palci81
20.08.10,12:15
Zdravim prosim o vysvetlenie ak by to preslo co by to znamenalo pre SZCO.Toto povedal Mihal:

"Ide o to, aby výška odvodov v prípade živnostníka odkrojila z celkovej ceny práce rovnakú sumu ako u zamestnanca," vysvetlil v rozhovore pre agentúru SITA podstatu nového koeficientu minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál.

Ja tomu nechapem vsak:
Celkova cena prace u zivnostnika je fakturovana suma.
Celkova cena prace u zamestnanca je hruba mzda+odvody zamestnavatela.

Tak ako moze byt vyska odvodov rovnaka? To ja mam ako SZCO, ktory nema zamestnancov platit odvody z fakturovanej sumy(co je ok) a plus este doplatit ako zamestnavatel sam za seba? Vsak to je choreee.

Ja by som to pochopil ak by sa doterajsia suma ktoru fakturujem navysila o sumu, ktoru mam este zaplatit ako zamestnavatel sameho seba, ale takto ak mi suma zostane, tak budem platit podstatne viac na odvodoch.
betka
20.08.10,11:12
Ide o princíp rovnosti.....
220870
20.08.10,11:24
Pán Mihál to bude asi čítať tak otázočka.Dividendy sú neni príjem ani štvrtročné a koncoročné prémie?Čo tak začať zrovnoprávňovaním z tohto konca?Aj tých tzv zahraničných investorov KIA,PEUGEOT,VSŽ,WV..................,čo majú daňové prázdniny od nevidím do nevidím.
Kvaka
20.08.10,11:35
Zdravim prosim o vysvetlenie ak by to preslo co by to znamenalo pre SZCO.Toto povedal Mihal:

"Ide o to, aby výška odvodov v prípade živnostníka odkrojila z celkovej ceny práce rovnakú sumu ako u zamestnanca," vysvetlil v rozhovore pre agentúru SITA podstatu nového koeficientu minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál.

Ja tomu nechapem vsak:
Celkova cena prace u zivnostnika je fakturovana suma.
Celkova cena prace u zamestnanca je hruba mzda+odvody zamestnavatela.

Tak ako moze byt vyska odvodov rovnaka? To ja mam ako SZCO, ktory nema zamestnancov platit odvody z fakturovanej sumy(co je ok) a plus este doplatit ako zamestnavatel sam za seba? Vsak to je choreee.

Ja by som to pochopil ak by sa doterajsia suma ktoru fakturujem navysila o sumu, ktoru mam este zaplatit ako zamestnavatel sameho seba, ale takto ak mi suma zostane, tak budem platit podstatne viac na odvodoch.
Ja to chápem tak, SZČO je zamestnávateľ a zamestnanec v jednom. Jeho cena práce by mala byť teda fakturovaná tak, aby z nej bolo možné zaplatiť tie plné odvody. Ale, ten, kto je podnikateľ a komu SZČO vyfakturuje viac, bude mať aj vyššie náklady, a tieto obvykle ovplyvňujú základ dane. Výsledný efekt, nech vyčíslia odborníci. Ak by SZČO fakturovala vyššie ceny fyzickej osobe nepodnikateľovi, kto si to odnesie? Fyzická osoba. Výsledný efekt? Zase nechám na odborníkov.
palci81
20.08.10,16:31
jj tak som to pochopil aj ja, len skus si predstavit, ze ja dojdem za mojimi partnermi a poviem im, ze od 1.1.2011 zvysujem fakturovanu sumu. Kam ma poslu? Takze ja zo starej sumy budem odvadzat aj ako zamestnanec aj ako zamestnavatel, co v konecnom dosledku mne osobne zvysi odvody zo 152 EUR na cca 240 EUR. To je normalne?
veronikasad
20.08.10,16:38
Pán Mihál to bude asi čítať tak otázočka.Dividendy sú neni príjem ani štvrtročné a koncoročné prémie?Čo tak začať zrovnoprávňovaním z tohto konca?Aj tých tzv zahraničných investorov KIA,PEUGEOT,VSŽ,WV..................,čo majú daňové prázdniny od nevidím do nevidím.
odkedy nie sú štvrťročné a koncoročné prémie príjem ? Snáď len doteraz - ak boli vyplatené vo výške vyššej ako max. vymer. základ, z rozdielu sa neplatili odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Toto by sa malo po novele daňových a sociálnych zákonov odstrániť - bude sa robiť ročné zúčtovanie odvodov a daní (teda aj odvodov do SP. Doteraz sa robilo len RZZP a RZD).
veronikasad
20.08.10,16:43
jj tak som to pochopil aj ja, len skus si predstavit, ze ja dojdem za mojimi partnermi a poviem im, ze od 1.1.2011 zvysujem fakturovanu sumu. Kam ma poslu? Takze ja zo starej sumy budem odvadzat aj ako zamestnanec aj ako zamestnavatel, co v konecnom dosledku mne osobne zvysi odvody zo 152 EUR na cca 240 EUR. To je normalne?
Nepočúvala som vystúpenie p. Mihala. K doterajším platbám. Živnostník aj teraz platí odvody ako zamestnanec a zamestnávatel spolu. Z vymeriavacieho základu na základe ročného zúčtovania zdr. poistenia (preddavky na zdr.poistenie) a výpisu z daň. priznania - ak vznikne povinná registrácia v SP. Ak pomerná časť vymer. základu je nižšia ako minimum, platí z minima.

Rozdielom je len vyššia sadzba odvodov na nem. poistenie a nemá povinnosť platiť odvody na poistenie v nezamestnanosti.

Môžeš prosím rozpísať ako si došiel k sume, ktorú si vypočítal ?
Kvaka
20.08.10,17:00
Nepočúvala som vystúpenie p. Mihala. K doterajším platbám. Živnostník aj teraz platí odvody ako zamestnanec a zamestnávatel spolu. Z vymeriavacieho základu na základe ročného zúčtovania zdr. poistenia (preddavky na zdr.poistenie) a výpisu z daň. priznania - ak vznikne povinná registrácia v SP. Ak pomerná časť vymer. základu je nižšia ako minimum, platí z minima.

Rozdielom je len vyššia sadzba odvodov na nem. poistenie a nemá povinnosť platiť odvody na poistenie v nezamestnanosti.

Môžeš prosím rozpísať ako si došiel k sume, ktorú si vypočítal ?
Ministerstvo práce a sociálnych vecí a rezort zdravotníctva totiž navrhujú zmeniť pravidlá na stanovovanie vymeriavacích základov pre výpočet odvodov pre SZČO. Kým v súčasnosti sa vymeriavací základ na sociálne poistenie pre SZČO určuje ako polovica pomernej časti základu dane a pri zdravotnom poistení sa pomerná časť základu dane delí číslom 2,14, od budúceho roka by sa mal vymeriavací základ SZČO jednotne stanovovať tak, že sa pomerná časť základu dane vydelí číslom 1,352. Pri rovnakom základe dane ako v súčasnosti tak niektoré SZČO zaplatia na sociálne a zdravotné poistenie vyššiu sumu.
veronikasad
20.08.10,17:06
Ďakujem za info. Hovorilo sa aj minimálnych VZ, alebo tie platiť nebudú ? Pri navrhovanom koeficiente naozaj dôjde k zvýšeniu vymer. základov, ale v diskusii o odvodovom bonuse sa písalo o iných sadzbách odvodov .
Kvaka
20.08.10,17:11
Citujem z medií:
Zníženie koeficientu na určovanie vymeriavacieho základu SZČO sa podľa Mihála dotkne veľmi malého počtu živnostníkov, keďže v súčasnosti platí 85 % živnostníkov do Sociálnej poisťovne odvody v najnižšej možnej sume. "Skôr ide o efekt spravodlivosti než o ten efekt toho, aby nám živnostníci viac zaplatili na odvodoch," povedal minister. Zmena koeficientu pri výpočte vymeriavacieho základu SZČO tak podľa Mihála prinesie do rozpočtu Sociálnej poisťovne pomerne nízku sumu peňazí. Od SZČO by mala Sociálna poisťovňa podľa Mihála získať viac odvodov najmä kvôli obmedzeniu možnosti špekulatívneho rušenia a zakladania živností. "Ten, kto ruší živnosť a následne ju založí, má rok odvodové prázdniny. Už ich mať nebude," povedal Mihál. Vďaka tomu sa môžu podľa neho zvýšiť príjmy Sociálnej poisťovne v budúcom roku o 13 mil. eur a v roku 2012 o 30 mil. eur.

Minimálny mesačný vymeriavací základ na platenie odvodov na sociálne a zdravotné poistenie zostane podľa Mihála naďalej na úrovni 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Zvýši sa však maximálny mesačný vymeriavací základ pre platenie odvodov na 5-násobok priemernej mzdy spred dvoch rokov. V súčasnosti sa pritom poistné na nemocenské poistenie a garančné poistenie platí najviac z 1,5-násobku priemernej mzdy, dôchodkové poistenie, zdravotné poistenie z najviac trojnásobku priemernej mzdy a poistenie v nezamestnanosti a poistenie do rezervného fondu solidarity z najviac štvornásobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Zmena bude podľa Mihála aj v tom, že maximálny vymeriavací základ na platenie sociálneho poistenia sa bude stanovovať vždy k 1. januáru kalendárneho roka, a nie ako v súčasnosti k 1. júlu kalendárneho roka. "Od 1. januára 2011 sa zvýši maximálny vymeriavací základ na 5-násobok priemernej mzdy z roka 2009," objasnil Mihál.
Zdroj: http://www.poistovne.sk/25378-sk/zivnostnikom-sa-zvysia-odvody.php
veronikasad
20.08.10,17:15
S prvou vetou nesúhlasím, pretože ak sa k zníženému koeficientu pridá znížené % paušálnych výdavkov, až taký malý počet živnostníkov to nebude.
Jano24
20.08.10,17:22
A výdavky na zdravotné a sociálne poistenie nebudú znižovať vymeriavaci základ. To znamená že SZČO si ich nebude môcť dávať do nákladov.Ak je toto pravda tak daňové a odvodové zaťaženie sa dosť zvýši a to presadzuje pravicová vláda, ktorú práve volili živnostníci. Tu už niekto stráca súdnosť.
A treba zodrieť živnostníkov z kože úplne.
veronikasad
20.08.10,17:26
A výdavky na zdravotné a sociálne poistenie nebudú znižovať vymeriavaci základ. To znamená že SZČO si ich nebude môcť dávať do nákladov.Ak je toto pravda tak daňové a odvodové zaťaženie sa dosť zvýši a to presadzuje pravicová vláda, ktorú práve volili živnostníci.Tu už niekto stráca súdnosť úplne.
A treba zodrieť živnostníkov z kože úplne.
Zvýraznené malo platiť až po zavedení odvodového bonusu a ten sa do programového vyhlásenia vlády nedostal. Nepostrehla som, či sa s touto zmenou uvažuje už od 1.1.2011.
misomiso
20.08.10,17:27
Pan Mihal isiel po inspiraciu do VSZ http://ekonomika.sme.sk/c/5514123/mihal-isiel-pre-inspiraciu-do-us-steel-kosice.html

Vsetko nasvadcuje tomu, ze tato vlada bude este viac zamerana na presadzovanie zaujmu velkych na ukor malych podnikatelov ako Fico. Ja viem, je to velke lakadlo. Odhliadnuc od lobbingu tych najvacsich podnikatelov a zamestnavatelov (zivnostnici sa tazko mozu celostatne zorganizovat a vyzbierat po X Euro na lobbing) je to zjednodusenie prace.

Pamatam sa, ze USA boi zhrozene a dost vystrasene z padu zeleznej opony a Varsavsaj zmluvy. Komentovali to tak, ze bolo jednoduche sa vzdy dohozorit s jednym hracom (ZSSR), ale teraz maju obavy, ze budu musiet jednat s kazdym samostatne - co je dost pracne a narocne. Rovnako to vnima aj (v podstate kazda) vlada. Spolieha na to, ze moze uvazovat ako na hodine matematiky a statistiky (apropos - p. Mihal je myslim matematik). Pamatate sa na hodiny matematiky (ale aj statistiky, fyziky a.t.d.) ked sa ratali priklady "z praxe". Kazda druha veta pedagoga bola "to zanedbame" alebo "velicinu X teraz zanedbame". Pre zjednodusenie to malo svoj vyznam.

Lenze vlada je teraz v silnom pokuseni zanedbat malych zivnostnikov a spoliehat sa na to, ze HDP vytvori US Steel, Kia, Peugeot-Citroen,VW a Samsung. Robil to aj Fico, ale od neho sa to dalo cakat. No ja som sa nadejal, ze tato nova garnitura sa chystala zmudriet.

Ked boli prve volby p 2. svet vojne otec este nemal volebne pravo. No presvedcil rodicov, aby volili komunistov, pretoze komunisti slubovali, ze ochrania malych zivniostnikov pred velkymi kapitalistami. Vsetci vieme, ako to dopadlo - ochranili ich tym, ze ich zrusili.

Mam dojem, ze tito sa ich tiez chystaju zrusit, aj ked nie priamo zakonom, ale ekonomicky. Bude to pre nich asi administrativne jednoduchsie. Pripomina mi to ale Cauceskove planovite rusenie malych obci.

Ked sa clovek pozrie, ake podmienky maju mali podnikatelia a zivnostnici v inych krajinach... Tu sa stale argumentuje a stve, ze zivnostnici podvadzaju, nepriznavaju, platia male odvody a pod. Staci ist do ceska - tam vam ani nemusie dat blocek z reg pokladnice. V USA nemusite platit zdravotne poistenie. V Azii su radi, ze sa starate sami o seba a v podstate od vas nic nechcu, stat je rad, ze nevytvarate tlak na socialne davky.

Ano, zivnostnik plati najmenej do statnej kasy. No na druhej strane negeneruje zdaleka take naklady statu na svoje pracovne miesto ako zamestnanec vo velkej fabrike. Ak sa dobre pamatam, naklady statu na JEDNO pracovne miesto v KIA boli vycislene v milionoch SK.
Jano24
20.08.10,17:28
Dnes sa to objavilo v dennej tlači , aj som si to našiel na google.com
že odvody sa nebudú dať do nákladov. Rozum sa zastavuje.
http://www.financeportal.eu/2010/08/19/vydavky-na-odvody-vymeriavaci-zaklad-szco-neznizia/
veronikasad
20.08.10,17:32
Informácie z tlače sú často vytrhnuté z kontextu. Snáď sem večer p. Mihál zavíta a poskytne informácie z prvej ruky - aj keď je to zatial len návrh zákona, v ktorom môže dojsť v schvalovacom procese k velkým zmenám.
Jano24
20.08.10,17:36
Informácie z tlače sú často vytrhnuté z kontextu. Snáď sem večer p. Mihál zavíta a poskytne informácie z prvej ruky - aj keď je to zatial len návrh zákona, v ktorom môže dojsť v schvalovacom procese k velkým zmenám.
Čítal som to aj inde , nielen na tomto linku aj v SME , akurát novinári na to prišli neskôr, dokedy im to "zapálilo" asi.
http://ekonomika.sme.sk/c/5514456/zmeny-v-daniach-a-odvodoch-mozu-ohrozit-ekonomicky-rast.html
veronikasad
20.08.10,17:40
Novinárom to občas zapaluje neskôr, ale mnohí nepoznajú súvislosti medzi jednotlivými zákonmi. Preto som napísala, že informácie sú vytrhnuté z kontextu.

Napr. paušálna daň, paušálne náhrady a paušálne výdavky sú tri úplne rozdielne pojmy - pre mnohých je to to isté ...
Llívia
20.08.10,17:42
... 1.Tu sa stale argumentuje a stve, ze zivnostnici podvadzaju, nepriznavaju, platia male odvody a pod. Staci ist do ceska - tam vam ani nemusie dat blocek z reg pokladnice. 2. V USA nemusite platit zdravotne poistenie...
3. Ano, zivnostnik plati najmenej do statnej kasy...
1. Štve? Alebo sa len niekto nebojí otvorene povedať to,čo všetci aj tak vieme? Každý sa s podvádzaním (nezdanenými príjmami) u SZČO stretol, či ty si vždy dostal od každého nákupu tovarov, od každej služby, ktorá ti bola poskytnutá, blok z ERP, príp. nejaký iný doklad, ktorý podnikateľ nemohol "stopiť", aby nemusel z takéhoto príjmu platiť dane a odvody? Dosť "inšpirácií" nájdeš aj tu na Porade, ako sa snažia všetko napchať do nákladov firiem, aj keď to použijú pre vlastnú spotrebu, príp. to použije ich rodina (napr. používanie auta a s tým súvisiace náklady).
2. Nie, nemusia ho platiť, aj keď boli nejaké správy o tom, že by toto poistenie aj v USA malo byť povinné, resp. že by ho za niektorých občanov platil štát. Neplatia, ale potom môže byť všetkým u riti, že niekto zomrie na hociakú chorobu, keďže nemá peniaze na liečbu.
3. Neviem, či platí najmenej do štátnej kasy, ale aj z nej čerpá. A tiež väčšinou platia najmenej aj odvody, napr. také nemocenské, ale pritom sa hodia na PN a majú 2 príjmy - zo živnosti a z PN-ky (túto "radu" mi dala jedna SZČO, ktorá spracúvala mzdy pre iné firmy. Si myslíš, že počas PN-ky nič na živnosť nerobila?). Alebo napr. zdravotné poistenie, a pritom z neho dostanú rovnakú starostlivosť, ako tí, čo platia viac.
Takže mne vôbec nie je ľúto, že sa u SZČO zmenia podmienky pre platenie odvodov.
Jano24
20.08.10,17:45
1. Štve? Alebo sa len niekto nebojí otvorene povedať to,čo všetci aj tak vieme? Každý sa s podvádzaním (nezdanenými príjmami) u SZČO stretol, či ty si vždy dostal od každého nákupu tovarov, od každej služby, ktorá ti bola poskytnutá, blok z ERP, príp. nejaký iný doklad, ktorý podnikateľ nemohol "stopiť", aby nemusel z takéhoto príjmu platiť dane a odvody? Dosť "inšpirácií" nájdeš aj tu na Porade, ako sa snažia všetko napchať do nákladov firiem, aj keď to použijú pre vlastnú spotrebu, príp. to použije ich rodina (napr. používanie auta a s tým súvisiace náklady).
2. Nie, nemusia ho platiť, aj keď boli nejaké správy o tom, že by toto poistenie aj v USA malo byť povinné, resp. že by ho za niektorých občanov platil štát. Neplatia, ale potom môže byť všetkým u riti, že niekto zomrie napr. na rakovinu, keďže nemá peniaze na liečbu.
3. Neviem, či platí najmenej do štátnej kasy, ale aj z nej čerpá. A tiež väčšinou platia najmenej aj odvody, napr. také nemocenské, ale pritom sa hodia na PN a majú 2 príjmy - zo živnosti a z PN-ky (túto "radu" mi dala jedna SZČO, ktorá spracúvala mzdy pre iné firmy. Si myslíš, že počas PN nič na živnosť nerobila?). Alebo napr. zdravotné poistenie, a pritom z neho dostanú rovnakú starostlivosť, ako tí, čo platia viac.


No ja si myslím že nemocenské poistenie malo by byť pre SZČO dobrovoľné. Sú často SZČO ktorí na PN nikdy neboli.Nemôžu si dovoliť marodiť.Dokonca som čítal úvajhy že to bude dobrovoľne, ale ide sa opačnou stranou, ešte sa ide dvíhať maximálny strop čo bol na nemocenské.
veronikasad
20.08.10,17:50
Jano, ale čo je dobrovolné, to väčšina živnostníkov neplatí. Mám zlé skúsenosti s klientami s platením poistenia v nezamestnanosti. Keď sa zrušila povinná platba, máloktorý živnostník sa poistil dobrovolne, aj keď som ich na to upozorňovala. Podmienky podnikania sa zmenili, mnohí zrušili živnosť a nadávajú ... na koho ?

Podobne by to dopadlo aj s nemocenským poistením. Nemusí z neho čerpať dlhé roky - potom úraz, nečakaná dlhodobá choroba. Nie všetci živnostníci myslia na zadné koliečka ...
Xanti
20.08.10,17:53
Resp. si myslia, že ich sa to netýka. Že im sa nič nemôže stať.
comodo
20.08.10,17:58
Je mi luto , ze po takom "velkom tresku" , ako bolo odstavenie Ficovej vlady , sa idu novi "odbornici" paprat v marazme socialnych zakonov a upravovat prisposobovat prehnity , prespekulovany , prezity system. Mala tu byt odvaha a vola urobit velky skrt a postavit nove jednoduche pravidla pre vsetkych s minimom vynimiek ci pomocnych davok. Vidim v tom nic nove pod slkom , iba zbozne spekulovanie nahnat peniaze do st. rozpoctu , system, ktory budu znova cakat upravy a zmeny.
Velmi sa cudujem vyjadreniam niektorych staronovych clenov vlady , ktore odporuju ich nazorom spred par rokov.
Zoltán Kovács
20.08.10,17:59
1. Štve? Alebo sa len niekto nebojí otvorene povedať to,čo všetci aj tak vieme? Každý sa s podvádzaním (nezdanenými príjmami) u SZČO stretol, či ty si vždy dostal od každého nákupu tovarov, od každej služby, ktorá ti bola poskytnutá, blok z ERP, príp. nejaký iný doklad, ktorý podnikateľ nemohol "stopiť", aby nemusel z takéhoto príjmu platiť dane a odvody? Dosť "inšpirácií" nájdeš aj tu na Porade, ako sa snažia všetko napchať do nákladov firiem, aj keď to použijú pre vlastnú spotrebu, príp. to použije ich rodina (napr. používanie auta a s tým súvisiace náklady).
2. Nie, nemusia ho platiť, aj keď boli nejaké správy o tom, že by toto poistenie aj v USA malo byť povinné, resp. že by ho za niektorých občanov platil štát. Neplatia, ale potom môže byť všetkým u riti, že niekto zomrie na hociakú chorobu, keďže nemá peniaze na liečbu.
3. Neviem, či platí najmenej do štátnej kasy, ale aj z nej čerpá. A tiež väčšinou platia najmenej aj odvody, napr. také nemocenské, ale pritom sa hodia na PN a majú 2 príjmy - zo živnosti a z PN-ky (túto "radu" mi dala jedna SZČO, ktorá spracúvala mzdy pre iné firmy. Si myslíš, že počas PN-ky nič na živnosť nerobila?). Alebo napr. zdravotné poistenie, a pritom z neho dostanú rovnakú starostlivosť, ako tí, čo platia viac.
Takže mne vôbec nie je ľúto, že sa u SZČO zmenia podmienky pre platenie odvodov.


Reakcia na 1.bod:

Najprv by sme mali položiť otázku, že PREČO je szčo taký? Prečo sa snaží zatajiť svoje príjmy? Prečo nechce z toho platiť daň, a následne aj odvody?

Ak trošku pouvažujeme nad dôvodmi, tak mne vychádza ako najpádnejší dôvod: vysoké odvodové zaťaženie. A odvodové zaťaženie ne je len platby do SP, ZP ale aj daň z príjmov, dph......
Jano24
20.08.10,18:01
Jano, ale čo je dobrovolné, to väčšina živnostníkov neplatí. Mám zlé skúsenosti s klientami s platením poistenia v nezamestnanosti. Keď sa zrušila povinná platba, máloktorý živnostník sa poistil dobrovolne, aj keď som ich na to upozorňovala. Podmienky podnikania sa zmenili, mnohí zrušili živnosť a nadávajú ... na koho ?

