty žiješ asi v komunizme... ten berie omnoho viac... !!!
Hribo
25.08.10,08:22
Tazko povedat, ci ide iba o uvedomelost. Danske vyrobky patria k najkvalitnejsim a oni maju najvyssie platy. Logicky si teda mozu dovolit kupovat kvalitne a drahe vyrobky. Neviem, ci niekto skumal, kolko je v tom ekonomie a kolko patriotizmu.

OK ale vezmime si poliakov a ich siet Biedronka - iba polske produkty podla mojho nazoru kvalitne a cena - ani nevravim. Je mi z toho smutno, ze vyvazam peniaze von, ale ak navstivim nas obchod a ak vycestujem tam, tak je to neskutocny rozdiel. A nevravim ako to bol kym sa neznizila spotrebna dan na naftu. To ste mali vidiet tie cerpacky s SPZ BJ. No co uz uvidime co doba donesie.
Nandrolon
25.08.10,08:34
poliaci boli vždy najväčší obchodníci, stačí sa pozrieť ako fungujú, jedine oni nemali žiadnu hospodársku recesiu, ale sa im znížil iba hospodársky rast, ale nie do mínusu, ako celej EU !!!
bodliak
25.08.10,08:40
Ja som zamestnanec, ale pokusim sa odpovedat za SZČO: lebo jednoduché účtovníctvo.
Každý si môže založiť s.r.o. a tam sa sám zamestnať, ale tam je už podvojné účtovníctvo a v tom sa nedá tak dobre "zahmlievať".

A mozes byt konkretny, v com cez jednoduche uctovnictvo unikaju prostriedky pre odvody a dane ? Alebo len tak pustas frazy ?
BXLmiami
25.08.10,08:51
A čo takto zaplatiť odvody všetci rovnako či to je robotník ktorý zarobí povedzme 500 eur hrubej mzdy a páni poslanci alebo ministri zase povedme z 3500 euro hrubej mzdy. Nemuseli by si lámať hlavy s nejakým stropom na odvody, či má byť 3 násobok alebo 5 násobok. Prečo robotník musí zaplatiť z celej mzdy a oni len zo stropu ktorý je ďaleko nižší ako ich príjem. A hneď by bola diera v rozpočte menšia.
Nemožné.Takých stavbárov,murárov nedonuti platiť dane a odvody žiadna vláda,nedonutili ich k tomu ani komunisti a ani demokracia.Na rúčku za 4 dni 2500 ečok a je to.Bodlo by vymyslieť na toto nejakú kľučku,tam je peniažkov dosť a dosť,nie u drobných remeselníkov,ktorí priznávaju každe euro.
blcha
25.08.10,09:26
To čo tu máme, je doslova Kocúrkovo s dobrou ústavou.
Všetky problémy tejto krajiny by sa odstránili, akonáhle by sa začala dodržiavať ústava.[/QUOTE]

Prepáč, ale mám iný názor. Všetky problémy tejto krajiny by sa odstránili, ak by sa začala dodržiavať morálka a zásady slušného správania.
ivana184
25.08.10,09:47
Preto zivnostnik pri stanoveni ceny za svoju pracu musi pocitat aj s pomernom sumou za odpovedajuci cas dovolenky.
mimotemyLen teraz tu zacinam pisat prispevky. V buducnosti napisem aj nieco dlhsie.
Samozrejme, len treba nájsť takých, ktorí sú ochotní to aj zaplatiť. A keďže stále je čas krízy, tak majú super argument ako siahať na fakturáciu, nieto ešte pridať kvôli dovolenke.
jazva
25.08.10,09:50
A mozes byt konkretny, v com cez jednoduche uctovnictvo unikaju prostriedky pre odvody a dane ? Alebo len tak pustas frazy ?

Je to ťažké zhrnúť to do niekoľkých viet, určite pri väčšom počte dokladov je JU podstatne ťažšie na kontrolu ako PU. Každopádne ak všetci SZČO nariekajú nad nespravodlivosťou za navrhovanú výšku odvodov je záhadou prečo sa nestanú zamestnancami vo vlastnej s.r.o.? Prečo je plno SZČO s niekoľko desiatkami vlastných zamestnancov keď im podľa nich z toho plynú len nevýhody? mimotemy Bol som živnostník (ešte stále živnosť aj mám) a keby môj zamestnávateľ netrval, že musím byť zamestnanec, tak by som robil na živnosť - je to totiž finančne podstatne výhodnejšie.
MarcelkaT
25.08.10,09:55
Je to ťažké zhrnúť to do niekoľkých viet, určite pri väčšom počte dokladov je JU podstatne ťažšie na kontrolu ako PU. Každopádne ak všetci SZČO nariekajú nad nespravodlivosťou za navrhovanú výšku odvodov je záhadou prečo sa nestanú zamestnancami vo vlastnej s.r.o.? Prečo je plno SZČO s niekoľko desiatkami vlastných zamestnancov keď im podľa nich z toho plynú len nevýhody? mimotemy Bol som živnostník (ešte stále živnosť aj mám) a keby môj zamestnávateľ netrval, že musím byť zamestnanec, tak by som robil na živnosť - je to totiž finančne podstatne výhodnejšie.


Prečo nezanecháš zamestnanie? Veď tú prácu rob na živnosť, keď živnostník má toľko výhod.
Zoltán Kovács
25.08.10,09:57
Je to ťažké zhrnúť to do niekoľkých viet, určite pri väčšom počte dokladov je JU podstatne ťažšie na kontrolu ako PU. Každopádne ak všetci SZČO nariekajú nad nespravodlivosťou za navrhovanú výšku odvodov je záhadou prečo sa nestanú zamestnancami vo vlastnej s.r.o.? Prečo je plno SZČO s niekoľko desiatkami vlastných zamestnancov keď im podľa nich z toho plynú len nevýhody? mimotemy Bol som živnostník (ešte stále živnosť aj mám) a keby môj zamestnávateľ netrval, že musím byť zamestnanec, tak by som robil na živnosť - je to totiž finančne podstatne výhodnejšie.


Nie je také jednoduché "prejsť" zo živnosti na s.r.o. A tobôž, keď už szčo má aj nejakých zamestnancov, obchodný majetok a pod. Je to časovo ale aj finančne náročné.
Ak si si nevšimol, nenariekajú szčo, ktorí majú 10-20 zamestnancov, ale ktorí žijú z mesiaca na mesiac (živnostníci z donútenia). Ten ktorý má 10-20 (ale aj iba 5 zamestnancov) nepatrí do tejto skupiny.
jazva
25.08.10,09:58
Je to tam napísané, že môj zamestnávateľ chce aby som pracoval ako zamestnanec.
MarcelkaT
25.08.10,10:01
Je to tam napísané, že môj zamestnávateľ chce aby som pracoval ako zamestnanec.


Existuje len jeden zamestnavateľ čo potrebuje Tvoju prácu? Ako živnostník si môžeš vyberať komu budeš robiť.
ivana184
25.08.10,10:09
Po prečítaní príspevkov a toho všetkého čo vláda kuje na živnostníkov je mi do plaču. V rodine pracujeme na živnosť ja, brat aj otec. Nie preto, že by sme živnosť chceli, ale preto, že si to zamestnávatelia vyžadujú. V prípade, že prejde zvýšenie odvodov, tak môžeme živnosti porušiť. Už teraz keď porovnám celkovú cenu práce zamestnanca a mňa ako živnostníka, tak som na tom iba o trošku finančne lepšie. Ak k tomu prirátam, že zamestnanec dostáva aj stravné lístky + rôzne vianočné príspevky, resp. 13-te platy, tak sa so zamestnancom ani porovnávať nemôžem. Zamestnanci odchádzajú 16.00, ale ja už mám vo firme aj štatút ,,vrátnika", nikdy mi nekončí pracovná doba, pretože nahrádzam 3 sily na ekonomickom úseku a bohužiaľ neberiem ani ich 2 platy a to som živnostník. A viete ako som bola odmenená? Za krízu, ktorú počúvam denno-denne v rádiu, televízii a ešte aj v práci, som musela ísť fakturačne o 100 EUR dole. Nemusela, ale neviem kde by som našla zo dňa deň prácu v čase tak hlbokej krízy, a ako každý iný človek mám určité záväzky, ktoré musím uhrádzať, tak rada nerada, fakturujem menej, ak sa k tomu pridajú všetky tie vládne novinky, som zvedavá, kto prinúti našich obchodných partnerov o navýšenie fakturácie, aby sme boli aj naďalej produktívne aktívny. Takže tak sa super majú živnostníci.
jazva
25.08.10,10:10
Existuje len jeden zamestnavateľ čo potrebuje Tvoju prácu? Ako živnostník si môžeš vyberať komu budeš robiť.

Práca pre toho zamestnávateľa je mojim hlavným príjmom (nie malým) a chcem ju robiť. Pre iných "odberateľov" mám ešte aj svoju vlastnú s.r.o.
jar88
25.08.10,11:39
Práca pre toho zamestnávateľa je mojim hlavným príjmom (nie malým) a chcem ju robiť. Pre iných "odberateľov" mám ešte aj svoju vlastnú s.r.o.
jazva, to čo popisuješ že robíš, to nieje podnikanie, alebo živnostníčenie.
Ty si vlastne len taký kulifaj zamestnaný vo firme s živnostenským oprávnením. Načo sa vlastne vyjadruješ k živnostníkom, keď nevieš čo to znamená.
------------------------------------------------------------------
To čo ty s tvojim zamestnávateľom prevádzkujete, je len prispôsobovanie sa nekalým praktikám štátu. Veľké odvody = drahá práca a výsledkom je predražený nepredajný produkt.
------------------------------------------------------------------
Vy sa vlastne len prispôsobujete trhu. (je to vlastne vzorová ukážka neviditeľnej ruky trhu)
jar88
25.08.10,11:50
To čo tu máme, je doslova Kocúrkovo s dobrou ústavou.
Všetky problémy tejto krajiny by sa odstránili, akonáhle by sa začala dodržiavať ústava.

Prepáč, ale mám iný názor. Všetky problémy tejto krajiny by sa odstránili, ak by sa začala dodržiavať morálka a zásady slušného správania.[/QUOTE]
Tým si chcel povedať, že ústava sa dá aj morálne porušovať ? Ako že s dobrým a morálnym úmyslom ? :eek:
Nandrolon
25.08.10,11:59
Jar88
Neviem prečo mám silný pocit že si narodený v roku 1988?? no tak to si už riadne skúsený aj vyškolený /22 ročný?/ top-podnikateľ...
Prečo mám pocit že si len internetový TROLL čo všadebol a všetkovie ??
Ak sa mýlim tak sa ospravedlňujem...
jazva
25.08.10,12:04
jazva, to čo popisuješ že robíš, to nieje podnikanie, alebo živnostníčenie.
Ty si vlastne len taký kulifaj zamestnaný vo firme s živnostenským oprávnením. Načo sa vlastne vyjadruješ k živnostníkom, keď nevieš čo to znamená.
------------------------------------------------------------------
To čo ty s tvojim zamestnávateľom prevádzkujete, je len prispôsobovanie sa nekalým praktikám štátu. Veľké odvody = drahá práca a výsledkom je predražený nepredajný produkt.
------------------------------------------------------------------
Vy sa vlastne len prispôsobujete trhu. (je to vlastne vzorová ukážka neviditeľnej ruky trhu)

KULIFAJ -nepodarenec, truľo, chumaj (pejor.)?
Vôbec si ma nepochopil a ľutujem, že som sem začal prispievať.
Nič to nezmení na mojom názore, že živnostníci "zarábajú" na odvodoch. T.j. ak ako zamestnávateľ teoreticky vydám rovnaké peniaze za prácu zamestnanca a živnostníka, tak živnostníkovi (po odpočítaní dane a odvodov) zostane viac. A to je podľa mňa nespravodlivé a myslí si to aj väčšina našej spoločnosti (nie tej čo číta túto diskusiu).
Jano24
25.08.10,12:17
Práca pre toho zamestnávateľa je mojim hlavným príjmom (nie malým) a chcem ju robiť. Pre iných "odberateľov" mám ešte aj svoju vlastnú s.r.o.
Aký padáš hlavný výkon /teda asi veľký výkon/ak je Tvoj príjem
u zamestnávateľa Tvojim hlavným príjmom. To musíš chodiť unavený do práce ako sviňa u hlavného zamestnávateľa ak ešte stíhaš svoju s.r.o /myslím , že si o nej včera písal aj v nej zamestnávaš zamestnacov/. ...
jazva
25.08.10,12:36
Aký padáš hlavný výkon /teda asi veľký výkon/ak je Tvoj príjem
u zamestnávateľa Tvojim hlavným príjmom. To musíš chodiť unavený do práce ako sviňa u hlavného zamestnávateľa ak ešte stíhaš svoju s.r.o /myslím , že si o nej včera písal aj v nej zamestnávaš zamestnacov/. ...

Vôbec to nie je také zlé:
8 hod. denne hlavný prac. pomer, ale odmeňovaný som nie podľa času stráveného v práci ale podľa toho čo spravím
2 hod. denne s.r.o. + 4 hod. v sobotu, zamestnancov "rieši" môj spoločník
Jano24
25.08.10,12:48
Tak veľa úspechov ak si taký šikovný, aj keď si myslím /prepáčte poraďaci že musím použiť takýto výraz/ tu píšeš chujoviny/veľa si vymýšľaš a zabávaš sa/ a čudujem sa poraďakom že na Teba reaguju.Tak .Pa
jazva
25.08.10,12:59
Tak veľa úspechov ak si taký šikovný, aj keď si myslím /prepáčte poraďaci že musím použiť takýto výraz/ tu píšeš chujoviny a čudujem sa poraďakom že na Teba reaguju.Tak .Pa

To, že som sem začal písať včera, neznamená že túto diskusiu nesledujem.
Pozri si odkedy som členom porady. Napísal som svoj názor na tému odvodov - ľudia sa pýtali na súvislosti, odpovedal som im. To, že mi neveríš je tvoj problém a pre mňa poučenie, že prispievať do internetových diskusií asi už viac nebudem.
jar88
25.08.10,14:05
KULIFAJ -nepodarenec, truľo, chumaj (pejor.)?
Vôbec si ma nepochopil a ľutujem, že som sem začal prispievať.
Nič to nezmení na mojom názore, že živnostníci "zarábajú" na odvodoch. T.j. ak ako zamestnávateľ teoreticky vydám rovnaké peniaze za prácu zamestnanca a živnostníka, tak živnostníkovi (po odpočítaní dane a odvodov) zostane viac. A to je podľa mňa nespravodlivé a myslí si to aj väčšina našej spoločnosti (nie tej čo číta túto diskusiu).
Omyl jazva,
podnikateľ, alebo živnostník vyrobí napríklad komodu za 40 hodín a materiálové náklady má 150 €. Predá ju jednému za 500 €, druhému za 800 € a ďalším trom po 900 €.
-------------------------------------------------------------------
To znamená, že za mesiac vie odpracovať 200 hod. a vyrobiť 5 komod za celkovú cenu 4000 € mínus 750 € náklady = 3250 €
-------------------------------------------------------------------
Ďalší mesiac vyrobí len dve komody za 60 hod, ale pre lepšie platiacich zákazníkov. Zaplatia mu po 1500 € za kus, čo je 3000 mínus 300 € náklady a má 2700 € k zdaneniu.
-------------------------------------------------------------------
ďalší mesiac (už tretí) zoženie len jednu zákazku za 450 € mínus náklady 150 € z k zdaneniu mu zostane 300 € a odpracoval len 45 hodín. Ostatných trebárs 150 hodín zháňa kšeft. Ak žiadny nezohnal, tak zháňal zadarmo.
--------------------------------------------------------------------
Dalo by sa povedať, že prvý mesiac mal cca 162 € na hodinu a ďalší mesiac 45 €/hod a tretí mesiac 1,38 €/hodinu ?
------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------
Tým som nechcel povedať, že raz je hojno a potom zas ho..o, ale to že podnikateľ (živnostník) potrebuje mať aj rezervu. Nemôžeš ho zdaňovať a odvodňovať z peňazí. On sa musí živiť sám, a jeho rodina má tiež náklady a účty. Tiež má deti a škôlku a starých rodičov a trebárs aj študenta na univerzite.
-----------------------------------------------------------------
Závisť je naozaj zlá vlastnosť, ale hlúposť, ešte horšia. Hlavne keď sa stane z nedostatku vlastnosť.
jar88
25.08.10,14:13
Chcel som to porovnať so zamestnancom vo výrobnej firme.
---------------------------------------------------------
Môže to byť rovnaký odborník, fachman stolár, ktorý tiež ovláda prácu s kvalitným drevom ako je dub, jaseň, makore či nejaký kvalitnejší mahagón. Ale ak sa zamestná niekde v Topolčanoch na linke a montuje pánty, nemôže žiadať 800 € na mesiac za 168 hodín (po 4,50 €/hod má len 756 €). To dá rozum, či nie ?
---------------------------------------------------------------------------------------
Chápem, že aj ten stolár na linke má rodinu, ale trh nepustí. Bukas je bukas a za drevotriesku nikto veľa nezaplatí.
tetrisss
25.08.10,15:12
Myslim si, ze teraz je to uz od veci, kazdy je pre nieco ine zivnostnik, napr. ja preto, ze neznasam autority a povazujem sa za najmudrejsiu:D, a hlavne preto, ze som nemala velmi na vyber. Otazka je, ako to v tomto state vlastne funguje, lebo strasit nas Greckom je detinskost, pripadne uplna somarina, nasi ludia nezarabaju 2000 eur a nemaju ziadny x-ty plat, ani dochodcovia nie su za vodou, takze porovnat Slovensko a Grecko moze len absolutny diletant. Tu ludia ziju z ruky do ust, dochodci maju na vyber, ci si kupia lieky, alebo nieco pod zub. Cize postata statu a jeho hospodarenia je zla, lebo ludia su biedni a stat tvrdi to iste, niekde inde je pes zakopany a na to budu musiet prist ti hore, na to su tam a za to ich my slusne platime a nie zbedacit tych uz dost biednych.
Anik
25.08.10,15:42
sociálna a zdravotná poisťovňa vie asi tiež niečo otom ako super sa majú malí živnostníci - SZČO ako si načas platia odvody, alebo si niekto myslí, že oneskorené platby kde pre nás malých nasledujú penále nás bavia? Asi by to bolo tiež zaujímavé číslo.
A to nehovorím o tých nezodpovedných, ktorým sa nemôže nič stať, kým nepríde papier od exekútora.
Stefan2005
25.08.10,15:48
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
....