Podobne by to dopadlo aj s nemocenským poistením. Nemusí z neho čerpať dlhé roky - potom úraz, nečakaná dlhodobá choroba. Nie všetci živnostníci myslia na zadné koliečka ...

z Blogu rok 2009
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/05/16/styri-stratene-roky/
Je tam aj úvaha o dobrovoľnom nemocenskom.
Zoltán Kovács
20.08.10,18:03
Jožkovi Mihalovi som fandil aby sa dostal tam kde je. Považoval som ho za správneho človeka na toto miesto. Ale priznám sa, že svojou povestnou vetou " Kto zarába menej ako 400 eur, nech ide pracovať do zahraničia" ma priklincoval k podlahe....
A mám pocit, že sa chystá robiť práve opak toho, čo tu roky rokúce nám radil.

Sorry za off topic.
Llívia
20.08.10,18:06
Reakcia na 1.bod:

Najprv by sme mali položiť otázku, že PREČO je szčo taký? Prečo sa snaží zatajiť svoje príjmy? Prečo nechce z toho platiť daň, a následne aj odvody?

Ak trošku pouvažujeme nad dôvodmi, tak mne vychádza ako napádnejší dôvod: vysoké odvodové zaťaženie. A odvodové zaťaženie ne je len platby do SP, ZP ale aj daň z príjmov, dph......

Na takýchto nepoctivcov + aj ďalších napr. v podobe "vyplácačov" a "poberačov" miezd "na ruku" doplácame všetci - štát nemôže kvôli tomu znížiť odvody. Keby tak rok všetci platili poctivo - odvody aj dane - to by sa ukázalo, ako by sa dali znížiť odvody aj dane - a pre všetkých.

"Prečo nechce z toho platiť daň, a následne aj odvody? " - A prečo potom pindá, že štát pre neho nič neurobí, dôchodok je malý, nemocenské dávky sú malé, podpora v nezamestnanosti žiadna, sociálne dávky sú malé, v zdravotníctve dlho čaká na výkon alebo vyšetrenie? Prečo chce za málo peňazí veľa muziky?

Odvodové zaťaženie = zdravotné + sociálne poistenie
Daňové zaťaženie = daň z príjmov, DPH, daň z motorových vozidiel, spotrebné dane, ...
veronikasad
20.08.10,18:09
Jano, k obsahu tohto článku sa neidem vyjadrovať, už aj preto, že vyšiel krátko pred volbami...

Mnohé odvodové tipy a triky p. Mihála majú životnosť len do konca roka 2010
Jano24
20.08.10,18:13
Na takýchto nepoctivcov + aj ďalších napr. v podobe "vyplácačov" a "poberačov" miezd "na ruku" doplácame všetci - štát nemôže kvôli tomu znížiť odvody. Keby tak rok všetci platili poctivo - odvody aj dane - to by sa ukázalo, ako by sa dali znížiť odvody aj dane - a pre všetkých.

"Prečo nechce z toho platiť daň, a následne aj odvody? " - A prečo potom pindá, že štát pre neho nič neurobí, dôchodok je malý, nemocenské dávky sú malé, podpora v nezamestnanosti žiadna, sociálne dávky sú malé, v zdravotníctve dlho čaká na výkon alebo vyšetrenie? Prečo chce za málo peňazí veľa muziky?

Odvodové zaťaženie = zdravotné + sociálne poistenie
Daňové zaťaženie = daň z príjmov, DPH, daň z motorových vozidiel, spotrebné dane, ...
Myslím že by sa nemali hľadať rezervy u živnostníkov ale hlavne tam kde sa kradlo vo veľkom za "bieleho dňa".Emisie, nástenkové tendre, predražené tendre, nehorázne manažerské platy v stratových štátnych podnikoch, všelijaké vyplacania vysokého "prdelného" v dozorných radách ,rozbujnená štátna sprava... e.t.c
Kvaka
20.08.10,18:18
Myslím že by sa nemali hľadať rezervy u živnostníkov ale hlavne tam kde sa kradlo vo veľkom za "bieleho dňa".Emisie, nástenkové tendre, predražené tendre, nehorázne manažerské platy v stratových štátnych podnikoch, všelijaké vyplacania vysokého "prdelného" v dozorných radách ,rozbujnená štátna sprava... e.t.c
Minister však povedal, okrem iného aj toto: "Skôr ide o efekt spravodlivosti než o ten efekt toho, aby nám živnostníci viac zaplatili na odvodoch," takže to nie je o hľadaní rezerv, ale o zjednotení odvodov a daní, tak, ako to bolo vo volebnom programe.
Jano24
20.08.10,18:25
Minister však povedal, okrem iného aj toto: "Skôr ide o efekt spravodlivosti než o ten efekt toho, aby nám živnostníci viac zaplatili na odvodoch," takže to nie je o hľadaní rezerv, ale o zjednotení odvodov a daní, tak, ako to bolo vo volebnom programe.
ja si myslím, že bola myšlienka zrušenia výnimiek a po ich zrušení zníženie odvodového zaťaženia. Lenže rušiť sa idú výnimky od 1.1.2011, ale dátum na zniženie odvodového zaťaženia čo stále hovorili pred voľbami aj tieto vladne strány že je vysoké sa by malo znížiť. Lenže tam nie je žiadny dátum. teda neurčito. Vedel by som pochopiť že po A sa ide robiť bod B od 1.1.2012, lenže dátum žiadny. Väčšinou sa niečo udeje tri mesiace o 4 roky tesne pred voľbami na naháňanie voličských hlasov.
Llívia
20.08.10,18:29
Myslím že by sa nemali hľadať rezervy u živnostníkov ale hlavne tam kde sa kradlo vo veľkom za "bieleho dňa".Emisie, nástenkové tendre, predražené tendre, nehorázne manažerské platy v stratových štátnych podnikoch, všelijaké vyplacania vysokého "prdelného" v dozorných radách ,rozbujnená štátna sprava... e.t.c

Toto poznáš: babka k babce...?
Ako zamestnanec platím poistné z celej svojej mzdy pri dodržaní maximálnych vymeriavacích základov a neexistuje výnimka, kedy by som z tejto mzdy poistné platiť nemusela. Ani v prvom roku zamestnania som nemohla platiť len zdravotné poistenie a ostatné nie. U živnostníkov je ten výpočet iný - viď príspevok č. 8 od Kvaky.
veronikasad
20.08.10,18:29
Minister však povedal, okrem iného aj toto: "Skôr ide o efekt spravodlivosti než o ten efekt toho, aby nám živnostníci viac zaplatili na odvodoch," takže to nie je o hľadaní rezerv, ale o zjednotení odvodov a daní, tak, ako to bolo vo volebnom programe.
Zjednotenie odvodov je veľmi široký pojem, za ktorým - zdá sa - sa bude skrývať všeličo ...
Xanti
20.08.10,18:30
Toto poznáš: babka k babce...?
Ako zamestnanec platím poistné z celej svojej mzdy pri dodržaní maximálnych vymeriavacích základov a neexistuje výnimka, kedy by som z tejto mzdy poistné platiť nemusela. Ani v prvom roku zamestnania som nemohla platiť len zdravotné poistenie a ostatné nie. U živnostníkov je ten výpočet iný - viď príspevok č. 8 od Kvaky.
Ako zamestnanec mám platenú dovolenku, ako zamestnanec mám nárok na 7 dní volna v roku tzv. pečko.

Ako živnostník toto nepoznám.
Llívia
20.08.10,18:32
Ako zamestnanec mám platenú dovolenku, ako zamestnanec mám nárok na 7 dní volna v roku tzv. pečko.

Ako živnostník toto nepoznám.

A čo to ako má spoločné so zvyšovaním/znižovaním odvodov a daní? :eek::eek::eek: Platí to snáď štát? :eek::eek::eek:
Navyše ti neverím, že si nemala dovolenku.
Že má zamestnanec 7 dní na ošetrenie/vyšetrenie ešte neznamená, že si ich aj vyčerpá. Veľa zo zamestnancov vo firmách, kde som pracovala, si ich nevyčerpali. Navyše, aj tu na Porade nájdeš k tomu témy, ako si čerpanie tých 7 dní "predstavujú" a "určujú" zamestnávatelia. Robila som vo firme, kde si zamestnávateľ jednoducho povedal - 1/2 dňa uzná za mesiac. A to je potom za rok len 6 dní. A ak niekto nastúpil v decembri, tak to bolo len 1/2 dňa.
(tzv. péčko = porno? :D)
veronikasad
20.08.10,18:32
Toto poznáš: babka k babce...?
Ako zamestnanec platím poistné z celej svojej mzdy pri dodržaní maximálnych vymeriavacích základov a neexistuje výnimka, kedy by som z tejto mzdy poistné platiť nemusela. Ani v prvom roku zamestnania som nemohla platiť len zdravotné poistenie a ostatné nie. U živnostníkov je ten výpočet iný - viď príspevok č. 8 od Kvaky.
Lívia, existuje veľa výnimiek, z ktorých sa odvody u zamestnancov doteraz neplatili. P. Minister o nich veľmi dobre vie a všetky sa idú rušiť ... A výška odvodov zostáva zatial nezmenená
Xanti
20.08.10,18:34
Toto poznáš: babka k babce...?
Ako zamestnanec platím poistné z celej svojej mzdy pri dodržaní maximálnych vymeriavacích základov a neexistuje výnimka, kedy by som z tejto mzdy poistné platiť nemusela. Ani v prvom roku zamestnania som nemohla platiť len zdravotné poistenie a ostatné nie. U živnostníkov je ten výpočet iný - viď príspevok č. 8 od Kvaky.


A čo to ako má spoločné so zvyšovaním/znižovaním odvodov a daní? :eek::eek::eek:
To bola moja reakcia na tú časť tvojho príspevku. Nie je všetko zlato čo sa blyští. Porovnávala si, ja som porovnala tiež :)

A ver mi, radšej som zamestnancom ako živnostníkom.
Llívia
20.08.10,18:36
Lívia, existuje veľa výnimiek, z ktorých sa odvody u zamestnancov doteraz neplatili. P. Minister o nich veľmi dobre vie a všetky sa idú rušiť ... A výška odvodov zostáva zatial nezmenená
A ktoré?
Napr. odstupné? Odstupné je ODSTUPNÉ, nie MZDA v zmysle Zákonníka práce.
Zita5
20.08.10,18:37
Na takýchto nepoctivcov + aj ďalších napr. v podobe "vyplácačov" a "poberačov" miezd "na ruku" doplácame všetci - štát nemôže kvôli tomu znížiť odvody. Keby tak rok všetci platili poctivo - odvody aj dane - to by sa ukázalo, ako by sa dali znížiť odvody aj dane - a pre všetkých.

"Prečo nechce z toho platiť daň, a následne aj odvody? " - A prečo potom pindá, že štát pre neho nič neurobí, dôchodok je malý, nemocenské dávky sú malé, podpora v nezamestnanosti žiadna, sociálne dávky sú malé, v zdravotníctve dlho čaká na výkon alebo vyšetrenie? Prečo chce za málo peňazí veľa muziky?

Odvodové zaťaženie = zdravotné + sociálne poistenie
Daňové zaťaženie = daň z príjmov, DPH, daň z motorových vozidiel, spotrebné dane, ...

Ja sa nestačím čudovať .Ja by som každému, kto má tieto reči poradila, nech si spraví živnosť , nech zamestná ľudí a potom nech sa vyjadruje k malým živnostníkom .Nemám na mysli živnosť účtovníckej firmy, ale živnosť napríklad vo výrobnej činnosti , lebo to je podstatný rozdiel .

A okrem iného sme na stránke účtovníkov , stačí sa rozhliadnuť po príspevkoch , ako sa tu radí ako platiť a neplatiť .Koho potom chcem odcudzovať ?
veronikasad
20.08.10,18:39
A ktoré?
Napr. odstupné? Odstupné je ODSTUPNÉ, nie MZDA v zmysle Zákonníka práce.
Nepísala som o mzde - odstupné, odchodné, náhrada za pracovnú pohotovosť, odmeny pri životných a pracovných jubileach, stravné a ďalšie, ktoré ma v tejto chvíli nenapadajú.

Ak sa zavedie ročné zúčtovanie odvodov, tak napr. z odstupného a odchodného doplatí zamestnanec ešte pekný balík na zdravotné aj sociálne poistenie.
Jano24
20.08.10,18:40
Myslím že je hlúposť proti sebe stavať SZČO a zamestnacov.Aj sa to porovnávať nedá.Sú to väčšinou "bežní" /Radičovej pojem/ občania.Alebo stredná vrstva. Pamätám si ako SDKU išlo hlavne chrániť strednú vrstvu, vraj sa ich nemá kto zastať a Fico to nie je ho za to kritizovali. A pritom sa tieto zmeny dotknú hlavne tej povestnej strednej vrstvy. Podľa mňa sú to "bežní" občania, Hoci bežný občan je už asi podľa Radičovej kritérii niekto iný. Ale už ma nebaví tu písať, aj tak sa na tom nič nezmení a scháli si vláda čo chce. Idem si robiť čaj a končím túto diskúsiu z mojej strany.
Kvaka
20.08.10,18:41
Trochu pripomeniem z plánov
http://120napadov.sk/dane-a-odvody/4
Llívia
20.08.10,18:42
Ja sa nestačím čudovať .Ja by som každému, kto má tieto reči poradila, nech si spraví živnosť , nech zamestná ľudí a potom nech sa vyjadruje k malým živnostníkom .Nemám na mysli živnosť účtovníckej firmy, ale živnosť napríklad vo výrobnej činnosti , lebo to je podstatný rozdiel .

A okrem iného sme na stránke účtovníkov , stačí sa rozhliadnuť po príspevkoch , ako sa tu radí ako platiť a neplatiť .Koho potom chcem odcudzovať ?

Takže súhlasíš s tým, že podvádzajú? Podľa teba je to správne? Skutočne na to nedoplácame všetci?

Radí sa ako platiť a neplatiť - keď je to dovolené/v zmysle zákona, je to OK. Písala som o podvádzaní. Žijem medzi ľuďmi a s týmto sa teda stretávam dosť často - či už sú to nevydané bloky z ERP, nevydané doklady za služby, vyplácanie na ruku, nie raz aj ľuďom, čo zároveň poberajú podporu alebo sociálne dávky, vydávanie fiktívnych faktúr, aby si iná firma mohla znížiť náklady a nárokovať DPH - skús niekedy počúvať ľudí okolo seba, tiež sa dozvieš veľa "noviniek".
Llívia
20.08.10,18:46
Myslím že je hlúposť proti sebe stavať SZČO a zamestnacov.Aj sa to porovnávať nedá.Sú to väčšinou "bežní" /Radičovej pojem/ občania.Alebo stredná vrstva. Pamätám si ako SDKU išlo hlavne chrániť strednú vrstvu, vraj sa ich nemá kto zastať a Fico to nie je ho za to kritizovali. A pritom sa tieto zmeny dotknú hlavne tej povestnej strednej vrstvy. Podľa mňa sú to "bežní" občania, Hoci bežný občan je už asi podľa Radičovej kritérii niekto iný. Ale už ma nebaví tu písať, aj tak sa na tom nič nezmení a scháli si vláda čo chce. Idem si robiť čaj a končím túto diskúsiu z mojej strany.

Ja len dúfam, že to schvália a v zbierke uverejnia skôr než 31.12.2010.

Na zdravie! (to patrí k pitiu čaju :))
Kvaka
20.08.10,18:47
Takže súhlasíš s tým, že podvádzajú? Podľa teba je to správne? Skutočne na to nedoplácame všetci?

Radí sa ako platiť a neplatiť - keď je to dovolené/v zmysle zákona, je to OK. Písala som o podvádzaní. Žijem medzi ľuďmi a s týmto sa teda stretávam dosť často - či už sú to nevydané bloky z ERP, nevydané doklady za služby, vyplácanie na ruku, nie raz aj ľuďom, čo zároveň poberajú podporu alebo sociálne dávky, vydávanie fiktívnych faktúr, aby si iná firma mohla znížiť náklady a nárokovať DPH - skús niekedy počúvať ľudí okolo seba, tiež sa dozvieš veľa "noviniek".
Nikdy som nebola SZČO, ale ja sa tým ľuďom ani nečudujem, nemajú žiadnu právnu istotu, veľakrát žijú z ruky do huby, ako sa hovorí, pomáhajú si na hrane zákona, a vzájomná výpomoc známych, urob mi tot a toto, ty to vieš lepšie ako ja, ja ti to zaplatím, na faktúru sa vykašli. Aj toto sú dôvody, prečo je to tak. Nehodnotila by som to ako podvod.
Zita5
20.08.10,18:55
Takže súhlasíš s tým, že podvádzajú? Podľa teba je to správne? Skutočne na to nedoplácame všetci?

Radí sa ako platiť a neplatiť - keď je to dovolené/v zmysle zákona, je to OK. Písala som o podvádzaní. Žijem medzi ľuďmi a s týmto sa teda stretávam dosť často - či už sú to nevydané bloky z ERP, nevydané doklady za služby, vyplácanie na ruku, nie raz aj ľuďom, čo zároveň poberajú podporu alebo sociálne dávky, vydávanie fiktívnych faktúr, aby si iná firma mohla znížiť náklady a nárokovať DPH - skús niekedy počúvať ľudí okolo seba, tiež sa dozvieš veľa "noviniek".

Neber to tak , že ja súhlasím s tým, že podvádzajú .Ja s tým samozrejme nesúhlasím .Ale netreba hádzať všetkých živnostníkov do jedného vreca .
Ďalej to nebudem rozvádzať .Sprav si záver aký chceš .;)
Llívia
20.08.10,18:55
Nikdy som nebola SZČO, ale ja sa tým ľuďom ani nečudujem, nemajú žiadnu právnu istotu, veľakrát žijú z ruky do huby, ako sa hovorí, pomáhajú si na hrane zákona, a vzájomná výpomoc známych, urob mi tot a toto, ty to vieš lepšie ako ja, ja ti to zaplatím, na faktúru sa vykašli. Aj toto sú dôvody, prečo je to tak. Nehodnotila by som to ako podvod.

Keď mi dá zamestnávateľ časť mzdy "na ruku", ani to nebudeš hodnotiť ako podvod, krátenie daní, krátenie poistného? To nie je hrana zákona, to je jeho porušenie. To isté platí aj pri a pre SZČO. Lenže na Slovensku je voči takémuto konaniu príliš veľká tolerantnosť. Tak sa potom nedivte, že štát niekde musí zobrať peniaze, aby sa mohli vyplácať dávky a nároky z jednotlivých druhov poistenia. A nedivte sa, že potom na to doplácame všetci - zvyšovaním odvodov.

Veľakrát to nie sú ľudia, ktorí žijú z ruky do huby, ale od..ávajú všetkých naokolo - zamestnancov aj štát.
Llívia
20.08.10,18:57
Neber to tak , že ja súhlasím s tým, že podvádzajú .Ja s tým samozrejme nesúhlasím .Ale netreba hádzať všetkých živnostníkov do jedného vreca .
Ďalej to nebudem rozvádzať .Sprav si záver aký chceš .;)
Hádžem ich všetkých do jedného vreca? Hádžem. Prečo? Lebo poctivého podnikateľa som ešte nevidela (poctivý = zdaňuje všetky príjmy, nedáva si do nákladov to, čo skutočne nepotrebuje pri svojej činnosti, ako napr. súkromné cesty "firemným" autom kamuflované ako obchodné cesty, školské potreby svojich detí atď.). Záver mám dávno spravený a prišla som k nemu cez roky skúseností a poznaní.
Jano24
20.08.10,19:01
Takto záležalo SDKU na strednej vrstve pred voľbami
http://www.volit.sk/pv/volebny-program-sdku/
Zita5
20.08.10,19:01
Hádžem ich všetkých do jedného vreca? Hádžem. Prečo? Lebo poctivého podnikateľa som ešte nevidela (poctivý = zdaňuje všetky príjmy, nedáva si do nákladov to, čo skutočne nepotrebuje pri svojej činnosti, ako napr. súkromné cesty "firemným" autom kamuflované ako obchodné cesty, školské potreby svojich detí atď.). Záver mám dávno spravený a prišla som k nemu cez roky skúseností a poznaní.

Veľmi málo vieš o podnikaní :) Snáď len jedna pani povedala .
Shaman
20.08.10,19:05
No ono tych ludi priklincoval pan Mihal viac. A nielen tym kolko potrebuje mesacne penazi na to aby prezil.
Mna tym, ze svoje posobenie zacal vyhlaseniami, ze mamicky s detmi su jeho srdcova zalezitost. A prve co po nastupe spravil, tak chcel zrusit prispevok pri narodeni dietata!!!


Ale ako vidime je tam maly pan, Radicova mu to nastastie stopla, odvody zvysovat mu stopne Sulik, takze diskutovat o navrhoch pana Mihala je apriori zbytocne, navrhy, ktore sa uskutocnia bude davat zrejme niekto iny...

Kazdopadne su aj ludia co sa nam teraz smeju, este dnes si pamatam na vyrok jedneho kolegu zo zaciatkov porady "Pan Mihal? To je idol provincnych utovniciek. A na ich chrbtoch spravi politicku karieru. To mi ver."

Vtedy som sa na tom smial ja...

Sorry tiez za off topic.


Jožkovi Mihalovi som fandil aby sa dostal tam kde je. Považoval som ho za správneho človeka na toto miesto. Ale priznám sa, že svojou povestnou vetou " Kto zarába menej ako 400 eur, nech ide pracovať do zahraničia" ma priklincoval k podlahe....
A mám pocit, že sa chystá robiť práve opak toho, čo tu roky rokúce nám radil.

Sorry za off topic.
Llívia
20.08.10,19:05
Veľmi málo vieš o podnikaní :) Snáď len jedna pani povedala .
Nepíšem tu o podnikaní, ale o PODVÁDZANÍ, ktorého dôsledok je ten, že podnikatelia neplatia poistné a dane v takej výške, ako by mali, na čo doplácame všetci. A nie sú to informácie z agentúry JPP. By si neverila, s čím a ako radi sa ľudia "pochvália".
Zita5
20.08.10,19:09
Nepíšem tu o podnikaní, ale o PODVÁDZANÍ, ktorého dôsledok je ten, že podnikatelia neplatia poistné a dane v takej výške, ako by mali, na čo doplácame všetci. A nie sú to informácie z agentúry JPP. By si neverila, s čím a ako radi sa ľudia "pochvália".

Však práve , že by som neverila :rolleyes: , škoda, že ja som len zamestnancom .
Jano24
20.08.10,19:09
Hádžem ich všetkých do jedného vreca? Hádžem. Prečo? Lebo poctivého podnikateľa som ešte nevidela (poctivý = zdaňuje všetky príjmy, nedáva si do nákladov to, čo skutočne nepotrebuje pri svojej činnosti, ako napr. súkromné cesty "firemným" autom kamuflované ako obchodné cesty, školské potreby svojich detí atď.). Záver mám dávno spravený a prišla som k nemu cez roky skúseností a poznaní.
kamuflované obchodné cesty , školské potreby pre svoje deti...A "HORE " na emisiach, tendroch sa kradli miliardy... Tí by sa dobre zasmiali nad tým čo sa tu píše...
A zaplatať diery za novodobých Jánošikov majú "bežní " občania
Kvaka
20.08.10,19:13
Keď mi dá zamestnávateľ časť mzdy "na ruku", ani to nebudeš hodnotiť ako podvod, krátenie daní, krátenie poistného? To nie je hrana zákona, to je jeho porušenie. To isté platí aj pri a pre SZČO. Lenže na Slovensku je voči takémuto konaniu príliš veľká tolerantnosť. Tak sa potom nedivte, že štát niekde musí zobrať peniaze, aby sa mohli vyplácať dávky a nároky z jednotlivých druhov poistenia. A nedivte sa, že potom na to doplácame všetci - zvyšovaním odvodov.

Veľakrát to nie sú ľudia, ktorí žijú z ruky do huby, ale od..ávajú všetkých naokolo - zamestnancov aj štát
Keď boli v minulosti nárazové práce a bolo to o využití každej jednej minúty, bez oddychu, a stalo sa, že mi zamestnávateľ povedal, Anka, choď už dnes domov, máš toho akurát dosť, oddýchni si trochu, myslíš, že mi tú mzdu dal za ten deň legálne, alebo že mi dal absenciu? Nebola som tam napr. 3 hodiny, ale zaplatené som dostala. Bol to podvod?
Jano24
20.08.10,19:13
A dobre som sa zasmial keď raz som čítal jedného historika, že mýtus o Jurkovi Jánošikovi bol skreslený. Vraj nebolo tak že bohatým bral a chudobným dával, ale bral všetkým a niečo dal iba svojim frajerkám...
betka
20.08.10,19:14
Hádžem ich všetkých do jedného vreca? Hádžem. Prečo? Lebo poctivého podnikateľa som ešte nevidela (poctivý = zdaňuje všetky príjmy, nedáva si do nákladov to, čo skutočne nepotrebuje pri svojej činnosti, ako napr. súkromné cesty "firemným" autom kamuflované ako obchodné cesty, školské potreby svojich detí atď.). Záver mám dávno spravený a prišla som k nemu cez roky skúseností a poznaní.

A si ma nasrala Lívia!!!!!! Vieš čo som tento týždeň počula??? TAkýchto ako vy tu nemáme!

A toto si ja osobne vyprosujem!!!!!!! Každý má možnosť ísť za SZČO, každý má možnosť si spraviť s.r.o., a prečo nejde. Je ľahšie byť pod duchnou a vykrikovať!!!!!!!

Každý, kto robí s pojmom podnikanie nesie riziko, z každej strany na neho číha pokuta, aj keď nie si je vedomý, nejakého sprostého par., z xy zákonov, kt. musí ovládať!!!!!!

Choď moja a začni podnikať, a prajem si, aby Ti nadávali, že si zlodejka, aby si svietila o 24-tej hodine a niečo dorábala, aby si mala pracovný deň 14-hod., kým Ti neprasknú nervy, a nepráídeš o zdravie, aby si nespávala v noci, či si náhodou niečo nechtiac nedo.....

A predstav si, že dokáže poctivý podnikateľ zdaňovať všetky príjmy!!!!!!! A ešte sa tomu poctivcovi stane, že zapotroší tie svoje vlastné výdavky (bločky), a vykašle sa na ne, a povie si, že to moje nie je tak dôležité ako to cudzie!!!!!

Vieš čo moja, jediné nám pomôže bezhotovostný platobný styk...

Pretože sú i takí, čo by mali zaplatiť i 5% dane ich nezaplatia ani tomu, ..... a ja sa nejdem rozčuľovať nad tým, že si povedala, že všetci podvádzajú, klesla si u mňa hlboko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

No comment!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§
Llívia
20.08.10,19:19
Však práve , že by som neverila :rolleyes: , škoda, že ja som len zamestnancom .
Never si, je to tvoja vec. Skús však otvoriť oči a viac počúvať ľudí okolo seba. A aby si nebola prekvapená. Mimochodom, ty si ku každej kúpe, príp. službe dostala doklad o zaplatení?

Neviem, prečo by si mal niekto vymýšľať napr. to, že dostáva peniaze na ruku. Alebo keď vieš, že sused chodí na fušky a pritom mu chodí lístok na peniaze z úradu práce (podpora), príp. sociálka. Alebo napr. robila som v účtovnej kancelárii a tam sa jeden živnostník priznal (resp. boli to dvaja živnostníci, ktorí mali združenie), že "kúpili" faktúru od nejakej firmy, ktorá ani netušila, že na toto združenie dodala nejaký tovar (týmto však na to prišli a zaplatili za to pokutu na DPH, ale myslíš si, že je to jediný takýto podvod? Jediný prípad, kedy niekto "kúpil faktúru?). Noviny nečítaš, TV noviny nepozeráš? Občas sa objavia informácie o tom, ako nejaký podniakteľ dostal basu napr. za krátenie daní a poistného, alebo že mu prišli na podvod.
Zita5
20.08.10,19:19
A si ma nasrala Lívia!!!!!! Vieš čo som tento týždeň počula??? TAkýchto ako vy tu nemáme!

A toto si ja osobne vyprosujem!!!!!!! Každý má možnosť ísť za SZČO, každý má možnosť si spraviť s.r.o., a prečo nejde. Je ľahšie byť pod duchnou a vykrikovať!!!!!!!

Každý, kto robí s pojmom podnikanie nesie riziko, z každej strany na neho číha pokuta, aj keď nie si je vedomý, nejakého sprostého par., z xy zákonov, kt. musí ovládať!!!!!!

Choď moja a začni podnikať, a prajem si, aby Ti nadávali, že si zlodejka, aby si svietila o 24-tej hodine a niečo dorábala, aby si mala pracovný deň 14-hod., kým Ti neprasknú nervy, a nepráídeš o zdravie, aby si nespávala v noci, či si náhodou niečo nechtiac nedo.....

A predstav si, že dokáže poctivý podnikateľ zdaňovať všetky príjmy!!!!!!! A ešte sa tomu poctivcovi stane, že zapotroší tie svoje vlastné výdavky (bločky), a vykašle sa na ne, a povie si, že to moje nie je tak dôležité ako to cudzie!!!!!

Vieš čo moja, jediné nám pomôže bezhotovostný platobný styk...

Pretože sú i takí, čo by mali zaplatiť i 5% dane ich nezaplatia ani tomu, ..... a ja sa nejdem rozčuľovať nad tým, že si povedala, že všetci podvádzajú, klesla si u mňa hlboko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

No comment!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§

Betka , veľmi oceňujem Tvoj príspevok , plne a nahlas s ním súhlasím .
Nie, že by som nemala čím Lívii argumentovať , ale za 20 rokov podnikania som skutočne z toho už unavená .
A preto pokiaľ si to niekto neskúsi , neuverí a nepochopí, čo to je ísť spávať večer s plnou hlavou povinností , či stihneš toto zaplatiť , alebo ono zaplatiť a prídu peniaze , neprídu peniaze .......no skutočne som z toho unavená a ešte keď tu čítam príspevky v duchu čo Lívia píše, tak mi je z toho nanič .A je mi nanič z celej spoločnosti .
misomiso
20.08.10,19:20
1. Štve? Alebo sa len niekto nebojí otvorene povedať to,čo všetci aj tak vieme? Každý sa s podvádzaním (nezdanenými príjmami) u SZČO stretol, či ty si vždy dostal od každého nákupu tovarov, od každej služby, ktorá ti bola poskytnutá, blok z ERP, príp. nejaký iný doklad, ktorý podnikateľ nemohol "stopiť", aby nemusel z takéhoto príjmu platiť dane a odvody? Dosť "inšpirácií" nájdeš aj tu na Porade, ako sa snažia všetko napchať do nákladov firiem, aj keď to použijú pre vlastnú spotrebu, príp. to použije ich rodina (napr. používanie auta a s tým súvisiace náklady).
2. Nie, nemusia ho platiť, aj keď boli nejaké správy o tom, že by toto poistenie aj v USA malo byť povinné, resp. že by ho za niektorých občanov platil štát. Neplatia, ale potom môže byť všetkým u riti, že niekto zomrie na hociakú chorobu, keďže nemá peniaze na liečbu.
3. Neviem, či platí najmenej do štátnej kasy, ale aj z nej čerpá. A tiež väčšinou platia najmenej aj odvody, napr. také nemocenské, ale pritom sa hodia na PN a majú 2 príjmy - zo živnosti a z PN-ky (túto "radu" mi dala jedna SZČO, ktorá spracúvala mzdy pre iné firmy. Si myslíš, že počas PN-ky nič na živnosť nerobila?). Alebo napr. zdravotné poistenie, a pritom z neho dostanú rovnakú starostlivosť, ako tí, čo platia viac.
Takže mne vôbec nie je ľúto, že sa u SZČO zmenia podmienky pre platenie odvodov.

No prepac ale ak niekto podvadza v tom zmysle, ze pracuje popri PN, tak to je zalezitost poistovne, aby to kontrolovala. Ja som za tvrde kontroly a postihy. Lenze to sa netyka ani tak zivnostnikov, ako skor zamestnancov, ktori si pocas PN stavaju baraky, resp. ich stavaju znamym za baksis.
Jano24
20.08.10,19:21
Never si, je to tvoja vec. Skús však otvoriť oči a viac počúvať ľudí okolo seba. A aby si nebola prekvapená. Mimochodom, ty si ku každej kúpe, príp. službe dostala doklad o zaplatení?

Neviem, prečo by si mal niekto vymýšľať napr. to, že dostáva peniaze na ruku. Alebo keď vieš, že sused chodí na fušky a pritom mu chodí lístok na peniaze z úrad práce (podpora), príp. sociálka. Alebo napr. robila som v účtovnej kancelárii a tam sa jeden živnostník priznal (resp. boli to dvaja živnostníci, ktorí mali združenie), že "kúpili" faktúru od nejakej firmy, ktorá ani netušila, že na toto združenie dodala nejaký tovar (týmto však na to prišli a zaplatili za to pokutu na DPH, ale myslíš si, že je to jediný takýto podvod? Jediný prípad, kedy niekto "kúpil faktúru?). Noviny nečítaš, TV noviny nepozeráš? Občas sa objavia informácie o tom, ako nejaký podniakteľ dostal basu napr. za krátenie daní a poistného, alebo že mu prišli na podvod.
A viete o tom že v niektorých štátoch sú úrady práce zrušené?Neexistujú.Sú tam súkromné perosnálne agentúry. To by sa štát ušetril na štátnej správe čo?
http://www.cas.sk/clanok/177485/zrusenie-uradov-prace-usetrila-by-sa-az-polovica-nakladov.html
Llívia
20.08.10,19:26
mimotemy
Keď boli v minulosti nárazové práce a bolo to o využití každej jednej minúty, bez oddychu, a stalo sa, že mi zamestnávateľ povedal, Anka, choď už dnes domov, máš toho akurát dosť, oddýchni si trochu, myslíš, že mi tú mzdu dal za ten deň legálne, alebo že mi dal absenciu? Nebola som tam napr. 3 hodiny, ale zaplatené som dostala. Bol to podvod?

Bol. Zle som to pochopila, myslela som si, že ti dal peniaze na ruku.
Tvoj príklad je to mimotemy čo sa tu rozoberá.
(Keď som ja pracovala od nevidím do nevidím, tak sa na mňa zamestnávateľ akurát tak vykašľal, žiadne voľno, žiadny skorší odchod z práce, žiadne príplatky za nadčas. Bol to podvod z jeho strany?)
Halli
20.08.10,19:31
No prepac ale ak niekto podvadza v tom zmysle, ze pracuje popri PN, tak to je zalezitost poistovne, aby to kontrolovala. Ja som za tvrde kontroly a postihy. Lenze to sa netyka ani tak zivnostnikov, ako skor zamestnancov, ktori si pocas PN stavaju baraky, resp. ich stavaju znamym za baksis.

Presne to poznám, keď som mala nohu v sádre 5 týždňov a trpla som , aby som postíhala zaplatiť faktúry, aby mali ľudia v domoch teplo,vodu, elektrinu, plyn...a trpla som, že ak nestihne niekto pre mňa dôjsť na aute budem mať doma minutu po skončení vychádzky špionky so socialky..ako zamestnanec by som si vyložila nohu nad hlavu a mala by som to v paži...a PNka? almužna na smiech...:o
Llívia
20.08.10,19:31
kamuflované obchodné cesty , školské potreby pre svoje deti...A "HORE " na emisiach, tendroch sa kradli miliardy... Tí by sa dobre zasmiali nad tým čo sa tu píše...
A zaplatať diery za novodobých Jánošikov majú "bežní " občania

Z nakradnutých miliónov by sa platili odvody a dane? :eek:
U podnikateľov to nie sú len obchodné cesty, školské potreby, ale sú to aj fitkvíne faktúry v niekoľko tisícových čiastkach, ktoré výrazným spôsobom znížia daňový základ a ešte si podnikavec z takýchto faktúr nárokuje vrátenie DPH.
Diery sa dajú plátať aj vnesením spravodlivosti do platenie odvodov a daní, t.j. aj zvýšením platieb poistného od SZČO. Preto nebudem ľutovať, ak sa poistné SZČO bude rátať inak a bude sa platiť vo vyššej sume.
misomiso
20.08.10,19:32
Minister však povedal, okrem iného aj toto: "Skôr ide o efekt spravodlivosti než o ten efekt toho, aby nám živnostníci viac zaplatili na odvodoch," takže to nie je o hľadaní rezerv, ale o zjednotení odvodov a daní, tak, ako to bolo vo volebnom programe.

Co je na tom spravodliveho? Na aku absolutnu spravodlivost sa to tu hrame? Citim zavan komunizmu a rovnostarstva. Zivnostnik je v uplne inom postaveni. Nechrani ho ZP, z mesiaca na mesiac si musi sam hladat pracu. Tak preco ho vo vsetkom porovnavat so zamestnancom?
Zita5
20.08.10,19:33
Toto poznáš: babka k babce...?
Ako zamestnanec platím poistné z celej svojej mzdy pri dodržaní maximálnych vymeriavacích základov a neexistuje výnimka, kedy by som z tejto mzdy poistné platiť nemusela. Ani v prvom roku zamestnania som nemohla platiť len zdravotné poistenie a ostatné nie. U živnostníkov je ten výpočet iný - viď príspevok č. 8 od Kvaky.

Určite si zďaleka toľko štátu nezaplatila ako ja ;)"živnostník-podvodník"(podľa Teba) a najviac sa tu rozčuluješ.
veronikasad
20.08.10,19:35
A viete o tom že v niektorých štátoch sú úrady práce zrušené?Neexistujú.Sú tam súkromné perosnálne agentúry. To by sa štát ušetril na štátnej správe čo?
http://www.cas.sk/clanok/177485/zrusenie-uradov-prace-usetrila-by-sa-az-polovica-nakladov.html
Súhlasím, ÚP pramálo pomáhajú evidovaným nezamestnaným s hľadaním práce. Zrušením pracovných miest pracovníčiek kontaktu s nezamestnaným by sa zaplátala aspoň malá diera v štátnom rozpočte.

Myslím, že viac práce by urobili súkromné personálne agentúry, ktorým by štát presunul časť financii z ušetrených miezd z UP aby uchádzači o zamestnanie, ktorí majú skutočný záujem pracovať, neplatili za sprostredkovanie práce ...
misomiso
20.08.10,19:37
Takže súhlasíš s tým, že podvádzajú? Podľa teba je to správne? Skutočne na to nedoplácame všetci?

Radí sa ako platiť a neplatiť - keď je to dovolené/v zmysle zákona, je to OK. Písala som o podvádzaní. Žijem medzi ľuďmi a s týmto sa teda stretávam dosť často - či už sú to nevydané bloky z ERP, nevydané doklady za služby, vyplácanie na ruku, nie raz aj ľuďom, čo zároveň poberajú podporu alebo sociálne dávky, vydávanie fiktívnych faktúr, aby si iná firma mohla znížiť náklady a nárokovať DPH - skús niekedy počúvať ľudí okolo seba, tiež sa dozvieš veľa "noviniek".

A zvysenim odvodov zivnostnikom stat zabezpeci, ze budu podvadzat menej, alebo viac ??? Co to ma prosim spolocne s podvadzanim? Ak podvadzaju, tak to kontrolujme. Ku kazdemu zivnostnikovi postavme dvoch kontrolorov z DU. Ja nemem nic proti, nejdem tu kryt nikoho, kto podvadza. Lenze uz som to tu pisal - su krajiny, ktorym sa dari podstatne lepsie a ani povinnost ERP tam nepoznaju. Takze to asi nebude v tom. Hoci nepropagujem ziadne ciernoty, uspech ekonomiky asi nestoji na tom, ci mi kadernicka da vzdy a bezpodmienecne ucet.
Kvaka
20.08.10,19:38
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Kvaka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/145815-navrh-novych-odvodov-od-2011-od-p-mihala-post1485422.html#post1485422)
Keď boli v minulosti nárazové práce a bolo to o využití každej jednej minúty, bez oddychu, a stalo sa, že mi zamestnávateľ povedal, Anka, choď už dnes domov, máš toho akurát dosť, oddýchni si trochu, myslíš, že mi tú mzdu dal za ten deň legálne, alebo že mi dal absenciu? Nebola som tam napr. 3 hodiny, ale zaplatené som dostala. Bol to podvod?



Bol.

Lívia, spamätaj sa, keby som neodišla vtedy po vlastných, tak by ma odviezla možno o tri hodiny sanitka. Vieš čo? Daj si frťana a choď spať, zajtra budeš múdrejšia.
veronikasad
20.08.10,19:40
A zvysenim odvodov zivnostnikom stat zabezpeci, ze budu podvadzat menej, alebo viac ??? Co to ma prosim spolocne s podvadzanim? Ak podvadzaju, tak to kontrolujme. Ku kazdemu zivnostnikovi postavme dvoch kontrolorov z DU. Ja nemem nic proti, nejdem tu kryt nikoho, kto podvadza. Lenze uz som to tu pisal - su krajiny, ktorym sa dari podstatne lepsie a ani povinnost ERP tam nepoznaju. Takze to asi nebude v tom. Hoci nepropagujem ziadne ciernoty, uspech ekonomiky asi nestoji na tom, ci mi kadernicka da vzdy a bezpodmienecne ucet.
Mišo, pred pár rokmi sme mali na Slovensku paušálnu daň. Kolko živnostníkov túto možnosť využilo ? (reakcia na blokovanie - resp. neblokovanie cez ERP)
Jano24
20.08.10,19:42
Za bývalej vlády ešte v tej čo bola tá ministerka financii za SDĽ, zabúdol som ako sa volala .Tak ona ako ľavicová politička razila teóriu že bude výpadok daní ak sa zniží daň.Vtedy bola daň vyššia ako 19%. A čo sa stalo? Opačný efekt. Daňové príjmy sa po znížení daní zvýšili v štátnom rozpočte.Prečo asi?
Tak ako v každej spoločnosti sa nájdu stále aj nejakí vrahovia, tak sa vždy nájdu aj takí čo stále budú špekulovať pri daniach a odvodoch a nikdy nezaplatia nič.Ide o to, že pri nižších daniach a odvodoch bude menej tých ktorí budú špekulovať ...
Llívia
20.08.10,19:43
A si ma nasrala Lívia!!!!!! Nemôžem za to, že sa nevieš ovládať, ale rýchlo sa rozčúliš!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!! Vieš čo som tento týždeň počula??? TAkýchto ako vy tu nemáme! ????????????????????????????????

A toto si ja osobne vyprosujem!!!!!!! A čo?????????????? A od koho?????????? Každý má možnosť ísť za SZČO, každý má možnosť si spraviť s.r.o., a prečo nejde. Je ľahšie byť pod duchnou a vykrikovať!!!!!!!

Každý, kto robí s pojmom podnikanie nesie riziko, z každej strany na neho číha pokuta, aj keď nie si je vedomý, nejakého sprostého par., z xy zákonov, kt. musí ovládať!!!!!! A to mu dáva dôvod na podvádzanie???????????????? Dôvod na "úpravu" príjmov smerom dole?????????????? Dôvod na zaraďovanie neexistujúcich nákladov/výdavkov do účtovncítva, aby platil čo najnižšie dane, príp. žiadne???????????????

Choď moja Toto si teda vyprosujem, takého oslovenie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a začni podnikať, a prajem si, aby Ti nadávali, že si zlodejka, aby si svietila o 24-tej hodine a niečo dorábala, aby si mala pracovný deň 14-hod., kým Ti neprasknú nervy, a nepráídeš o zdravie, aby si nespávala v noci, či si náhodou niečo nechtiac nedo.....A to dáva podnikateľom dôvod na podvádzanie???????????????? Dôvod na "úpravu" príjmov smerom dole?????????????? Dôvod na zaraďovanie neexistujúcich nákladov/výdavkov do účtovncítva, aby platil čo najnižšie dane, príp. žiadne???????????????

A predstav si, že dokáže poctivý podnikateľ zdaňovať všetky príjmy!!!!!!! A aj jeho výdavky sú "poctivé"??????????????????????? Medzi nami dievčatami, neverím!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A ešte sa tomu poctivcovi stane, že zapotroší tie svoje vlastné výdavky (bločky), a vykašle sa na ne, a povie si, že to moje nie je tak dôležité ako to cudzie!!!!!

Vieš čo moja Toto si teda vyprosujem, takého oslovenie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! , jediné nám pomôže bezhotovostný platobný styk...Som za, alebo aspoň nech sú uznané náklady/výdavky od určitej výšky len vtedy, ak sa uhradia bezhotovostne.

Pretože sú i takí, čo by mali zaplatiť i 5% dane ich nezaplatia ani tomu, ..... a ja sa nejdem rozčuľovať nad tým, že si povedala, že všetci podvádzajú Pravda nemusí byť vždy pekná a príjemná. , klesla si u mňa hlboko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pretože som si dovolila napísať to, čo všetci aj tak vieme??????????????????????????????????? Čo už, pre pravdu sa niekedy aj trpí.

No comment!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! No comment!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ani tvoj siahodlhý príspevok ma nepresvedčil, aby som ľutovala SZČO (podnikateľov), ak sa im zvýši poistné.
veronikasad
20.08.10,19:46
Za bývalej vlády ešte v tej čo bola tá ministerka financii za SDĽ, zabúdol som ako sa volala .Tak ona ako ľavicová politička razila teóriu že bude výpadok daní ak sa zniží daň.Vtedy bola daň vyššia ako 19%. A čo sa stalo? Opačný efekt. Daňové príjmy sa po znížení daní zvýšili v štátnom rozpočte.Prečo asi?
Tak ako v každej spoločnosti sa nájdu stále aj nejakí vrahovia, tak sa vždy nájdu aj takí čo stále budú špekulovať pri daniach a odvodoch a nikdy nezaplatia nič.Ide o to, že pri nižších daniach a odvodoch bude menej tých ktorí budú špekulovať ...
pomôžem ti - ministerka financii za SDĽ sa volala Brigita Schmögnerová
Jano24
20.08.10,19:47
Súhlasím, ÚP pramálo pomáhajú evidovaným nezamestnaným s hľadaním práce. Zrušením pracovných miest pracovníčiek kontaktu s nezamestnaným by sa zaplátala aspoň malá diera v štátnom rozpočte.

Myslím, že viac práce by urobili súkromné personálne agentúry, ktorým by štát presunul časť financii z ušetrených miezd z UP aby uchádzači o zamestnanie, ktorí majú skutočný záujem pracovať, neplatili za sprostredkovanie práce ...
Akurát som nevedel že v niektorých štátoch fakt nie sú úrady práce.To ma teda prekvapilo, keď som sa to dočítal.
betka
20.08.10,19:48
Hádžem ich všetkých do jedného vreca? Hádžem. Prečo? Lebo poctivého podnikateľa som ešte nevidela (poctivý = zdaňuje všetky príjmy, nedáva si do nákladov to, čo skutočne nepotrebuje pri svojej činnosti, ako napr. súkromné cesty "firemným" autom kamuflované ako obchodné cesty, školské potreby svojich detí atď.). Záver mám dávno spravený a prišla som k nemu cez roky skúseností a poznaní.


mimotemy, teraz budem fakt mimo. Videla si už takého nepoctivého podnikakateľa, ako som ja sprostá????

Že si teta v obchode, keď sme išli na huby, zabudla zarátať jedny hlúpe lentilky za 40 centov, a ja som sa dokázala kôli nim vrátiť 10 km tam, a potom spat, aby som jej ich doplatila?? Aby neplatila z vlastného vrecka?? Nie nevieš, takýto sme my podvodníci.

A vieš koľkokrát som sa ja i manžel pomýlili, že sme nechtiac niekoho skoro oklamali, a následne sme to vrátili, pretože to bolo v náš prospech a v neprospech druhého. A ja ako podnikateľ som na to hrdá, pretože som naučená, pomôcť a vrátiť to, čo mi nepatrí. TAk ma nesrčaj do jedného vreca!!!