prosím ťa, takéto podčiarkovanie robíš kvôli sebe alebo kvôli nám? Kvôli mne to nemusíš. Ušetríš pekných pár riadkov pre zobrazovanie podstatnejších informácií :)...
Anik
25.08.10,16:10
Candy
25.08.10,16:34
Dobrý deň pán Mihál,
nakoľko Vy ste žiadali nejaký konštruktívny návrh a včera na koaličnej rade nedošlo k zhode, niečo ma na základe príspevkov v tejto téme napadlo (možno ešte nie je neskoro). Asi to nebude príliš odborné, ale zhruba by to mohlo zohľadniť rozdiely medzi živnostníkom a zamestnancom a požiadavky živnostníkov v tejto téme.
Súčasne to súvisí aj s Vašou myšlienkou "zodvodovať" zisk.
Asi najväčšou výhradou živnostníkov bolo, okrem dovolenky, sviatkov a stravných lístkov, že si nemôžu zahrnúť svoju mzdu do výdavkov tak, ako zamestnanci.
V tejto myšlienkovej línii by sa dali (z môjho pohľadu) odvody rozdeliť na solidárne a zásluhové, alebo inak na obligatórne a fakultatívne.
Solidárny by mohol byť odvod napr. na zdravotné poistenie (z toho sa nevyplácajú žiadne dávky)
a zásluhový napr. odvod na dôchodkové a nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti (výška dávok závisí od výšky plateného poistného, otázkou je stanovenie rozhodného obdobia a špekulatívneho platenia poistného )
Živnostníci by si potom mohli stanoviť mzdu, vymeriavací základ, alebo ako by sa to nazvalo, a nemuselo by to byť na úrovni cca minimálnej mzdy, z ktorého by platili solidárne aj zásluhové odvody a z toho by sa im aj vyplácali dávky a vypočítaval dôchodok. Tento VZ by asi musel mať aj svoju maximálnu hranicu, ale zdá sa mi nespravodlivé, ak platím zo 4-násobku a dávku dostanem len z 3-násobku (prípadne treba zmeniť spôsob výpočtu dávky). Nevýhodou tohto systému by ale bolo, že podľa hesla Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche by si SZČO platili napr. dôchodkové poistenie z nízkeho základu a potom by nariekali. Možno by si neplatili ani nemocenské poistenie a potom... Niektorí ľudia sa však možno o svoje peniaze vedia postarať lepšie, ako štát (napr. Vy :) ).
Ale vráťme sa k veci:
Tento vymeriavací základ by si potom mohli odpočítať zo základu dane a z takto upraveného základu dane by okrem dane zaplatili aj odvody, ale už len solidárne napr. na to zdravotné poistenie. Výška tohto solidárneho odvodu by ale buď musela byť limitovaná nejakým násobkom, čo by strácalo zmysel pri vyplácaní vysokých podielov na zisku spoločníkom a konateľom, alebo by to muselo byť veľmi nízke percento na úrovni 2-4%, prípadne degresívna sadzba tohto odvodu.
Uvedenou teóriou by ste jednak splnili záväzok o "zodvodovaní" zisku, jednak by sa živnostníkom (možno) až tak nepoškodilo, ako pri zmene koeficientu. Samozrejme by bolo potrebné prehodnotiť a prepočítať percentá jednotlivých odvodov.
Čo sa týka zamestnancov, asi by sa im odvody museli platiť zo superhrubej mzdy a aj vyplatené podiely na zisku by sa im zodvodovali. Na zamyslenie je, či by aj zamestnanci mali na výber, z akého vymeriavacieho základu budú platiť zásluhové odvody.
Aký by to malo dosah na príjmy ŠR, neviem.
Ako to tak po sebe čítam, asi je to dosť zložité len na nejakú novelu... :)
To bol len môj pohľad, ak je to úplne od veci, zabudnite na to.
ESTER
25.08.10,17:21
Po vypočutí rozhovoru na SME s p.Miklošom, som nadobudla pocit že vláda pozná len jeden druh živnostníka - a to toho, ktorý musel nedobrovoľne odísť z pracovného pomeru a pracovať pre zamestnávateľa ako živnostník a to pre vysoké odvodové zaťaženie. Je veľký omyl ak si niekto myslí, že takýto zamestnanec po konvertovaní na živnostníka dostane HM x 1,352. Títo živnostníca sa majú ešte celkom dobre. Nezháňajú prácu, nenakupujú materiál, náradie a neinvestujú do nákupu dlhodobého majetku a nemajú takú zodpovednosť. Zraniteľnou skupinou sú živnostníci, ktorí sú manažérmi, úradníkmi a výrobnou silou zároveň. Nemajú ani na vlastného zamestnanca a často im pre neskoré úhrady, prípadne ak vypadnú niektoré zákazky, neostane ani na vlastné živobytie.
mona091
25.08.10,17:55
bola som zivnostnikom od roku 1995, dokazala som sa uzivit = dokazala som si najst pracu, z ktorej som vedela prinasat domov peniaze, naplatila som sa dost dani a odvodov, aj za mna, aj za mojich zamestnancov,

v minulom roku som dostala ponuku do zamestnania, prvy krat v zivote, najprv som sa aj trochu bala,

a po 4. mesiacoch som zrusila moje firmy, odovzdala som zivnost a pelesim sa v zamestnani ako zamestanec,

v zivote som sa tak bajecne nemala ako teraz,

- ziadne stresy
- ziadne pokuty
- ziadne hrozby
- ziadne paierovacky (okrem samotnej naplne prace)
- ziadne nezaplatene nadcasy
- ziadne zhananie penazi pri druhotnej platobnej neschopnosti
- ziadne nepreplatene pn-ky(ocr), ak som mala chore dieta
- ziadne investicie do rozvoja
- ziadne platenie fa, a inych prikazov

naopak:

- podmienky na pracu, iba pracu ako hlavnu cinnost
- dostavam zabezpecečnie na vykon tejto cinnosti
- dostavam listky
- pitie
- benefity
- dovolenky
- materialne zazemie
- prevadzkove preplacane naklady
- reklamu, marketing,
- pera, papiere, tonnery, SW
- telefony, NB
- platene pn-ky aj na dieta - ocr-ky
- preplacanie skoleni
- preplacanie sluzobiek


to len tak zhruba,

takze ja to viem porovnat velmi dobre, a naozaj mi stoji polovicna odmena za to, aby som bola zamestancom a nie zivnostnikom,

len sa modlim, aby firma neskoncila, lebo zase budem musiet obnovit moje cinnosti, kedze s pracou v hpp je to naozaj tazke
ESTER
25.08.10,17:56
Ešte by ma zaujímalo aké percento ľudí z celkového počtu zárobkovo činných pracuje v štátnej sfére.
ESTER
25.08.10,18:03
Zažila som niečo podobné ako mona091 a musím povedať že BYŤ ZAMETNANCOM JE ÚŽASNÉ.
Ľubomír
25.08.10,18:19
Po vypočutí rozhovoru na SME s p.Miklošom, som nadobudla pocit že vláda pozná len jeden druh živnostníka - a to toho, ktorý musel nedobrovoľne odísť z pracovného pomeru a pracovať pre zamestnávateľa ako živnostník a to pre vysoké odvodové zaťaženie. Je veľký omyl ak si niekto myslí, že takýto zamestnanec po konvertovaní na živnostníka dostane HM x 1,352. Títo živnostníca sa majú ešte celkom dobre. Nezháňajú prácu, nenakupujú materiál, náradie a neinvestujú do nákupu dlhodobého majetku a nemajú takú zodpovednosť. Zraniteľnou skupinou sú živnostníci, ktorí sú manažérmi, úradníkmi a výrobnou silou zároveň. Nemajú ani na vlastného zamestnanca a často im pre neskoré úhrady, prípadne ak vypadnú niektoré zákazky, neostane ani na vlastné živobytie.

A takí živnostníci, ktorí toto všetko majú, zarábajú 1000 € mesačne a odvody musia platiť- len tak, na okraj
misomiso
25.08.10,18:21
Vsimli ste si tu na Porade, ako sa tejto novej vlade za par dni podarilo nas (vas) rozhadat, ako sa podarilo ozivit triedny boj spolu s tou celou nenavistou?

Ja som ako pionier musel prisahat, ze budem nenavidiet burzoaziu, (hoci ziadna u nas nebola). Teraz vlada uci zamestnancov nenavidiet zivnostnikov, uci zivnostnikov nenavidiet vladu...

Mne by to mohlo byt v podstate jedno, som zamestnancom aj zamestnavatelom, iba niektore subdodavky si zabezpecujeme od zivnostnikov, sam zivnost nemam ziadnu, ale tento triedny boj sa mi aj tak nepaci.
otázka
25.08.10,18:38
Monika veľmi dobre v prísp.563 zhodnotila rozdiel medzi zamestnancom a živnostníkom ( SZČO ), podotýkam nie podnikateľom - biznissmanom, ktorý má zamestnancov a nie " remeselným živnostníkom " = kvázi zamestnanecký pomer ( odberateľ mu zadováži všetko, včetne montérok ) a on mu poskytne len svoje služby, teda vykonanú prácu. Môj názor je, že už len medzi SZČO a SZČO je rozdiel. A to, že zamestnanci majú viac výhod ako SZČO ( bez zamestnancov ) je jasné.

Zuzana
betka
25.08.10,18:48
Ešte by ma zaujímalo aké percento ľudí z celkového počtu zárobkovo činných pracuje v štátnej sfére.

Nechci vedieť.

Lepšie je: nevidieť, nepočuť. A svet gombička
jar88
25.08.10,19:21
Ešte by ma zaujímalo aké percento ľudí z celkového počtu zárobkovo činných pracuje v štátnej sfére.
V EU je to od 16 do 26%.
Cieľom je dosiahnuť jednotných 28%
----------------------------------------------------
Najzaujímavejšie ne tom je, že aj oni vytvárajú podľa EU HDP.
ESTER
25.08.10,19:23
Citujem p. Mikloša z tv.sme "...a ponechali by sme tie privilégia a deformácie cez ktoré mohí unikajú legálne a platia menšie dane a menšie odvody ako platí väčšina bežných ľudí, ktorí sú zamestnaní v zamestnaneckom pomere." Ale veď to je holý boj o prežitie. Ako si ináč má živnostník zarobiť na vlastný rozvoj firmy? Keby tých legálnych únikov nebolo kto by si mohol dovoliť podnikať!!!!
220870
25.08.10,19:38
Medzi výhody podnikania patrí SLOBODA a tá sa nedá vyvážiť žiadnymi zamestnaneckými výhodami.A tú by som za nič nemenil.Robím čo chcem,kedy chcem,ako chcem,koľko sa mi chce, ským sa mi chce ....:)
Aj keď súhlasím nedokážem si predstaviť ,že by som bol zamestnanec.Po pár dňoch by sa ma zamestnávateľ z radosťou zbavil(svoje práva poznám a tvrdo by som si šiel po nich).Živnostníčiť som začal preto ,že majiteľ firmy u ktorej som robil si za majstra na stavbu zamestnal automechanika.Automechanik navyše doslova sprostý ako delová gula mi určoval postup prác,ktorým absolútne nerozumel atd.Toto bola posledná kvapka(robí tam dodnes).;)Debil.
220870
25.08.10,19:40
bola som zivnostnikom od roku 1995, dokazala som sa uzivit = dokazala som si najst pracu, z ktorej som vedela prinasat domov peniaze, naplatila som sa dost dani a odvodov, aj za mna, aj za mojich zamestnancov,

v minulom roku som dostala ponuku do zamestnania, prvy krat v zivote, najprv som sa aj trochu bala,

a po 4. mesiacoch som zrusila moje firmy, odovzdala som zivnost a pelesim sa v zamestnani ako zamestanec,

v zivote som sa tak bajecne nemala ako teraz,

- ziadne stresy
- ziadne pokuty
- ziadne hrozby
- ziadne paierovacky (okrem samotnej naplne prace)
- ziadne nezaplatene nadcasy
- ziadne zhananie penazi pri druhotnej platobnej neschopnosti
- ziadne nepreplatene pn-ky(ocr), ak som mala chore dieta
- ziadne investicie do rozvoja
- ziadne platenie fa, a inych prikazov

naopak:

- podmienky na pracu, iba pracu ako hlavnu cinnost
- dostavam zabezpecečnie na vykon tejto cinnosti
- dostavam listky
- pitie
- benefity
- dovolenky
- materialne zazemie
- prevadzkove preplacane naklady
- reklamu, marketing,
- pera, papiere, tonnery, SW
- telefony, NB
- platene pn-ky aj na dieta - ocr-ky
- preplacanie skoleni
- preplacanie sluzobiek


to len tak zhruba,

takze ja to viem porovnat velmi dobre, a naozaj mi stoji polovicna odmena za to, aby som bola zamestancom a nie zivnostnikom,

len sa modlim, aby firma neskoncila, lebo zase budem musiet obnovit moje cinnosti, kedze s pracou v hpp je to naozaj tazke
Medzi výhody podnikania patrí SLOBODA a tá sa nedá vyvážiť žiadnymi zamestnaneckými výhodami.A tú by som za nič nemenil.Robím čo chcem,kedy chcem,ako chcem,koľko sa mi chce, ským sa mi chce ....:)
Aj keď súhlasím nedokážem si predstaviť ,že by som bol zamestnanec.Po pár dňoch by sa ma zamestnávateľ z radosťou zbavil(svoje práva poznám a tvrdo by som si šiel po nich).Živnostníčiť som začal preto ,že majiteľ firmy u ktorej som robil si za majstra na stavbu zamestnal automechanika.Automechanik navyše doslova sprostý ako delová gula mi určoval postup prác,ktorým absolútne nerozumel atd.Toto bola posledná kvapka(robí tam dodnes).;)Debil.
gray
26.08.10,00:04
Divide et impera !

/ mimo tému /

Už to tu odznelo viackrát, ale nejak sa stratilo v tej veľkej kope príspevkov...
Novej vládnej garnitúre sa úspešne podarilo rozdeliť produktívnu časť spoločnosti na drobné skupiny a naštvať ich proti sebe. A medzi tým mnohým z NAS unikla podstata - je úplne jedno, či ste zamestnanec, či ste živnostník, či ste majiteľ malej sro-čky – MY vytvárame hodnoty v tomto štáte, MY prinášame peniaze do štátneho rozpočtu. MY by sme mali rozhodovať ako nakladať s tými hodnotami čo boli NAMI vytvorené ...

Okrem NAS, kto ešte v štáte zostáva - spotrebitelia:
- chudáci dôchodcovia, ktorí kvôli svojej materiálnej chudobe volia toho politika kto im sľúbi vianočne príspevky,
- neprispôsobiví občania, ktorí vždy parazitovali a ani nechcú žiadnu zmenu
- zamestnanci štátnej spravy, ktorí z obáv prísť o teple miesto vždy budú držať hubu a podporovať vládu, bez ohľadu na politické strany a osobnosti
- poberatelia a budúci poberatelia výsluhových dôchodkov
- politici , poslanci, ministri – všetci čo sa dostali ku štátnemu korytu...

Toto nie je úplný zoznam kategórií občanov ktorých MY, produktívna časť spoločnosti, všetci spolu kŕmime, prostredníctvom daní, odvodov, pokút, poplatkov atd. Do kopy je ich strašne veľa. V žiadnom prípade nechcem nikoho uraziť. Je vec cti zabezpečiť dôstojný život na dôchodku rodičom a prarodičom. Ale čo sa týka iných kategórii spoluobčanov, to už nie je také jednoznačne...

A teraz nastala situácia, keď peniazi čo sme MY im darovali je malo. Nestačí na všetkých. Aspoň nás o tom aktívne presviedčajú. Čo v takom prípade hovorí zdravý rozum ? Preveriť ako sa NAŠE peniaze využívajú, a prerozdeliť ich podľa priorít. Ale napriek tomu, naša vládna garnitúra, vrátane autorov novodobých daňovo-odvodových reforiem, sa NAS snaží presvedčiť že MY im dávame malo. A aby im to prešlo jednoduchšie, oni sa snažia jednotlive produktívne podskupiny naštvať proti sebe. A ako si to všímam na PORADE, ide im to celkom dobre...

A čo tak sa pozrieť na celú situáciu z opačnej stany – najprv znížiť štátne výdavky na úroveň príjmov? Na čom ušetriť ? A čo tak anulovať platy poslancom a nechať poslanectvo ako spoločensko – prospešnú činnosť? A čo tak znížiť platy ministrom na úroveň priemernej mzdy ? Ak sa to niekomu z poslancov alebo ministrov nepáči, nech ide podnikať. Sú to utopické návrhy, ale nie viac radikálne ako tie čo nám teraz ponúka nová vláda... Tak prečo MY sa tu navzájom obviňujeme kto prispieva viac, kto menej, namiesto toho aby sme sa spolu pozreli ako sa s našimi peniazmi narába. Veď v skutočnosti MY si tých všetkých štátnych darmožráčov dlhé roky platíme, aby oni nám slúžili. Možno aspoň skúsime prehodnotiť aké služby od nich potrebujeme a na čom môžeme ušetriť, skôr ako sa na tu nehoráznu cenu poskladáme ?

Inač, kto z NAS si objednal daňovo-odvodovú reformu, o ktorej sa tu toľko debatuje ?

/ mimo tému /
http://sk.wikipedia.org/wiki/Divide_et_impera
tetrisss
26.08.10,04:27
Presne o tom som hovorila, nie sme na vine my, ze im malo davame, ale oni, ti, ktorych "sme" si zvolili, musia prist na to, kde sa plytva a kde sa to da zamedzit. Velmi sa mi pacil minule rozhovor na Ta3 s p. Horskym, ked uz aj on krutil hlavou, ze takato bezkoncepcna vlada tu este nebola. Ja si ale myslim, ze to vobec nie je bezkoncepcna, naopak, naucila sa od minulej urobit na narod bububu a nakoniec ked sa vsetky katastrofy neudeju, len 50 %, tak budeme celi stastni, ako dobre sme dopadli. V tomto ma Jar 88 uplnu pravdu, ze my by sme mali rozhodovat o sebe a nie dat sa vlacit nasimi draho platenymi predstavitelmi sem a tam, ale toto uz je asi sci-fi.
ESTER
26.08.10,04:54
A čo tak sa pozrieť na celú situáciu z opačnej stany – najprv znížiť štátne výdavky na úroveň príjmov? Na čom ušetriť ? A čo tak anulovať platy poslancom a nechať poslanectvo ako spoločensko – prospešnú činnosť? A čo tak znížiť platy ministrom na úroveň priemernej mzdy ? Ak sa to niekomu z poslancov alebo ministrov nepáči, nech ide podnikať. Sú to utopické návrhy, ale nie viac radikálne ako tie čo nám teraz ponúka nová vláda... Tak prečo MY sa tu navzájom obviňujeme kto prispieva viac, kto menej, namiesto toho aby sme sa spolu pozreli ako sa s našimi peniazmi narába. Veď v skutočnosti MY si tých všetkých štátnych darmožráčov dlhé roky platíme, aby oni nám slúžili. Možno aspoň skúsime prehodnotiť aké služby od nich potrebujeme a na čom môžeme ušetriť, skôr ako sa na tu nehoráznu cenu poskladáme ?

Mne sa tento príspevok od grey veľmi páčil. Mohol by to byť konštruktívny návrh pre p. Mihála, ktorý od nás chcel. Skúste mu dať body možno si to na rokovaní vlády aspoň prečítajú.
jar88
26.08.10,04:58
Presne o tom som hovorila, nie sme na vine my, ze im malo davame, ale oni, ti, ktorych "sme" si zvolili, musia prist na to, kde sa plytva a kde sa to da zamedzit. Velmi sa mi pacil minule rozhovor na Ta3 s p. Horskym, ked uz aj on krutil hlavou, ze takato bezkoncepcna vlada tu este nebola. Ja si ale myslim, ze to vobec nie je bezkoncepcna, naopak, naucila sa od minulej urobit na narod bububu a nakoniec ked sa vsetky katastrofy neudeju, len 50 %, tak budeme celi stastni, ako dobre sme dopadli. V tomto ma Jar 88 uplnu pravdu, ze my by sme mali rozhodovat o sebe a nie dat sa vlacit nasimi draho platenymi predstavitelmi sem a tam, ale toto uz je asi sci-fi.
To nie je sci-fi, ani ďaleká budúcnosť. Vývoj ide tak, že štát nebude mať prostriedky (peniaze) na to, aby sa o nás staral a tak sa stane, že to nechá na nás. Iné nás nečaká.
jar88
26.08.10,05:01
Mne sa tento príspevok od grey veľmi páčil. Mohol by to byť konštruktívny návrh pre p. Mihála, ktorý od nás chcel. Skúste mu dať body možno si to na rokovaní vlády aspoň prečítajú.
Veď to je stará známa vec.
Rozdeľ a panuj.
Zita5
26.08.10,05:15
Dovolím si citovať :

Ú S T A V A
S L O V E N S K E J Republiky

Čl. 2
(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú
prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

D R U H Á H L A V A
ZÁKLADNÉ PRÁVA A SLOBODY

Čl. 12
(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné
práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné
a nezrušiteľné.
(2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej
republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk,
vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny
pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok,
rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať
, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať .


D r u h ý o d d i e l
Základné ľudské práva a slobody
Čl. 19
(1) Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej
cti, dobrej povesti a na ochranu mena.

P i a t y o d d i e l
Hospodárske, sociálne a kultúrne práva
Čl. 36
Zamestnanci majú právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné
podmienky. Zákon im zabezpečuje najmä
a) právo na odmenu za vykonanú prácu, dostatočnú na to, aby im
umožnila dôstojnú životnú úroveň,
b) ochranu proti svojvoľnému prepúšťaniu zo zamestnania a diskriminácii
v zamestnaní,
c) ochranu bezpečnosti a zdravia pri práci,
d) najvyššiu prípustnú dĺžku pracovného času,
e) primeraný odpočinok po práci,
f) najkratšiu prípustnú dĺžku platenej dovolenky na zotavenie,
g) právo na kolektívne vyjednávanie.


Moja otázka :
Akú ochranu dáva štát podnikateľom? Nenapísala som zámerne živnostníkom.Ja som sa v tej ústave nenašla ako podnikateľ.

Zamestnancom je ochrana daná ešte aj v Ústave SR.
VieraPopluharova
26.08.10,05:29
Dovolím si citovať :

Ú S T A V A
S L O V E N S K E J Republiky

Čl. 2
(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú
prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

D R U H Á H L A V A
ZÁKLADNÉ PRÁVA A SLOBODY

Čl. 12
(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné
práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné
a nezrušiteľné.
(2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej
republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk,
vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny
pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok,
rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať
, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať .


D r u h ý o d d i e l
Základné ľudské práva a slobody
Čl. 19
(1) Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej
cti, dobrej povesti a na ochranu mena.

P i a t y o d d i e l
Hospodárske, sociálne a kultúrne práva
Čl. 36
Zamestnanci majú právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné
podmienky. Zákon im zabezpečuje najmä
a) právo na odmenu za vykonanú prácu, dostatočnú na to, aby im
umožnila dôstojnú životnú úroveň,
b) ochranu proti svojvoľnému prepúšťaniu zo zamestnania a diskriminácii
v zamestnaní,
c) ochranu bezpečnosti a zdravia pri práci,
d) najvyššiu prípustnú dĺžku pracovného času,
e) primeraný odpočinok po práci,
f) najkratšiu prípustnú dĺžku platenej dovolenky na zotavenie,
g) právo na kolektívne vyjednávanie.


Moja otázka :
Akú ochranu dáva štát podnikateľom? Nenapísala som zámerne živnostníkom.Ja som sa v tej ústave nenašla ako podnikateľ.

Zamestnancom je ochrana daná ešte aj v Ústave SR.

V podstate z vyssie citovaneho Ustava SR nedava ziadnu ochranu drobnym zivnostnikom, nakolko sa nepovazuju za zamestnancov, ale nie su ani v pozicii zamestnavatela, aby mohli za seba lobovat.
jar88
26.08.10,05:41
Divide et impera !