Porekadlo rodičov: "Pomôž ty, a vráti sa Ti to niekoľkonásobne!" A je to pravda, pretože dobro sa mi fakt vracia niekoškonásobne!!!
misomiso
20.08.10,19:50
Hádžem ich všetkých do jedného vreca? Hádžem. Prečo? Lebo poctivého podnikateľa som ešte nevidela (poctivý = zdaňuje všetky príjmy, nedáva si do nákladov to, čo skutočne nepotrebuje pri svojej činnosti, ako napr. súkromné cesty "firemným" autom kamuflované ako obchodné cesty, školské potreby svojich detí atď.). Záver mám dávno spravený a prišla som k nemu cez roky skúseností a poznaní.

Skolske potreby pre deti do nakladov? To sa nehanbis spominat to tu v suvislosti s nejakou etikou?

Prepac, ale za nejaky ten kilometer pre dieta do skolky alebo ceruzku, ktoru si zoberie z firmy bez DPH naozaj nemam vycitky svedomia. Mal by som, ak by sa stat spraval aspon trosicku korektne, ferovo a cestne.

Lenze stat sa uz davno sprava vypalnicky, takze nema pravo poukazovat na nejaku necestnost vacsiny podnikatelov (nemyslim teraz podvodnikov).

Ked som bol minule na colnici, bol tam filmovy producent, ktory zaplatil za jednu kameru z USA 2 x clo. Raz, ked ju kupil, druhy raz, ked mu prisla zo zarucnej opravy. Teda ma v uctovnictve 2 x zaplatene clo za kameru rovnakeho vyrobneho cisla. Nepomohli ziadne ziadosti na Colne riaditelstvo Po nas zasa chceli clo za tovar, ktory sa nam vratil v ramci reklamacie (Bol to nas, cisto slovensky vyrobok, vyrobeny nasou firmou).

To nie je vypalnictvo? Co je oproti tomu nejaka jazda firemnym autom?
Llívia
20.08.10,19:52
mimotemy
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Kvaka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/145815-navrh-novych-odvodov-od-2011-od-p-mihala-post1485422.html#post1485422)
Keď boli v minulosti nárazové práce a bolo to o využití každej jednej minúty, bez oddychu, a stalo sa, že mi zamestnávateľ povedal, Anka, choď už dnes domov, máš toho akurát dosť, oddýchni si trochu, myslíš, že mi tú mzdu dal za ten deň legálne, alebo že mi dal absenciu? Nebola som tam napr. 3 hodiny, ale zaplatené som dostala. Bol to podvod?




Lívia, spamätaj sa, keby som neodišla vtedy po vlastných, tak by ma odviezla možno o tri hodiny sanitka. Vieš čo? Daj si frťana a choď spať, zajtra budeš múdrejšia.

Vieš čo, Kvaka? Choď si spať sama, môžeš sa predtým spiť aj do nemoty, ale zajtra múdrejšia nebudeš a ani sa nespamätáš. Tie tvoje 3 hod. vyplatené "na ruku" (opravujem: zle som pochopila jej príspevok, nepísala, že dostala niečo na ruku) predstavujú v niektorých firmách aj polovicu z vyplatených miezd. A tých firiem sú tisíce. A kto platí peniaze na ruku? Zamestnávatelia, t.j. buď právnicke osoby alebo fyzické (SZČO). Takže SZČO niele že neplatia samé za seba to, čo by platili na danich a odvodch, keby ich účtovníctvo bolo poctivé, ale podvádzajú štát aj na daniach a odvodoch za zamestnancoch. A ja mám SZČO ľutovať, že možno od nového roka budú platiť väčšie poistné?! :eek:
veronikasad
20.08.10,19:54
Livia, kde čítaš, že ich dostala na ruku. Zamestnávatel ju poslal domov, aby si išla oddýchnuť a zaplatil jej mzdu. To je trošku rozdiel.
durisovad
20.08.10,19:55
A z tej mzdy mala odpocitane odvody a dan.
Jano24
20.08.10,19:56
pomôžem ti - ministerka financii za SDĽ sa volala Brigita Schmögnerová
Dík áno. Tak sa ona volala. Skôr s ňou by mi pasovalo to čo teraz chce prijímať nová vláda .A to myslím že ju nová pravicová či stredo-pravicová vláde ešte predbehla. také niečo nevyvádzala ani Brigita.
Xanti
20.08.10,19:56
mimotemy

Vieš čo, Kvaka? Choď si spať sama, môžeš sa predtým spiť aj do nemoty, ale zajtra múdrejšia nebudeš a ani sa nespamätáš. Tie tvoje 3 hod. vyplatené "na ruku" predstavujú v niektorých firmách aj polovicu z vyplatených miezd. A tých firiem sú tisíce. A kto platí peniaze na ruku? Zamestnávatelia, t.j. buď právnicke osoby alebo fyzické (SZČO). Takže SZČO niele že neplatia samé za seba to, čo by platili na danich a odvodch, keby ich účtovníctvo bolo poctivé, ale podvádzajú štát aj na daniach a odvodoch za zamestnancoch. A ja mám SZČO ľutovať, že možno od nového roka budú platiť vššie poistné?! :eek:
mimotemy Lívia , ale Kvaka nepísala, že dostala peniaze na ruku. Písala, že nemusela brať dovolenku ani ísť k lekárovi po paragraf a že zamestnávateľ jej ten den zaplatil ako keby ho odrobila. Teda takto som to pochopila ja.
Llívia
20.08.10,19:59
Betka , veľmi oceňujem Tvoj príspevok , plne a nahlas s ním súhlasím .
Nie, že by som nemala čím Lívii argumentovať , ale za 20 rokov podnikania som skutočne z toho už unavená .
A preto pokiaľ si to niekto neskúsi , neuverí a nepochopí, čo to je ísť spávať večer s plnou hlavou povinností , či stihneš toto zaplatiť , alebo ono zaplatiť a prídu peniaze , neprídu peniaze .......no skutočne som z toho unavená a ešte keď tu čítam príspevky v duchu čo Lívia píše, tak mi je z toho nanič .A je mi nanič z celej spoločnosti .
Opäť sa pýtam to isté: dáva to právo SZČO podvádzať na daniach a odvodoch?!
A mám ich ľutovať za to, že možno budú odvody platiť vo vyšších sumách než doteraz, keď doteraz na podvádzaní v tejto oblasti získali?!
wagner
20.08.10,20:00
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Kvaka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/145815-navrh-novych-odvodov-od-2011-od-p-mihala-post1485422.html#post1485422)
Vieš čo? Daj si frťana a choď spať, zajtra budeš múdrejšia.

mimotemy Si myslíš, že od spánku sa múdrie? :D:D:D Žiaľ, múdrosť sa spánkom získať nedá:mee:. Najrozumnejšie asi bude nereagovať na srdcové výlevy niekoho, kto má len svoju pravdu a tí ostatní sú iba obyčajní kmíni a okrádači.
misomiso
20.08.10,20:04
mimotemy

Vieš čo, Kvaka? Choď si spať sama, môžeš sa predtým spiť aj do nemoty, ale zajtra múdrejšia nebudeš a ani sa nespamätáš. Tie tvoje 3 hod. vyplatené "na ruku" predstavujú v niektorých firmách aj polovicu z vyplatených miezd. A tých firiem sú tisíce. A kto platí peniaze na ruku? Zamestnávatelia, t.j. buď právnicke osoby alebo fyzické (SZČO). Takže SZČO niele že neplatia samé za seba to, čo by platili na danich a odvodch, keby ich účtovníctvo bolo poctivé, ale podvádzajú štát aj na daniach a odvodoch za zamestnancoch. A ja mám SZČO ľutovať, že možno od nového roka budú platiť vššie poistné?! :eek:

Robis zaujimave zavery. Pises, ze zamestnavatelia podvadzaju stat, rovnako, bez ohladu na to, ci uz su to SZCO, alebo firmy. A zaver je z toho taky, ze SZCO treba zvysit poistne...

To mi pripada, ako keby sme povedali, ze muzi, aj zeny v obchodoch kradnu, teda pre zeny treba zvysit ceny. Namiesto toho, aby sme sa zamysleli, co robit, aby jedni ani druhi nekradli.
betka
20.08.10,20:04
Livka, dávaj mi v pohode čierne, mne to vôbec nevadí :)
Hryzni si do svojho svedomia, a potom nám nadávaj.
Viem si Ťa prečítať, ...............

Ozaj, prosím Ťa daj mi i za toto čierny bodík, please.
220870
20.08.10,20:06
Reakcia na 1.bod:

Najprv by sme mali položiť otázku, že PREČO je szčo taký? Prečo sa snaží zatajiť svoje príjmy? Prečo nechce z toho platiť daň, a následne aj odvody?

Ak trošku pouvažujeme nad dôvodmi, tak mne vychádza ako napádnejší dôvod: vysoké odvodové zaťaženie. A odvodové zaťaženie ne je len platby do SP, ZP ale aj daň z príjmov, dph......
Ja to napíšem tak ako to je.Platím cca 100€ zdravotné za túto pltbu dostanem od štátu bačov ko...teraz chcú o 100% viac dostanem dva bačove ko...y.Prečo by som mal byť šťastný že dostanem za dvojnásobnú cenu ....to isté ako cigáň ktorý nikdy nič štátu nedal a nedá.Kludne zaplatím dvojnásobok ale nechcem byť na tej istej úrovni ako parazit.:mee: a o tom to je.Zrovnoprávniť chcú tých čo sa o seba starajú s tými čo nič nerobia.Tý čo kradnú sú nezrovnoprávineľný.:mee:
misomiso
20.08.10,20:07
Opäť sa pýtam to isté: dáva to právo SZČO podvádzať na danicha a odvodoch?!
A mám ich ľutovať za to, že možno budú odvody platiť vo vyšších sumách než doteraz, keď doteraz na podvádzaní v tejto oblasti získali?!

Kto ziskal viac? Kadernicka, ktora ma raz za dva mesiace a zoberie 4 Eura bez bloku, alebo velki zamestnavatelia, ako napr. KIA, ktorej sme sa vsetci my poctivi poskladali na dotaciu vyze miliona na jedno pracovne miesto, byty pre manazment a skoly pre ich decka?
Zita5
20.08.10,20:08
Livka, dávaj mi v pohode čierne, mne to vôbec nevadí :)
Hryzni si do svojho svedomia, a potom nám nadávaj.
Viem si Ťa prečítať, ...............

Ozaj, prosím Ťa daj mi i za toto čierny bodík, please.

Betka, Lívia ich pridelí tomu , kto s ňou nesúhlasí.Takže nie si sama, naložila aj mne ;):)
betka
20.08.10,20:15
Zituš, taká som rada, že som nejakého závistlivca vyprovokovala, bude sa mi lepšie spať.

Ale chudák ten, podvodník živnostník, ktorý vyplatil 8-me P-čko takému zamestnancovi:D:D:D:D:D:D
veronikasad
20.08.10,20:17
Dievčence (a chlapci), nechajme žabomyšie vojny - poďme diskutovať na tému dopadu na odvody živnostníka, ak sa zmení koeficient výpočtu mesačných vymeriavacích základov a sadzba paušálnych výdavkov.

Týka sa živnostníkov, ktorí neplatia odvody z minima ...
220870
20.08.10,20:18
Toto poznáš: babka k babce...?
Ako zamestnanec platím poistné z celej svojej mzdy pri dodržaní maximálnych vymeriavacích základov a neexistuje výnimka, kedy by som z tejto mzdy poistné platiť nemusela. Ani v prvom roku zamestnania som nemohla platiť len zdravotné poistenie a ostatné nie. U živnostníkov je ten výpočet iný - viď príspevok č. 8 od Kvaky.
Ráno vstávam o 5:30 z práce prídem najskôr o 18:00.Možno je to porovnateľné s vami.V práci makám ako otrok pretože mi ide o mňa moju fa o moje meno.Možno aj vy (vysoko nepravdepodobné,aj ja som bol zamestnanec).Vy máte o 18:00 fajront ja sa j...m do 22:00 s papiermi ,rozpočtami,po sobotách nedelach opravujem vercajch chystám na pracovný týždeň,zhánam prácu pre seba aj partiu ,kto mi platí ten čas? za to že chcem a robím budem potrestaný zvýšením výpalného štátu?:mad:
Jano24
20.08.10,20:20
Dievčence (a chlapci), nechajme žabomyšie vojny - poďme diskutovať na tému dopadu na odvody živnostníka, ak sa zmení koeficient výpočtu mesačných vymeriavacích základov a sadzba paušálnych výdavkov.

Týka sa živnostníkov, ktorí neplatia odvody z minima ...
Nebude sa to deliť dvoma u odvodoch a pri zdravotných odvodoch 2,14, ale jedným 1,352 myslím.Teda ďalšie zvýšenie odvodového zaťaženia.
http://www.webnoviny.sk/ekonomika/vyssie-preddavky-pre-podnikatelov-od-/203562-clanok.html
veronikasad
20.08.10,20:21
Nebude sa to deliť dvoma u odvodoch a pri zdravotných odvodoch 2,14, ale jedným 1,352 myslím.Teda ďalšie zvýšenie odvodového zaťaženia.
ano, tu je to pekne vysvetlené od Kvaky

http://www.porada.sk/1485293-post8.html

Porovnajte svoje odvody podľa starého zákona a výpočet po novom - tí, ktorých sa to týka. So zmenou sadzieb sa zrejme zatial neuvažuje .
Llívia
20.08.10,20:22
...3. Neviem, či platí najmenej do štátnej kasy, ale aj z nej čerpá. A tiež väčšinou platia najmenej aj odvody, napr. také nemocenské, ale pritom sa hodia na PN a majú 2 príjmy - zo živnosti a z PN-ky (túto "radu" mi dala jedna SZČO, ktorá spracúvala mzdy pre iné firmy. Si myslíš, že počas PN-ky nič na živnosť nerobila?). Alebo napr. zdravotné poistenie, a pritom z neho dostanú rovnakú starostlivosť, ako tí, čo platia viac.
Takže mne vôbec nie je ľúto, že sa u SZČO zmenia podmienky pre platenie odvodov.


No prepac ale ak niekto podvadza v tom zmysle, ze pracuje popri PN, tak to je zalezitost poistovne, aby to kontrolovala. Ja som za tvrde kontroly a postihy. Lenze to sa netyka ani tak zivnostnikov, ako skor zamestnancov, ktori si pocas PN stavaju baraky, resp. ich stavaju znamym za baksis.
Neviem si predstaviť, ako by v tomto konkrétnom prípade poisťovňa kontrolovala SZČO uvedenú v mojom príspevku - do bytu jej vstúpiť nemôžu, aby sa pozreli, či náhodu práve v čase kontroly nespracúva mzdy pre nejakého svojho klienta. A dátumy a texty na faktúrach sa dajú upraviť veľmi ľahko. Mimochodom, tá dotyčná osoba mi hovorila, že na PN-ku sa "hodí" každé 3-4 mesiace.
Ak platí nemocenské poistné z minimálneho vymeriavacieho základu, platí mesačne 14 EUR. Zajtra ti dorátam jej "zisk", keď zostane na PN 10 dní (narýchlo som to zrátala, vyšlo mi to málo cez 48 EUR, ale musím to prerátať, lebo to bolo rátané fakt narýchlo). Potom si môžeš vyrátať, koľko zaplatí na poistnom, a koľko z neho získa, keď je PN 3-4-krát do roka, príp. keby bola na PN viac dní. A samozrejeme o peniaze od klientov za mesačné spracovanie miezd nepríde, aj keby bola celý mesiac PN, na rozdiel od väčšiny zamestnancov, ktorí sa nechodia počas PN realizovať na vlastné stavby zadarmo, príp. na stavby známych za bakšiš.
Llívia
20.08.10,20:26
Presne to poznám, keď som mala nohu v sádre 5 týždňov a trpla som , aby som postíhala zaplatiť faktúry, aby mali ľudia v domoch teplo,vodu, elektrinu, plyn...a trpla som, že ak nestihne niekto pre mňa dôjsť na aute budem mať doma minutu po skončení vychádzky špionky so socialky..ako zamestnanec by som si vyložila nohu nad hlavu a mala by som to v paži...a PNka? almužna na smiech...:o
Bola si na PN-ke a dostala si nemocenské dávky.
A za to, že si stále vykonávala prácu, si počas týchto 5 týždňov nedostala ani cent (alebo korunu)? To si pracovala zadarmo?
Llívia
20.08.10,20:32
mimotemy
Hádžem ich všetkých do jedného vreca? Hádžem. Prečo? Lebo poctivého podnikateľa som ešte nevidela (poctivý = zdaňuje všetky príjmy, nedáva si do nákladov to, čo skutočne nepotrebuje pri svojej činnosti, ako napr. súkromné cesty "firemným" autom kamuflované ako obchodné cesty, školské potreby svojich detí atď.). Záver mám dávno spravený a prišla som k nemu cez roky skúseností a poznaní.


mimotemy, teraz budem fakt mimo. Videla si už takého nepoctivého podnikakateľa, ako som ja sprostá????...

:eek::eek::eek: Moja definícia nepoctivého podnikateľa je na míle vzdialená od tvojej definície. Si fakt úplne mimo toho, čo som napísala.
veronikasad
20.08.10,20:37
Lívia, nechcem vyrývať, dávam si po prstoch a toto je jediná moja poznámka mimo témy. Ak chceš byť taká spravodlivá, nemyslíš si, že by si mala zamestnávatelovi vrátiť mzdu za čas strávený v pracovnej dobe na PORADe ?
betka
20.08.10,20:38
Bola si na PN-ke a dostala si nemocenské dávky.
A za to, že si stále vykonávala prácu pre SVB, si počas týchto 5 týždňov nedostala ani cent (alebo korunu)? To si pracovala zadarmo?

Ak by sme my, podvádzajúci, boli na PN 5 týždňov, a mali by sme nohu v sadre, sedeli by sme na zadku a mali by sme mobil neustále na nabíjačke, prižmúrili by sme oči, aby sme si dokázali spameti vybaviť program v kt. pracujeme, aby sme si mohli vybaviť všetky par. v súvislosti s prácou, a museleli by sme navigovať iného, čo je asi nepredstaviteľné.

Každý je nahraditeľný, ale v najhorších prípadoch. A v tých jednoduchých prípadoch, pokiaľ nejde o život nie je možné nás nahradiť!!!!
cloe
20.08.10,20:41
Z nakradnutých miliónov by sa platili odvody a dane?
U podnikateľov to nie sú len obchodné cesty, školské potreby, ale sú to aj fitkvíne faktúry v niekoľko tisícových čiastkach, ktoré výrazným spôsobom znížia daňový základ a ešte si podnikavec z takýchto faktúr nárokuje vrátenie DPH.
Diery sa dajú plátať aj vnesením spravodlivosti do platenie odvodov a daní, t.j. aj zvýšením platieb poistného od SZČO. Preto nebudem ľutovať, ak sa poistné SZČO bude rátať inak a bude sa platiť vo vyššej sume.:eek:

Som SZČO - samoživiteľ. Nezamestnávam žiadnych ľudí, len živím sama seba. Mňa len veľmi zaujíma, keď nás malých živnostníčkov zlikviduje to, že nebudeme schopní si zaplatiť ani zvýšené poistné a dane, kto nás všetkých zamestná!
Takže hor sa zrušiť živnosť a ísť na úrad práce, nech nám to percento nezamestanosti pekne vzrástne, keď nám takto vychádzajú v ústrety!
Paula
20.08.10,20:47
Hádžem ich všetkých do jedného vreca? Hádžem. Prečo? Lebo poctivého podnikateľa som ešte nevidela (poctivý = zdaňuje všetky príjmy, nedáva si do nákladov to, čo skutočne nepotrebuje pri svojej činnosti, ako napr. súkromné cesty "firemným" autom kamuflované ako obchodné cesty, školské potreby svojich detí atď.). Záver mám dávno spravený a prišla som k nemu cez roky skúseností a poznaní.


Ja tých svojich som tiež mohla hodiť do jednoho vreca. Čím to ale asi bude, že tí moji netúžili ani jeden súkromný kilometer, ani jednu školskú ceruzôčku šupnúť do nákladov? Žeby vyšia moc nám "posúvala" klientov na základe iba jej známeho pravidla a Tebe šup, šup len podvodníkov - a to bez oznámenia dôvodu, prečo akurát tých :confused:.
sito
20.08.10,20:50
A nie sú tie odvody vlastne v náš prospech?
Llívia
20.08.10,20:50
Skolske potreby pre deti do nakladov? To sa nehanbis spominat to tu v suvislosti s nejakou etikou? Tvojej poznámke o etike nerozumiem.

Prepac, ale za nejaky ten kilometer pre dieta do skolky alebo ceruzku, ktoru si zoberie z firmy bez DPH naozaj nemam vycitky svedomia. Toto je etické? Vieš, ono to nie je len ceruzka, nejaké školské potreby pre deti a nie pre firmu, nejaké km jazdy pre dieťa do škôlky. Sú to náklady/výdavky v ďaleko vyšších sumách, napr. za upravené faktúry, alebo za faktúry na neexistujúce dodávky. A o tieto "podvody" si potom podnikateľ zníži daňový základ a platí menšie poistné. Mal by som, ak by sa stat spraval aspon trosicku korektne, ferovo a cestne... V texte.
veronikasad
20.08.10,20:56
Prepočítala som dopad zmeny zákona u seba.
Zvýšenie VZ v ZP o 197,76 € - rozdiel v poistnom + 13,84€ mesačne (znížená sadzba)
Zvýšenie VZ v SP o 208,33 € - rozdiel v poistnom + 63,30 € mesačne

celkové zvýšenie poistného o 77,14€ mesačne

Uplatňujem paušálne výdavky, ak sa zníži sadzba z 40 % na 30 % a platby poistného nebudú znižovať základ dane - zvýšenie bude ešte výraznejšie
Llívia
20.08.10,21:06
mimotemy
Livka, dávaj mi v pohode čierne, mne to vôbec nevadí :)
Hryzni si do svojho svedomia, a potom nám nadávaj.
Viem si Ťa prečítať, ................

Vieš čo, keď už ma chceš očierňovať, tak mi nájdi príspevok, v ktorom som ti nadávala (alebo niekomu inému). Či myslíš ako nadávku moje konštatovnie, že všetci podnikatelia podvádzajú? :eek: A s radami ako si dať frťana a ísť spať si začala ty, nie ja.(Prepáč, Betka, to bola Kvaka).
Llívia
20.08.10,21:13
mimotemy
Ozaj, prosím Ťa daj mi i za toto čierny bodík, please.


Betka, Lívia ich pridelí tomu , kto s ňou nesúhlasí.Takže nie si sama, naložila aj mne ;):)

Nie Zita5, to ty, Betka a Kvaka dávate čierne body tomu, kto si dovolí s vami nesúhlasiť. t.j. mne. Ja ich dávam tomu, kto píše nevhodné príspevky, príp. píše nevhodné príspevky o mne, viď Betkinu Kvakinu poznámku o hodení si frťana.
Takže, Betka, Zita5, dajte mi za tento príspevok čierny bodík, prosím, prosím, prosím. Veď len vy 2 máte právo niekoho tu ohovárať a trepať o ňom nepravdivé sprostosti a druhá strana sa ani nemôže brániť. Mimochodom, nemohli by ste mi napísať odkaz, prečo považuje môje príspevky za nevhodné? Lebo som si dovolila povedať pravdu? No čo už, s tým som rátala, keďže väčšina, čo sem píše, sú SZčO, príp. iný "druh" podnikateľov a pravda, ktorú som napísala, sa im jednoduch nehodí.
EDIT: ako to, že vám v príspevku 87 nevadí toto: "...Prečo by som mal byť šťastný že dostanem za dvojnásobnú cenu ....to isté ako cigáň ktorý nikdy nič štátu nedal a nedá.Kludne zaplatím dvojnásobok ale nechcem byť na tej istej úrovni ako parazit...".
veronikasad
20.08.10,21:15
Lívia, môžeš zodpovedať aj na ten minidotaz pod príspevkom č. 97?
Llívia
20.08.10,21:20
mimotemy
Kto ziskal viac? Kadernicka, ktora ma raz za dva mesiace a zoberie 4 Eura bez bloku, alebo velki zamestnavatelia, ako napr. KIA, ktorej sme sa vsetci my poctivi poskladali na dotaciu vyze miliona na jedno pracovne miesto, byty pre manazment a skoly pre ich decka?
Čo sa týka KIE, to by chcelo iné počty a prepočty, nielen, čo dostali, ale aj koľko štát ušetril, keďže zamestnanci KIE nie sú evidovaní na úrade práce, nepoberajú podporu v nezamestnanosti, sociálne dávky, štát za nich nemusí platiť poistné, naopak, zamestnanci a zamestnávateľ platia dane a poistné. Na KIU je naviazaných kopec ďalších firiem = ďalší zamestnanci, ktorí nie sú evidovaní atď. + firmy, ktoré stavali haly, budovy pre subdodávateľov pre KIU + napr. aj firmy, ktoré im dodávajú pracovné oblečenie a z toho zase odvádzajú dane (ak sa ovšem nesnažia "vylepšiť" svoj daňový základ) a tiež majú zamestnancov.
To, že by jedno pracovné miesto v KII vyšlo Slovensko na milión korún som máš z akého hodnoverného zdroja?
Jano24
20.08.10,21:25
Prepočítala som dopad zmeny zákona u seba.
Zvýšenie VZ v ZP o 197,76 € - rozdiel v poistnom + 13,84€ mesačne (znížená sadzba)
Zvýšenie VZ v SP o 208,33 € - rozdiel v poistnom + 63,30 € mesačne

celkové zvýšenie poistného o 77,14€ mesačne

Uplatňujem paušálne výdavky, ak sa zníži sadzba z 40 % na 30 % a platby poistného nebudú znižovať základ dane - zvýšenie bude ešte výraznejšie
Neveril som že niekedy budem súhlasiť s Počiatkom ako v tomto článku a ankete. Veľa voličov je rozčarovaných z toho čo tu predvádza nová vláda čo volili práve tieto vládne strany a neviem či získajú v budúcnosti ich hlasy.
http://ekonomika.sme.sk/c/5514807/okolo-dani-a-odvodov-sa-rozputal-zapas.html
Rozalka
20.08.10,21:29
Hneď na úvod musím poznamenať, že nie som SZČO a nikdy som ním nebola, ale ma srdí, ak pri menovaní a popisovaní spáchaného trestného činu sa zdôrazní, , ak páchateľ je SZČO, ale ak ho spáchal napr. kominár (nechcem sa tým v žiadnom prípade dotknúť tohto remesla), to sa nespomenie.

Z druhej strany však sa musím s vami podeliť s takouto skúsenosťou.
Klient mal veľmi čulé obchodné vzťahy s holandským obchodníkom. Odznel takýto rozhovor:
- Johann, môžeš mi dať doklad, že som spal vo vašej firemnej ubytovni zdarma?
- Načo ti bude také potvrdenie?
- Zaevidujem si ho do cestovných výdavkov.
- Prečo si ho chceš zaevidovať do cestovných výdavkov?
- Aby som si znížil základ dane?
- A prečo si chceš znížiť základ dane?
- Aby som platil nižšie dane.
- :eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Potom, keď aj my budeme zmýšľať ako Johann, potom nám bude dobre ....

Je však pravda, že tento Johann sa nevedel vynačudovať, prečo od neho v banke žiadajú pečiatku, keď je tu ON, Johann a toto je JEHO podpis.
cloe
20.08.10,21:30
Prepočítala som dopad zmeny zákona u seba.
Zvýšenie VZ v ZP o 197,76 € - rozdiel v poistnom + 13,84€ mesačne (znížená sadzba)
Zvýšenie VZ v SP o 208,33 € - rozdiel v poistnom + 63,30 € mesačne

celkové zvýšenie poistného o 77,14€ mesačne

Uplatňujem paušálne výdavky, ak sa zníži sadzba z 40 % na 30 % a platby poistného nebudú znižovať základ dane - zvýšenie bude ešte výraznejšie

Práve som chcela napísať, že si nepočítala so zvýšením základu dane z titulu zníženia sadzby paušálnych výdavkov.
Ale už si to tam medzitým doplnila;)
Rozalka
20.08.10,21:35
Z MF včera, je síce o DP, týka sa aj odvodov
zlatko7979
20.08.10,23:31
No, tak to zasa dopadneme. Hlavne že živnostníci budú makať ako mulice - peniažky pôjdu do štátnej kase - a naši dobrodinci politici a to platí aj pre štátnych úradníkov na sociálke, zdravotné poiťovne si budú za tieto peniažky kupovať nové automobilové parky, dookola prerábať ich budovy a mastiť kapsy pre tých hore. Veď prečo by sme im neprispeli. Ale chudák štát stále má málo, tak keby si urobili medzi sebou a v ich kapsách poriadok. Je to úbohé stále majú málo. Všetci tady píšu že SZČO sú zlodeji, kradnú a pod. A naši politici niesu? Živnostníci myslím nakrali menej ako tam hore. Tak buďme spravodlivý páni (dámo). Prečo si aj oni neurobia živnosť a nejdú makať rukami, každý deň zohnať prácu aby mali sčoho žiť a platiť odvody? A čo ak nieje práca to zasa chcú odvody - to sa nikoho nepýtajú odkiať tie peniaze zoberieme. Veď tá "stredná vrstva" nedostane len tak každý deň keď otvorí oči peniažky ako oni. A čo to všetko znamená? Ceny pôjdu hore. Ak sa teraz za služby platilo veľa, tak sa bude ešte viac. Veď aj ten živnostník musí z niečoho žiť. Ak chce štát tak to zaplatí občan tak čí tak. Zdravím a týmto rozmýšľaním drobný živnostníci to môžu zabaliť.
pivko
21.08.10,04:57
Neveril som že niekedy budem súhlasiť s Počiatkom ako v tomto článku a ankete. Veľa voličov je rozčarovaných z toho čo tu predvádza nová vláda čo volili práve tieto vládne strany a neviem či získajú v budúcnosti ich hlasy.
http://ekonomika.sme.sk/c/5514807/okolo-dani-a-odvodov-sa-rozputal-zapas.html
Chvala bohu že je tu nová vláda ,lebo s Počiatkom by sme boli za pár mesiacov na úrovni Argentíny a kto osobne pozná p. Mihala tak vie že je to slušný ,skromný človek , ktorý to tu dá v sociálnej oblasti po TOMANOVEJ konečne do poriadku;)
Jano24
21.08.10,05:31
Chvala bohu že je tu nová vláda ,lebo s Počiatkom by sme boli za pár mesiacov na úrovni Argentíny a kto osobne pozná p. Mihala tak vie že je to slušný ,skromný človek , ktorý to tu dá v sociálnej oblasti po TOMANOVEJ konečne do poriadku;)


Choď na diskúsne fórum kde je teno článok a prečítaj si drvivú väčšinu názorov čo sa tam objavuje. To tam prispievajú aj "bežní občania", za ktorých počítam aj strednú vrstvu, teda tú vrstvu ktorá volila práve toto vládne zoskupenie v drvivej väčšine.Tam asi neprispievajú do diskúsie nejakí neprispôsobiví občania z rómskych osád, ale tí ktorí aspoň vedia narábať s PC a internetom a o ktorých sa p.Sulík vyjadril, že títo občania sú tiež občania Slovenska a nie občania z Marsu...
Tu sa nebavíme o charakterových vlastnostiach nejakého človeka, ale aké návrhy sa pripravujú .Pomaly sa majú platiť odvody aj za to že sa bude dýchať kyslík...Ak sa odstrańujú výnimky, tak sa ma znižovať celkové daňové zaťaženie ako bolo sľubované týmto vládnym zoskupením.
http://ekonomika.sme.sk/c/5514807/okolo-dani-a-odvodov-sa-rozputal-zapas.html
http://www.cas.sk/clanok/163527/sulik-sa-uz-vidi-vo-vlade-trufam-si-na-funkciu-ministra-financii.html Ambiciou Sulíka bolo zníženie odvodov na polovicu, to sľuboval pred voľbami.....Je po voľbách zvyknite si, povedal raz jeden klasik zo SNS ...
misomiso
21.08.10,05:41
mimotemy
Čo sa týka KIE, to by chcelo iné počty a prepočty, nielen, čo dostali, ale aj koľko štát ušetril, keďže zamestnanci KIE nie sú evidovaní na úrade práce, nepoberajú podporu v nezamestnanosti, sociálne dávky, štát za nich nemusí platiť poistné, naopak, zamestnanci a zamestnávateľ platia dane a poistné. Na KIU je naviazaných kopec ďalších firiem = ďašlí zamestnanci, ktorí nie sú evidovaní atď. + firmy, ktoré stavali haly, budovy pre subdodávateľov pre KIU + napr. aj firmy, ktoré im dodávajú pracovné oblečenie a z toho zase odvádzajú dane (ak sa ovšem neszanžia "vylepšiť" svoj daňový základ) a tiež majú zamestnancov.
To, že by jedno pracovné miesto v KII vyšlo Slovensko na miliń korún som máš z akého hodnoverného zdroja?

Jedno pracovne miesto nevyslo na milion, ale podstatne drahsie ako milion, bolo to x krat oficialne spominane este za ministra Ruska.

A co, o zivnostnikoch neplati, ze stat ustreri tym, ze nie su evidovani na UP a neberu podpory? Ved stat by mohol byt rad, ze sa vedia uzivit sami, nie kazdeho je schopna zamestnat KIA.
misomiso
21.08.10,05:46
Neviem si predstaviť, ako by v tomto konkrétnom prípade poisťovňa kontrolovala SZČO uvedenú v mojom príspevku - do bytu jej vstúpiť nemôžu, aby sa pozreli, či náhodu práve v čase kontroly nespracúva mzdy pre nejakého svojho klienta. A dátumy a texty na faktúrach sa dajú upraviť veľmi ľahko. Mimochodom, tá dotyčná osoba mi hovorila, že na PN-ku sa "hodí" každé 3-4 mesiace.
Ak platí nemocenské poistné z minimálneho vymeriavacieho základu, platí mesačne 14 EUR. Zajtra ti dorátam jej "zisk", keď zostane na PN 10 dní (narýchlo som to zrátala, vyšlo mi to málo cez 48 EUR, ale musím to prerátať, lebo to bolo rátané fakt narýchlo). Potom si môžeš vyrátať, koľko zaplatí na poistnom, a koľko z neho získa, keď je PN 3-4-krát do roka, príp. keby bola na PN viac dní. A samozrejeme o peniaze od klientov za mesačné spracovanie miezd nepríde, aj keby bola celý mesiac PN, na rozdiel od väčšiny zamestnancov, ktorí sa nechodia počas PN realizovať na vlastné stavby zadarmo, príp. na stavby známych za bakšiš.

Stale mi unika pointa. Vieme vsetci, ze na marodku a "hadzu" poniektori nepoctivci bez ohladu na to, ci su zamestnanci,alebo SZCO. Preco tu tak horlis za potrestanie vsetkych SZCO (bez ohladu na to, ci podvadzaju alebo nie)? To ti tak lezi v zaludku konkretna osoba, ze kvoli nej teraz horlis za zmenu pravidiel pre cely stat?
betka
21.08.10,06:55
mimotemy

Vieš čo, keď už ma chceš očierňovať, tak mi nájdi príspevok, v ktorom som ti nadávala (alebo niekomu inému). Či myslíš ako nadávku moje konštatovnie, že všetci podnikatelia podvádzajú? :eek: A s radami ako si dať frťana a ísť spať si začala ty, nie ja.

Určite som začala ja frťanom???
Príspevok č. 70. Dala som si námahu to vyhľadať.

Hodila som Ti neužitočné prvýkrát vtedy, keď som už mala 4 čierne od Teba, ale mne je to jedno.
Zita5
21.08.10,07:04
mimotemy



Nie Zita5, to ty, Betka a Kvaka dávate čierne body tomu, kto si dovolí s vami nesúhlasiť. t.j. mne. Ja ich dávam tomu, kto píše nevhodné príspevky, príp. píše nevhodné príspevky o mne, viď Betkinu poznámku o hodení si frťana.
Takže, Betka, Zita5, dajte mi za tento príspevok čierny bodík, prosím, prosím, prosím. Veď len vy 2 máte právo niekoho tu ohovárať a trepať o ňom nepravdivé sprostosti a druhá strana sa ani nemôže brániť. Mimochodom, nemohli by ste mi napísať odkaz, prečo považuje môje príspevky za nevhodné? Lebo som si dovolila povedať pravdu? No čo už, s tým som rátala, keďže väčšina, čo sem píše, sú SZčO, príp. iný "druh" podnikateľov a pravda, ktorú som napísala, sa im jednoduch nehodí.
EDIT: ako to, že vám v príspevku 87 nevadí toto: "...Prečo by som mal byť šťastný že dostanem za dvojnásobnú cenu ....to isté ako cigáň ktorý nikdy nič štátu nedal a nedá.Kludne zaplatím dvojnásobok ale nechcem byť na tej istej úrovni ako parazit...".

Lívia , keby som chcela Ti dávať tie neužitočné(alebo aké bodíky)tak by som Ti ich musela dať rad radom za každý príspevok .Ty si bola prvá , ktorá tu obviňuje živnostníkov ako takých .A my sme sa začali brániť .Tak tu nepíš báchorky.Ale ja Ti za tento príspevok nedám čierny bod .Píš si čo chceš.Komu niet rady , tomu niet pomoci .

Skrátka jednoducho , nemajú to živnostníci ľahké .
Nakoniec ak sa dotknem DPH , to je ďalšia daň za to , že ak niektorý živnostník platiteľ DPH niečo svojimi rukami spraví , bez vstupu materiálu , tak musí zaplatiť štátu DPH i napriek tomu , že už platba z uvedenej práce mu vstupuje do základu dane a do vymeriavacích základov pre platby do poisťovní.

Tak o čom tu chceš prosím ťa písať .Ja som Ti v predchádzajúcom príspevku napísala, že možno že zďaleka si tomuto štátu nezaplatila toľko odvodov , dani z príjmu a DPH ako ja podľa Teba živnostník podvodník.Tak sa mierni .A to nechcem písať preto , že chcem vyzdvihnúť svoju osobu ,takých podnikateľov je veľa.Lenže štátnej kase to nestačí .
Mária.K.
21.08.10,08:49
1. Štve? Alebo sa len niekto nebojí otvorene povedať to,čo všetci aj tak vieme? Každý sa s podvádzaním (nezdanenými príjmami) u SZČO stretol, či ty si vždy dostal od každého nákupu tovarov, od každej služby, ktorá ti bola poskytnutá, blok z ERP, príp. nejaký iný doklad, ktorý podnikateľ nemohol "stopiť", aby nemusel z takéhoto príjmu platiť dane a odvody? Dosť "inšpirácií" nájdeš aj tu na Porade, ako sa snažia všetko napchať do nákladov firiem, aj keď to použijú pre vlastnú spotrebu, príp. to použije ich rodina (napr. používanie auta a s tým súvisiace náklady).
2. Nie, nemusia ho platiť, aj keď boli nejaké správy o tom, že by toto poistenie aj v USA malo byť povinné, resp. že by ho za niektorých občanov platil štát. Neplatia, ale potom môže byť všetkým u riti, že niekto zomrie na hociakú chorobu, keďže nemá peniaze na liečbu.
3. Neviem, či platí najmenej do štátnej kasy, ale aj z nej čerpá. A tiež väčšinou platia najmenej aj odvody, napr. také nemocenské, ale pritom sa hodia na PN a majú 2 príjmy - zo živnosti a z PN-ky (túto "radu" mi dala jedna SZČO, ktorá spracúvala mzdy pre iné firmy. Si myslíš, že počas PN-ky nič na živnosť nerobila?). Alebo napr. zdravotné poistenie, a pritom z neho dostanú rovnakú starostlivosť, ako tí, čo platia viac.
Takže mne vôbec nie je ľúto, že sa u SZČO zmenia podmienky pre platenie odvodov.


Hádžem ich všetkých do jedného vreca? Hádžem. Prečo? Lebo poctivého podnikateľa som ešte nevidela (poctivý = zdaňuje všetky príjmy, nedáva si do nákladov to, čo skutočne nepotrebuje pri svojej činnosti, ako napr. súkromné cesty "firemným" autom kamuflované ako obchodné cesty, školské potreby svojich detí atď.). Záver mám dávno spravený a prišla som k nemu cez roky skúseností a poznaní.

Neviem, prečo ti ležia v žalúdku práve živnostníci. Zamyslela si sa nad situáciou z inej strany? Živnostníčka, ktorá vypracováva mzdy pre firmu musí tieto urobiť, ak keď je chorá. Nikoho to nezaujíma. Ak by bola 3 mesiace práceneschopná, bez toho aby urobila mzdy, odvody, výkazy... - potom sa už pravdepodobne s prácou pre firmu, ktorej tie mzdy robí, môže rozlúčiť. Ak ak opisuješ situáciu, že živnostníčka nie je skutočne chorá a je na PN, potom je to súčasť celkovej korupcie v spoločnosti a nie je to len o charaktere živnostníka.
A prečo hádžeš všetkých do jedného vreca ohľadne priznávania príjmov? Alebo si sa ešte nestretla s prípadmi, keď remeselník, ktorý nie je SZČO, je len zamestnancom, alebo dokonca je evidovaný na úrade práce, pracuje pre súkromné osoby bez dokladu? A od toho z takto vykonanej práce štát nikdy žiadne dane ani odvody nevidel! Dokonca ho nikto nikdy nenaháňal, ani aby nejaké daňové priznania podával a aby nejaké odvody platil, lebo nikde nie je registrovaný.
A čo sa týka uplatňovania tebou uvádzaných výdavkov do výdavkov znižujúcich základ dane - ani to sa nedá paušalizovať. Pokiaľ si ich niekto uplatňuje v rozpore so zákonom, netýka sa to len živnostníkov, ale aj s.r.o.., a.s. , štátnych podnikov a pod. A s tými školskými potrebami účtovanými ako daňový výdavok si to tiež poriadne prepleskla. Ak sa také niečo udeje, nemôže to byť nejaká megasuma, ktorá zásadne ovplyvní výšku zaplatenej dane. Ak sa budeme pozerať na veci touto optikou... nie je nemorálne využívať na porade vedomosti iných, ktorí ich bezplatne rozdávajú? Tiež mal výdavky za získanie informácií, ktoré sa zadarmo rozdávajú niekto v nákladoch, ktoré znížili základ dane a iný (pýtajúci sa) získava informácie bezplatne.
Myslím, že tvoj pohľad na vec je veľmi neobjektívny.
Mária.K.
21.08.10,09:17
A ešte niečo by som rada dodať. Hovorí sa, že len toho koňa priahajú, ktorý chce ťahať. A zo strany štátu v prístupe k živnostníkom ide práve o toto. Živnostník ručí za svoje záväzky celým svojím majetkom. Preto je najzraniteľnejší a najľahšie sa z neho dajú dostať peniaze. A keď už ide o rušenie všetkých výnimiek .... ako sa hovorí. Prečo potom nezakomponovať do zákona o dani z príjmov, že si živnostník môže dať do daňových výdavkov priemerný hrubý príjem pripadajúci na 4 (resp.) 5 týždňov, ktorý by bol adekvátny náhradám za dovolenku, ktoré sa vyplácajú zamestnancom? Veď malo by nám vadiť aj to, že živnostník musí pracovať bez nároku na dovolenku!
Zoltán Kovács
21.08.10,09:50
Znova budem off topic.
Llívia ruku na srdce, ty ako zamestnankyňa si nikdy nezobrala od svojho zamestnávateľa pero, papier a iné kanc.veci? Nikdy si nezneužila firemný komp na súkromné veci? Ako napríklad na písanie na poradu?
Keď už tak obviňuješ všetkých szčo, a hádžeš ich do jedného vreca s veľkým nápisom "PODVODNÍK". Nemyslíš si, že mnou horeuvedeným konaním aj ty podvádzaš svojho zamestnávateľa? Platí ti čas, ktorý si nevenovala svojej práci.

Ale celá záležitosť nie je o tom, kto a ako sa snažím obabrať štát. Ale o tom ako píše Mária.K., že živnostník je najviac zraniteľnejší, a preto treba jeho najviac "ošklbať".
Zoltán Kovács
21.08.10,09:55
A ešte pridám:
Takéto správanie sa zamestnancov vyvoláva reťazovú reakciu. Zamestnanec "okráda" zamestnávateľa, zamestnávateľ potom "okráda" štát.
Atď....atď....
Jano24
21.08.10,10:18
Myslím že strana SaS by mala vydať od 1.1.2011 nové "odvodové koliesko" ...
Nazývalo by sa "odvodové koliesko po voľbách."
http://www.youtube.com/watch?v=2FtULQqx3Kw
220870
21.08.10,11:04
Chvala bohu že je tu nová vláda ,lebo s Počiatkom by sme boli za pár mesiacov na úrovni Argentíny a kto osobne pozná p. Mihala tak vie že je to slušný ,skromný človek , ktorý to tu dá v sociálnej oblasti po TOMANOVEJ konečne do poriadku;)
Schody sa zametajú od vrchu.;)
Laco-monter
21.08.10,11:09
Ja som to poriešil tak, že som živnosť ZRUŠIL.

Teraz pracujem na dohodu. Potom sa uvidí.

Ak vznikne potreba mať živnosť, tak si opäť založím novú.

A budem nový živnostník,teda budem začínať odznova,bez nejakých veĺkých odvodov.

A ak sa situacia znormalizuje, pojdem aj za zamestnanca,NO PROBLEM.

Treba byť flexibilný.
Xanti
21.08.10,11:11
Ja som to poriešil tak, že som živnosť ZRUŠIL.

Teraz pracujem na dohodu. Potom sa uvidí.

Ak vznikne potreba mať živnosť, tak si opäť založím novú.

A budem nový živnostník,teda budem začínať odznova,bez nejakých veĺkých odvodov.

A ak sa situacia znormalizuje, pojdem aj za zamestnanca,NO PROBLEM.

Treba byť flexibilný.
Lacika, tým zvýrazneným si nebud taký istý.

Teraz majú živnostníci rok "odvodové prázdniny" ale to sa má zmeniť. A budeš pekne platiť od začiatku ako každý iný.
Katy a R
21.08.10,11:27
..
A budem nový živnostník,teda budem začínať odznova,bez nejakých veĺkých odvodov.
....
.
... veď toto je tá do neba volajúca diera v zákone ... Mihál na ňu roky upozorňoval .... tak hádam by bolo naivné myslieť si, že to tak ostane :confused::confused::confused:
(trik so zrušením v júni)
veronikasad
21.08.10,11:28
Myslím že strana SaS by mala vydať od 1.1.2011 nové "odvodové koliesko" ...
Nazývalo by sa "odvodové koliesko po voľbách."
http://www.youtube.com/watch?v=2FtULQqx3Kw
zatial nech si aj to predvolebné ukryjú, lebo nadobudnutím účinnosti odvodového bonusu budú živnostníci postihnutí ešte viac ...
Avizované zníženie odvodov treba poznať aj z druhej strany mince ...

Koľko živnostníkov si zo súčasného príjmu dokáže odložiť na nemocenské, dôchodkové poistenie, či komerčné pripoistenie na zdravotnú starostlivosť ? Výška odvodového bonusu to ani zďaleka nepokryje ... A navyše, zdaňuje sa celý základ dane - zanikne odpočitatelná položka na daňovníka.
veronikasad
21.08.10,11:34
... veď toto je tá do neba volajúca diera v zákone ... Mihál na ňu roky upozorňoval .... tak hádam by bolo naivné myslieť si, že to tak ostane :confused::confused::confused:
(trik so zrušením v júni)
Smutné na tom je, že ho v čase, keď nebol vo funkcii, živnostníkom sám radil ...
Laco-monter
21.08.10,11:41
Lacika, tým zvýrazneným si nebud taký istý.