/ mimo tému / ??? určite nie.

Toto nie je úplný zoznam kategórií občanov ktorých MY, produktívna časť spoločnosti, všetci spolu kŕmime, prostredníctvom daní, odvodov, pokút, poplatkov atd. Do kopy je ich strašne veľa. V žiadnom prípade nechcem nikoho uraziť. Je vec cti zabezpečiť dôstojný život na dôchodku rodičom a prarodičom. Ale čo sa týka iných kategórii spoluobčanov, to už nie je také jednoznačne...

A teraz nastala situácia, keď peniazi čo sme MY im darovali je malo. Nestačí na všetkých. Aspoň nás o tom aktívne presviedčajú. Čo v takom prípade hovorí zdravý rozum ? Preveriť ako sa NAŠE peniaze využívajú, a prerozdeliť ich podľa priorít. Ale napriek tomu, naša vládna garnitúra, vrátane autorov novodobých daňovo-odvodových reforiem, sa NAS snaží presvedčiť že MY im dávame malo. A aby im to prešlo jednoduchšie, oni sa snažia jednotlive produktívne podskupiny naštvať proti sebe. A ako si to všímam na PORADE, ide im to celkom dobre...


Inač, kto z NAS si objednal daňovo-odvodovú reformu, o ktorej sa tu toľko debatuje ?

/ mimo tému /
http://sk.wikipedia.org/wiki/Divide_et_impera
Píšeš, že "mimo tému", ale v skutočnosti je to riadne "k veci", k podstate veci samotnej.
------------------------------------------
Dovolil by som si doplniť tvoju vetu
Je vecou osobnej cti zabezpečiť dôstojný život na dôchodku svojim rodičom a prarodičom. Druhá vec je prispieť (solidárne) podľa možností, aj tým nešťastníkom, čo nemajú deti a vnukov.
-------------------------------------------
Ale keď všetky peniaze odovzdávame štátu, nezostáva nám na splnenie si svojej vlastnej povinnosti voči rodičom a dokonca ani voči sebe a svojim deťom.
--------------------------------------------
Dávame málo?
V skutočnosti dávame štátu 60 až 80% zo všetkých peňazí čo zarobíme.
To je málo ?
Ak je aj toto málo, bude im vždy málo.
(komunistom sme odovzdávali všetko a aj tak bolo málo)
Zita5
26.08.10,05:55
Dovolím si citovať :

Ú S T A V A
S L O V E N S K E J Republiky

Čl. 2
(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú
prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

D R U H Á H L A V A
ZÁKLADNÉ PRÁVA A SLOBODY

Čl. 12
(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné
práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné
a nezrušiteľné.
(2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej
republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk,
vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny
pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok,
rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať
, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať .


D r u h ý o d d i e l
Základné ľudské práva a slobody
Čl. 19
(1) Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej
cti, dobrej povesti a na ochranu mena.

P i a t y o d d i e l
Hospodárske, sociálne a kultúrne práva
Čl. 36
Zamestnanci majú právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné
podmienky.
Podmienky máme také , aké si ich vytvoríme
Zákon im zabezpečuje najmä
a) právo na odmenu za vykonanú prácu, dostatočnú na to, aby im
umožnila dôstojnú životnú úroveň,
Právo na odmenu nám zmarí druhotná platobná neschopnosť , z dôvoduktorej zostane platobne neschopný aj sám podnikateľ s dosť krutým dôsledkom
b) ochranu proti svojvoľnému prepúšťaniu zo zamestnania a diskriminácii
v zamestnaní,
Diskriminácia v podnikaní, lobovanie a klientelizmus
c) ochranu bezpečnosti a zdravia pri práci, - ochrana podnikateľa bez zamestnancov je taká akú si ju vytvorí.Ak nedodrží zákonné povinnosti , je často krát pokutovaný
d) najvyššiu prípustnú dĺžku pracovného času, - to neplatí pre podnikateľov , musí pracovať sviatok,piatok,sobota,nedeľa
e) primeraný odpočinok po práci, - neprichádza do úvahy
f) najkratšiu prípustnú dĺžku platenej dovolenky na zotavenie,- podnikateľ bez zamestnancov ak počas dovolenky zatvorí firmu , nezarába, ale to platí aj pre zamestnávateľov počas dovolenky , ak majú napr. celozávodnú
g) právo na kolektívne vyjednávanie.- žiadne, len držať hubu a krok a platiť


Moja otázka :
Akú ochranu dáva štát podnikateľom? Nenapísala som zámerne živnostníkom.Ja som sa v tej ústave nenašla ako podnikateľ.

Zamestnancom je ochrana daná ešte aj v Ústave SR.
:rolleyes:
Zita5
26.08.10,06:04
Vierka , teraz s ktorým príspevkom nesúhlasíš? Ja som doplnila vedľa práv zamestnancov, ktoré im zaručuje ústava , ako to je u podnikateľov.
VieraPopluharova
26.08.10,06:06
Nesuhlasim, nakolko sa mi to zda mimo temy, Zitka napisala, ze zamestnancov chrani USTAVA SR, ale kto chrani drobných živnostníkov- jednotlivcov, ktorí sú vlastne na úrovni zamestnanca, ale odvody maju vyssie a ako napisala v Ustave sa na takychto ludi nepamätá, co by sa podla mna malo.

Zitka ten prispevok patri k vyssie uvedenemu prispevku len neviem ako to dat tam, vzdy mi to skoci k Tvojmu.Jednoznacne s Tebou suhlasim
Manual
26.08.10,06:07
To máš tak, keď je stále pred zákonom niekto rovný a niekto rovnejší ...
Zita5
26.08.10,06:15
To máš tak, keď je stále pred zákonom niekto rovný a niekto rovnejší ...

Od začiatku možnosti podnikania , boli podnikatelia diskriminovaní .
Napríklad :
- v domácnosti som platila za elektrinu ( nepamätám si to presne ) 1 Sk , ale .....ak som podnikala v RD som tú elektrinu platila 4,60 Sk. Detto plyn .

Platím daň z príjmu , daň z pridanej hodnoty , odvody , pokuty, penále , Daň z MV , daň z nehnuteľnosti .

Ak niekto podniká v rodinnom dome a preto že vytvára niečo pre tento štát , tak platím daň z nehnuteľnosti 900 Euro , kde ak by človek v tom istom priestore býval , tak platí napr.50 euro .

Ešte dopíšem : Ak chcem vymáhať od neplatiča cez exekútora svoje peniaze , tak štát mi nedáva právnu ochranu žiadnu , kedy povinný sa vyhýba a ten čo vymáha , musí ešte ťažko "zařvať "aby zaplatil exekútorovi za to , že chcel po ňom nejakú službu .Celkom kľudne sa môže stať , že ak nemá niekto na zaplatenie exekútora , tak ešte on sám bez svojho zavinenia sa do exekúcie môže dostať .
Zita5
26.08.10,06:26
Ja stále čakám, že mi niekto napíše a vysvetlí , ako nás chráni ústava a kde nás ústavou zaraďujú .Možno som niečo v tej Ústave prehliadla . Alebo, že by sme boli len odpadom spoločnosti ?
Kvaka
26.08.10,06:43
Ja stále čakám, že mi niekto napíše a vysvetlí , ako nás chráni ústava a kde nás ústavou zaraďujú .Možno som niečo v tej Ústave prehliadla . Alebo, že by sme boli len odpadom spoločnosti ?

Keď to, čo si napísala, budeme analyzovať, tak podľa toho, čo je v ústave napísané, naozaj ústava zaručuje každému bez rozdielu len základné práva a slobody. Tieto sa podľa 2 oddielu ústavy zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.
V 5 oddieli sa už nepíše o základných ľudských právach, ale o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach. Podľa článku 36 v tomto oddieli má isté práva zamestnanec, a tieto mu musí zaručiť zamestnávateľ. Takže naozaj platí to, čo si napísala v texte, tí, ktorí nie sú zamestnancami, majú len také podmienky, aké si sami vytvoria. Aspoň ja tomu tak rozumiem.
jar88
26.08.10,06:48
Dovolím si citovať :

Ú S T A V A
S L O V E N S K E J Republiky

Moja otázka :
Akú ochranu dáva štát podnikateľom? Nenapísala som zámerne živnostníkom.Ja som sa v tej ústave nenašla ako podnikateľ.

Zamestnancom je ochrana daná ešte aj v Ústave SR.
Tak tu ti musím odporovať, lebo v ústave máme zakotvené všetky práva.

Máme aj článok 59 ústavy
1...Dane a poplatky sú štátne a miestne.
2...Dane a poplatky možno ukladať zákonom, alebo na základe zákona.
Dane a poplatky (žiadne odvody ústava neumožňuje)

Máme aj čl.55
1...Hospodárstvo SR sa zakladá na princípoch sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky. (podstatné je trhová ekonomika)

Máme aj čl.51
2...Podmienky a rozsah obmedzenia základných práv a slobôd a rozsah povinností v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu ustanoví zákon.
(inak platí, že máme všetky práva neobmedzené a rozsah našich povinností je dodržiavať zákon a platiť dane a poplatky. Nič viac platiť nemusíme, ani odvody)

Máme aj čl.40
kde sa píše: Každý má právo na ochranu zdravia.
---Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.
(máme právo na poistenie sa, ale nie povinnosť sa poistiť) Všimnite si, ako šikovne v zákone o ZP zmenia slobodného občana, na povinného poistenca.

článok 39 ústavy, jasne píše
4 (1) Občania majú právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a pri nespôsobilosti na prácu, ako aj pri strate živiteľa.

(2) Každý, kto je v hmotnej núdzi, má právo na takú pomoc, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok.

(3) Podrobnosti o právach podľa odsekov 1 a 2 ustanoví zákon.
sú to povinnosti štátu (má to platiť z daní)

Máme aj čl.35 ústavy
(1) Každý má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť.

(2) Zákon môže ustanoviť podmienky a obmedzenia výkonu určitých povolaní alebo činností.

(3) Občania majú právo na prácu. Štát v primeranom rozsahu hmotne zabezpečuje občanov, ktorí nie z vlastnej viny nemôžu toto právo vykonávať. Podmienky ustanoví zákon.
toto sú tiež povinnosti štátu a má ich platiť zo svojho (to znamená z daní)

Máme aj čl.20 ústavy
1...Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Dedenie sa zaručuje.
(to znamená že súkromný, štátny a aj osobný má rovnaké postavenie)

Máme tu aj čl.13 ústavy
(1) Povinnosti možno ukladať
a) zákonom alebo na základe zákona, v jeho medziach
a pri zachovaní základných práv a slobôd,
b) medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 4, ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb, alebo
c) nariadením vlády podľa čl. 120 ods. 2.

(2) Medze základných práv a slobôd možno upraviť za podmienok ustanovených touto ústavou len zákonom.

(3) Zákonné obmedzenia základných práv a slobôd musia platiť rovnako pre všetky prípady, ktoré spĺňajú ustanovené podmienky.

(4) Pri obmedzovaní základných práv a slobôd sa musí dbať na ich podstatu a zmysel. Takéto obmedzenia sa môžu použiť len na ustanovený cieľ.

A nakoniec tu máme aj článok č. 12 ústavy SR.
(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.

(2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.

(3) Každý má právo slobodne rozhodovať o svojej národnosti. Zakazuje sa akékoľvek ovplyvňovanie tohto rozhodovania a všetky spôsoby nátlaku smerujúce k odnárodňovaniu.

(4) Nikomu nesmie byť spôsobená ujma na právach pre to, že uplatňuje svoje základné práva a slobody.
Katka22
26.08.10,07:13
Ja len dufam ze tato vlada najde rozumny sposob , co sa tyka platenia odvodov . Ja som zamestnanec a muz je SZCO , svoje peniaze mam ako tak iste.... , ale stalo sa ze muz doniesol domov peniaze raz za tri mesiace . Nikto nam nepoveddal vsak pockame nemusite zaplatit hned , leasing, elektrinu ,najomne ..... ale moj muz si plno uvedomuje co je byt SZCO zvolil si to sam . Preto je zbytocne si myslim porovnavat SZCO a zamestnancov. Odvody by mali byt nastavene tak , aby kazda skupina vedela aj statu pomoct napriklad na dochodok mojej babky musia cca az 4 SZCO zaplatit odvody aj ked s minima , aby mala dochodok . Nie kazdy vie byt zamestnacom a nie kazdy vie byt SZCO . Platit sa musi taky je zakon , len dufam ze to bude s rozumom.
PS . som hrda ze moj muz je Szco nie kazdy to vie :)

Pekny den prajem .
VieraPopluharova
26.08.10,07:38
Sem by som len doplnila, ze ano kazdy moze podnikat, ale otazka znela, ze zamestnanci maju ustavou zarucene prava, ale zivnostnik i ked je vlastne zamestnancom sam sebe, plati vyssie odvody a to si myslim, ze uz nie je rovnopravnost a drobny zivnostnik uz v ustave nema bezpecne konkretne nic ako zamestnanec, su tam len vseobecne ustanovenia, ktore je mozne si vysvetlit kazdy po svojom , a ako to v tomto state chodi, kto ma peniaze ma moc.
Zitka pise o vymozitelnosti prava - pohladavok, ak drobny živnostnik nema peniaze na exekutora tak co ma zabezpecene? Ma ustavou zabezpecene svoje peniaze? /svoju mzdu za odvedenu pracu/? Nie.
hanelie
26.08.10,07:46
Divide et impera !

/ mimo tému /

Už to tu odznelo viackrát, ale nejak sa stratilo v tej veľkej kope príspevkov...
Novej vládnej garnitúre sa úspešne podarilo rozdeliť produktívnu časť spoločnosti na drobné skupiny a naštvať ich proti sebe. A medzi tým mnohým z NAS unikla podstata - je úplne jedno, či ste zamestnanec, či ste živnostník, či ste majiteľ malej sro-čky – MY vytvárame hodnoty v tomto štáte, MY prinášame peniaze do štátneho rozpočtu. MY by sme mali rozhodovať ako nakladať s tými hodnotami čo boli NAMI vytvorené ...

Okrem NAS, kto ešte v štáte zostáva - spotrebitelia:
- chudáci dôchodcovia, ktorí kvôli svojej materiálnej chudobe volia toho politika kto im sľúbi vianočne príspevky,
- neprispôsobiví občania, ktorí vždy parazitovali a ani nechcú žiadnu zmenu
- zamestnanci štátnej spravy, ktorí z obáv prísť o teple miesto vždy budú držať hubu a podporovať vládu, bez ohľadu na politické strany a osobnosti
- poberatelia a budúci poberatelia výsluhových dôchodkov
- politici , poslanci, ministri – všetci čo sa dostali ku štátnemu korytu...

Toto nie je úplný zoznam kategórií občanov ktorých MY, produktívna časť spoločnosti, všetci spolu kŕmime, prostredníctvom daní, odvodov, pokút, poplatkov atd. Do kopy je ich strašne veľa. V žiadnom prípade nechcem nikoho uraziť. Je vec cti zabezpečiť dôstojný život na dôchodku rodičom a prarodičom. Ale čo sa týka iných kategórii spoluobčanov, to už nie je také jednoznačne...

A teraz nastala situácia, keď peniazi čo sme MY im darovali je malo. Nestačí na všetkých. Aspoň nás o tom aktívne presviedčajú. Čo v takom prípade hovorí zdravý rozum ? Preveriť ako sa NAŠE peniaze využívajú, a prerozdeliť ich podľa priorít. Ale napriek tomu, naša vládna garnitúra, vrátane autorov novodobých daňovo-odvodových reforiem, sa NAS snaží presvedčiť že MY im dávame malo. A aby im to prešlo jednoduchšie, oni sa snažia jednotlive produktívne podskupiny naštvať proti sebe. A ako si to všímam na PORADE, ide im to celkom dobre...

A čo tak sa pozrieť na celú situáciu z opačnej stany – najprv znížiť štátne výdavky na úroveň príjmov? Na čom ušetriť ? A čo tak anulovať platy poslancom a nechať poslanectvo ako spoločensko – prospešnú činnosť? A čo tak znížiť platy ministrom na úroveň priemernej mzdy ? Ak sa to niekomu z poslancov alebo ministrov nepáči, nech ide podnikať. Sú to utopické návrhy, ale nie viac radikálne ako tie čo nám teraz ponúka nová vláda... Tak prečo MY sa tu navzájom obviňujeme kto prispieva viac, kto menej, namiesto toho aby sme sa spolu pozreli ako sa s našimi peniazmi narába. Veď v skutočnosti MY si tých všetkých štátnych darmožráčov dlhé roky platíme, aby oni nám slúžili. Možno aspoň skúsime prehodnotiť aké služby od nich potrebujeme a na čom môžeme ušetriť, skôr ako sa na tu nehoráznu cenu poskladáme ?

Inač, kto z NAS si objednal daňovo-odvodovú reformu, o ktorej sa tu toľko debatuje ?

vynikajúci príspevok, len škoda,že zapadne prachom, viď červeno vyznačené - toto sme my - typické správanie slovenského národa - ponadávať si a strpieť koľko sa mu naloží .....
stačí však málo /spísať petíciu v tomto znení, zozbierať podpisy aby mohlo byť vyhlásené referendum /v čom sme horší od sulíka,aby sme to nedokázali? / .....
jar88
26.08.10,07:58
vynikajúci príspevok, len škoda,že zapadne prachom, viď červeno vyznačené - toto sme my - typické správanie slovenského národa - ponadávať si a strpieť koľko sa mu naloží .....
stačí však málo /spísať petíciu v tomto znení, zozbierať podpisy aby mohlo byť vyhlásené referendum /v čom sme horší od sulíka,aby sme to nedokázali? / .....
Tak práve v tom červenom nemá pravdu.
S tým čo raz odovzdáme do verejných rozpočtov, majú právo a povinnosť nakladať naši volení zástupcovia.
MY máme právo rozhodovať o svojich peniazoch, nie o verejných.
hanelie
26.08.10,08:08
S tým čo raz odovzdáme do verejných rozpočtov, majú právo a povinnosť nakladať naši volení zástupcovia.
a podľa teba s nimi nakladajú hospodárne?
jar88
26.08.10,08:21
a podľa teba s nimi nakladajú hospodárne?
To som nenapísal.
Napísal som len to, že majú právo nakladať a dokonca aj určovať, čo je podľa nich hospodárne a čo nie. Ale len to verejné, nie naše súkromné.
jar88
26.08.10,08:29
Sem by som len doplnila, ze ano kazdy moze podnikat, ale otazka znela, ze zamestnanci maju ustavou zarucene prava, ale zivnostnik i ked je vlastne zamestnancom sam sebe, plati vyssie odvody a to si myslim, ze uz nie je rovnopravnost a drobny zivnostnik uz v ustave nema bezpecne konkretne nic ako zamestnanec, su tam len vseobecne ustanovenia, ktore je mozne si vysvetlit kazdy po svojom , a ako to v tomto state chodi, kto ma peniaze ma moc.
Zitka pise o vymozitelnosti prava - pohladavok, ak drobny živnostnik nema peniaze na exekutora tak co ma zabezpecene? Ma ustavou zabezpecene svoje peniaze? /svoju mzdu za odvedenu pracu/? Nie.
V ústave je všetko napísané jasne a jednoznačne.
Nič, čo je zapísané v ústave nie je možné vykladať tak, ako koho napadne. Dúfam, že každý by mal rozumieť písanému textu. To že naše právne vedomie je na úrovni nevoľníka, je náš problém.
(na táčkach neskúšate lietať)
Ma ustavou zabezpecene svoje peniaze? /svoju mzdu za odvedenu pracu/? Nie.
Máš to zakotvené v ústave a veľmi jasne. Stačí čítať.
promont maja
26.08.10,08:35
Majka, je to navrhnuté tak, ako píšeš, v návrhu novely zákona je § 138 ods. 2 určený vymeriavací základ takto:
"(2) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je podiel pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, nezníženého o poistné na verejné zdravotné poistenie, o poistné na sociálne poistenie a o príspevky na starobné dôchodkové sporenie, a koeficientu 1,352. Pomerná časť je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac rozhodujúceho obdobia. Takto určený vymeriavací základ sa použije od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý mala povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka, ak ďalej nie je ustanovené inak."
Kto chce, môže si ten návrh pozrieť, pripnem ho, aj s dôvodovou správou, ak mi to pôjde.

Už o tom hovorila aj Betka ( príspevok č. 510) a toto je presne to, čo som potrebovala vedieť ... vďaka.

... no dovolila som si to celé dať na papier či zosumarizovať ( príloha) ... a ak to bude tak, že výdavky na odvody nebudú daňovouznateľnými výdavkami pre prípad "použitia" 30% paušálnych výdavkov... tak potom tie akože výhody ( daňová evidencia a pod.) ... sú úplne nasmiech ... pretože navrhované 30% paušálne výdavky sú menšie ako samotné odvody + daň ( ak porovnávame živnostníka a zamestnanca) ... či? ( nehovoriac o ďalších veciach ... napr. živnostník potrebuje nejaké to náradie = zamestnanec si ho nemusí kupovať ... = má celý rad ďalších výdavkov, ktoré už zamestnanec nemá ...)
jar88
26.08.10,11:13
Dovolím si citovať :

Moja otázka :
Akú ochranu dáva štát podnikateľom? Nenapísala som zámerne živnostníkom.Ja som sa v tej ústave nenašla ako podnikateľ.