Teraz majú živnostníci rok "odvodové prázdniny" ale to sa má zmeniť. A budeš pekne platiť od začiatku ako každý iný.

Ak je príjem , nie je žiadný problem platiť .

horšie je ak sú vypadky v prijmoch a prijmy su nárazového charakteru.

A takých je väčšina živnostníkov.

A SP ide po nedoplatkoch ako hladný pes po koliesku salámy.

Treba nejaku strategiu.
yoolo
21.08.10,11:51
Asi len maloktory zivnostnik fakturuje (alebo prijme v hotovosti) len cenu prace. To su ojedinele pripady, takto moze vystavit fakturu akurat firma, ktora vykonava nejake buracie, alebo kopacske prace. Vacsina fakturuje nielen cenu prace, ale dalsie naklady, prinajmensom nejaky tovar, material. Takze odpovedat na polozenu otazku nema zmysel.
veronikasad
21.08.10,11:53
yoolo, na ktorý príspevok reaguješ ?
Katy a R
21.08.10,11:55
Smutné na tom je, že ho v čase, keď nebol vo funkcii, živnostníkom sám radil ...

.. ja si nemyslím, že je to smutné .... veď si zvolil takýto spôsob, aby upozornil na nedostatky .. (jeho triky;))
- a teraz má možnosť ... sama som zvedavá, čo sa mu podarí presadiť :confused::confused::confused:

myslím, že spomínal nejakú tému, kde bude možnosť písať pripomienky, návrhy ...
veronikasad
21.08.10,12:00
Bolo by vhodné takúto tému založiť.

Katy, naozaj to považujem za smutné, ak takýto trik využíval v rámci predvolebnej kampane na získanie podpory, namiesto toho aby upozorňoval na dieru v zákone vtedajšiu vládu. ... a teraz vláda kritizuje vysoký dlh v sociálnej poisťovni. Prečo neurobili nič preto ako opoziční poslanci v parlamente-nemyslím poslancov SaS (neviem o žiadnom návrhu zákona, ktorým by v predch. volebnom období navrhovali zmenu)
Laco-monter
21.08.10,12:15
Laco, som zvedavá, či bude flexibilná aj tvoja rodina v prípade nečakaného úrazu alebo dlhodobejšej vážnej choroby (čo ti samozrejme neprajem), keď nedostaneš zo sociálky ani cent ...

Na tento prispevok sa dá reagovať, len tak, že keď neviem napísať niečo aspoň trochu k veci, tak radšej nepíšem NIČ.

Ja myslím, že toho negativizmu, je počas celého dňa a hlavne zo správ v mediach, DOSŤ.

A nepotrebujem takéto negativistické reči čítať aj tu na Porade, si myslím.:mad:
Laco-monter
21.08.10,12:21
Laco, práve že moc dobre viem o čom píšem. Vo februári t.r. jeden môj klient ukončil život samovraždou.

Dohodári často nerozmýšľajú nad tým, že nemajú počas práce na dohodu žiadne nemocenské ani dôchodkové poistenie ...

detto prispevok # 138.
Zoltán Kovács
21.08.10,12:51
A nepotrebujem takéto negativistické reči čítať aj tu na Porade, si myslím.:mad:

Nikto ťa nenúti čítať takéto negativistické príspevky.....


Myslím si, že zatiaľ nikto z prispievajúcich nespochybnil potrebu platiť odvody. Práve pre také prípady ako boli vyššie spomenuté.

Ale spochybňuje sa ich určenie výšky, výpočtu a pod. Odvodové zaťaženie ( a opakujem, že odvodové zaťaženie nie sú len odvody do ZP a SP, ale aj nepriame a priame dane, a rôzne poplatky) v dnešnej dobe je na SR taká vysoká, že z každého vyprodukovaného eura (rozumej 1,00 €) človekovi (zámerne píšem vo všeobecnosti človek, a nie szčo, lebo sa to týka aj nepodnikateľov) ostane cca 49-50%, teda 0,50 resp. 0,49 eur. Ostatné "zoberie" štát v rôznych formách.
palci81
21.08.10,15:55
to je v pohode ale zmeni sa koeficient, cize budu vacsie odvody
veronikasad
21.08.10,16:05
to je v pohode ale zmeni sa koeficient, cize budu vacsie odvody
ako si vypočítal túto sumu ? Kolko platíš odvody teraz ?

http://www.porada.sk/1485274-post5.html
palci81
21.08.10,16:18
Jednoducho pouzil som ten koeficient 1,352(uz ani neviem presne to cislo. Moj zaklad dane bol 8000 EUR, teraz v SP platim rovnych 100 EUR /8000:12:2 = VZ 333 EUR/ a po novom to bude 8000:12:1,325 = VZ 503 EUR. Toto som si hodil do kalkulacky na strankach SP treba sa tam trocha pohrat zo zakladom dane aby si trafila cislo ako u mna 503. Len pre info, ak by som teraz po starom mal platit vacsie odvody do SP tak by som musel mat zakald dane skoro 11000 EUR.
V ZP som dal zaklad dane 8000:12:2,14 = VZ 311 EUR na tento rok poistne tusim cca 47EUR, po novom 8000:12:1,325 = VZ 503 EUR. Toto cislo si tiez hod do kalkulacky svojej poistovne. Dokopy platim teraz cca 150 EUR po novom by to bolo 240 EUR. Zdravotna isla hore cca o 25 EUR mesacne, socialka o cca 70EUR. Sry za nepresne cisla nemam ten prepocet u seba, takze hadzem cisla +-, ale princip vypoctu mas.
Jozef Mihál
21.08.10,16:24
Smutné na tom je, že ho v čase, keď nebol vo funkcii, živnostníkom sám radil ...
Veronika, nerozumiem. Tí, čo ma pozorne počúvali pred voľbami, dobre vedia, že som "sľuboval" zrušenie všetkých výnimiek a zavedenie spravodlivého systému. Ak tomu niekto neverí, nech si pls naštuduje, čo je to Odvodový bonus - nosná téma SaS v predvolebnej kampani.

Odvodový bonus sa zavádza v troch krokoch. Prvý krok je zjednotenie vymeriavacích základov na odvody so základom dane a zrušenie výnimiek. A ten sa deje práve teraz a nečudujem sa, že tí, ktorých zrušenie neodôvodnených výhod zabolí, protestujú.

Druhý krok bude nasledovať - znamená zavedenie tzv. superhrubej mzdy a jednotné miesto výberu daní a odvodov. Tretí krok znamená zavedenie samotného Odvodového bonusu - zmena filozofie odvodového systému, razantné zníženie odvodov, zjednodušenie systému štátnych sociálnych dávok.
veronikasad
21.08.10,16:28
P. Mihál, ale odvodový bonus sa do programového vyhlásenia vlády nedostal. Alebo sa mýlim ?
A na mysli som mala nie výnimky, ale uvažované zjednotenie vymeriavacích základov, pod ktorými zrejme vláda rozumie aj zastavenie špekulácii s ukončením živnosti pred 1.7. a neplatenie odvodov živnostníkov do SP, príp. ukončenie prac. pomeru u žien pred nástupom na MD a znovuzamestnanie s vysokým VZ. Tam vznikali najväčšie výdavky (z môjho pohľadu neopodstatnené) v SP a u živnostníkov výpadky príjmov.
palci81
21.08.10,16:32
Dobry den p. Mihal, prosim ja nechapem preco ja ako zivnostnik(robim sam pre seba, ziadny zamestnanci) mam platit odvody aj ako zamestnanec aj zamestnavatel. Predsa zamestnanec plati svoju cast odvodov zo svojej hrubej mzdy, a zostatok plati zamestnavatel z jeho rezie. U SZCO si to zaplatim vsetko sam, lebo je nepravdepodne, ze by sa mi mali na cast odvodov skladat moji partnery, ktorym fakturujem svoje sluzby. Pre mna osobne ako SZCO je tento navrh likvidacny.
Jozef Mihál
21.08.10,16:32
Citujem:

"Vláda ... Zavedie odvodový bonus za predpokladu
fiškálnej neutrality a zohladnenia dosahov na marginalizované skupiny."


http://www.government.gov.sk/data/files/6257.pdf
veronikasad
21.08.10,16:34
Doplnila som ešte príspevok ...
veronikasad
21.08.10,16:37
Prepočítavala som svoj dopad úpravy koeficientu, je to nárast odvodov skoro o 1/3. Dokedy bude tvať len táto "úprava" ?

http://www.porada.sk/1485512-post104.html

Nie sú to čísla "z brucha", pracovala som s výpisom z DP a RZZP za rok 2009
Jozef Mihál
21.08.10,16:40
Dobry den p. Mihal, prosim ja nechapem preco ja ako zivnostnik(robim sam pre seba, ziadny zamestnanci) mam platit odvody aj ako zamestnanec aj zamestnavatel. Predsa zamestnavanec plati svoju cast odvodov zo svojej hrubej mzdy, a zostatok plati zamestnavatel z jeho rezie. U SZCO si to zaplatim vsetko sam, lebo je nepravdepodne, ze by sa mi mali na cast odvodov skladat moji partnery, ktorym fakturujem svoje sluzby. Pre mna osobne ako SZCO je tento navrh likvidacny.

Ak je pravda to čo píšete, potom je vaša práca "na faktúru" lacnejšia, ako keby vaši partneri na túto prácu najali zamestnanca na pracovnú zmluvu.

Pre lepšie pochopenie príklad. Ak by váš partner mal vlastného zamestnanca, ktorý by urobil tú istú prácu, ktorú partnerovi fakturujete a zamestnancovi by dal hrubú mzdu 1000 eur - tak celkové náklady partnera na zamestnanca sú:

- 1000 eur hrubá mzda
- 352 eur odvody zamestnávateľa
- 6 eur sociálny fond
- X eur príspevok na obedy
- Y eur rezerva na čerpanie dovolenky, náhradu mzdy pre PN, "paragrafy (návšteva lekára a pod.), na náklady spojené s prepustením zamestnanca (odstupné) atď.

Ak vám na faktúru zaplatí len uvedených 1000 eur, ste pre neho výrazne lacnejší, ako vlastný zamestnanec. To si streba uvedomiť a pri budúcom vyjednávaní o cene zobrať do úvahy.

Ak toto celé čítate ako "zamestnanec na živnosť" tak aspoň vidíte, koľko ušetrí váš bývalý zamestnávateľ, ak ste sa s ním dohodli na prechode z pracovnej zmluvy na živnosť.
Tara1
21.08.10,16:42
Práve som dočítala všetky príspevky v tejto téme a musím povedať, že platí stále ...trafená hus gága...všetci ste sa pustili do Llívie a pritom viete, že má pravdu...
palci81
21.08.10,16:48
Nie tuto cinnost ktoru robim som u terajsieho partnera robil iba na zivnost. Konkretne sprostredkovatelska cinnost v oblasti cestnej dopravy, plus este upratovacie prace v 2 firmach. Nikdy som nebol ich zamestnancami. Len jednoducho si neviem predstavit v dnesnej dobe, ked vsade pocuvam ake su mizerne trzby v obchodoch, ze ludia nekupuju atd, ze pridem za partnerom a poziadam ho o zvysenie fakt. sumy. Takze vlastne vsetko zaplatim z terajsej sumy, ktoru mesacne vyfakturujem.
durisovad
21.08.10,16:50
Tiez si neviem predstavit reakciu podnikatela, pre ktoreho clovek- zivnostnik vykonava pracu za urcitych podmienok, aby si zacal fakturovat vyssiu sumu z dovodu vyssich odvodov.
sito
21.08.10,17:20
Práve som dočítala všetky príspevky v tejto téme a musím povedať, že platí stále ...trafená hus gága...všetci ste sa pustili do Llívie a pritom viete, že má pravdu...

Tara1, netára! O trafenej husi mi písala jedna Zuzka v téme na konci príspevku.

Čo sa zmenilo, hrable? nie! Ľudia, nie! Štát len kosí a hrabe plevel, ktorý ho živí, teda jeho aparát.

Každý sa prispôsobuje zmenám, teda sa učí, vždy niekto doplatí na to, že nevie. No, niekto toho aj vedomé zneužíva. Bohato toho je, bohato, čo sa zneužíva, beztrestne!

Aj otázka, prosba sa dá zneužiť!

http://www.porada.sk/t145029-ludkovia-potrebujem-poradit.html?highlight=Poradca
Laco-monter
21.08.10,17:25
Veronika, nerozumiem. Tí, čo ma pozorne počúvali pred voľbami, dobre vedia, že som "sľuboval" zrušenie všetkých výnimiek a zavedenie spravodlivého systému. Ak tomu niekto neverí, nech si pls naštuduje, čo je to Odvodový bonus - nosná téma SaS v predvolebnej kampani.

Odvodový bonus sa zavádza v troch krokoch. Prvý krok je zjednotenie vymeriavacích základov na odvody so základom dane a zrušenie výnimiek. A ten sa deje práve teraz a nečudujem sa, že tí, ktorých zrušenie neodôvodnených výhod zabolí, protestujú.

Druhý krok bude nasledovať - znamená zavedenie tzv. superhrubej mzdy a jednotné miesto výberu daní a odvodov. Tretí krok znamená zavedenie samotného Odvodového bonusu - zmena filozofie odvodového systému, razantné zníženie odvodov, zjednodušenie systému štátnych sociálnych dávok.

Ja by som pridal ešte 4.krok

-zavedenie paušálnej daňovej povinnosti pre každého živnostníka, na základe výšky dosiahnutého celkového obratu, progresívnym zdanením.

A hneď by som sa stal nominantom na ocenenie najlepší ekonom.
wagner
21.08.10,21:33
mimotemy Lívia, reaguješ ako človek ktorý ma IQ 45. Za každý iný názor dávaš nevhodné. Systém - kto nie je s tebou je proti Tebe. U mňa si obyčajný ľudský suterén,:eek::confused::o pretože nevieš prijať názor iných a Ty si myslíš, že len Ty máš patent na rozum:(. Iba sa čudujem tým, čo sa rozčuľujú na Tvojej hlúposti.:confused:
Zoltán Kovács
22.08.10,04:10
Ak je pravda to čo píšete, potom je vaša práca "na faktúru" lacnejšia, ako keby vaši partneri na túto prácu najali zamestnanca na pracovnú zmluvu. To je asi jasné, že je lacnejšia sila, ako zamestnanec, inak by nevyužívali jeho služby. A to funguje aj vo veľkých nadnárodných firmách ako sú KIA, VW a pod. (inak by nemali externých dodávateľov na práce, ktoré by vedeli riešiť vo vlasnej réžii. A pritom sa s nimi zaobchádza ako keby boli zamestnancami (bohu žiaľ vlastná skúsenosť, a väčšiny externých účtovníkov, ale platí to všeobecne na všetky profesie).

Pre lepšie pochopenie príklad. Ak by váš partner mal vlastného zamestnanca, ktorý by urobil tú istú prácu, ktorú partnerovi fakturujete a zamestnancovi by dal hrubú mzdu 1000 eur - tak celkové náklady partnera na zamestnanca sú:

- 1000 eur hrubá mzda
- 352 eur odvody zamestnávateľa
- 6 eur sociálny fond
- X eur príspevok na obedy
- Y eur rezerva na čerpanie dovolenky, náhradu mzdy pre PN, "paragrafy (návšteva lekára a pod.), na náklady spojené s prepustením zamestnanca (odstupné) atď.

Ak vám na faktúru zaplatí len uvedených 1000 eur, ste pre neho výrazne lacnejší, ako vlastný zamestnanec. To si streba uvedomiť a pri budúcom vyjednávaní o cene zobrať do úvahy. Áno treba si to uvedomiť samozrejme pri cenotvorbe. Len keby sa cena práce tvorila takto, tak by asi veľa znás bola bez práce.

Ak toto celé čítate ako "zamestnanec na živnosť" tak aspoň vidíte, koľko ušetrí váš bývalý zamestnávateľ, ak ste sa s ním dohodli na prechode z pracovnej zmluvy na živnosť.

Chápem, že chystané zmeny sú dlhodobého charakteru, pri ktorých koncový efekt zrejme bude pozitívny pre živnostníkov. Ale ak pre živnostníka jednotlivé kroky, ktoré vedú k tej pozitívnej zmene budú likvidačné, tak asi tieto zmeny sa stretnú s negatívnym ohlasom. Nakoľko "nedožijú" vytýčený cieľ ako živnostníci, ale možno ako nezamestnaný, resp. zamestnanci pracujúci za možno ešte horších podmienok, ako keby ostal živnostníkom.
yoolo
22.08.10,05:48
Asi len maloktory zivnostnik fakturuje (alebo prijme v hotovosti) len cenu prace. To su ojedinele pripady, takto moze vystavit fakturu akurat firma, ktora vykonava nejake buracie, alebo kopacske prace. Vacsina fakturuje nielen cenu prace, ale dalsie naklady, prinajmensom nejaky tovar, material. Takze odpovedat na polozenu otazku nema zmysel.

Reagujem na prvy prispevok od autora temy.
Jano24
22.08.10,06:04
Podľa mňa je to iba ohlupovanie voličov tým odvodovým kolieskom, ktoré posalala SaS do každej domácnosti.lebo to koliesko sa točí "opačným smerom"....Nie je znížovanie odvodového zaťaženia ktoré je vraj 8 najväčšie na svete, ale rapídne zvyšovanie u živnostníkov a SZČO určite.Tí SZČO čo platili minimum budú platiť minimálne odvody i naďalej.A Tí čo platili do socialnej poisťovne viac / na rozdiel od niektorých čo tam neplatili nič a neboli solidární s touto spoločnosťou// tak na tých sa nakladie ešte viac. Treba im naložiť koľko unesú.Takže Veronikasad , myslím že po písmenku A sa k písmenku C nedostaneme, pretože odvodový bonus sa zavedie za určitého predpokladu a po zohľadnení dopadov...a také podobné sľuby.Lenže ako je
na Slovensku zvykom k naplneniu predpokladu nedôjde,/alebo bude v tom iný zádrhel/ takže ostane nakoniec pre SZČO iba rapídne zvýšenie, /zníženie paušálnych výdavkov z 40% na 30%-to nestačí, tak ešte nedeliť odvody koeficientom 2 a 2,14 zdravotné ale 1,352, aj to je málo , tak ešte naložiť do tretice, nedávať odvody do nákladov.Potom o štyri roky sa trošičku znížia odvody o nejaké 2-3% na zaslepenie voličov a hurá ide sa kresliť ďalšie odvodové kolečko .Ak to tak nebude, tak tu v roku 2014 tesne pred voľbami napíšem že som sa mýlil a že vlada niečo pre živnostníkov a SZČo urobila a že sú pre nich lepšie podmienky.
lienocka001
22.08.10,06:23
ked som o tomto pisala na diskusiach na sme a pod. ze to koliesko OB nie je take vyhodne ... ako ho prezentuju bola som zadupana diskutermi zo sas a pod. napriek tomu ze to boli konkretne otazky odpovede neprisli leda tak osocovanie a pod. a tera chvilu po volbach to mame tu.
ja chapem p. Mihala ze je pre neho lepsie zobrat od zivnostnikov, ktori sa nevedia tak ucinne branit ako zah. a dom. investori, ktori si lobbingom vedia presadit svoje...
mna by len zaujimalo ci zaroven s tymito opatreniami sa budu realizovat aj protiopatrenia aby si tieto spolocnosti /a aj ine s.r.o. / nemohli uctovat na kajmane.. a neodvadzat dane, odvody tu... a rovnako spolocnici v s.r.o tak ako p. Mihal... ze platil len zdravotne v min. vyske... bude sa aj toto riesit... ci to bude tak ze na nich si netrufne... alebo ako sa hovori vrana vrane oko nevykole?
Laco-monter
22.08.10,06:46
Chápem, že chystané zmeny sú dlhodobého charakteru, pri ktorých koncový efekt zrejme bude pozitívny pre živnostníkov. Ale ak pre živnostníka jednotlivé kroky, ktoré vedú k tej pozitívnej zmene budú likvidačné, tak asi tieto zmeny sa stretnú s negatívnym ohlasom. Nakoľko "nedožijú" vytýčený cieľ ako živnostníci, ale možno ako nezamestnaný, resp. zamestnanci pracujúci za možno ešte horších podmienok, ako keby ostal živnostníkom.

Naozaj o to tu ide,

takými opatreniami znížiť zárobok aj tých čo rozmýšľajú ináč a sú viacej aktívni ako zvyšok stáda.

Jednoducho udržať ľudí chudobných a v závislosti od svojich "chlebodarcov",to je dlhodobý cieľ tejto modrej pravicovej kliky.
JankaII
22.08.10,08:17
Tak ako to tu čítam a sledujem z tlače tak môžem len toľko povedať: p.Mihál, zdvihám palec,ale ktorým smerom sa stočí si už domyslite aj sám....:confused:
Stefan2005
22.08.10,09:19
Navrh novych odvodov od 2011 od p. Mihala...

A už to pani Radičová schválila :rolleyes:?
Ak nie, tak treba rozumne ďalej argumentovať, protestovať, ... snáď aj živnostníci budú vyslyšaní a uspejú (ako uspeli rodičia s príspevkom pri narodení dieťaťa). Inú možnosť nemajú (na rozdiel od pánov poslancov, ktorí si na imunitu, výhody a iné výdobytky siahnuť nedajú - v tomto sú jednotní - či už koalícia alebo opozícia - oni protestovať nemusia, jednoducho si reštrikcie neodhlasujú).

Napádať Jozefu odbornosť nemá význam, myslím že svojou publikačnou činnosťou za tie roky si u ekonomov spravil dobré renomé. Ale aj sebelepší odborník ak sa dostane do politiky, rýchlo pocíti, čo je to "veslovať proti prúdu". Realizácie určitej koncepcie má význam vtedy, ak sa zrealizujú jej všetky body - v tom prípade sa môže dostaviť jeho predpokladaný prínos. Ak sa z nej budú realizovať iba určité čiastkové opatrenia (u tých skupín, ktoré budú predstavovať najmenší odpor), tak to budú len veľmi polovičaté riešenia s veľmi neurčitým prínosom pre spoločnosť, resp. len na úkor danej skupiny. Je logické, že proti zdaňovaniu a odvodom proti podielom na zisku budú tí, ktorí ich doteraz dostávali, proti opatreniam v oblasti nemocenského poistenia najmä tí, ktorí ho zneužívali, proti budú rodičia, invalidi, živnostníci, zamestnanci, .... teda všetky skupiny, ktorých sa dané opatrenie má dotknúť.

Nastal čas plnenia volebných sľubov. Z nich veľa sa už do programu vlády ani nedostalo. A pri konkrétnej realizácii toho, čo sa tam dostalo, často naráža na výhrady koaličných partnerov. Ak sa má realizovať určité opatrenie zabraňujúce plytvaniu, nehospodárnosti, tak aké kompenzácie?
Povolebná eufória sa rozplynula, nastal čas konať. Žiaľ, nevidím to moc ružové...
jar88
22.08.10,09:33
Aby som pravdu povedel, som milo prekvapený, ako sa novému parlamentu a vláde začalo dariť.
Neveril som SaS, že dokáže ľuďom otvoriť oči. Musím uznať, podarilo sa.
Dokonca tu čítam, že aj účtovníkom docvaklo, že na dane a odvody, treba aj zarobiť. Len trochu nechápem, čo taký rozruch za 50 či 100 €. Keby sa zvýšili odvody aj o 150 €, tak predsa vás to nepochová.
Laco-monter
22.08.10,09:45
Aby som pravdu povedel, som milo prekvapený, ako sa novému parlamentu a vláde začalo dariť.
Neveril som SaS, že dokáže ľuďom otvoriť oči. Musím uznať, podarilo sa.
Dokonca tu čítam, že aj účtovníkom docvaklo, že na dane a odvody, treba aj zarobiť. Len trochu nechápem, čo taký rozruch za 50 či 100 €. Keby sa zvýšili odvody aj o 150 €, tak predsa vás to nepochová.