Zamestnancom je ochrana daná ešte aj v Ústave SR.
Ešte raz sa vrátim k tej ústave a pokúsim sa poukázať na to, ako zle ju čítame.
Treba ju čítať s vedomím si svojich prirodzených práv a povinností. Čítať ju ako slobodný človek a nie ako socialistický nevoľník.

Dám príklad na povolení demonštrácie.
Veľa ľudí si myslí, že verejné zhromaždenie musí byť povolené a ak ho nikto nepovolil, môže ho polícia rozohnať. Je to omyl, lebo ústava nám zaručuje slobodu zhromažďovania.
Článok 28. ústavy SR
ods.1.Právo pokojne sa zhromažďovať sa zaručuje. Botka, žiadne podmienky, žiadne kategórie, proste nič. Jednoducho právo ľudí.
ods. 2 Podmienky výkonu tohto práva ustanoví zákon v prípadoch zhromažďovania na verejných miestach, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, ochranu verejného poriadku, zdravia a mravnosti, majetku alebo pre bezpečnosť štátu.
Podmienky v odstavci 2 pokračujú vetou: Zhromaždenie sa nesmie podmieňovať povolením orgánu verejnej správy.

Žiadne povolovanie nie je potrebné.
V inom článku ústavy takáto veta nieje, lebo vždy platí, že sa ľudia s právami priamo narodia. Nikto im žiadne práva nedáva. Oni ich jednoducho majú. Štát tie práva len chráni a garantuje ich uplatnenie.
-----------------------------------------------------------------------
Ak niekto zvolá zhromaždenie a neohlási to štátnemu orgánu (nepožiada o povolenie) , nekoná protizákonné zhromaždenie, on si len nesplnil povinnosť, za ktorú by ho mal postihnúť zákon. Napríklad pokutou.
-----------------------------------------------------------------------
Druhý príklad je referendum a či má zákonodárnu moc.
Nechápem, ako môže niekto polemizovať nad článkom ústavy, keď raz v ňom stojí čierne na bielom:
Piata hlava,
Zákonodárna moc.
Prvý oddiel,
Národná rada Slovenskej republiky.
článok 72
Národná rada je jediným ústavodarným a zákonodárnym orgánom Slovenskej republiky.
Ak je raz niekto vydaný za jediného, znamená to, že druhý nieje a bodka.
-----------------------------------------------------------------------
Nechápem, ako si niekto môže vyhlásenie výsledkov referenda v ZZ rovnako ako zákon, vykladať za zákon. Alebo dokonca, že to referendum ukladá poslancom nejakú povinnosť. (Poslanci sú slobodní a aj to je v ústave)
Zita5
26.08.10,11:35
Ešte raz sa vrátim k tej ústave a pokúsim sa poukázať na to, ako zle ju čítame.
Treba ju čítať s vedomím si svojich prirodzených práv a povinností. Čítať ju ako slobodný človek a nie ako socialistický nevoľník.


Chceš tým povedať , že nesprávne ústavu čítam ?:rolleyes:
Monika Kováčová
26.08.10,11:56
... takže v prílohe prikladám opravenú tabuľku.
je tam chyba v poslednej tabuľke: Hr.príjem 1352 mínus odvody 444 mínus daň 108,78 = 799,22 čistý príjem živnostníka. V stĺpci H15 máš druhý krát odpočítanú daň. ;)
Jano24
26.08.10,11:58
Môžem jednu otázku?Aký si myslíte ma vplyv ústava s návrhovanými zmenami, ktoré chystá vláda na SZČO?Podľa mňa žiadny. Alebo ma taký vplyv, ako je vplyv semafóra na zajaca...
Sú to iba teoretické jalové reči...Reálne budú konkretné prijaté zákony ktoré trebars nadobudnú účinnosť od 1.1.2011.
PS: Aj blbý zákon , je zákon...To že vláda prijme zákon, ktorý trebars bude rapídne zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie SZČO , to nemá nič spoločne s ústavou. Tak sa bude jednoducho postupovať.Zbytočne mrhate energiou na nepodstatné veci.
jar88
26.08.10,12:05
Chceš tým povedať , že nesprávne ústavu čítam ?:rolleyes:
Ak ti v ústave chýbajú tvoje práva, tak aj ty ju čítaš, ako nevoľník.
--------------------------------------------
Máme v nej zakotvené všetko.
Všetky legitímne práva a aj povinnosti.
--------------------------------------------
Aj my tam máme zakotvené právo na prácu,
právo na odmenu za prácu,
povinnosť platiť dane a poplatky a tým pádom aj ne-povinnosť platiť povinné odvody.
--------------------------------------------
Všetko, všecičko v tej našej ústave máme a dokonca úplne po lopate.
Máme tam zakotvené aj právo starať sa o vlastné deti. Nieje to starosť a povinnosť štátu na ktorú je oprávnený vyberať odvody. Do starosti o deti patrí aj starostlivosť o deti v chorobe. Aj choré deti sú naše deti.
Štát sa má postarať až vtedy, ak my nemáme možnosť sa postarať.
---------------------------------------------
Skús sa nad tým zamyslieť z pozície slobodného človeka.
promont maja
26.08.10,12:09
je tam chyba v poslednej tabuľke: Hr.príjem 1352 mínus odvody 444 mínus daň 108,78 = 799,22 čistý príjem živnostníka. V stĺpci H15 máš druhý krát odpočítanú daň. ;)
... vďaka za skontrolovanie ... príspevok som vymazala.
Hribo
26.08.10,12:14
skusme radsej navrhnut panovi Mihalovi ako usetrit vo verejnych financiach:
1. nezamestnany - preco maju romovia auto, moobil, cigarety a alkohol???? pozrite sa niekedy pred urady prace hlavne tuna na vychodnom slovensku
2. naco su nam urady prace ak profituju personalne agentury (na druhej strane ak by ich nebolo tie per.agent. kto vie aka nezamestnanost tu vladne). Podla mojho nazoru mame na slovensku taku administrativnu prezamestnanost v statnej sprave ze az hrooooza.
Ako je mozne ze napr. VW, KIA, PSA a pod. poberatelia roznych danovych ulav a prazdnin, mozu zamestnavat leasingovych pracovnikov, preco to vlada neosetri na kmenovych.

Je to asi mimo temy ale trebalo by zalozit nieco kde by sme sa pokusili nahadzat mozno konstruktivne napady a mozno by z toho niekto kompetentny nieco vybral, ved nikto nespadol najmudrejsi z neba a zivot nam ukazuje riesenia.
Neviem povedzte ludia co si myslite, ma to vyznam?
jar88
26.08.10,12:15
Môžem jednu otázku?Aký si myslíte ma vplyv ústava s návrhovanými zmenami, ktoré chystá vláda na SZČO?Podľa mňa žiadny. Alebo ma taký vplyv semafór na zajaca...
Sú to iba teoretické jalové reči...Reálne budú konkretné prijaté zákony ktoré trebars nadobudnú účinnosť od 1.1.2011.
PS: Aj blbý zákon , je zákon...To že vláda prijme zákon, ktorý trebars bude rapídne zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie SZČO , to nemá nič spoločne s ústavou. Tak sa bude jednoducho postupovať.Zbytočne mrhate energiou na nepodstatné veci.
Napríklad ústava ti zaručuje právo na odmenu za prácu.
To znamená že peniaze za prácu sú len tvojim výhradným vlastníctvom. Ty máš právo rozhodnúť, čo s peniazmi urobíš. Na čo ich minieš, čo nimi zaplatíš.
Tvoja jediná povinnosť je, zaplatiť dane a poplatky. Nič viac a nič menej.
--------------------------------------------------------------------
Čo myslíš, prečo neplatíme zdravotnú daň a sociálnu daň, keď bez problémov platíme DPH a daň zo zisku a spotrebné dane a podobné?
Stále ti to nedochádza?
misomiso
26.08.10,12:26
Napríklad ústava ti zaručuje právo na odmenu za prácu.
To znamená že peniaze za prácu sú len tvojim výhradným vlastníctvom. Ty máš právo rozhodnúť, čo s peniazmi urobíš. Na čo ich minieš, čo nimi zaplatíš.
Tvoja jediná povinnosť je, zaplatiť dane a poplatky. Nič viac a nič menej.
--------------------------------------------------------------------
Čo myslíš, prečo neplatíme zdravotnú daň a sociálnu daň, keď bez problémov platíme DPH a daň zo zisku a spotrebné dane a podobné?
Stále ti to nedochádza?

Pocuvaj jar, ty si uplny ustavny fetisista, uz som to sem raz pisal. Si uplne posadnuty ustavou, stavim sa, ze po nociach vo sne fungujes ako ustavny sudca.

Tebe je ako obcanovi ustava na prd, pretoze musus dodrziavat zakony, a to bez ohladu na to, nakolko su alebo nie su v sulade s ustavou a bez ohladu na to, aka konkretna, ci naopak vagna nasa ustava je.

Ustava pre stat je nieco ako reklamy slogan pre firmu. Kazda firma ma nejaky. Velux teraz ma nieco v tom zmysle, ze "mate pravo vyzadovat kvalitu" ci take nieco. Lenze ked ti zacne cez Velux prsat, tak ti je slogan na nic. Jedine co ma zmysel je precitat si ich zarucne podmienky, v ktorych predpokladam je aspon 150 vyluk. Teda ak je tam napisane napr. ze stresne okna Velux nemozes vystavit dazdu, tak si mozes ich slogan strcit vies kde.

Rovnako funguje pravny a legislativny system vo vsetkych parlamentnych demokraciach, kedy uz to pochopis?
Zita5
26.08.10,12:28
Pocuvaj jar, ty si uplny ustavny fetisista, uz som to sem raz pisal. Si uplne posadnuty ustavou, stavim sa, ze po nociach vo sne fungujes ako ustavny sudca.

Tebe je ako obcanovi ustava na prd, pretoze musus dodrziavat zakony, a to bez ohladu na to, nakolko su alebo nie su v sulade s ustavou a bez ohladu na to, aka konkretna, ci naopak vagna nasa ustava je.

Ustava pre stat je nieco ako reklamy slogan pre firmu. Kazda firma ma nejaky. Velux teraz ma nieco v tom zmysle, ze "mate pravo vyzadovat kvalitu" ci take nieco. Lenze ked ti zacne cez Velux prsat, tak ti je slogan na nic. Jedine co ma zmysel je precitat si ich zarucne podmienky, v ktorych predpokladam je aspon 150 vyluk. Teda ak je tam napisane napr. ze stresne okna Velux nemozes vystavit dazdu, tak si mozes ich slogan strcit vies kde.

Rovnako funguje pravny a legislativny system vo vsetkych parlamentnych demokraciach, kedy uz to pochopis?

misomiso, nechcem nikomu držať stránku , Ja som dnes prišla s ústavou , inak by sa jar88 nebol k ústave vyjadroval ;)
misomiso
26.08.10,12:42
misomiso, nechcem nikomu držať stránku , Ja som dnes prišla s ústavou , inak by sa jar88 nebol k ústave vyjadroval ;)

Aha - tak potom pardon, len prosim vas nedrazdite ho s ustavou, to sa potom uz vobec nikam nedostaneme :)
jar88
26.08.10,12:47
Tebe je ako obcanovi ustava na prd, pretoze musus dodrziavat zakony, a to bez ohladu na to, nakolko su alebo nie su v sulade s ustavou a bez ohladu na to, aka konkretna, ci naopak vagna nasa ustava je.
misomiso,
ak mi je ústava k ničomu a jednoducho sa mám riadiť len zákonom,
tak nechápem, prečo sa ty (alebo MY) máme baviť o percentách odvodov.
Veď to je zákon a treba ho dodržiavať.
--------------------------------------------------------------
Len tak na okraj, ústava vlastne ani nepripúšťa debatu (nejaké referendum) o daniach.
Tak o čom sa chceme baviť?
jar88
26.08.10,12:48
Aha - tak potom pardon, len prosim vas nedrazdite ho s ustavou, to sa potom uz vobec nikam nedostaneme :)
A kam by si sa chcel dostať?
Nemaj strach, všetko čo ťa trápi, vyrieši kríza a svetový trh. WTO a OSN.
Buď budú peniaze, alebo nebudú. Zákony štátu a nejaké bezpredmetné percentá odvodov a túžby Radičovej, Mikloša či Mihála so Sulíkom, nič nenamútia.
-----------------------------------------------------------------------------------
To či sa to páči tebe, alebo mne, nemá na svetovú ekonomiku žiadny vplyv.
Jednoducho sa to stane, ale keby sa u nás znížili dane a odvody, vyťažili by sme na kríze všetci. Takto na nej všetci prerobíme.
misomiso
26.08.10,12:53
misomiso,
ak mi je ústava k ničomu a jednoducho sa mám riadiť len zákonom,
tak nechápem, prečo sa ty (alebo MY) máme baviť o percentách odvodov.
Veď to je zákon a treba ho dodržiavať.
--------------------------------------------------------------
Len tak na okraj, ústava vlastne ani nepripúšťa debatu (nejaké referendum) o daniach.
Tak o čom sa chceme baviť?

Jednak my tu nerobime referendum, ale bavime sa na nete. Potom - odvody nie su dane. Napokon nikde nie je zakazane bavit sa o tom, ci platne (alebo pripravovane) zakony su dobre alebo by mohli vyzerat inak, aj keby sme sa zrovna bavili o daniach.

Ustava ma vobec nezaujima a mysli ze ani teba nemusi trapit. Nikdy nebudes odsudeny za to, ze si porusil ustavu, ale iba za to, ze si porusil konkretny § zakona č. z roku...
Jano24
26.08.10,13:00
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-45936560-kanik-na-hnonline-treba-dokoncit-moju-reformu
Ľudo Kaník aký bol taký bol, ale bol to minister ktorý živnostníkom určite neškodil, naopak pomohol. Bol to naozajstný reformátor a nerobil reformy zvyšovaním daˇnového a odvodového zaťaženia, ale naopak.
jar88
26.08.10,13:04
Jednak my tu nerobime referendum, ale bavime sa na nete. Potom - odvody nie su dane. Napokon nikde nie je zakazane bavit sa o tom, ci platne (alebo pripravovane) zakony su dobre alebo by mohli vyzerat inak, aj keby sme sa zrovna bavili o daniach.

Ustava ma vobec nezaujima a mysli ze ani teba nemusi trapit. Nikdy nebudes odsudeny za to, ze si porusil ustavu, ale iba za to, ze si porusil konkretny § zakona č. z roku...
Nevadí.
Skús sa zamyslieť, ako by si fungoval, ak by si neplatil odvody a naopak by ti zdvihli DPH na 35% a daň zo zisku napríklad na 50%. Plus spotrebné dane 10% z hodnoty výrobku bez DPH.
---------------------------------------------------------
Skús si to zrátať, alebo to daj svojmu ekonómovi. Platy pre ľudí navýš o 100% a aj tak budeš ziskovejší.
Howgh - Tvá Máňa.
Hribo
26.08.10,13:26
Ľudo Kaník aký bol taký bol, ale bol to minister ktorý živnostníkom určite neškodil, naopak pomohol. Bol to naozajstný reformátor a nerobil reformy zvyšovaním daˇnového a odvodového zaťaženia, ale naopak.

SUUUHLASIM a to som prave pisal vyssie ohladom toho setrenia a Lubo ze aky bol taky bol ale hoc sa rabovalo na vychode -sice len chvilu - tak tie peniaze im nesli doslova zadarmo...... normalne by som zaviedol len stravne pre deti a nie cashove peniaze na cigaretku a vodkuu
Kvaka
26.08.10,13:28
Môžem jednu otázku?Aký si myslíte ma vplyv ústava s návrhovanými zmenami, ktoré chystá vláda na SZČO?Podľa mňa žiadny. Alebo ma taký vplyv, ako je vplyv semafóra na zajaca...
Sú to iba teoretické jalové reči...Reálne budú konkretné prijaté zákony ktoré trebars nadobudnú účinnosť od 1.1.2011.
PS: Aj blbý zákon , je zákon...To že vláda prijme zákon, ktorý trebars bude rapídne zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie SZČO , to nemá nič spoločne s ústavou. Tak sa bude jednoducho postupovať.Zbytočne mrhate energiou na nepodstatné veci.
Predsa len ešte trochu k tej ústave. Myslím, že nejaký súvis s navrhovanými zmenami ústava má. Ak by sa prijal zákon, ktorý v niektorom svojom ustanovení diskriminuje určitú skupinu ľudí v porovnaní s inou skupinou ľudí, tak by toto ustanovenie v zákone bolo v rozpore s ústavou, a musel by rozhodnúť o tom ústavný súd. Je tu dosť SZČO, ktorí sa už vyjadrili k problémom, ide len o to, označiť tie diskriminačné. Neakceptovanie určitej minimálnej mzdy z príjmu SZČO, náhrada mzdy počas dovolenky a sviatkov, počet dní dovolenky, to viete sami najlepšie.
promont maja
26.08.10,13:36
... a hlavne zodpovednosť ... t. j. ručenie celým svojím aj osobným majetkom u živnostníka ... zamestnanec vykonáva tzv. závislú činnosť, takže zodpovednosť nie je na ňom = tu znáša niekto iný, t. j. zamestnávateľ.
Danila
26.08.10,13:46
Jožkovi Mihalovi som fandil aby sa dostal tam kde je. Považoval som ho za správneho človeka na toto miesto. Ale priznám sa, že svojou povestnou vetou " Kto zarába menej ako 400 eur, nech ide pracovať do zahraničia" ma priklincoval k podlahe....
A mám pocit, že sa chystá robiť práve opak toho, čo tu roky rokúce nám radil.

Sorry za off topic.Už dávno nepočúvam Mihála a jeho súkmeňovcov. Za moje názory pred ich nástupom na linčovaciu stoličku si ma poslal do suterénu a verejne opľul.:) Teším sa, že si prestal snívať a prebrala Ťa studená sprcha. A šaráda sa ešte len začala. Odkazuje Ti Danila.;)
korela
26.08.10,13:47
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-45936560-kanik-na-hnonline-treba-dokoncit-moju-reformu
Ľudo Kaník aký bol taký bol, ale bol to minister ktorý živnostníkom určite neškodil, naopak pomohol. Bol to naozajstný reformátor a nerobil reformy zvyšovaním daˇnového a odvodového zaťaženia, ale naopak.

Ja by som povedala, že aký bol takým aj je.

Ak sa človek stane ministrom, mal by brať pracovný zreteľ na všetky kategórie občanov. Nielen na živnostníkov.
Niekto ho chápe ako naozajstného reformátora, ja za deformátora. Nezodpovedný a nemorálny.
Zoltán Kovács
26.08.10,13:50
Už dávno nepočúvam Mihála a jeho súkmeňovcov. Za moje názory pred ich nástupom na linčovaciu stoličku si ma poslal do suterénu a verejne opľul.:) Teším sa, že si prestal snívať a prebrala Ťa studená sprcha. A šaráda sa ešte len začala. Odkazuje Ti Danila.;)

Ahoj Danila,
to, že som napísal čo som napísal, ešte neznamená, že by som im prestal veriť. Určite viac verím im, ako predchádzajúcej vláde. ;)

P.S: K tomu oplutiu.... Neoplul som teba ale tých, ktorých si obhajovala... howg... mier s tebou
jar88
26.08.10,15:14
Jednak my tu nerobime referendum, ale bavime sa na nete. Potom - odvody nie su dane. Napokon nikde nie je zakazane bavit sa o tom, ci platne (alebo pripravovane) zakony su dobre alebo by mohli vyzerat inak, aj keby sme sa zrovna bavili o daniach.

Ustava ma vobec nezaujima a mysli ze ani teba nemusi trapit. Nikdy nebudes odsudeny za to, ze si porusil ustavu, ale iba za to, ze si porusil konkretny § zakona č. z roku...
Veď práve v tom je problém, že tu žije kopa baranov, ktorých nezaujímajú ich práva a nechajú si od iných baranov navaliť na hrb povinnosti ďalších baranov.
-----------------------------------------------------------------
Mňa v skutočnosti prd zaujíma, koľko zarába doktor či sestra.
Ale čím menej zarobí, tým viac pre mňa urobí.
A teraz sa ešte môžeš aj zjednávať či za tisícku, stovečku, alebo len 50 €.
------------------------------------------------------------------
No poviem ti misomiso, že aj ten náš doktorko je len taký lacný baran.
Je to smutné, ale je to tak.
(Naviac vedúci v servise, už taký baran nieje.) Ten za stovečku perie nepustí. (prečo asi ???) Dúfam že na to vysvetlenie nepotrebuješ.
tetrisss
26.08.10,15:16
Ja by som im aj rada uverila, ale comu? Kazdy den hovoria inak, doteraz kricali, lavicova vlada rozhadzuje, tak nech to rozhadzovanie zastavia a bude pokoj, tak comu sa tu da verit?
jar88
26.08.10,15:18
Čomu sa dá veriť?
No predsa peniazom, ktoré ti chýbajú, lebo ich hlúpo natlačíš do nepoisťovne.
tetrisss
26.08.10,15:43
Hlupo natlacim? to hadam nie, mam na vyber? vsak ak si zivnostnik, nezaplat 2 mesiace a uvidis, ci sa ti to prepecie.
jar88
26.08.10,16:00
Terrisss
tetrisss (http://www.porada.sk/member.php?u=59429) Dnes, 06:43 PM
Hlupo natlacim? to hadam nie, mam na vyber? vsak ak si zivnostnik, nezaplat 2 mesiace a uvidis, ci sa ti to prepecie.
----------------------------------------------------------------------
To ste tu naozaj všetci tak vymetení, alebo sa len tak tvárite.
korela
26.08.10,16:03
Veď práve v tom je problém, že tu žije kopa baranov, ktorých nezaujímajú ich práva a nechajú si od iných baranov navaliť na hrb povinnosti ďalších baranov.
-----------------------------------------------------------------
Mňa v skutočnosti prd zaujíma, koľko zarába doktor či sestra.
Ale čím menej zarobí, tým viac pre mňa urobí.
A teraz sa ešte môžeš aj zjednávať či za tisícku, stovečku, alebo len 50 €.
------------------------------------------------------------------
No poviem ti misomiso, že aj ten náš doktorko je len taký lacný baran.
Je to smutné, ale je to tak.
(Naviac vedúci v servise, už taký baran nieje.) Ten za stovečku perie nepustí. (prečo asi ???) Dúfam že na to vysvetlenie nepotrebuješ.

Ja sa skôr spýtam, ako sa to mohlo sťať. To vznikne piaty odliv slovenskej inteligencie v priebehu storočia?
http://trencin.sme.sk/c/5269874/nemocniciam-v-trencianskom-kraji-chybaju-lekari.html
http://www.cas.sk/clanok/133854/nedostatok-lekarov-na-zempline-prijimaju-doktorov-z-ukrajiny.html
Ja proti Ukrajincom nič nemám, lekár ako lekár.

Ja by som o vysvetlenie poprosila.
tetrisss
26.08.10,16:03
Tak co, urobime SNP II. ?
jar88
26.08.10,16:05
Vám naozaj stačí povedať, že bez odvodov nebude zdravotníctvo a nebudú dôchodky a vy tomu uveríte????:---
Vám naozaj stačí povedať, že niekto v USA nespláca hypotéku, skrachuje tam banka a tu v EU je preto finančná kríza ????:D
----------------------------------------------------------
Božia prostoto, vám to z tých makovíc už nevyženie žiadny argument.:eek:
tetrisss
26.08.10,16:08
Vies co, keby som nebola slusna, tak... Netrep somariny a povedz, co s tym?
jar88
26.08.10,16:16
Veď som to tu napísal už sto krát.
Zmeniť zákony tak, aby neodporovali ústave a je po problémoch.
-------------------------------------------------------------
Zrušiť tie "akožepoisťovne" a tým vytvoriť priestor skutočným poisťovniam.
--------------------------------------------------------------
Zrušiť povinnosť platiť odvody a zároveň zdvihnúť DPH na 20%
a chýbajúce peniaze nech si štát niekde požičia.
tetrisss
26.08.10,16:21
Ja som za, ale ako konkretne, ze by to SNP II ?
korela
26.08.10,16:25
tetrisss (http://www.porada.sk/member.php?u=59429) Dnes, 07:03 PM
Tak co, urobime SNP II. ?
.................................................. .................................................. .................................................. .......

Igor Cibula svojho času povedal v rozhlase, že na Slovensku očakáva ešte jednu revolúciu, nakoľko tá prvá nesplnila svoju funkciu. Voľne reprodukujem.

Po 2. svet.vojne vo Francúzsku začala vznikať stredná vrstva po 20tich rokoch. Porevolučné obdobie je ekvivalentom povojnového. Práve sa v ňom nachádzame.
jar88
26.08.10,16:30
Veď som to tu napísal už sto krát.
Zmeniť zákony tak, aby neodporovali ústave a je po problémoch.
-------------------------------------------------------------
Zrušiť tie "akožepoisťovne" a tým vytvoriť priestor skutočným poisťovniam.
--------------------------------------------------------------
Zrušiť povinnosť platiť odvody a zároveň zdvihnúť DPH na 20%
a chýbajúce peniaze nech si štát niekde požičia.
Možno si to neuvedomuješ tetrisss, ale aj keby sme to nazvali SNP ta3, bolo by u nás hojno.
--------------------------------------------------------------
Uvedom si, že celá výroba je zaťažená spotrebnými daňami a práca je zaťažená daňou a odvodmi.
Sú to položky, ktoré zostávajú súčasťou ceny aj pri vývoze. Jediná daň, ktorá sa nevyváža von, je DPH. Zároveň je to jediná daň, ktorá zaťažuje aj tovar z dovozu.
-----------------------------------------------------------------
Ak už ani toto nechápeš, tak urobte s misomisom SNP fór jú a dajte sa do vývozu teľaciny plnenej baraninou.
tetrisss
26.08.10,16:36
Vobec si mi neodpovedal, ani ta biedna anglictina nepomohla.
marjankaj
26.08.10,16:36
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-45936560-kanik-na-hnonline-treba-dokoncit-moju-reformu
Ľudo Kaník aký bol taký bol, ale bol to minister ktorý živnostníkom určite neškodil, naopak pomohol. Bol to naozajstný reformátor a nerobil reformy zvyšovaním daˇnového a odvodového zaťaženia, ale naopak.

Naozaj pomohol.
Hlavne tým, ktorí mali v roku 2004 do dôchodku 10 rokov. Podľa dovtedajšieho zákona sa im mal rátať dôchodok z piatich najvýhodnejších desiatich rokov. Teda na dôchodok si mali zarábať od roku 2004. Reforma znamenala, že do dôchodku sa mali rátať aj roky predtým(presne neviem ale tuším od roku 1984). Keďže sa každý snažil optimalizovať základ dane podľa dovtedy platných zákonov, tak na to samozrejme tou novelou doplatil. Skutočne excelentná reforma. Ale firmy, ktoré dlhovali sociálnej poisťovni dostali samozrejme generálny pardon. A nehovorím o potopení vlastnej strany vo voľbách v prospech SDKU a jeho teplého miestečka.
tetrisss
26.08.10,16:38
tetrisss (http://www.porada.sk/member.php?u=59429) Dnes, 07:03 PM
Tak co, urobime SNP II. ?
.................................................. .................................................. .................................................. .......

Igor Cibula svojho času povedal v rozhlase, že na Slovensku očakáva ešte jednu revolúciu, nakoľko tá prvá nesplnila svoju funkciu. Voľne reprodukujem.

Po 2. svet.vojne vo Francúzsku začala vznikať stredná vrstva po 20tich rokoch. Porevolučné obdobie je ekvivalentom povojnového. Práve sa v ňom nachádzame.

Jednak neuznavam, ze to bola revolucia a uz je pomaly 2O rokov a stredna vrstva je vsetkymi vladami pravidelne likvidovana, takze su len ti biedni a ti velmi bohati, to nie je spravne.
korela
26.08.10,17:04
Jednak neuznavam, ze to bola revolucia a uz je pomaly 2O rokov a stredna vrstva je vsetkymi vladami pravidelne likvidovana, takze su len ti biedni a ti velmi bohati, to nie je spravne.

Veď práve.
jar88
26.08.10,17:05
Pre tetrisss,
Pravdepodobne si len "odborník" na evidenciu dokladov. Takí ľudia len ťažko pochopia čo na tých evidovaných dokladoch evidujú a aký majú tie položky význam.
Hlavne nie je možné očakávať od účtovníkov, aby chápali ekonomické vzťahy a následky, ktoré dane a odvody v ekonomike vytvárajú.
korela
26.08.10,17:29
V roku 1991 alebo 92 k nám prišli Japonci kvôli výberu umiestnenia automobilky. Jeden deň pobudli v Prahe, jedeň deň V Bratislave na Min. hospodárstva. Na tlač. besede kde sa bežne ocitalo 20 a viac redaktorov, pretože len denníkov bolo 6, tu bolo pozvaných iba 9. Z toho objektívne informovali 2 denníky.
Najpodstatnejšie posolstvo, ktoré odovzdali vtedy Slovákom bolo odporučenie: za žiadnu cenu nevpúšťať do štátu cudzí kapitál. Vydržať tlak. Vychádzať z domácich surovín, prežívať, vyrábať hoci i jednoduché veci. Ako príklad uviedli svoju ťažko skúšanú povojnovú krajinu, ktorej ekonomika sa začala zdvíhať po nástupe novej vlády, neviem ktorej v poradí, ale tiež zhodou okolností 20 rokov po vojne.
A čo sa začalo diať na Slovensku? Výpredaj.
Výpredaj, ktorý pokračuje a bude pokračovať, pokiaľ sa nepredá posledný kus.
Za pozastavenie výpredaja som vďačná bývalej vláde.
.
Inak nakoniec skončili asi v MR, s tým, že napriek tomu že si zobrali k sebe Maďarov na výrobnú stáž, nedokázali u nich dosiahnuť vyšší ako 2/3 výkon. Budete vedieť o akú automobilku išlo.
.
Dodnes mi nie je jasné, prečo práve oni Slovensko upozorňovali.
tetrisss
26.08.10,17:37
Asi sme im boli sympaticki.:---
korela
26.08.10,17:39
Spýtam sa ešte, ako sa mohlo vôbec pripustiť, aby vznikol prípad "Hencovce"? A mnohé iné, ktoré "držia dve v jednom".

Pred chvíľou odznelo v TV, že prichádza IBM....
.
Tento rok TV odvysielala dokument o talianskom plantážnikovi s paradajkami v Afrike. Aj s výrobou pretlakov made in Italy.
Zotročení ľudia, ktorí už ani nedokážu prežiť z absurdne nízkej mzdy, sa vyhrážali na kameru Európanom, že ak neprestanú s nesmiernym útlakom, tak vyrazia na náš kontinent.
Neišlo o vrch Afriky, ale štát si žiaľ nepamätám.
tetrisss
26.08.10,17:39
Pre tetrisss,
Pravdepodobne si len "odborník" na evidenciu dokladov. Takí ľudia len ťažko pochopia čo na tých evidovaných dokladoch evidujú a aký majú tie položky význam.
Hlavne nie je možné očakávať od účtovníkov, aby chápali ekonomické vzťahy a následky, ktoré dane a odvody v ekonomike vytvárajú.

o toho ta nic nie je , co som, keby si sa nepocuval iba ty sam, mozno, ze by si to uz davno vedel. Ani v tom mi nerozumies, co sa ta pytam, povedz mi konkretne kroky, ako mozes dosiahnut to, co ty chces, ako chces preryt cely system a vziat mocnym hracku?
korela
26.08.10,17:49
Vzdelanie. Ako sa mohlo pripustiť, že doteraz nebola povinná výuka najmä angličtiny na školách.
Aj to prispelo k deformite ekonomiky.
Komu to vyhovovalo? Pretože inak nemám nato vysvetlenie. Štát má v rukách stratégiu. Sme ako za čínskym múrom.
Spomenie si niekto spontánne na nejakého bývalého ministra? Jeden odíde, druhý príde.
tetrisss
26.08.10,18:00
Nuz...neviem, ci pocuvas aj reci ludu, ked somru, naco sa povinne ucit anlictinu, ze je to ako s rustinou a pritom si vobec neuvedomuju, ze clovek vo svete, ktory nevie anglictinu, vyzera vsade ako primitiv, to je fakt, zbytocne sa nam vzopru vlastenecke city.:--- Ten cinsky mur, no dobre prirovnanie, len by ma zaujimalo, kto ho vystaval.
gray
26.08.10,20:42
Divide et impera ?

Dobrý večer,

pekne ďakujem všetkým za vašu podporu a vaše názory. Ten predchádzajúci príspevok Divide et impera ! (http://www.porada.sk/1489606-post574.html) som sa rozhodol napísať preto že bolo mi veľmi smutno vidieť ako dospeli ľudia, rozumní, vzdelaní, inteligentní, spolu sa snažia jeden druhého presvedčiť že ten druhý (zamestnanec či malý podnikateľ) sa ma lepšie a preto práve jemu by mali byť zvýšené dane a odvody. O to viac bolo prijemne sledovať ako sa diskusia ubrala iným smerom ;)

Chcem ešte povedať svoj názor na niektoré otázky a poznámky ktoré zazneli v diskusii.

Mohol by to byť konštruktívny návrh pre p. Mihála
Ja osobne si myslím že nie. Pan Mihál vie všetko veľmi dobre aj bez nás. Na otázku prečo koná tak ako koná vidím dve možné odpovedi – buď si vychutnáva moc a je mú úplne jedno čo bude s národom a štátom alebo rozumie že na to aby sa udržal v ministerskom kresle musí poslúchať a plniť želania tých mocnejších.

S tým čo raz odovzdáme do verejných rozpočtov, majú právo a povinnosť nakladať naši volení zástupcovia. MY máme právo rozhodovať o svojich peniazoch, nie o verejných.
Nie je to celkom tak. Nemáme právo rozhodovať o verejných peniazoch priamo, ale môžeme vytvoriť pravidla podľa ktorých naši volení zástupcovia budu musieť s nimi nakladať.

typické správanie slovenského národa - ponadávať si a strpieť koľko sa mu naloží
Práve preto sem píšem že veľmi chcem aby sme si uverili že to naše správanie môžeme zmeniť.


Myslím že tato téma ohľadom Mihalovych odvodov je úž viac-menej vyčerpaná.

Čo ďalej aby to nezapadlo prachom? Ako na to ? - Podľa zákonov. Krok za krokom. Postupne a neodvratne.
Ako prvý krok vidím referendum 18. septembra. Ja určite sa zúčastním.
korela
27.08.10,01:37
Nuz...neviem, ci pocuvas aj reci ludu, ked somru, naco sa povinne ucit anlictinu, ze je to ako s rustinou a pritom si vobec neuvedomuju, ze clovek vo svete, ktory nevie anglictinu, vyzera vsade ako primitiv, to je fakt, zbytocne sa nam vzopru vlastenecke city.:--- Ten cinsky mur, no dobre prirovnanie, len by ma zaujimalo, kto ho vystaval.

Mám svoje videnie a chápanie sveta. Ľudia šomrú nad angličtinou? Neprichádzam do styku s touto kategóriou ľudí. Ale je na štáte kvôli prosperite, aby mal túto oblasť v starostlivosti.

Že človek vyzerá ako primitív nie je najhoršie, ale že sa bude cítiť nepríjemne a zdegraduje si svoj spôsob prežívania života kvalifikujem ako zlú východziu pozíciu pre svoj rozvoj a kvalitu života s prenosom na ďalšie generácie.

Zo strany spoločnosti to chápem ako vnútený status. Zníženie sociálneho statusu so zámerom degradácie jednotlivca, s cieľom jeho ľahšej maniplulácie, vytvorenia závislosti na štáte, až otroctva, zníženie kvality svojho života s prenosom na ďalšie generácie.
Nedopriatie výuky univerzálneho dorozumievacieho jazyka by som nepovažovala za nekompetentnosť bývalých ministrov školstva, ani nedostatok kapacít učiteľov jazyka, ale vyslovene zámer v snahe za každú cenu ešte niekoho stále izolovať.

Činy ľudí sú odčítateľné. Sme zosieťovaní bez toho, aby sme si to mnohí uvedomovali. Vlastenecké city by som z tejto témy vzdelávania úplne vynechala.
Ale kto druhému jamu kope, sám do nej padá. Je to vždy iba otázka času.
Je dôležité odpúšťať.
korela
27.08.10,03:57
o toho ta nic nie je , co som, keby si sa nepocuval iba ty sam, mozno, ze by si to uz davno vedel. Ani v tom mi nerozumies, co sa ta pytam, povedz mi konkretne kroky, ako mozes dosiahnut to, co ty chces, ako chces preryt cely system a vziat mocnym hracku?


"...ako chceš preryť celý systém a vziať mocným hračku?"
.
Pred rokom 2000 na Rádiu Nitra mával pravidelné relácie Ján Pravda. Dva, tri roky každý druhý piatok po dve hodiny. Po jeho informácii, že vedľa NY padne z oblohy veľké teleso a budú padať mŕtvoly, mi napadlo, že ak už, tak má snáď na mysli nejaké vesmírne teleso.

Ani na um by mi neprišlo, že z tej informácie môže vzísť asi v ročnom časovom slede pád dvojičiek.
A povedal toho oveľa viac a oveľa konkrétnejšie. Kto je zodpovedný za stav svetovej ekonomiky.

Nie som mimo témy.
Len sa pýtam, k čomu je táto téma. Ľudia vo vláde musia vedieť na základe informácií, ktoré majú k dispozícii o čo ide. Človek od bežného stola a mediálnej manipulácie nemôže podľa mňa objektívne hodnotiť stav financií v štáte, vedia to len kompetentní.


Hoci sa veci v čase menia, mne sa dnešná situácia javí ako získavanie času, odpútavanie ľudí od problémov, cez presmerovávanie na city ľudí vďaka soche Svätopluka a pod. Ako spomínal nick gray, toto tiež spadá do rozštiepovania spoločnosti ako celku, v tomto prípade bežných ľudí a zároveň intelektuálov. Ktorý kunsthistorik aj s historikom sa podpíše v dnešnej dobe pod ortieľ sochy? A Kulich? Vyčíta sa mu minulosť? Koľko ľudí si trepalo hlavu o stôl ešte dva dni pred revolúciou, že ho nezobrali do strany. Z dnešného pohľadu mal šťastie, že sa nedostal ku knižke. Mám na mysli konkrétneho človeka z STV, ktorý sa zmietal v hysterických prejavoch. A takých ľudí je veľa čo sa dnes hrdia tým, že neboli zapojení v bývalom režime čiste vďaka náhode.

Ekonomika. Ale nielen na Slovensku, je to globálne. A keďže je to globálne, tak niekde systém zlyháva. Zlyháva určite z viacerých príčin, jednou z nich je to čo si dovolil povedať Pravda, pretože to je manipulácia, a na druhej strane bezmocnosť štátov zasiahnuť a siahnuť na obrovské daňové úniky.

O čom sa tu ľudia na tomto fóre úprimne snažia, je dobré, ale asi bezpredmetné. Ja nezmietam žiadne návrhy, ktoré sa tu na téme uviedli. Ide o to, aký účel splnia. Či nemali vytvárať iba imaginárnu výplň, odpútavanie, formálne udržanie svojich prívržencov, alebo anketu.

Že nemáme peniaze, ak nemáme, tak to má svoj dôvod. Dôvody sú známe.


Súhlasím s Jar88, keď označuje ľudí ako baranov. Len je rozdiel, či ide o stádo baranov, opíc alebo byvolov.
Lebo ak byvolov, to by už mohlo byť nebezpečné.
Daniela
27.08.10,04:30
Korela, máš pravdu som bežný občan, ako nás táto vláda nazýva, a nemôžem hodnotiť stav financii v tomto štáte. Viem ale jedno, tí bohatí nás dostali do tejto situácie, a my to máme zaplatiť?
A nie len predošlá vláda, ale všetky predtým. Každý, aj ten obyčajný poslanec zbohatol a pdotýkam, z naších peňazí, od obyčajných ľudí.
Ja viem, môžeš sa ohradiť, že máme takú vládu akú si zvolíme, ale ruku na srdce, očakávaš od každej vlády, že bude tvoriť v prvej rade pre teba, bežného občana.
A bohužiaľ, aj pán Mihal, využil aj keď zákonne všetky nedostatky v zákone, kto bol šikovnejší zúročil jeho rady, no asi dnes nevie, koľko bežných občanov má malé živnosti, len tak tak na prežitie, a tí sa veru nechytia na jeho rady. Sú to ľudia, ktorí sa snažia prežiť, obuvníci, krajčírky, kaderníčky a iní, ak si myslí, že mu vytrhnú z dlhov tento štát tým, že im zdvihne odvody a zoberie všetky výhody tak sa mýli. Bude ich živoriť viac, ešte sa mu odvody znížia a dostane menej. Preto si myslím, že skôr sa priklonia k zvýšeniu DPH, to sú isté financie, jesť sa musí.
Pre každú vládu je obyčajný občan dobrý biznis.
Jano24
27.08.10,05:45
Myslím, že niekto si nevidí ďalej od nosa a v mene "spravodlivosti" ide rušiť "výnimky" pre SZČO. Vraj aby boli na tom rovnako ako zamestnaci. Dosadí si čísla do svojich tabuliek a potom mu to matematicky sedí.Ako som tu už písal. Zvýšiť daňové a odvodové zaťaženie fakt dokáže aj absolventka trojmesačného kurzu učtovníctva, na to veľa rozumu netreba. A keď sme pri tých" výnimkach." Podľa mňa nikdy nikoho nenapadlo / ani živnostníkov/ nazývať "neodôvodnené výnimky", že majú zamestnanci platenú dovolenku, platené sviatky, odstupné, prispievanie na stravné lístky...a ďalšie veci.Veď to je tak samozrejme ako je "nos medzi očami " ...
Zita5
27.08.10,06:00
Myslím, že niekto si nevidí ďalej od nosa a v mene "spravodlivosti" ide rušiť "výnimky" pre SZČO. Vraj aby boli na tom rovnako ako zamestnaci. Dosadí si čísla do svojich tabuliek a potom mu to matematicky sedí.Ako som tu už písal. Zvýšiť daňové a odvodové zaťaženie fakt dokáže aj absolventka trojmesačného kurzu učtovníctva, na to veľa rozumu netreba. A keď sme pri tých" výnimkach." Podľa mňa nikdy nikoho nenapadlo / ani živnostníkov/ nazývať "neodôvodnené výnimky", že majú zamestnanci platenú dovolenku, platené sviatky, odstupné, prispievanie na stravné lístky...a ďalšie veci.Veď to je tak samozrejme ako je "nos medzi očami " ...