Sú takí živnostníci, čo len tak-tak zarobia mesačne 500 euro ,tých to zlikviduje.

100 % -ne.

Samozrejme,takých čo zarobia 3000 eur sa to nedotkne,lenže aj títo možu prísť o príjem.

A potom čo ?

Možno to sa vyvrbí tak,že živnostník bude len ten kto má svoju prevádzku vo svojich priestoroch.

Tiež- živnostníci v zamestnaneckom pomere pomaly vyhynú, asik.
jar88
22.08.10,09:55
Sú takí živnostníci, čo len tak-tak zarobia mesačne 500 euro ,tých to zlikviduje.

100 % -ne.

Samozrejme,takých čo zarobia 3000 eur sa to nedotkne,lenže aj títo možu prísť o príjem.

A potom čo ?

Možno to sa vyvrbí tak,že živnostník bude len ten kto má svoju prevádzku vo svojich priestoroch.

Tiež- živnostníci v zamestnaneckom pomere pomaly vyhynú, asik.
Čo potom ???:eek: No nič potom.
Potom budú fuškárčiť a bez papiera. (možno aj za 600 € čistých na ruku:D)
Doplnené /konečne začnú aj tí jednoduchší rozmýšľať, koho sú tie peniaze, čo akože odvádzajú/ Komu vlastne tie peniaze budú chýbať.
Mária.K.
22.08.10,10:38
Myslím, že pri zavádzaní súčasných zmien v odvodoch ide o hlboké nepochopenie postavenia živnostníkov. Živnostník je v porovnaní so zamestnancami v úplne inom ekonomickom postavení a jeho ekonomické postavenie na trhu je porovnateľné len s podnikajúcimi právnickými osobami, avšak s viacerými nevýhodami. Živnostník si nemôže dať vlastnú mzdu do daňových výdavkov a platiť z nej odvody. Živnostník platí odvody z vypočítaného základu dane a všetci kompetentní, ktorí pracujú na zmene odvodov sa chcú tváriť, že celý základ dane ide u neho na osobnú spotrebu. Ale to je obrovský omyl! Po ekonomickej stránke tvorba základu dane živnostníka a jeho ďalšie rozdeľovanie nie je porovnateľné so základom dane zamestnanca, ale so základom dane podnikajúcich právnických osôb. Celý základ dane po zdanení nemôže živnostník použiť na osobnú spotrebu, ale potrebuje si z neho naakumulovať prostriedky na ďalší rozvoj firmy (podobne ako podnikajúce právnické osoby). Lenže u právnických osôb nikto neuvažuje, aby platili do poisťovní odvody zo zisku pred zdanením! Odvedú do poisťovní odvody z miezd (podotýkam, že to isté robia a živnostníci, ktorí majú zamestnancov) a celý systém je tým poriešený. Z uvedeného dôvodu, zavádzaním systému odvodu poistného zo sumy, ktorá sa úplne blíži základu dane, vôbec nejde o vyrovnávanie podmienok, ale práve naopak. Aspoň porovnateľné podmienky medzi živnostníkmi a podnikajúcimi právnickými osobami by sa zaviedli len za predpokladu, keby si živnostníci mohli dávať do daňových výdavkov vlastnú mzdu a zároveň, podnikajúce právnické osoby by platili odvody na zdravotné a sociálne poistenie aj na základe vykázaného základu dane. Ale stačí, že sa povedalo, aby na základe vykázaného základu dane s.r.o. platili odvody len z časti prostriedkov – t.j. z vyplatených podielov na zisku a už sa uvažuje zváženie takéhoto kroku. Lenže aj zavedením tohto odvodu by boli právnické osoby ešte vo výhode v porovnaní so živnostníkmi, lebo rovnoprávnosť by sa dosiahla len v prípade, keby právnické osoby platili odvody z celého základu dane.
Len aby celý proces súčasného zavádzania spravodlivosti neskončil konštatovaním, ktoré je mne známe z detstva: „Už by sa ten kôň bol aj odučil od žrádla, ale predstavte si, zdochol.“
betka
22.08.10,10:56
Nadviazala by som na Máriu.
Mňa zaujíma i pojem zodpovednosť:
1. Akú má zodpovednosť živnostník? Netreba diskutovať. Zoberú mu v prípade malého neúmyselného omylu i gate.
2. Akú má zodpovednosť konateľ? Netreba taktiež diskutovať, čítame, vieme
3. Akú má zodpovednosť zamestnanec? Nekonzultujem.
4. Akú má zodpovednosť štátny zamestnanec?

Zoberme i tu rovnoprávnosť, prosím.
Aj tu berme ohľad na stotožnenie pojmov u všetkých rovnako: práva a povinnosti.

My nemôžeme ani za to, že čo sa deje napr. v SP? Kde sú zodpovedné osoby????
Jano24
22.08.10,11:00
Myslím, že pri zavádzaní súčasných zmien v odvodoch ide o hlboké nepochopenie postavenia živnostníkov. Živnostník je v porovnaní so zamestnancami v úplne inom ekonomickom postavení a jeho ekonomické postavenie na trhu je porovnateľné len s podnikajúcimi právnickými osobami, avšak s viacerými nevýhodami. Živnostník si nemôže dať vlastnú mzdu do daňových výdavkov a platiť z nej odvody. Živnostník platí odvody z vypočítaného základu dane a všetci kompetentní, ktorí pracujú na zmene odvodov sa chcú tváriť, že celý základ dane ide u neho na osobnú spotrebu. Ale to je obrovský omyl! Po ekonomickej stránke tvorba základu dane živnostníka a jeho ďalšie rozdeľovanie nie je porovnateľné so základom dane zamestnanca, ale so základom dane podnikajúcich právnických osôb. Celý základ dane po zdanení nemôže živnostník použiť na osobnú spotrebu, ale potrebuje si z neho naakumulovať prostriedky na ďalší rozvoj firmy (podobne ako podnikajúce právnické osoby). Lenže u právnických osôb nikto neuvažuje, aby platili do poisťovní odvody zo zisku pred zdanením! Odvedú do poisťovní odvody z miezd (podotýkam, že to isté robia a živnostníci, ktorí majú zamestnancov) a celý systém je tým poriešený. Z uvedeného dôvodu, zavádzaním systému odvodu poistného zo sumy, ktorá sa úplne blíži základu dane, vôbec nejde o vyrovnávanie podmienok, ale práve naopak. Aspoň porovnateľné podmienky medzi živnostníkmi a podnikajúcimi právnickými osobami by sa zaviedli len za predpokladu, keby si živnostníci mohli dávať do daňových výdavkov vlastnú mzdu a zároveň, podnikajúce právnické osoby by platili odvody na zdravotné a sociálne poistenie aj na základe vykázaného základu dane. Ale stačí, že sa povedalo, aby na základe vykázaného základu dane s.r.o. platili odvody len z časti prostriedkov – t.j. z vyplatených podielov na zisku a už sa uvažuje zváženie takéhoto kroku. Lenže aj zavedením tohto odvodu by boli právnické osoby ešte vo výhode v porovnaní so živnostníkmi, lebo rovnoprávnosť by sa dosiahla len v prípade, keby právnické osoby platili odvody z celého základu dane.
Len aby celý proces súčasného zavádzania spravodlivosti neskončil konštatovaním, ktoré je mne známe z detstva: „Už by sa ten kôň bol aj odučil od žrádla, ale predstavte si, zdochol.“
Dobre píšeš, len vieš .Je to hádzanie hrachu na stenu už asi, lebo ako by povedal klasik."Čo bolo bolo, terazky som minister..."
Jozef Mihál
22.08.10,11:07
Myslím, že pri zavádzaní súčasných zmien v odvodoch ide o hlboké nepochopenie postavenia živnostníkov. Živnostník je v porovnaní so zamestnancami v úplne inom ekonomickom postavení a jeho ekonomické postavenie na trhu je porovnateľné len s podnikajúcimi právnickými osobami, avšak s viacerými nevýhodami. Živnostník si nemôže dať vlastnú mzdu do daňových výdavkov a platiť z nej odvody. Živnostník platí odvody z vypočítaného základu dane a všetci kompetentní, ktorí pracujú na zmene odvodov sa chcú tváriť, že celý základ dane ide u neho na osobnú spotrebu. Ale to je obrovský omyl! Po ekonomickej stránke tvorba základu dane živnostníka a jeho ďalšie rozdeľovanie nie je porovnateľné so základom dane zamestnanca, ale so základom dane podnikajúcich právnických osôb. Celý základ dane po zdanení nemôže živnostník použiť na osobnú spotrebu, ale potrebuje si z neho naakumulovať prostriedky na ďalší rozvoj firmy (podobne ako podnikajúce právnické osoby). Lenže u právnických osôb nikto neuvažuje, aby platili do poisťovní odvody zo zisku pred zdanením! Odvedú do poisťovní odvody z miezd (podotýkam, že to isté robia a živnostníci, ktorí majú zamestnancov) a celý systém je tým poriešený. Z uvedeného dôvodu, zavádzaním systému odvodu poistného zo sumy, ktorá sa úplne blíži základu dane, vôbec nejde o vyrovnávanie podmienok, ale práve naopak. Aspoň porovnateľné podmienky medzi živnostníkmi a podnikajúcimi právnickými osobami by sa zaviedli len za predpokladu, keby si živnostníci mohli dávať do daňových výdavkov vlastnú mzdu a zároveň, podnikajúce právnické osoby by platili odvody na zdravotné a sociálne poistenie aj na základe vykázaného základu dane. Ale stačí, že sa povedalo, aby na základe vykázaného základu dane s.r.o. platili odvody len z časti prostriedkov – t.j. z vyplatených podielov na zisku a už sa uvažuje zváženie takéhoto kroku. Lenže aj zavedením tohto odvodu by boli právnické osoby ešte vo výhode v porovnaní so živnostníkmi, lebo rovnoprávnosť by sa dosiahla len v prípade, keby právnické osoby platili odvody z celého základu dane.
Len aby celý proces súčasného zavádzania spravodlivosti neskončil konštatovaním, ktoré je mne známe z detstva: „Už by sa ten kôň bol aj odučil od žrádla, ale predstavte si, zdochol.“

Súhlasím s vami, problém je presne v tom, čo som vyznačil tučným písmom. Problém je ako objektívne rozoznať, čo je to "mzda" živnostníka, či aká je tá časť základu dane, ktorá ide na vlastnú spotrebu. Sem s dobrými nápadmi.
betka
22.08.10,11:12
Súhlasím s vami, problém je presne v tom, čo som vyznačil tučným písmom. Problém je ako objektívne rozoznať, čo je to "mzda" živnostníka, či aká je tá časť základu dane, ktorá ide na vlastnú spotrebu. Sem s dobrými nápadmi.

Áno, naozaj si treba všetko vypočuť.
jar88
22.08.10,11:38
Súhlasím s vami, problém je presne v tom, čo som vyznačil tučným písmom. Problém je ako objektívne rozoznať, čo je to "mzda" živnostníka, či aká je tá časť základu dane, ktorá ide na vlastnú spotrebu. Sem s dobrými nápadmi.
Myslím, že základný problém je v tom, že hľadáte spôsob, ako vytiahnuť zo živnostníkov viac peňazí.
Skôr by ste mali hľadať príčiny, prečo vybraté peniaze (myslím tým dane a odvody) štátu a poisťovniam nestačia.
----------------------------------------
Treba jednoducho uznať, že živnostník je živnostník a nemá žiadnu mzdu. Tým som chcel povedať, že živnostník potrebuje mať hlavne možnosť sa zdravotne a sociálne poistiť. (poistiť sa v skutočnej poisťovni)
Mária.K.
22.08.10,15:49
Súhlasím s vami, problém je presne v tom, čo som vyznačil tučným písmom. Problém je ako objektívne rozoznať, čo je to "mzda" živnostníka, či aká je tá časť základu dane, ktorá ide na vlastnú spotrebu. Sem s dobrými nápadmi.
Objektívne sa nedá zistiť, aká časť základu dane pôjde na osobnú spotrebu živnostníka. Majetkové vzťahy u živnostníkov sú veľmi špecifické. Majetok zakúpený zo zisku môže byť pri zakúpení zaradený ako osobný majetok a o mesiac (o rok, o dva roky) sa živnostník rozhodne, že tento majetok zaradí do majetku firmy. U každého je situácia individuálna.
Ako Vám teda odpovedať na otázku: „ako objektívne rozoznať, čo je to "mzda" živnostníka, či aká je tá časť základu dane, ktorá ide na vlastnú spotrebu?“
Na otázku Vám odpoviem otázkou.
Prečo je snaha, aby len živnostník platil odvody z celej osobnej spotreby? Živnostník je taká istá osoba, ako každý iný občan tohto štátu a existuje množstvo ďalších príjmov určených na osobnú spotrebu, z ktorých sa odvody neplatia. Stačí, keď si napr. pozrieme § 3 ods. 2 zákona o dani z príjmov a medzi príjmami, ktoré nie sú predmetom dane, veľmi rýchlo nájdeme porovnateľné príjmy, z ktorých fyzická osoba v inom postavení ako v postavení živnostníka, odvody neplatí. Ide napr. o príjmy charakteru podielu na zisku, dividend a pod. Aj keby o s.r.o.-čky začali platiť odvody z vyplatených podielov na zisku, stále by bol živnostník v nevýhode. Prečo? Napríklad preto, lebo:
a) v s.r.o. sa dá (aspoň dočasne) účtovne tváriť, že sa žiadny podiel na zisku nevyplatil,
b) lebo podiel na zisku sa vypláca po zdanení a fyzická osoba v postavení živnostníka platí odvody zo základu dane pred zdanením,
c) lebo výšku podielu na zisku, a teda aj výšku odvodu do poisťovne si s.r.o. vie ovplyvniť, ale živnostník nie, čím stráca možnosť akumulácie prostriedkov na rozvoj firmy, atď.
Objektívne posúdenie situácie by si vyžadovalo seriózne zmapovať postavenie živnostníka a o to, mám pocit, nikto nemá záujem. V súčasnosti má skutočne podnikajúci živnostník so zamestnancom spoločné len to, že je fyzickou osobou a že sa jeho základ dane zdaňuje daňou z príjmu fyzickej osoby.
Všetky ostatné prvky:
- výpočet základu dane,
- evidencia príjmov prostredníctvom ERP,
- vedenie účtovníctva,
- zdaňovanie daňou z pridanej hodnoty, atď.
- sú buď identické, alebo porovnateľné s podnikajúcimi právnickými osobami.
Avšak ďalšími podmienkami fungovania na trhu, medzi ktoré patrí zarábanie si na živobytie vlastnou aktivitou, pod vlastným menom a na vlastnú zodpovednosť (t.j. neskrývaním sa za žiadnu inú firmu, ktorá obmedzene ručí za svoje dlhy), sú živnostníci v oveľa nepríjemnejšom postavení ako zamestnanci, aj ako podnikajúce právnické osoby.
Ak chceme spravodlivý systém a rovnosť odvodov, tak táto by sa mala odvíjať od porovnateľného postavenia na trhu subjektov, ktorých sa tieto odvody týkajú. Keďže postavenie jednotlivých subjektov na trhu je neporovnateľné, rovnaká, alebo porovnateľná výška odvodov, spravodlivosť určite neprinesie.
Ale celý systém riešenia nemôže spočívať len v príjmovej oblasti, t.j. v riešení výšky platenia odvodov. Poriadok je potrebné urobiť aj vo výdavkovej oblasti, lebo deravé sito ešte nikto nikdy nenaplnil.
220870
22.08.10,16:12
Mňa osobne sa síce zvýšenie odvodov aj o 100% moc nedotkne,mám dosť vysoký príjem.Al poznám tiež dosť živ.čo doslova živoria.Ako chce niekto takémuto človeku vysvetliť ,že zvýšením odvodov o 100% sa zvýši jeho životná úroveň?Veľa živnostníkov je na živnosti z donútenia ,nie preto ,že by profitovali.Mohly by si to uvedomiť aj tý čo tu na všetkých kydajú a pchajú ich do jedného vreca.Nie všetci sú vodoinštalatéri ,kurenári alebo murári.
palci81
22.08.10,16:47
Mna ako SZCO "nici" neplatenie faktur na cas, v lehote splatnosti. Casto krat musim platbu urgovat, pomaly prosit ich, aby mi uhradili fakturu, ale tieto odvody ma od 1.1.11 zlikviduju. Nemam vysoky prijem zo zivnosti a po odratani odvodov, dani a nakladov, nemam sancu, aby som fungoval v roku 11.
jaja99
22.08.10,17:34
Návrh pre pána Mihála: Odvádzať zdravotný a sociálny odvod aj z úrokov na účte.
Chudák, čo investoval pre krízou do nehnuteľnosti, ktorú nevie prenajať a ak aj dosiahne príjem z prenájmu, musí z neho platiť odvody. To nie je veľmi spravodlivé.
Jano24
22.08.10,18:15
http://peniaze.pravda.sk/odvodovy-bonus-by-zvysil-vyplaty-pracujucich-fq2-/sk-pstat.asp?c=A100621_224735_sk-pstat_p45
No povedzme,ono by to malo zmysel, ak by sa k tomu odvodovému bonusu dostalo v roku 2013 ako to je v článku uvedenéLenže skôr bude scenár následovný: Bod A rok 2011 odstránenie výnimiek z platenia
daní a odvodov-teda vlastne zvyšovanie daňového a odvodového zaťaženia,/živnostníkom a SZČo sa naložilo najviac na plecia, len aby ten povestný kôň nezdochol za tie dva roky, keď ho dlhodobo budeme chcieť odnaučiť piť/ tam sa nejaký koncenzus nájde medzi vládnymi stranami.
Bod B - rok 2012 zavedenie superhrubej mzdy, tam by sa mal tiež konzensus nájsť.Je to viacmenej administratívny krok.
Bod C- rok 2013 zavedenie samotného odvodového bonusu /9% odvod solidárny a 9% zdravotný /z vymeriavacieho základu superhruba mzda +odvodový bonus/ a stanovenie stropu trebars 10 násobku životného minima, ďalej nahradenie 13 odvodov dvoma a nahradenie 70 soc. dávok šiestimi---- tak tam sa politická vôľa už nenájde najpravdepodobnejšie...
To znamená, že sa môže stať, že polovičaté riešenie bude v konečnom dôsledku horšie ako to bolo doteraz a najviac na to doplatia živnostníci /SZČO/ lebo bod A bol splnený...
Tentokrát by som sa veľmi rád zmýlil, že to nepôjde v rokoch 2011 až 2013 podľa scenára ktorý som tu opísal.To znamená že bod A, B splnený, bod C nie.Ak by sa to ale podarilo,aj s tým bodom C, tak reformátorov týchto naozaj odvážnych krokov môžem iba pochváliť a ísť ich v budúcich voľbach voliť.
Xanti
22.08.10,18:38
Tentokrát by som sa veľmi rád zmýlil, že to nepôjde v rokoch 2011 až 2013 podľa scenára ktorý som tu opísal.To znamená že bod A, B splnený, bod C nie.Ak by sa to ale podarilo,aj s tým bodom C, tak reformátorov týchto naozaj odvážnych krokov môžem iba pochváliť a ísť ich v budúcich voľbach voliť.
No ja neviem,
ale OB nepovažujem za tak skvelý ako ty. Lebo ma mnoho chýb na ktoré doplatia obyčajný ludia.
Lebo to zníženie odvodov na 9+9% bude len naoko. Ak budeš chcieť mať dosavadný štandart, tak si budeš musieť dalšie %% priplatiť, a v konečnom efekte zaplatíš oveľa viac ako teraz, alebo to riskneš nezaplatíš , a v prípade onemocnenia pekne otrčíš kopýtka.
Jano24
22.08.10,18:47
No ja neviem,
ale OB nepovažujem za tak skvelý ako ty. Lebo ma mnoho chýb na ktoré doplatia obyčajný ludia.
Lebo to zníženie odvodov na 9+9% bude len naoko. Ak budeš chcieť mať dosavadný štandart, tak si budeš musieť dalšie %% priplatiť, a v konečnom efekte zaplatíš oveľa viac ako teraz, alebo to riskneš nezaplatíš , a v prípade onemocnenia pekne otrčíš kopýtka.
No ja som to bral ako fakt, že viac či menej sa bod A ide od 1.1.2011 rozbiehať.Polovičaté riešenia môžu byť v konečnom dôsledku horšie ,ako je to nastavené dnes.Ale súhlasím , že veľa ľudí môžu mať takýto názor ako Ty, že pre určité skupiny obyvateľstva to nie je skvelá vec a ich názor bude legitímny, tak k bodu C ani nakoniec nedôjde, lebo zhoda vo vládnej koalicii nebude.Preto SZČo a živnostníci, najviac doplatia na ten bod A"splnený" ,ktorý už ide v septembri do parlamentu.
Xanti
22.08.10,18:57
No oveľa horšie,
lebo mám pocit, že táto vláda chce nastaviť odvody a starostlivosť tak ako to funguje v amerike. Ale nikde v europe to nemá obdobu.

Šak čo, aj my začneme brať hypotéky na operáciu ako berú v amerike. Ak majú čo založiť. Mám pocit, že tam spejeme.
durisovad
22.08.10,18:58
Citala som, ze teraz pripravovane zvysenie odvodov je docasne. Ale ak si uvedomime, ze jednotka docasnosti je jeden furt, tak neviem, neviem.....
Xanti
22.08.10,19:02
Ten jeden furt je perfektný :D
Keby to nebolo do plaču tak človek sa aj zasmeje.
durisovad
22.08.10,19:03
Ale plakat nam nepomoze a naviac nici to plet.
Xanti
22.08.10,19:09
No ja som to bral ako fakt, že viac či menej sa bod A ide od 1.1.2011 rozbiehať.Polovičaté riešenia môžu byť v konečnom dôsledku horšie ,ako je to nastavené dnes.Ale súhlasím , že veľa ľudí môžu mať takýto názor ako Ty, že pre určité skupiny obyvateľstva to nie je skvelá vec a ich názor bude legitímny, tak k bodu C ani nakoniec nedôjde, lebo zhoda vo vládnej koalicii nebude.Preto SZČo a živnostníci, najviac doplatia na ten bod A"splnený" ,ktorý už ide v septembri do parlamentu.
Nehovorím,
že môj názor je najsprávnejší na svete. Ale potom ako som sa snažila pochopiť na čom si istá politická strana založila kampaň ma nikto nepresvedčí, že to neboli len blbé lži a nedopovedané vety.

A čo sa týka živnostníkov, a odvodov tak verím, že prezident nepodpíše zákon, ktorý zlikviduje živnostníkov na slovensku. Lebo tie odvody budú likvidačné pre mnohých.
Jano24
22.08.10,19:12
No oveľa horšie,
lebo mám pocit, že táto vláda chce nastaviť odvody a starostlivosť tak ako to funguje v amerike. Ale nikde v europe to nemá obdobu.

Šak čo, aj my začneme brať hypotéky na operáciu ako berú v amerike. Ak majú čo založiť. Mám pocit, že tam spejeme.
No ale potom som nepochopil , ak píšeš že si budeš platiť v nemocnici za operáciu. A ten zdravotný odvod 9 % zo superhrubej mzdy sa bude platiť načo?To nejde na zdravotnú starostlivosť?
durisovad
22.08.10,19:12
Myslim, ze aj ked to prezident nepodpise, vladna vacsina to prehlasuje znovu.
Xanti
22.08.10,19:14
No ale potom som nepochopil , ak píšeš že si budeš platiť v nemocnici za operáciu. A ten zdravotný odvod 9 % zo superhrubej mzdy sa bude platiť načo?To nejde na zdravotnú starostlivosť?
Ide o zdravotnú starostlivosť, o základnú zdravotnú starostlivosť. Teda vyšetria, dajú acylpirín.
Ak budeš potrebovať operáciu, alebo drahšie lieky na závažné ochorenie, tak to bude považované za nadštandart. A na to sa budeš musieť bud súkromne pripoistiť, alebo ak sa nepripoistíš a čosi sa udeje, tak si to cvakneš v hotovosti.