Jano to čo píšeš, v tejto téme bolo niekoľko krát napísané . Táto téma už obsahuje všetko, všetko tu už bolo povedané . :cool: Len ako ďalej ?
veronikasad
27.08.10,06:13
Jano to čo píšeš, v tejto téme bolo niekoľko krát napísané . Táto téma už obsahuje všetko, všetko tu už bolo povedané . :cool: Len ako ďalej ?
počkajme si na tlačovku p. premierky, ktorá "bežným ľuďom" oznámi, čo sa dostalo do návrhu zákonov. Ostatné už bude závisieť od zdravého rozumu poslancov, ako budú dvíhať ruku pri hlasovaní v parlamente...
Zita5
27.08.10,06:16
počkajme si na tlačovku p. premierky, ktorá "bežným ľuďom" oznámi, čo sa dostalo do návrhu zákonov. Ostatné už bude závisieť od zdravého rozumu poslancov, ako budú dvíhať ruku pri hlasovaní v parlamente...

Však iné nám ani nezostáva:);)
milagros208
27.08.10,06:18
Musím skonštatovať, že som z tejto vlády dosť sklamaná. Volila som zmenu, pretože som verila, že sa zavedú nejaké systémové riešenia a hlavne, že sa prestane zbytočné vyhadzovanie peňazí. Zatiaľ to však vyzerá len na nejaké "tápanie v tme". Škoda, že naplňovaním štátnej kasy budeme zase "potrestaní" my, obyčajní ľudia. Škoda, že naši páni politici nezačnú so šetrením u seba - platom, odmenami, rôznymi príplatkami a výhodami, odstupnom. Škoda, že sa v prvom rade nesnažia zamedziť nadmerným plytvaním štátnych peňazí. Potom by som im skôr uverila, že peňazí je málo, tak sa budeme musieť uskromniť. Ale veď nech začnú od seba. Tak sa uskromníme, ale všetci.
Najľahším riešením je predsa pozvyšovať čo sa dá. Ľudia pohundrú a aj tak nebudú mať inú možnosť a zaplatia. Škoda.
A čo sa týka živnostníkov. Súhlasím s tým, že sa nájdu takí, ktorí podvádzajú a využívajú systém. Ale to robia aj mnohí iní. Ale je kopa takých, ktorí ozaj len prežívajú. A súhlasím s tým, že finančné zaťaženie živnostníkov je vyššie ako u zamestnancov. Myslím si, že malí živnostníci sú v nevýhode a určite by sa nemalo ich odvodové zaťaženie ešte zvyšovať.
Jano24
27.08.10,06:28
Jano to čo píšeš, v tejto téme bolo niekoľko krát napísané . Táto téma už obsahuje všetko, všetko tu už bolo povedané . :cool: Len ako ďalej ?
No ako ďalej sa asi dozvieš viac v utorok.Veď predpokladáme, že politické strany tam dosadili do expertných skupín, rozumných ľudí. To nebude riešiť porada ako ďalej? Veď už bolo od politikov aj naznačované ako ďalej... Aj premierka niečo naznačila vo včerajšej Lampe.Toto čo bolo navrhované doteraz nebola systemová zmena / len miešanie dokopy živnostníkov a zamestnacov, hoci tu bolo 100 krát vyvrátené, že sú aj značné rozdiely, tak sa to nedá porovnávať neporovnateľné/.
Zita5
27.08.10,06:30
Kto si chce vypočuť premiérku tak pridávam link
http://plus.joj.sk/plus-tv-archiv.html
ESTER
27.08.10,06:33
Stále sa zdôrazňuje že sa musí zjednotiť systém daní a odvodov. Prečo sa musí? Chystáme návrat k socializmu?
MarcelkaT
27.08.10,06:35
počkajme si na tlačovku p. premierky, ktorá "bežným ľuďom" oznámi, čo sa dostalo do návrhu zákonov. Ostatné už bude závisieť od zdravého rozumu poslancov, ako budú dvíhať ruku pri hlasovaní v parlamente...

Ten ich zdravý rozum a dvíhanie rúk, no v tej "horúčace" to bude ťažko......Vyhovoriek milionpäťsto, že to alebo to, omylom som stlačil iné tlačitko, viete od rána sedieť v parlamente to je už únavné, ......;)
Kvaka
27.08.10,06:54
Včera som niekde čítala, že časť úpravy odvodov sa odloží na neskôr, keď sa budú môcť prijať všetky riešenia kompexne. Radičová sa vyjadrila: "Ide o to, či urobíme menšie zásahy hneď, alebo urobíme zmeny v odvodoch neskôr a systémovo.".
Ja som ale nikdy nikde nečítala, že táto úprava odvodov živnostníkov, o ktorej tu diskutujeme, sa robí s úmyslom zaplátať nejaké diery v rozpočte, preto niektorým príspevkom nerozumiem. Aj podľa vyjadrenia ministra samého išlo skôr o systémový krok zjednotenia daní a odvodov tak, ako bol naplánovaný v programe strany SaS.

Takže vyzerá to tak, že sa prednostne bude riešiť najmä rozpočet, zvýši sa DPH, možno aj spotrebné dane a až neskôr, keď bude dostatočný priestor aj na sľubované zníženie odvodového zaťaženia, sa urobia aj tie úpravy, ktoré boli plánované od roku 2011.
Iné je to, čo tu prezentoval jar88, ústava ako taká pripúšťa len dane a poplatky, teda nesie sa v duchu dôb minulých, keď sa nám naše príjmy len zdaňovali, a štát z vybratých daní rozdeľoval jednotlivým rezortom peniaze na zdravotnú starostlivosť a na dôchodkové zabezpečenie. Preto sú v ústave zakotvené také práva, aké sú. Do ústavy sa len niečo doplnilo, napr. to, že každý má právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť alebo aj to, že na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť.

Toto by si mala vláda uvedomiť, skôr než príjme akékoľvek zásadné zmeny v odvodoch.
Stefan2005
27.08.10,09:13
Čítam v novinách, počúvam v rozhlase,....
Vysokí policajní funkcionári zbavujú dôkazy o dopravnom priestupku vplyvného synáčika; prokurátor podá návrh na zadržanie "vybavovača" na ministerstve obrany 5 hodín po termíne,.... Pokiaľ takíto ľudia budú v štátnej správe a mašinérii, tak mi už návrh J. Mihála na zbieranie nápadov a prehlásenia tejto vlády o protikorupčných opatreniach pripadá ako zlý vtip. Súhlasím s názorom, že v tejto téme bolo všetko povedané.
fosgeen
27.08.10,10:48
Pán Mihál, čítala som rozhovor s Vami v PLUS 7 DNÍ, ale to čo tvrdíte, že čo vypočítate Vy, tak to na svete nevypočíta nikto. Som z Vás veľmi sklamaná. Doteraz ste radili na platenej porade DRAK ako obrať štát o peniaze/ kde je medzera v zákone / a teraz radíte štátu ako obrať národ o peniaze. Je to veľký paradox. To čo má na zodpovednosti
osoba SZČO , zamestnanec to zďaleka ani nepozná. Pri skončení pracovného pomeru z organizačných dôvodov má nárok na odstupné. SZČO keď skončí prácu okamžite, môže sa ísť pásť keď nezoženie druhú prácu. Pokiaľ mu dokonca skrachovaná s.r.o. nezaplatí faktúry, je na mizine a ešte aj veľkým dĺžnikom. Pán Mihál, Vy iste poznáte SZČO len z knihy, ale prax je u Vás nulová. Lebo keby ste sa zamysleli nad tým, alebo poznali tých ľudí , čo takto sa ocitli na ulici, tak by ste také sprostosti nevymýšľali. Už sa dávnejšie hovorí, že dnes začína podnikať len samovrah. Teraz si myslím, že to bude platí dvojnásobne. Zamestnanec pracuje 8 hodín, ale živnostník aj 20. Tak čo je správne. Veľa x som sa stretla z názorom zo štátnej správy, že keď počuje o podnikateľovi, tak mu závidí aj nos medzi očami. Ale pre ich neschopnosť oni by podnikať nešli. Žijú si predsa ako za socializmu. Výplata načas na účet, soboty a nedele voľné, práca len 8 hodín a pri vysokých teplotách dokonca nepracujú. Podnikateľ nevie kedy nahánať papiere, úrady, prácu pre zamestnacov, peniaze na ich mzdy alebo keď je sám, tak stále hľadať prácu a peniaze na prežitie.Prečo keď ste tak vykrikovali pred voľbami, nestopnete tie vysoké platy na ministerstvách , poslancoch a inej štátnej správe. Myslíte si zodpovednosť je iná ako keď ju má SZČO ktorý ručí celým svojím majetkom ? Veď on tiež nepozná dobrý spánok. Keď urobí chybu niekto na ministerstve, alebo v súdnictve, tak to ide z našich daní. Pokiaľ bude pažraví štát, aby mali v prvom rade pre seba,tak na Slovensku bude vždy bieda. Ale raz sa potom bude musieť národ zobudiť.
korela
27.08.10,11:19
Korela, máš pravdu som bežný občan, ako nás táto vláda nazýva, a nemôžem hodnotiť stav financii v tomto štáte. Viem ale jedno, tí bohatí nás dostali do tejto situácie, a my to máme zaplatiť?
A nie len predošlá vláda, ale všetky predtým. Každý, aj ten obyčajný poslanec zbohatol a pdotýkam, z naších peňazí, od obyčajných ľudí.
Ja viem, môžeš sa ohradiť, že máme takú vládu akú si zvolíme, ale ruku na srdce, očakávaš od každej vlády, že bude tvoriť v prvej rade pre teba, bežného občana.
A bohužiaľ, aj pán Mihal, využil aj keď zákonne všetky nedostatky v zákone, kto bol šikovnejší zúročil jeho rady, no asi dnes nevie, koľko bežných občanov má malé živnosti, len tak tak na prežitie, a tí sa veru nechytia na jeho rady. Sú to ľudia, ktorí sa snažia prežiť, obuvníci, krajčírky, kaderníčky a iní, ak si myslí, že mu vytrhnú z dlhov tento štát tým, že im zdvihne odvody a zoberie všetky výhody tak sa mýli. Bude ich živoriť viac, ešte sa mu odvody znížia a dostane menej. Preto si myslím, že skôr sa priklonia k zvýšeniu DPH, to sú isté financie, jesť sa musí.
Pre každú vládu je obyčajný občan dobrý biznis.


Vo všetkom súhlasím. Preto som apolitická, čo som tu na porade už niekde napísala.
Všetky vlády sa podpísali na terajšom stave štátu.

Ale človeku vyrazí dych ak sa dočíta, citujem:

"Pri reálnej hodnote slovenskej koruny všetci tzv. ekonomickí analytici zotrvávajú na tom, že na Slovensku bol od rozdelenia federácie sprivatizovaný národný majetok za 500 až 700 miliárd Sk. Pritom všetci vedia, že ani jeden hospodársky výnosný podnik nebol predaný nad 10% jeho skutočnej hodnoty, z čoho vyplýva, že od roku 1992 bol netransparentne rozpredaný a rozkradnutý národný majetok v objeme najmenej 5 biliónov Sk."



Tak sa pýtam, čo ešte od ľudí chcú?
Daniela
27.08.10,11:33
Korela to vieš, vždy tam bolo toľko pažravcov že až.V Každej vláde. Rozkraadli a ošklbali ako hús túto republiku. Len neviem pochopiť, nadávalo sa, že za socializmu sa kradlo, a teraz? všetko sa rozpredalo, rozkradlo, a vždy a každá vláda má z čoho. Alebo žeby došli na koniec? A my to máme zaplatiť? Veď nám ešte nič nedali. 20 rokov po revolúcii pracujem, riadne odvádzam štátu čo mu patrí, nikdy som nezapochybovala, že nemusím, veď aj iný neplatia. Mám šťastie, som zamestnanec,no zoberú mi a nepýtajú sa či mám dosť, alebo málo, či si niečo nechcem naviac nechať,kde obabrať štát. Očakávala by som od všetkých zodpovedných, aj keď som asi alibista, že sa budú správať tak isto ako ja. Sú tam za moje dane.
Nech už pochopia, niet čo kradnúť a rozpredávať.
Ináč som tiež apolitická. Nehaním, ani nikoho nechválim, len vyslovím svoj názor.
VERONIKA6
27.08.10,11:43
Plne s Tebou súhlasím.
MartaSk
27.08.10,12:46
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-45936560-kanik-na-hnonline-treba-dokoncit-moju-reformu
Ľudo Kaník aký bol taký bol, ale bol to minister ktorý živnostníkom určite neškodil, naopak pomohol. Bol to naozajstný reformátor a nerobil reformy zvyšovaním daˇnového a odvodového zaťaženia, ale naopak.

To nemyslíte vážne, ten Kaník, ktorý zobral invalidom dôchodky?, Ten Kaník, ktorý spôsobil na Východe nepokoje a báli sme sa ísť po ulici, lebo nám rómovia nadávali? Ten Kaník, ktorý uzákonil (a dodneska ten hlúpy zákon platí), že ZŤP občanovi stací na prežitie 1,2 násobok ŽM čo v dnešnej dobe činí niečo okolo 200 uer? a zvyšok , keď sa mu niečo zvýši, má dať na opatrovanie? Tak načo potom pracovať a platiť vyššie odvody do SP, keď Vám taký Kaník povie, že 1,2násobok ŽM stačí.

Myslíte, že prečo nesiahol na podnikateľou a živnostníkov, kôli sebe a nie kôli
VAM.
Úf, ale mi zovrela krv pri tom mene, ani tie odvody ma tak nenaštvali ako KANÍk
Jano24
27.08.10,13:03
To nemyslíte vážne, ten Kaník, ktorý zobral invalidom dôchodky?, Ten Kaník, ktorý spôsobil na Východe nepokoje a báli sme sa ísť po ulici, lebo nám rómovia nadávali? Ten Kaník, ktorý uzákonil (a dodneska ten hlúpy zákon platí), že ZŤP občanovi stací na prežitie 1,2 násobok ŽM čo v dnešnej dobe činí niečo okolo 200 uer? a zvyšok , keď sa mu niečo zvýši, má dať na opatrovanie? Tak načo potom pracovať a platiť vyššie odvody do SP, keď Vám taký Kaník povie, že 1,2násobok ŽM stačí.

Myslíte, že prečo nesiahol na podnikateľou a živnostníkov, kôli sebe a nie kôli
VAM.
Úf, ale mi zovrela krv pri tom mene, ani tie odvody ma tak nenaštvali ako KANÍk
To áno, ten Kaník ,ktorý zobral rómom tie, štedré sociálne dávky a potom robili nepokoje na východe...
Jano24
27.08.10,13:30
PS: Tých invalidov Fico stále "otlkal" o hlavu Dzurindovej bývalej vlády, ale myslím, že potom to Radičova ako ministerka práce a socialných vecí napravila .Aj sa za invalidov ospravedlnila, že sa urobila chyba. To Fico omieľal dookola, že sa invalidom spravila krivda. Ale zlodejoviny jeho vlády /tej trojčlennej zbojníckej jánošikovskej družiny/ nikdy nevidel a nepočul.
220870
27.08.10,13:52
PS: Tých invalidov Fico stále "otlkal" o hlavu Dzurindovej bývalej vlády, ale myslím, že potom to Radičova ako ministerka práce a socialných vecí napravila .Aj sa za invalidov ospravedlnila, že sa urobila chyba. To Fico omieľal dookola, že sa invalidom spravila krivda. Ale zlodejoviny jeho vlády /tej trojčlennej zbojníckej jánošikovskej družiny/ nikdy nevidel a nepočul.
A bolševik ,Kaníkovu chybu nenapravil.prečo súdruhovia?
MartaSk
27.08.10,14:07
To áno, ten Kaník ,ktorý zobral rómom tie, štedré sociálne dávky a potom robili nepokoje na východe...


čítala som tuna niekde, Kaník reformátor? - skôr demolátor a plne s tým slovom
súhasím, že nadŕžal jednej strane z neho nerobí reformátora, veľa ľudom ublížil.

A teraz je zase v parlamente, za ich vlády sa uzákonili paušálne výdavky 60,40,25%, tak prečo ich chce teraz reformátor rušiť aj so svojim šagríkom Miklošom?

Stále len niečo vymyslia a potom rušia. Nestoja si za svojim. Alebo si myslia,my sme zbohatli za tie roky, tak aj tí živnostníci už majú dosť, tak im to zatrhnime.
MartaSk
27.08.10,14:13
PS: Tých invalidov Fico stále "otlkal" o hlavu Dzurindovej bývalej vlády, ale myslím, že potom to Radičova ako ministerka práce a socialných vecí napravila .Aj sa za invalidov ospravedlnila, že sa urobila chyba. To Fico omieľal dookola, že sa invalidom spravila krivda. Ale zlodejoviny jeho vlády /tej trojčlennej zbojníckej jánošikovskej družiny/ nikdy nevidel a nepočul.

Čo myslíš, prečo sa neospravedlnil Kaník, lebo nemá charakter.Začal reformu od najzranitelnejsích. A teraz si to namierili na živnostníkov

Rómovia sa majú dobre za každej vlády, ich sa bojí každý, oni si svoje vyžobrú cez diskrimináciu, všade sa ňou oháňajú, postavia sa im zadarmo nove bývania a naši mladí nech si berú úvery
gray
27.08.10,14:40
Pán Mihál, Vy iste poznáte SZČO len z knihy, ale prax je u Vás nulová. :)

S tým nemôžem súhlasiť. Myslím že p Mihál je veľmi šikovný podnikateľ. Pred pár rokmi sa aktívne podieľal na vzniku RZZP - pamätáte si ešte na tie časy? Mali by ste. Autori sa veľmi snažili, a naozaj sa im podarilo napchať tam toľko všelijakých zajacovin že všetci, vrátane zdravotných poisťovni, nehovoriac o chudákoch SZCO a účtovníkoch, niekoľko rokov nevychádzali z úžasu. A potom tvorca zorganizoval si pekný biznis ...

A teraz, ako to vnímam, pán minister nám chce navrhnúť reformu sociálneho poistenia, a budem sa čudovať ak tam nezavedie RZSP. Úmysel pravdepodobne bude ten istý - vymyslieť ták aby sa nikto nevedel z toho vysomáriť. A potom bude jedno, či zostane v ministerskom kresle alebo nie (myslím skôr nie), on bude všetkých školiť ako správne vyplniť tlačiva RZSP a ako ušetriť na sociálnom poistení. No, nie je to geniálny biznis? Bill Gates závidí ...
blcha
27.08.10,14:52
Gray, aj ty si si mohol naštudovať RZZP a chodiť školiť celé Slovensko. Isto by si si bol vypočul šťavnaté komentáre, aké sa neraz ušli aj p. Mihálovi.
Iba chcem vrátiť zajaca na dráhu: zmyslom tejto debaty má byť nájsť riešenie z dnešného neudržateľného stavu, nie čo najviac ohundrať čo najväčší počet politikov.
Jano24
27.08.10,15:28
Gray, aj ty si si mohol naštudovať RZZP a chodiť školiť celé Slovensko. Isto by si si bol vypočul šťavnaté komentáre, aké sa neraz ušli aj p. Mihálovi.
Iba chcem vrátiť zajaca na dráhu: zmyslom tejto debaty má byť nájsť riešenie z dnešného neudržateľného stavu, nie čo najviac ohundrať čo najväčší počet politikov.
Ale ja rozumiem kam Gray mieril a čo tým chcel povedať...Proste niektorí poraďaci /hlavne Tí VIP poraďaci/ tu na porade "pestovali " posvätnú krávu"...až donedávna...
gray
27.08.10,15:46
Gray, aj ty si si mohol naštudovať RZZP
Done. Stalo sa. Niekoľko noci po robote, a bolo to. Ale každý rok nadávam, radšej zaplatím o par eur viac ako sa mam trápiť s tou deštruktívnou byrokraciou, napr pri pn-kach a viacerých príjmoch. Je to celé choré.


zmyslom tejto debaty má byť nájsť riešenie
z dnešného neudržateľného stavu

Blcha, dnešný systém je udržateľný. Tie spravy čo ti tlačia do hlavy sú iba strašiak, BU-BU, aby si rado tlieskal ďalším geniálnym riešeniam. Kým poslanci a ministri dostavajú to čo dostavajú, štát peniaze má. Sociálny systém nie je udržateľný z dlhodobého pohľadu. Preto je potrebná veľmi seriózna reforma, nie zdieranie kde sa dá. Zdieranie stačí na odmeny na prvý rok. Potom už nebude z koho brať. A koniec. Chudobná kópia Grecka.

Zmyslom tejto debaty má byť presvedčiť zodpovedných nepokaziť to čo ešte funguje. Lebo potom bude neskoro. Seriózne reformy sa nerobia cez jednu noc.
nika.sum
27.08.10,16:21
Takže súhlasíš s tým, že podvádzajú? Podľa teba je to správne? Skutočne na to nedoplácame všetci?

Radí sa ako platiť a neplatiť - keď je to dovolené/v zmysle zákona, je to OK. Písala som o podvádzaní. Žijem medzi ľuďmi a s týmto sa teda stretávam dosť často - či už sú to nevydané bloky z ERP, nevydané doklady za služby, vyplácanie na ruku, nie raz aj ľuďom, čo zároveň poberajú podporu alebo sociálne dávky, vydávanie fiktívnych faktúr, aby si iná firma mohla znížiť náklady a nárokovať DPH - skús niekedy počúvať ľudí okolo seba, tiež sa dozvieš veľa "noviniek".

Ked uz ide o to, neverim, ze zamestnanec, ked moze urobit nejaku tu "fusku" tak ju zdani a zaplati odvody. Ci uz je to pri instalateroch, uctovnikoch, kadernikoch a pod. Dokonca zamestnanec velakrat na to vyuzije priestory zamestnavatela, vybavi si telefonaty v praci a mnohokrat aj tu fusku vykona v pracovnom case. To nie je danovy a odvodovy unik? Alebo zamestnanci mozu? Tak neviem preco si tak naladena proti SZCO.
nika.sum
27.08.10,17:34
mimotemy Je zaujimave, ze sa vidi, ze zivnostnici platia z minima. Pritom si sami kazia dochodok a budu za to raz pykat. Ale malokoho mrzi , ze vysoke mzdy maju na vymeriavaci zaklad strop , teda percento odvodu z celkovej mzdy je nizsie , nez u stredne zarabajuceho. A zaroven je uplne ticho o armade neprisposobivych nezamestnanych , ktori NIKDY nic neodvedu. Asi sa to berie ako nutne zlo a uz tu spomenute porekadlo a konovi co najlepsie taha bude platit a hotovo. Len sa zabuda na to , ze kon co netaha skonci v salame. Tak snad aj na to by sa malo pamatat v zakone.

Podla mojho nazoru sa do dochodku nedozijeme, pri tom zvysovani dochodkoveho veku, niekde v TV spominali, ze o takych 20 rokov sa pojde do dochodku pred 70-kou, nemame sancu sa ho dozit...a tych par co sa dozije, tak tym nasetrime my ostatní....:mee:
korela
27.08.10,23:13
Podla mojho nazoru sa do dochodku nedozijeme, pri tom zvysovani dochodkoveho veku, niekde v TV spominali, ze o takych 20 rokov sa pojde do dochodku pred 70-kou, nemame sancu sa ho dozit...a tych par co sa dozije, tak tym nasetrime my ostatní....:mee:

V Soc. poisťovni mi pracovníčka povedala, že nikto nevie aký stav bude o 30 rokov v poisťovni. Možno sa budú rozdávať potravinové lístky.
sito
28.08.10,04:34
V Soc. poisťovni mi pracovníčka povedala, že nikto nevie aký stav bude o 30 rokov v poisťovni. Možno sa budú rozdávať potravinové lístky.

Ta paní chápe podstatu života. Nikto nevie! Ľudia, aj politici hovoria "na nikoho nezabudneme!???" Ale zodpovednosť nechali, je a bude na p. Zubatej. A nepotrebuje na to byť zvolená, mať splnomocnenie, podpisové, dispozičné právo atď... :) :D:D:D ;)
Llívia
28.08.10,14:57
mimotemy
Ked uz ide o to, neverim, ze zamestnanec, ked moze urobit nejaku tu "fusku" tak ju zdani a zaplati odvody. Ci uz je to pri instalateroch, uctovnikoch, kadernikoch a pod. Dokonca zamestnanec velakrat na to vyuzije priestory zamestnavatela, vybavi si telefonaty v praci a mnohokrat aj tu fusku vykona v pracovnom case. To nie je danovy a odvodovy unik? Alebo zamestnanci mozu? Tak neviem preco si tak naladena proti SZCO.
Nie som naladená proti nikomu. Napísala som to, čo je skutočnosť.
To, čo píšeš o zamestnancoch a ich nezdaňovaných fuškách - áno, aj takto to "chodí", a mali by to zdaňovať ako napr. nejaké jednorazové, náhodné príjmy, z ktorých sa však odvody neplatia. Niektorí to však robia oficiálne na dohody, ale keď sa budú platiť odvody aj z dohôd, tak aj veľa z týchto bude pracovať "načierno" - buď z vlastnej vôle, alebo ich k tomu "prinúti" zamestnávateľ, aby ušetril na odvodoch. Dôsledok? Odvody sa nevyberú žiadne a menej sa vyberie aj na daniach.
A tiež neverím, že sa dožijem dôchodkového veku - 70 rokov, takže z týchto mojich našetrených peňazí bude mať úžitok jedine štát :mad:.
Darina1234
28.08.10,15:22
Livia, v prvom rade sa nauč rešpektovať a počuvať nazory iných a potom diskutuj, ved tu pišu aj ludia, čo už maju niečo za sebou a zažili to v skutočnosti.
marjankaj
28.08.10,15:22
mimotemy
Nie som naladená proti nikomu. Napísala som to, čo je skutočnosť.
To, čo píšeš o zamestnancoch a ich nezdaňovaných fuškách - áno, aj takto to "chodí", a mali by to zdaňovať ako napr. nejaké jednorazové, náhodné príjmy, z ktorých sa však odvody neplatia. Niektorí to však robia oficiálne na dohody, ale keď sa budú platiť odvody aj z dohôd, tak aj veľa z týchto bude pracovať "načierno" - buď z vlastnej vôle, alebo ich k tomu "prinúti" zamestnávateľ, aby ušetril na odvodoch. Dôsledok? Odvody sa nevyberú žiadne a menej sa vyberie aj na daniach.
A tiež neverím, že sa dožijem dôchodkového veku - 70 rokov, takže z týchto mojich našetrených peňazí bude mať úžitok jedine štát :mad:.

Iste sú aj podnikatelia, ktorí si vedia ustrážiť základ dane. Teda nepriznajú všetky príjmy a potom môžu aj vyplácať na čierno. A tí to tak aj robili a budú robiť naďalej. Ale väčšina sa snaží naháňať výdavky, lebo príjmy idú cez banku alebo registračnú pokladňu a tí budú chcieť mať tie výdavky podložené.
Koeficient 1,352 znamená, že pre SZČO odvody sa zvýšia o 48% pri nezmenených podmienkach. Rád by som vedel, kto ich zamestná, či už oficiálne alebo načierno, ak by so svojim podnikaním sekli.
Llívia
28.08.10,15:23
mimotemy
Livia, v prvom rade sa nauč rešpektovať a počuvať nazory iných a potom diskutuj, ved tu pišu aj ludia, čo už maju niečo za sebou a zažili to v skutočnosti.

Koho nerešpektujem a koho nepočúvam?:eek:

"veď tu píšu..." - ako súvisí táto tvoja poznámka s touto témou?
Darina1234
28.08.10,15:25
mimotemy
Koho nerešpektujem a koho nepočúvam?:eek:
Nevieš? smiešne.
veronikasad
28.08.10,15:27
Lívia, usmievam sa nad tvojimi dnešnými odpoveďami, lebo v mnohom reaguješ rovnako ako dnes moja dcéra. Ešte ste od života dostali veľmi málo faciek ...
Llívia
28.08.10,15:32
mimotemy
Lívia, usmievam sa nad tvojimi dnešnými odpoveďami, lebo v mnohom reaguješ rovnako ako dnes moja dcéra. Ešte ste od života dostali veľmi málo faciek ...

Ani táto tvoja "múdrosť" vôbec nesúvisí s touto témou.
Či majú facky od života nejaký vplyv na zvyšovanie odvodov? :eek:
Z tvojej odpovede je mi smutno - priať niekomu niečo zlé preto, že má iný názor ako ja...
(Mimochodom, ty vieš, kto som a aký je a bol môj život? :eek: Zvláštne, lebo ja ťa vôbec nepoznám. :rolleyes:)
A keďže táto debata je úplne mimotemy, tak s ňou končím.
Darina1234
28.08.10,15:34
Načase.
Llívia
28.08.10,15:37
mimotemy
Načase.
Na rozdiel od teba aspoň viem, kedy skončiť. :)
Darina1234
28.08.10,15:38
mimotemy
Na rozdiel od teba aspoň viem, kedy skončiť. :)
Tak skonč.
marjankaj
28.08.10,16:08
mimotemy

Ani táto tvoja "múdrosť" vôbec nesúvisí s touto témou.
Či majú facky od života nejaký vplyv na zvyšovanie odvodov? :eek:
Z tvojej odpovede je mi smutno - priať niekomu niečo zlé preto, že má iný názor ako ja...
(Mimochodom, ty vieš, kto som a aký je a bol môj život? :eek: Zvláštne, lebo ja ťa vôbec nepoznám. :rolleyes:)
A keďže táto debata je úplne mimotemy, tak s ňou končím.

No neviem, načo sem píšeš do tejto témy.:eek:
Veď zamestnancom sa odvody veľmi nezmenia. To iba zamestnávatelia a SZČO budú postihnutí. A to dosť podstatne.
Daj výpoveď v zamestnaní a vyskúšaj si, čo je to byť SZČO. A potom môžeš porovnávať naozaj kvalifikovane.
Llívia
28.08.10,19:14
mimotemy
No neviem, načo sem píšeš do tejto témy.:eek:
Veď zamestnancom sa odvody veľmi nezmenia. To iba zamestnávatelia a SZČO budú postihnutí. A to dosť podstatne.
Daj výpoveď v zamestnaní a vyskúšaj si, čo je to byť SZČO. A potom môžeš porovnávať naozaj kvalifikovane.

Zamestnancom sa veľmi odvody nezmenia?:eek:Ak sa doteraz neplatili odvody z dohôd a od nového roka by sa mali, to nie je malá zmena? :eek: A odvody z odstupného, ktoré sa doteraz neplatili? To je tiež malá zmena? :eek:
Ak by som bola SZČO, čo konkrétne by som mohla porovnávať kvalifikovane? :eek: Doteraz mi na to stačila kalkulačka a vedieť, kto aké % platí (pri odvodoch).
Nečítala som v tejto téme väčšinu príspevkov, ale v tých, čo som čítala, nebolo žiadne riešenie alebo návrh, čo s odvodmi. Väčšinou to boli len konštatovania, ako, koľko a za koľko robia SZčO a prečo je lepšie byť SZčO ako zamestnanec alebo prečo je lepšie byť zamestnanec ako SZČO, čo je úplne mimo témy odvodov. (Aj môj príspevok je mimo, aj tvoj, na ktorý reagujem, je tiež úplne mimo témy).
veronikasad
28.08.10,19:40
mimotemy

Zamestnancom sa veľmi odvody nezmenia?:eek:Ak sa doteraz neplatili odvody z dohôd a od nového roka by sa mali, to nie je malá zmena? :eek: A odvody z odstupného, ktoré sa doteraz neplatili? To je tiež malá zmena? :eek:
Ak by som bola SZČO, čo konkrétne by som mohla porovnávať kvalifikovane? :eek: Doteraz mi na to stačila kalkulačka a vedieť, kto aké % platí (pri odvodoch).
Nečítala som v tejto téme väčšinu príspevkov, ale v tých, čo som čítala, nebolo žiadne riešenie alebo návrh, čo s odvodmi. Väčšinou to boli len konštatovania, ako, koľko a za koľko robia SZčO a prečo je lepšie byť SZčO ako zamestnanec alebo prečo je lepšie byť zamestnanec ako SZČO, čo je úplne mimo témy odvodov. (Aj môj príspevok je mimo, aj tvoj, na ktorý reagujem, je tiež úplne mimo témy).
Lívia, ak sa ti nechce čítať všetky príspevky, prečítaj si aspoň tento argument - o čom je v tejto téme reč a o čom diskutujeme.
http://www.porada.sk/1485512-post103.html

O zmenách v % paušálnych výdavkov a skutočnosť, že odvody sa nebudú započítavať do základu dane zrejme vieš. Čiže postih nebude o nič menší ako u zamestnancov.

Podstatu ostatných, kým si živnosť nevyskúšaš na vlastnej koži - nepochopíš.
Laco-monter
28.08.10,19:48
...požyvjom , uvidim ...

Ničevo druzja, vsjo budet v parjadke.
marjankaj
28.08.10,20:01
mimotemy

Zamestnancom sa veľmi odvody nezmenia?:eek:Ak sa doteraz neplatili odvody z dohôd a od nového roka by sa mali, to nie je malá zmena? :eek: A odvody z odstupného, ktoré sa doteraz neplatili? To je tiež malá zmena? :eek:
Ak by som bola SZČO, čo konkrétne by som mohla porovnávať kvalifikovane? :eek: Doteraz mi na to stačila kalkulačka a vedieť, kto aké % platí (pri odvodoch).
Nečítala som v tejto téme väčšinu príspevkov, ale v tých, čo som čítala, nebolo žiadne riešenie alebo návrh, čo s odvodmi. Väčšinou to boli len konštatovania, ako, koľko a za koľko robia SZčO a prečo je lepšie byť SZčO ako zamestnanec alebo prečo je lepšie byť zamestnanec ako SZČO, čo je úplne mimo témy odvodov. (Aj môj príspevok je mimo, aj tvoj, na ktorý reagujem, je tiež úplne mimo témy).

A vraj účtovníčka.:eek: Na dohodu?
misomiso
28.08.10,21:10
No ja viem, ze Livia tu pisala od veci. Ale vy ste sa vsetci do nej tak pustili, ako keby ona rozhodovala o novej legislative a nie novy minister Mihal. :)
marjankaj
28.08.10,21:51
No ja viem, ze Livia tu pisala od veci. Ale vy ste sa vsetci do nej tak pustili, ako keby ona rozhodovala o novej legislative a nie novy minister Mihal. :)
No prvé husle pri návrhu hrá Mikloš. Rozhodovať bude parlament a tam zase má hlavné slovo SMER. Takže ten návrh musí byť naozaj priechodný najprv v koalícii. Sám som zvedavý ako to dopadne.
sito
29.08.10,02:53
No prvé husle pri návrhu hrá Mikloš. Rozhodovať bude parlament a tam zase má hlavné slovo SMER. Takže ten návrh musí byť naozaj priechodný najprv v koalícii. Sám som zvedavý ako to dopadne.

Aj keď sa to nezdá, prvé husle hrá Národ, teda občan, občania. Potom je to už len politika, Pánske huncútstva. Mládek spieval " ľudia robia kraviny, podceňujú ... Čo robia politici? No využívajú tie hovadské kúsy národa. Národ má každé štyri roka možnosť sa opraviť, alebo popraviť.

Takže, nie si sám zvedavý, ale ani jeden zo zvedavých nevieme ako to dopadne a nevedia to ani huncúti. Chcú tak, aby bolo podľa nich. Ak, Národ nestratí pamäť za štyri roka im hodí do urny záveť.
tetrisss
29.08.10,06:29
Chi, chi, to si sa rano zobudil do ineho sveta?, utopia ako svet, na narode uz davno nikomu nezalezi a ani nic nedokaze, kohokolvek tam ustanovi, ten narod, myslim, tak kazdy kope za svoju stranu. Je pravda, ze niektori nechaju zit aj narod.
sito
29.08.10,06:33
Chi, chi, to si sa rano zobudil do ineho sveta?, utopia ako svet, na narode uz davno nikomu nezalezi a ani nic nedokaze, kohokolvek tam ustanovi, ten narod, myslim, tak kazdy kope za svoju stranu. Je pravda, ze niektori nechaju zit aj narod.

Teraz už nie. Nespomínaš si na to, čo bolo pred voľbami, ako nás mastili??? A teraz ... :) :D:D:D ;)
tetrisss
29.08.10,06:40
Vsak pisem, ze n i e k t o r i, tito k nim zjavne nepatria.
tetrisss
29.08.10,06:45
Lenze, pravda je taka, ze aj narod sa sprava cudne, najprv nas uvedu do strachu vsetkym tym, co na nas chystaju, potom sa akoze blahosklonne dohodnu, ze az toto nie, ja tipujem, ze v utorok vyhra zvysenie DpH, mozno, ze v ramci tejto strategie to bude len jedno blbe percento a my vsetci zajasame, vsak mohlo byt aj horsie a blazene sklonime hlavy a ... Ja napriklad stale cakam, ze pridu na to, kde sa tolko plytvalo a zastavia to a to bude zasluzne.
Zita5
29.08.10,07:05
Ja som bola jedna z tých , ktorá taktiež reagovala k príspevkom Lívii .Však aj ona má právo vysloviť svoj názor, tak ako my .Podala ho svojou formou komunikácie .Ja sa preto na Líviu nehnevám , beriem to od nej tak ,ako to cíti.
Avšak ja sa jej na druhej strane ani nečudujem , že ľudia majú o podnikateľoch tento názor , nakoľko ten ide predovšetkým z hora.Neviem či chcú vládny činitelia tým odpútať pozornosť od ich prešľapov , ale ich názormi,ako keby očkovali niektorých ľudí .Škoda, že občania nemajú právo kontrolovať ich hospodárenie osobne , ale len cestou nami volených .Tú skutočnú pravdu o ich šafárení sa nedozvieme nikdy, lebo sa veľa toho ututle a len niečo sa dostane do médií.

Dovolím však poznamenať, že stačí sa pozrieť po kauzách na niektorých daňových úradoch , koľko sa aj tam rozkradlo našich odvedených peňazí formou fiktívnych odpočtov DPH pracovníkmi daňových úradov.Tie rozkradnuté peniaze sa už nikdy späť nedostanú.
sito
29.08.10,07:18
Lenze, pravda je taka, ze aj narod sa sprava cudne, najprv nas uvedu do strachu vsetkym tym, co na nas chystaju, potom sa akoze blahosklonne dohodnu, ze az toto nie, ja tipujem, ze v utorok vyhra zvysenie DpH, mozno, ze v ramci tejto strategie to bude len jedno blbe percento a my vsetci zajasame, vsak mohlo byt aj horsie a blazene sklonime hlavy a ... Ja napriklad stale cakam, ze pridu na to, kde sa tolko plytvalo a zastavia to a to bude zasluzne.

Logický dopad volieb, čo sme si vyvolili, vybrali to máme! Do kedy :mee:? ;)
Danila
29.08.10,07:47
Divide et impera ?

Dobrý večer,

pekne ďakujem všetkým za vašu podporu a vaše názory. Ten predchádzajúci príspevok Divide et impera ! (http://www.porada.sk/1489606-post574.html) som sa rozhodol napísať preto že bolo mi veľmi smutno vidieť ako dospeli ľudia, rozumní, vzdelaní, inteligentní, spolu sa snažia jeden druhého presvedčiť že ten druhý (zamestnanec či malý podnikateľ) sa ma lepšie a preto práve jemu by mali byť zvýšené dane a odvody. O to viac bolo prijemne sledovať ako sa diskusia ubrala iným smerom ;)

Chcem ešte povedať svoj názor na niektoré otázky a poznámky ktoré zazneli v diskusii.

Mohol by to byť konštruktívny návrh pre p. Mihála
Ja osobne si myslím že nie. Pan Mihál vie všetko veľmi dobre aj bez nás. Na otázku prečo koná tak ako koná vidím dve možné odpovedi – buď si vychutnáva moc a je mú úplne jedno čo bude s národom a štátom alebo rozumie že na to aby sa udržal v ministerskom kresle musí poslúchať a plniť želania tých mocnejších.

S tým čo raz odovzdáme do verejných rozpočtov, majú právo a povinnosť nakladať naši volení zástupcovia. MY máme právo rozhodovať o svojich peniazoch, nie o verejných.
Nie je to celkom tak. Nemáme právo rozhodovať o verejných peniazoch priamo, ale môžeme vytvoriť pravidla podľa ktorých naši volení zástupcovia budu musieť s nimi nakladať.

typické správanie slovenského národa - ponadávať si a strpieť koľko sa mu naloží
Práve preto sem píšem že veľmi chcem aby sme si uverili že to naše správanie môžeme zmeniť.


Myslím že tato téma ohľadom Mihalovych odvodov je úž viac-menej vyčerpaná.

Čo ďalej aby to nezapadlo prachom? Ako na to ? - Podľa zákonov. Krok za krokom. Postupne a neodvratne.
Ako prvý krok vidím referendum 18. septembra. Ja určite sa zúčastním.
Začala som Ťa čítať a potešilo ma koľko múdrosti v prvej citácii.;)
Pre pána Mihála si to ušil pekne a na mieru, takže platia obidve citácie.Aj, aj.
Referenda sa zúčastni, ale pozor, aby si si nenakopol palec na pravej nohe, to sa mi stáva keď len tak nezmyselne prekračujem prahy. A ktože Ťa poslal agitovať za referndum, keď aj pani premiérka ho považuje za zbytočné? Že ho pozdravujem a odkazujem, žereferendové lístky som pre zmenu ja hodila dávno do odpadkového koša. Peknú nedeľu Ti prajem. :)
gray
29.08.10,16:53
Pre pána Mihála si to ušil pekne a na mieru, takže platia obidve citácie.Aj, aj.

Nemam nič proti p. Mihálovi osobne. Je to naozaj skúsený účtovník. A chcem aby si aj uvedomil tu obrovskú spoločenskú zodpovednosť ktorú na seba zobral. Mohli byť viaceré skryté dôvody pre také jeho pochybné rozhodnutia. Ale chyby v ekonomike najmä teraz, v časoch krízy, sú neprípustne.


A ktože Ťa poslal agitovať za referndum, keď aj pani premiérka ho považuje za zbytočné?

Svedomie. Pocit zodpovednosti. A pani premiérka ho asi nemá.
Danila
29.08.10,18:09
Nemam nič proti p. Mihálovi osobne. Je to naozaj skúsený účtovník. A chcem aby si aj uvedomil tu obrovskú spoločenskú zodpovednosť ktorú na seba zobral. Mohli byť viaceré skryté dôvody pre také jeho pochybné rozhodnutia. Ale chyby v ekonomike najmä teraz, v časoch krízy, sú neprípustne.



Svedomie. Pocit zodpovednosti. A pani premiérka ho asi nemá.Pán Mihál je v prvom rade matematik. A že je aj dobrý účtovník, sa dozvedám od Teba.:eek: A o akých chybách v ekonomike to prosím hovoríš? Idú nacpať kasu. Tým najjednoduchším spôsobom. Veď ich vreciek sa to nedotýka. A rozhodnutie pána Mihála nebolo pochybné. Bolo racionálne a premyslené do poslednej bodky. S tou charakteristikou pani premiérky súhlasím absolútne, moje prívlastky ďalej nerozviniem.Referendum už odpískali samotní saskári ako nepotrebné a kašlú naň. Rebrík do parlamentu už odložili. Obsah referenda je možné vyriešiť v zákonodárnom zbore. Ale napísal si to pre mňa zrozumiteľne a želám Ti, aby Ťa entuziazmus dlho neopustil.:)Popol si oni na hlavu určite nenasypú.
P.S. A si ma urazil.;)Aj keď som dôchodca, nie som chudera, neprišla som k volebnej urne len pre predvianočné odrobinky.
gray
29.08.10,18:48
Danila, ďakujem za poznámky.
A čo sa týka dôchodcov - česť výnimkám!
korela
29.08.10,22:13
Lenze, pravda je taka, ze aj narod sa sprava cudne, najprv nas uvedu do strachu vsetkym tym, co na nas chystaju, potom sa akoze blahosklonne dohodnu, ze az toto nie, ja tipujem, ze v utorok vyhra zvysenie DpH, mozno, ze v ramci tejto strategie to bude len jedno blbe percento a my vsetci zajasame, vsak mohlo byt aj horsie a blazene sklonime hlavy a ... Ja napriklad stale cakam, ze pridu na to, kde sa tolko plytvalo a zastavia to a to bude zasluzne.


Snažia sa pristupovať sofistikovane, prepracovane. Veď ľudia zbaštia všetko.

Nič čo vzíde, nebude výhrou. Výhrou by bolo vrátiť sa späť do nultého roku (1989) a začať odznovu. Pretože aj keby to bolo iba 1%-né zvýšenie DPH, tak určitá široká skupina ľudí to pocíti.
Výhrou pre obyvateľov tohto štátu by bola náprava spáchaná privatizáciou. Lenže na Slovensku je príliš veľa záujmových skupín.

Za najväčšie terno by som považovala, keby naša premiérka vystupovala doma tak, ako v predchádzajúcich dňoch v Európe. Ako obhajovala za hranicami náš štát, mala by doma svojich ľudí. Tak by vstúpila do dejín Slovenska. Ona vstúpi i tak, ale ako. Druhou grófkou Andrássy sa asi nestane.

Nie som naivná, ale neviem si predstaviť inú formu ako referendom zbaviť poslancov imunity. Ak sa to nepodarí teraz, tak už nikdy.
Že bolo získavanie podpisov za referendum získavaním voličov je jasné, a boli to najmä ľudia medzi 35 až max. 45 r., ktorí mali najväčší záujem o podpísanie. Mladí ani nevedia, aj keď sú v pracovnom pomere, čo je to druhý pilier.

Presne vedia kde sa plytvalo. Ale niečo za niečo...
Presne vedia, ktoré skupiny budú ešte ťažšie skúšané.
Je to hanba. Pretože každá strana má maslo na hlave.
korela
29.08.10,22:52
Ja som bola jedna z tých , ktorá taktiež reagovala k príspevkom Lívii .Však aj ona má právo vysloviť svoj názor, tak ako my .Podala ho svojou formou komunikácie .Ja sa preto na Líviu nehnevám , beriem to od nej tak ,ako to cíti.
Avšak ja sa jej na druhej strane ani nečudujem , že ľudia majú o podnikateľoch tento názor , nakoľko ten ide predovšetkým z hora.Neviem či chcú vládny činitelia tým odpútať pozornosť od ich prešľapov , ale ich názormi,ako keby očkovali niektorých ľudí .Škoda, že občania nemajú právo kontrolovať ich hospodárenie osobne , ale len cestou nami volených .Tú skutočnú pravdu o ich šafárení sa nedozvieme nikdy, lebo sa veľa toho ututle a len niečo sa dostane do médií.

Dovolím však poznamenať, že stačí sa pozrieť po kauzách na niektorých daňových úradoch , koľko sa aj tam rozkradlo našich odvedených peňazí formou fiktívnych odpočtov DPH pracovníkmi daňových úradov.Tie rozkradnuté peniaze sa už nikdy späť nedostanú.

Ja nemám pocit, že: "Tú skutočnú pravdu o ich šafárení sa nedozvieme nikdy, lebo sa veľa toho ututle a len niečo sa dostane do médií."

Materiál čo koluje po internete ako diskusný príspevok na portáli ako je napr. hnonline.sk, nie je nepriehľadnuteľný.
Pýtam sa, je problém spraviť rozhovor s p. Binderom, alebo Matovičom, nech to event. dementujú, ak v tom nie sú aj ich počiny verejne?
Alebo po tých 20 mil. bude nasledovať žart za žartom?
No to sa ešte potom na tomto zúboženom Slovensku nasmejeme (naplačeme) ako nikdy.
korela
29.08.10,23:25
Ešte taký dovetok.

Matovič má tzv. obyčajných ľudí.
Kto a kedy zaviedol termín bežní ľudia? Vláda?
Pretože to je taký nezmysel až rúhanie. Nech mi to niekto vysvetlí. Bežní a tí ostatní sú ktorí? To je aká kategorizácia?

To je niečo podobné ako väčšina a menšina (v spoločnosti ľudí). Môže byť väčšie a menšie jablko, ale používať toto v sociologickom, politickom význame je hlúposť, nič dobré to v ľuďoch neevokuje. Malo by to skutočne zmiznúť zo slovnej zásoby vo všekých rečiach sveta. Nie je to moja myšlienka, hovorila o tom známa výtvarníčka z Dun. Stredy v SRo, myslím že aj vyučuje na VŠMU, nespomeniem si teraz na jej priezvisko, niekto ma možno doplníte, p. I. Némethová?...neviem určite, dávam jej absolútne za pravdu. Národnosť je iná kategória, ale nie tieto dve veľmi nepríjemné slová.
yoolo
30.08.10,03:49
Neviem, kolki z vas si zabezpecuju prijem legalnym sposobom tak, ze nemusite platit odvody do soc. poistovne. Este v case, ked SaS len vznikala, v debatach na SME, sa mi jedna tu aktivna prispievatelka priznala, ze by bola hlupa, keby podnikala tak, ze musi platit odvody a ze na nejaky dochodok sa moze vykaslat, pretoze uz ma nan davno sama nasetrene. Staci precitat si vase prispevky, aby bolo jasne, kto do ktorej skupiny patri.
Llívia
30.08.10,04:26
mimotemy
Lívia, ak sa ti nechce čítať všetky príspevky, prečítaj si aspoň tento argument - o čom je v tejto téme reč a o čom diskutujeme.
http://www.porada.sk/1485512-post103.html

O zmenách v % paušálnych výdavkov a skutočnosť, že odvody sa nebudú započítavať do základu dane zrejme vieš. Čiže postih nebude o nič menší ako u zamestnancov.

Podstatu ostatných, kým si živnosť nevyskúšaš na vlastnej koži - nepochopíš.

Skús mi tú podstatu objasniť.
Alebo tým myslíš argumenty typu: robím 20 hod. denne, keď SZČO nedostane zaplatenú faktúru, nebude mať ani na exekútora, nepoznám dovolenku, nikto mi ju nezaplatí a pod.?

Lebo ak myslíš toto, tak:
1. čo to má spoločné s odvodmi? :eek:
2. písala som niekde, že SZČO majú na ružiach ustlané, že podnikať je jednoduché?:eek: Ak áno, nájdi takýto môj príspevok. Určite ti v tom radi pomôžu aj ďalší napr. Zita5, Marjankaj, Darina1234, Nika.sum.

Ešte doplním: "postih nebude o nič menší ako u zamestnancov."
Písala som niekde, že na zvyšovanie odvodov SZČO doplatia menej než zamestnanci?
Marjankaj napísal, že zvyšovanie odvodov sa zamestnancov až tak nedotkne. Na to som mu odpovedala, ako sa ich to "až tak nedotkne" (odvody z dohôd, z odstupného, ktoré sa doteraz neplatili). Takže si si môj príspevok vysvetlila až moc po svojom. :)
Llívia
30.08.10,04:33
mimotemy
No neviem, načo sem píšeš do tejto témy.:eek:
Veď zamestnancom sa odvody veľmi nezmenia. To iba zamestnávatelia a SZČO budú postihnutí. A to dosť podstatne.
Daj výpoveď v zamestnaní a vyskúšaj si, čo je to byť SZČO. A potom môžeš porovnávať naozaj kvalifikovane.


mimotemy

Zamestnancom sa veľmi odvody nezmenia?:eek:Ak sa doteraz neplatili odvody z dohôd a od nového roka by sa mali, to nie je malá zmena? :eek: A odvody z odstupného, ktoré sa doteraz neplatili? To je tiež malá zmena? :eek:
Ak by som bola SZČO, čo konkrétne by som mohla porovnávať kvalifikovane? :eek: Doteraz mi na to stačila kalkulačka a vedieť, kto aké % platí (pri odvodoch).
Nečítala som v tejto téme väčšinu príspevkov, ale v tých, čo som čítala, nebolo žiadne riešenie alebo návrh, čo s odvodmi. Väčšinou to boli len konštatovania, ako, koľko a za koľko robia SZčO a prečo je lepšie byť SZčO ako zamestnanec alebo prečo je lepšie byť zamestnanec ako SZČO, čo je úplne mimo témy odvodov. (Aj môj príspevok je mimo, aj tvoj, na ktorý reagujem, je tiež úplne mimo témy).


A vraj účtovníčka.:eek: Na dohodu?

Tvoja posledná citovaná odpoveď svedčí len o jednom - prišiel si na to, že sa veľmi mýliš v tom, že sa zamestnancom odvody veľmi nezmenia. Ale ako typický chlap nemáš odvahu si to priznať.
Llívia
30.08.10,04:38
mimotemy
No ja viem, ze Livia tu pisala od veci. Ale vy ste sa vsetci do nej tak pustili, ako keby ona rozhodovala o novej legislative a nie novy minister Mihal. :)

Od veci sem píše väčšina autorov príspevkov.
Llívia
30.08.10,05:13
mimotemy
...Avšak ja sa jej na druhej strane ani nečudujem , že ľudia majú o podnikateľoch tento názor , nakoľko ten ide predovšetkým z hora.Neviem či chcú vládny činitelia tým odpútať pozornosť od ich prešľapov , ale ich názormi,ako keby očkovali niektorých ľudí...

Aby bolo jasné, ten môj názor z niečoho vychádza - z vlastných skúseností, nie z toho, čo povie niekto hore.
veronikasad
30.08.10,05:23
mimotemy

A keďže táto debata je úplne mimotemy, tak s ňou končím.

Lívia, toto už neplatí, alebo musíš mať za každú cenu posledné slovo ?
Zita5
30.08.10,05:24
mimotemy

Aby bolo jasné, ten môj názor z niečoho vychádza - z vlastných skúseností, nie z toho, čo povie niekto hore.

Aj moje názory vychádzajú z vlastnej skúsenosti a dlhoročnej praxe v podnikaní . Ja som nezačala podnikať pre to aby som bola "podvodník", ale preto , aby sme sa uživili . Ja si nemôžem dovoliť bezhlavo obchádzať zákony , nakoľko ak by som spravila len čo jeden prešľap , nesiem do záhuby celú rodinu včetne mojich troch detí,pretože podnikáme spolu a taktiež dôsledky znášame spolu, ako aj znášame druhotnú platobnú neschopnosť . ja totiž ak nebudem mať peniaze za moju odvedenú prácu , tak nie že ich nebudem mať len ja , ale komplet celá rodina .Taktiež je to aj s problémami a so všetkým čo k podnikaniu patrí .

Tak nebuď priečna a arogantná a zamysli sa nad sebou trochu .
misomiso
30.08.10,06:26
mimotemy

Aby bolo jasné, ten môj názor z niečoho vychádza - z vlastných skúseností, nie z toho, čo povie niekto hore.

Ty musis niekomu zo svojho okolia velmi zavidiet, ked tak brojis proti zivnostnikom. Ze okradaju stat - poniektori?

A nie je to skor vseobecna ludska vlastnost, ktora sa nijako viac neprejavuje u zivnostkokov, ale trpi na nu viac - menej cely narod?

Ak by som sem mal napisat vsetky konkretne story, co a kolko nakradli zamestnanci, tak by sa zahltil server. Boli to napr. moji byvali kolegovia (poniektori - tiez nie vsetci, samozrejme). A to som bol prosim zamestnany v statnom podniku, takze okradali priamo stat.

Tym netreba klepnut po prstoch? A ako im klepneme po prstoch? Treba im drasticky zvysit odvody, alebo snad za trest na zimu v praci vypnut kurenie, alebo urobit nejake dalsie hlupe opatrenie, ktore s kradnutim nesuvisi?
Llívia
30.08.10,06:28
Aj moje názory vychádzajú z vlastnej skúsenosti a dlhoročnej praxe v podnikaní . Ja som nezačala podnikať pre to aby som bola "podvodník", ale preto , aby sme sa uživili . Ja si nemôžem dovoliť bezhlavo obchádzať zákony , nakoľko ak by som spravila len čo jeden prešľap , nesiem do záhuby celú rodinu včetne mojich troch detí,pretože podnikáme spolu a taktiež dôsledky znášame spolu, ako aj znášame druhotnú platobnú neschopnosť . ja totiž ak nebudem mať peniaze za moju odvedenú prácu , tak nie že ich nebudem mať len ja , ale komplet celá rodina .Taktiež je to aj s problémami a so všetkým čo k podnikaniu patrí .
Ako toto, čo si napísala, súvisí s odvodmi?


Tak nebuď priečna a arogantná a zamysli sa nad sebou trochu .
Zita5, tých, čo by sa mal nad sebou zamyslieť, je viac, vrátane teba.
Každý, kto má iný názor než ty, sa musí nad sebou zamýšľať a je priečny a arogantný?! :eek:
Llívia
30.08.10,06:30
mimotemy
Ty musis niekomu zo svojho okolia velmi zavidiet, ked tak brojis proti zivnostnikom. Ze okradaju stat - poniektori?

A nie je to skor vseobecna ludska vlastnost, ktora sa nijako viac neprejavuje u zivnostkokov, ale trpi na nu viac - menej cely narod?

Ak by som sem mal napisat vsetky konkretne story, co a kolko nakradli zamestnanci, tak by sa zahltil server. Boli to napr. moji byvali kolegovia (poniektori - tiez nie vsetci, samozrejme). A to som bol prosim zamestnany v statnom podniku, takze okradali priamo stat.

Tym netreba klepnut po prstoch? A ako im klepneme po prstoch? Treba im drasticky zvysit odvody, alebo snad za trest na zimu v praci vypnut kurenie, alebo urobit nejake dalsie hlupe opatrenie, ktore s kradnutim nesuvisi?
Človek musí len jednu vec.
Nikomu nezávidím, a kde si vyčítal, že brojím proti SZČO?! :eek:
To ostatné, čo píšeš, je úplne od veci.
Llívia
30.08.10,06:30
mimotemy
Lívia, toto už neplatí, alebo musíš mať za každú cenu posledné slovo ?

A ty?
Zita5
30.08.10,06:45
Ako toto, čo si napísala, súvisí s odvodmi?


Zita5, tých, čo by sa mal nad sebou zamyslieť, je viac, vrátane teba.
Každý, kto má iný názor než ty, sa musí nad sebou zamýšľať a je priečny a arogantný?! :eek:






Hnev nemá silu, je to kolos na rozklepaných nohách,


ktorý viac zraňuje seba ako iných.


(Gustave Flaubert)
great.zv
30.08.10,06:54
mimotemy

A ty?

dievčatá, dievčatá....
tá Vaša diskusia čím ďalej tým viac naberá SMER osobného osočovania...
prečo mám pocit, že celý tento problém je len akýsi zastierací "manéver",
a niekto dosiahol presne to o čo mu išlo - "SZČO versus zamestnanec" a teraz niekde v pozadí sa len tíško smeje...
Stefan2005
30.08.10,07:16
... niečo k téme:

V dnešnom vydaní denníka SME (30.8.2010 - http://dennik.sme.sk/vydanie/20100830/?s=19 ) odborníčka na dane Dagmar Piršelová vo svojom príspevku "Paušálne výdavky nie sú úľava" píše:
"Argument pri navrhovanom znižovaní paušálnych výdavkov podnikateľov, že ide o daňovú úľavu, svedčí o neznalosti daňovej problematiky. Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov ide len o inú formu stanovenia čiastkového základu dane (skutočné alebo paušálne). Jednotlivé sadzby vychádzali z konkrétnych prepočtov skutočných výdavkov. Nejde o daňovú úľavu, naopak, mnohí si paušál uplatňujú len z daministratívnych dôvodov. Aj ten, ktor si uplatňuje paušál, potrebuje jesť (gastrolístky), služobne cestovať (cestovné výdavky) a niekde prácu vykonáva (ďalšie náklady)..."
Zároveň však poukazuje aj na nešvár v podobe vykonávania závislej práce ako živnosti, na faktúru. K tomu uvádza: "Tu ide o dupliciu a vlastne o nechcenú daňovú úľavu. Tento chorý stavá má riešiť kontrola a nie hádzanie všetkých do jedného vreca."
veronikasad
30.08.10,07:19
dievčatá, dievčatá....
tá Vaša diskusia čím ďalej tým viac naberá SMER osobného osočovania...
prečo mám pocit, že celý tento problém je len akýsi zastierací "manéver",
a niekto dosiahol presne to o čo mu išlo - "SZČO versus zamestnanec" a teraz niekde v pozadí sa len tíško smeje...
great.zv, to naozaj nie je môj prípad. Bola som dosť dlho zamestnancom, takže viem porovnávať. Ani v jednom mojom prípevku nenájdeš utok na zamestnancov, len som mala výhrady voči názorom Lívie - ako osoby.
Monika Kováčová
30.08.10,07:58
môžeme túto milú debatu ukončiť: nič radikálne sa pravdepodobne v systéme odvodov nestane

http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1215015
jar88
30.08.10,07:59
Vážení diskutujúci.
Po prečítaní tejto témy, musí byť každému jasné, že bežní ľudia nemajú žiadnu predstavu o tom, čo môže robiť štát a čo môžu robiť ľudia. Z toho mi vyplýva, že aj pán Mihál na to príde. Určite príde na to, že si ľudia myslia, že štát môže všetko a uvedomí si, že skoro všetci ľudia sa vždy pýtali čo môžu a či to môžu.
Tak že dnes už musí vedieť, že nech urobia čokoľvek, nič sa nestane. Ľudia si pofrflú, ponadávajú a budú živoriť ďalej. Ďalej sa budú medzi sebou napádať, žrať a podvádzať. Dnes už všetci vedia, že prevážna väčšina ľudí je doslova "hlúpa" a určite to vedia aj vo vláde a v parlamente.
---------------------------------------------------------------------
Myslím si, že každému z nás musí byť jasné, že rozhadzovať peniaze je úplne iné, ako ich zarábať. To platí pre každého, aj pre vládu. Hlavne teraz, keď už nieje kde brať a čo rozdávať.
Každý už snáď vie, že keď klesá zamestnanosť, klesajú aj podielové dane a klesajú aj príjmy obcí. Obce už sú na hunte.
Každý z nás musí vedieť, že ak stúpnu dane a odvody, klesne predajnosť služieb a tovarov a zároveň znova poklesne zamestnanosť. Následne sa to bude opakovať. Nebude sa to opakovať donekonečna. Má to totiž svoju hranicu. Občania podnikatelia, nechcú byť na hunte a vždy si nájdu cestičku, ako prečkať. (ak nieje legálny zárobok, zíde sa aj zárobok na čierno - peniaze treba a čierne aj tak nikto nespozná)
----------------------------------------------------------------------
Treba sa zamyslieť nad príčinami, prečo to tak je a nie hľadať vinníkov. Dokonca si vymýšľať príčiny, že za to môžu zamestnanci či podnikatelia.
----------------------------------------------------------------------
Tak že, aby bolo každému jasné.
Štát musí konať len to, čo mu zákon prikazuje a občania môžu všetko, čo im zákon nezakazuje.
Danila
30.08.10,08:23
môžeme túto milú debatu ukončiť: nič radikálne sa pravdepodobne v systéme odvodov nestane

http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1215015
Monika, samozrejme, že nič radikálne sa nestane. Šéfka Radičová v rukách drží pevne opraty, a chlapcov uženie do kúta vždy, keď sa rozkokošia....;)