Ved píšem čistá amerika. Tam to tak funguje, a zdá sa že tejto vláde sa taký systém páči. A ked na to nemáš, tak sa zadlž alebo otrč kopýtka.

O tom je to, že povedané bolo len A, ale to B sa dalo prečítať len na stránke istej politickej strany. A až ked si človek prečítal to B tak pochopil oč kráči.
Xanti
22.08.10,19:15
Myslim, ze aj ked to prezident nepodpise, vladna vacsina to prehlasuje znovu.
Tak potom dúfam, že niekoho pritisne a bude na PN, alebo zaspí.
durisovad
22.08.10,19:18
Este je nadej, ze sa koalicia na zakone nezhodne, Bugar to uz naznacil.
220870
22.08.10,19:26
Citala som, ze teraz pripravovane zvysenie odvodov je docasne. Ale ak si uvedomime, ze jednotka docasnosti je jeden furt, tak neviem, neviem.....
10 rokov podnikám stále sa len zvyšovali.
Llívia
22.08.10,19:26
mimotemy
Jedno pracovne miesto nevyslo na milion, ale podstatne drahsie ako milion, bolo to x krat oficialne spominane este za ministra Ruska.

A co, o zivnostnikoch neplati, ze stat ustreri tym, ze nie su evidovani na UP a neberu podpory? Ved stat by mohol byt rad, ze sa vedia uzivit sami, nie kazdeho je schopna zamestnat KIA.

Kde to bolo oficiálne spomínané? Kde si o tom môžem prečítať viac? Kde sú nejaké oficiálne čísla, štatistiky?
veronikasad
22.08.10,19:27
No ale potom som nepochopil , ak píšeš že si budeš platiť v nemocnici za operáciu. A ten zdravotný odvod 9 % zo superhrubej mzdy sa bude platiť načo?To nejde na zdravotnú starostlivosť?
Jano, prečítaj si tému "odvodový bonus" na Porade, dozvieš sa veľa zaujímavého nielen o zdravotnom poistení. Zaniká aj nemocenské poistenie, poistenie v nezamestnanosti a mnohé iné sociálne výhody ... Aj odpočitatelná položka na daňovníka, zdaňovať sa bude superhrubá mzda.

Ak bude živnostník alebo zamestnanec celý mesiac na PN-ke, dostane odvodový bonus, z ktorého ešte zaplatí odvody aj daň - nič viac ...
Laco-monter
22.08.10,19:39
Na vychode bolo také porekadlo,ktoré vojde do platnosti aj teraz:

U Amerike jest dobre žice,

ale jak nerobiš, poraži ce.
Jano24
22.08.10,20:05
Jano, prečítaj si tému "odvodový bonus" na Porade, dozvieš sa veľa zaujímavého nielen o zdravotnom poistení. Zaniká aj nemocenské poistenie, poistenie v nezamestnanosti a mnohé iné sociálne výhody ... Aj odpočitatelná položka na daňovníka, zdaňovať sa bude superhrubá mzda.

Ak bude živnostník alebo zamestnanec celý mesiac na PN-ke, dostane odvodový bonus, z ktorého ešte zaplatí odvody aj daň - nič viac ...
No ja som to pochopil že odvodový bonus je založený ľudovo povedané na tom, že jedinec
potrebuje menej kuratelu štátu.Vychádza sa z toho, že, jedinec vie lepšie hospodáriť so svojimi peniazmi a s nimi nakladať ako štát s jeho byrokratickým aparátom.To je asi základná filozofia zastancov odvodového bonusu.Štát mu vezme na daniach a odvodoch menej peňazí a je na jeho väčšej zodpovednosti ako s nimi naloží a vychádza sa z toho, že rozumnejšie ako by z jeho peniazmi hospodáril štát /preto aj to pripoistenie nemocenské a tak podobne/.Lenže teraz vláda ide úplne opačným smerom. Ide brať viac peňazí ľuďom , odborne sa to nazýva rušenie výnimiek...Je to platanie dier v rozpočte a nie žiadna reforma, lebo
na odvodový bonus určite nie je v spoločnosti spoločenská zhoda v najbližších rokoch. Tak sa začne určite použivať chytrý termín, že odvodový bonus je "beh na dlhé trate" , teda neurčito ...akurát že ten povestný kôň môže pomaly zdochýnať...Živnostníci neboli títo čo rozkrádali tento štát vo veľkom na emisiach, nástenkových a iných tendroch, tak prečo oni majú platiť najviac účty za to čo sa v tomto štáte dialo v posledných rokoch a platať diery...
Pamätám si ako poslanec za KDH p.Lipšíc v rôzných televizných diskusiach oponoval politikom minulej vládnej koalicie /Smer, HZDS, SNS/. "Peňazí by bolo v štátnom rozpočte dosť, len prestante kradnúť..."
veronikasad
22.08.10,20:18
No ja som to pochopil že odvodový bonus je založený ľudovo povedané na tom, že jedinec
potrebuje menej kuratelu štátu.Že jedinec vie lepšie hospodáriť so svojimi peniazmi a s nimi nakladať ako štát s jeho byrokratickým aparátom.Štát mu vezme na daniach a odvodoch menej peňazí a je na jeho väčšej zodpovednosti ako s nimi naloží a vychádza sa z toho, že rozumnejšie ako by z jeho peniazmi hospodáril štát /preto aj to pripoistenie nemocenské a tak podobne/.Lenže teraz vláda ide úplne opačným smerom. Ide brať viac peňazí ľuďom , odborne sa to nazýva rušenie výnimiek...Je to platanie dier v rozpočte a nie žiadna reforma, lebo
na odvodový bonus určite nie je v spoločnosti spoločenská zhoda v najbližších rokoch. Tak sa začne určite použivať chytrý termín, že odvodový bonus je "beh na dlhé trate" akurát že ten povestný kôň môže pomaly zdochýnať...
Bolo to prezentované tak ako si to pochopil. Ale ...

- koľko zamestnancov s minimálnou mzdou (aj keď navýšenou o odvody zamestnávateľa na superhrubú mzdu) si bude môcť dovoliť z tohto príjmu komerčné pripoistenie v zdravotnej poisťovni, životné poistenie s pripoistením náhrady mzdy počas nemoci ? A možno niektorí, ktorí si to aj môžu dovoliť a sú v preddôchodkovom veku s väčšími zdravotnými problémami - budú sa poisťovne o nich trhať ?

- zrušením odpočitatelnej položky u živnostníkov aj zamestnancov a tým, že odvody nebudú znižovať základ dane, k zníženiu daní nedôjde. A so znížením sadzby sa zatial neuvažuje, naopak u živnostníkov sa uvažuje so znížením % pri uplatňovaní paušálnych výdavkov.

Mentalita slovenského národa je bohužial taká, že ľudia doteraz málo myslia na vlastné zabezpečenie v starobe. Pomáhajú svojim deťom, vnúčatám, zaťaženým hypotékou ...
Katija
22.08.10,20:32
Jedno pracovne miesto nevyslo na milion, ale podstatne drahsie ako milion, bolo to x krat oficialne spominane este za ministra Ruska.

A co, o zivnostnikoch neplati, ze stat ustreri tym, ze nie su evidovani na UP a neberu podpory? Ved stat by mohol byt rad, ze sa vedia uzivit sami, nie kazdeho je schopna zamestnat KIA.


mimotemy

Kde to bolo oficiálne spomínané? Kde si o tom môžem prečítať viac? Kde sú nejaké oficiálne čísla, štatistiky?
:) Kto chce najde.
Niečo bolo napísané napríklad tu dňa 18.03.2010 (našiel Google):
Kia vybuduje na Slovensku nový závod (http://www.topky.sk/cl/7/693212/Kia-vybuduje-na-Slovensku-novy-zavod)

15 000 000 € : 270 priamych pracovných miest= 55 555,56 €/pracovné miesto
Prepočet na bývalé Sk 55 555,56 x 30,126 = 1 673 666,80 Sk/pracovné miesto

Čo myslíš sú takéto pracovné miesto pre štát (a teda aj pre nás) drahé, alebo lacné?
A ďalej, kto vie ako to bude keď skončia daňové úľavy? Budú ešte tie pracovné miesta?
Jozef Mihál
22.08.10,20:36
Som tu, čítam, ale okrem politizovania som žiadny konštruktívny návrh nenašiel. Škoda. Dovolím si zástupcom živnostníkov v tejto diskusií pripomenúť, že dnešné odvody - to sú aj odvody na zdravotné poistenie. 85% živnostníkov ich platí z minimálneho VZ. Z minimálnej mzdy ich platia 2% percentá zamestnancov.
Jozef Mihál
22.08.10,20:39
...na doplnenie. V utorok je koaličná rada, reč bude o "našom" balíčku. Preto naozaj a myslím to úprimne, čakám na vaše argumenty.
Xanti
22.08.10,20:49
Som tu, čítam, ale okrem politizovania som žiadny konštruktívny návrh nenašiel. Škoda. Dovolím si zástupcom živnostníkov v tejto diskusií pripomenúť, že dnešné odvody - to sú aj odvody na zdravotné poistenie. 85% živnostníkov ich platí z minimálneho VZ. Z minimálnej mzdy ich platia 2% percentá zamestnancov.
Prosím odkiaľ je ten údaj.
V mojom okolí pomaly každý druhý zarába minimálnu mzdu, či to tie 2% je tých pár ludí čo zarába menej ako 400 eur a ešte na Vašu radu neopustili Slovenskú republiku?
Jozef Mihál
22.08.10,20:52
Xanti ďakujem za konštruktívnu pripomienku.
Jozef Mihál
22.08.10,20:54
Xanti
22.08.10,20:54
Xanti ďakujem za konštruktívnu pripomienku.
No naozaj rada by som vedela odkiaľ je ten údaj 2% , lebo ja som na webe našla http://juniorhrmanager.wordpress.com/2009/10/07/14-slovakov-zaraba-minimalnu-mzdu-2955e-brutto/ a to je 7 x viac ako uvádzate vy.

Ďakujem.

PS: čo sa týka tej pripomienky, tak som neodolala. Toť politik si musí dávať pozor na jazyk.
Katija
22.08.10,21:34
Som tu, čítam, ale okrem politizovania som žiadny konštruktívny návrh nenašiel. Škoda. Dovolím si zástupcom živnostníkov v tejto diskusií pripomenúť, že dnešné odvody - to sú aj odvody na zdravotné poistenie. 85% živnostníkov ich platí z minimálneho VZ. Z minimálnej mzdy ich platia 2% percentá zamestnancov.
To vážne?
Potom si skúste znovu prečítať príspevok číslo 169 v tejto téme. Citujem:

Myslím, že základný problém je v tom, že hľadáte spôsob, ako vytiahnuť zo živnostníkov viac peňazí.
Skôr by ste mali hľadať príčiny, prečo vybraté peniaze (myslím tým dane a odvody) štátu a poisťovniam nestačia.
----------------------------------------
Treba jednoducho uznať, že živnostník je živnostník a nemá žiadnu mzdu. Tým som chcel povedať, že živnostník potrebuje mať hlavne možnosť sa zdravotne a sociálne poistiť. (poistiť sa v skutočnej poisťovni)

Prečo sa týmto pravicová vláda nezaoberá?
jar88
23.08.10,03:08
Som tu, čítam, ale okrem politizovania som žiadny konštruktívny návrh nenašiel. Škoda. Dovolím si zástupcom živnostníkov v tejto diskusií pripomenúť, že dnešné odvody - to sú aj odvody na zdravotné poistenie. 85% živnostníkov ich platí z minimálneho VZ. Z minimálnej mzdy ich platia 2% percentá zamestnancov.
Treba si k tomu ale aj uvedomiť, že aspoň polovica zárobkovo činných ľudí, je zdanená 65 % a viac. Tak že z toho mála peňazí, čo im zostáva už veľa vody nenamútite. (viac daní sa vybrať nedá)
Treba sa zmieriť s tým, že daní a odvodov už viac nevyberiete, a začať konečne uvažovať, ako všetko zabezpečiť za tie peniaze, čo momentálne máte. (pred voľbami ste to sľubovali)
Inak dostanete ešte viac slušných ľudí mimo zákon. Vlastne ich prinútite k práci na "čierno - bez papiera" a tým pádom k trestnej činnosti, lebo daňový únik, je trestný čin. Napríklad dodávka okien, kuchyne a rôzne iné "bez papiera". (dokonca aj účtovníctvo bez papiera)
Prestaňte sa tváriť, ako sociálna vláda a začnite konečne niečo robiť. (Možno si to neuvedomujete, ale veľa času nemáte.)
Bordelu po Ficovej vláde a ostatných predošlých vládach, tu zostalo dosť, nemyslíte.:confused: Trošku vám uteká vaša vlastná pointa - Sloboda a Solidarita.
220870
23.08.10,03:56
Som tu, čítam, ale okrem politizovania som žiadny konštruktívny návrh nenašiel. Škoda. Dovolím si zástupcom živnostníkov v tejto diskusií pripomenúť, že dnešné odvody - to sú aj odvody na zdravotné poistenie. 85% živnostníkov ich platí z minimálneho VZ. Z minimálnej mzdy ich platia 2% percentá zamestnancov.
Konštruktívny.Pred voľbami myslím že to použila aj SaS,boli najmiernejšie odhady ,že 100 -120 miliárd SK je na maličkom Slovensku rozkrádaných zo štátneho rozpočtu,korupcia !Hľadajte tam.
Llívia
23.08.10,04:36
Prosím odkiaľ je ten údaj.
V mojom okolí pomaly každý druhý zarába minimálnu mzdu, či to tie 2% je tých pár ludí čo zarába menej ako 400 eur a ešte na Vašu radu neopustili Slovenskú republiku?

Minimálna mzda je 307,70 EUR/ mesiac.
jaja99
23.08.10,04:41
Som tu, čítam, ale okrem politizovania som žiadny konštruktívny návrh nenašiel. Škoda. Dovolím si zástupcom živnostníkov v tejto diskusií pripomenúť, že dnešné odvody - to sú aj odvody na zdravotné poistenie. 85% živnostníkov ich platí z minimálneho VZ. Z minimálnej mzdy ich platia 2% percentá zamestnancov.

Opakujem:

Návrh pre pána Mihála: Odvádzať zdravotný a sociálny odvod aj z úrokov na účte.
Chudák, čo investoval pre krízou do nehnuteľnosti, ktorú nevie prenajať a ak aj dosiahne príjem z prenájmu, musí z neho platiť odvody. To nie je veľmi spravodlivé.
Keby som mala 500.000 eur na účte, rada odvediem daň ako doteraz a rada neodvediem poistné ako doteraz........

A pridávam:

Zabráňte starobným dôchodcom, aby mali možnosť pracovať a zároveň poberať starobný dôchodok. Aby zamestnávateľ nemal na výber, či zamestná otca alebo syna. Alebo to plánujete spraviť ako bolo povedané pred voľbami?

A pridávam:

Tvrdo postihujte akékoľvek akceptovanie čiernej práce - aj odobratím povolenia na podnikanie, pretože veľa Vašich opatrení smeruje k podpore zatajovania príjmov a je predpoklad, že aj veľkí zamestnávatelia majú fondy na to, že budú platiť na ruku. Keď im zoberiete možnosť zneužívať inštitút dohôd, budú si musieť vybrať, či budú riskovať.

A pridávam:

Zabezpečte, aby človek, čo sa rozhodne podnikať zarábal aspoň 2x toľko ako štátny úradník, lebo je podľa mňa choré, aby človek, čo nosí kožu na trh každý deň sám za seba zarovil menej ako úradník (aj keď ministerský).

A pridávam:

Zasiahnite proti plytvaniu zdravotných poisťovní na vlastnú réžiu z vybratého poistného znížením limitu na tieto výdavky. Viem o čom hovorím: matka ide žiadať riaditeľa ZP o povolenie na ošetrenie dieťaťa v zahraničí, (lebo u nás liečba nie je) v priestoroch obložených orechovým drevom, kráčajúc po kobercoch z Indie .... Je mi z toho na vracanie. Ľudia blízki všelikomu fakturujú zdravotnej poisťovni služby typu poradenstvo, právnu pomoc, prieskum trhu a pritom poisťovňa má zamestnaých vlastných zamestnancov na tieto činnosti. Aby potom nebol boj o hodnotu bodu a či platiť podľa počtu dní hospotalizácie alebo za diagnózu a aby ekonóm (dovolím si tvrdiť každej nemocnice) nemusel každý mesiac rozmýšľať čo spraví s tým "obrovským" balíkom peňazí (vo výške 5% z príjmov), ktoré mu zostanú po vyplatení miezd a energií. Môže rozmýšľať, či zaplatí radšej lieky alebo špeciálny zdravotný materiál alebo si dovolí zobrať splátky na MR .... Stačí sa ísť pozrieť do ČR, ako tam fungujú.
Llívia
23.08.10,05:02
mimotemy
Opakujem:
A pridávam:

Tvrdo postihujte akékoľvek akceptovanie čiernej práce - aj odobratím povolenia na podnikanie, pretože veľa Vašich opatrení smeruje k podpore zatajovania príjmov a je predpoklad, že aj veľkí zamestnávatelia majú fondy na to, že budú platiť na ruku. Keď im zoberiete možnosť zneužívať inštitút dohôd, budú si musieť vybrať, či budú riskovať.

A pridávam:

Zabezpečte, aby človek, čo sa rozhodne podnikať zarábal aspoň 2x toľko ako štátny úradník, lebo je podľa mňa choré, aby človek, čo nosí kožu na trh každý deň sám za seba zarovil menej ako úradník (aj keď ministerský).

Keď im zoberú inštitút dohôd, tak nastúpia zmluvy o dielo, zhotovenie veci na zákazku, zmluvy o oprave a úprave vecí (podľa Občianskeho zákonníka). Tieto zmluvy môžu byť uzatvorené aj s nepodnikajúcimi FO - objednávateľ zaplatí dohodnutú čiastku bez toho, aby z nej zrážal nejaké odvody alebo dane (podľa zákona nemusí). Kto odkontroluje, či tieto nepodnikajúce FO tieto príjmy uvedú vo svojom daňovom priznaní, príp. ako bol návrh, v ročnom zúčtovaní všetkých druhov poistného? Cez tieto zmluvy sa možno čiastočne odbúra "čierna práca", ale nie zatajovanie príjmov.
Toto je na každom podnikateľovi, aby si zabezpečil sám. Štát s tým nič nemá, rovnako ako nemá s tým, koľko zarábajú zamestnanci v súkromnej (nie štátnej) sfére - im určí len to, koľko môžu dostať minimálnu mzdu.
Laco-monter
23.08.10,05:10
a nebolo by najúčinnejšie rovno zaviesť NEVOĽNÍCTVO ???

Myšlienka prac.táborov z filmu TOTAL RECALL je stale živá.
lienocka001
23.08.10,05:10
Som tu, čítam, ale okrem politizovania som žiadny konštruktívny návrh nenašiel. Škoda. Dovolím si zástupcom živnostníkov v tejto diskusií pripomenúť, že dnešné odvody - to sú aj odvody na zdravotné poistenie. 85% živnostníkov ich platí z minimálneho VZ. Z minimálnej mzdy ich platia 2% percentá zamestnancov.


nuz mozno by pomohlo keby ste na to sli aj z opacneho konca.... a to ukazali ze budete setrit na vydavkovej casti... co tak zrusenie tzv. 13 dochodku resp. toho vianocneho priplatku..

dalej mozno napisat ako zamedzite tomu aby spolocnici v s.r.o. nefungovali tak ako vy doteraz ze platili len par Eur na zdravotne? budu aj oni platit odvody a v akej vyske...

add k tym zivnostnikom, ktori platia z minima... pokial znizite percento pausalnych vydavkov a budu si musiet viest uctovnictvo a platit uctovnicku tak to percento sa zvysi nech uz je akekolvek.. to hovori sedliacky rozum a aj skusenosti zo zahranicia.. a koniec koncov aj vasa vlastna skusenost... ved ked sa to da obist... /uctovat na nulu, platit len zdravotne a pod/ tak preco nie.. preco by mal niekto /napriklad aj vy/ platit tak ako sa ma zo vsetkych prijmov

mam skutocne pocit ze sa snazite postavit proti sebe zivnostnikov a zamestnancov.. ale skutocny zivot je o tom ze tieto skupiny sa casto prelinaju.. prip. otec rodiny je zivnostnik a matka zamestnana...a pod.
Laco-monter
23.08.10,05:13
nuz mozno by pomohlo keby ste na to sli aj z opacneho konca.... a to ukazali ze budete setrit na vydavkovej casti... co tak zrusenie tzv. 13 dochodku resp. toho vianocneho priplatku..

dalej mozno napisat ako zamedzite tomu aby spolocnici v s.r.o. nefungovali tak ako vy doteraz ze platili len par Eur na zdravotne? budu aj oni platit odvody a v akej vyske...

add k tym zivnostnikom, ktori platia z minima... pokial znizite percento pausalnych vydavkov a budu si musiet viest uctovnictvo a platit uctovnicku tak to percento sa zvysi nech uz je akekolvek.. to hovori sedliacky rozum a aj skusenosti zo zahranicia.. a koniec koncov aj vasa vlastna skusenost... ved ked sa to da obist... /uctovat na nulu, platit len zdravotne a pod/ tak preco nie.. preco by mal niekto /napriklad aj vy/ platit tak ako sa ma zo vsetkych prijmov

mam skutocne pocit ze sa snazite postavit proti sebe zivnostnikov a zamestnancov.. ale skutocny zivot je o tom ze tieto skupiny sa casto prelinaju.. prip. otec rodiny je zivnostnik a matka zamestnana...a pod.

Modrej klike ide len o jednú vec:

ZMRAZIŤ príjmy, aby životná úroveń občanov nestúpala a tým aby boli všetci závislí na tom aby chodili každý deň do roboty.
Zita5
23.08.10,05:17
Mne len predsa nedá jednu poznámku .

Nevyužívala som žiadne diery v zákone ako zrušenie živnosti a znovu založenie živnosti , nevyužívala som PN (ja som počas 20 rokov vôbec nebola PN) dotácie atď. by som mohla menovať ďalej ......

Mne nejde však do hlavy , kde bol štát a štátny úradníci , keď o týchto dierach sa verejne vedelo roky predtým ? Prečo už vláda v čase , keď unikali finančné prostriedky týmto spôsobom zneužívania , nespravila nejaké opatrenia vo forme novely zákonov , kde sa tieto diery vyskytovali a zneužívali sa . Však majú na to dobre platených ľudí.Prečo sa až teraz zachraňuje kde sa dá .

Zneužívalo sa na nižšom stupni a rozkrádalo sa na vyššom stupni a takto to dopadlo .
veronikasad
23.08.10,05:21
Netreba ani všetkých zamestnancov hádzať do jedného vreca. Mnohí by veľmi radi chodili do práce, keby mali kam.

Ak konštruktívny návrh - tak zníženie nezamestnanosti. V našom regione v tomto roku zatvorili dve fabriky zahraničných investorov, ktorí využili daňové prázdniny a "odplávali". Tísícky ľudí zostali bez práce - odstupné, dávky v nezamestnanosti sa minú, rezervy sa vyčerpajú. Z čoho budú žiť tieto rodiny ?
brezňanka
23.08.10,05:22
Laco montér - Toto bude odpoveď mimo témy, ale závislosť chodiť každý deň do práce je asi celkom v poriadku. Len keby takto závislí boli všetci.
Laco-monter
23.08.10,05:27
Netreba ani všetkých zamestnancov hádzť do jedného vreca. Mnohí by veľmi radi chodili do práce, keby mali kam.

Ak konštruktívny návrh - tak zníženie nezamestnanosti. V našom regione v tomto roku zatvorili dve fabriky zahraničných investorov, ktorí využili daňové prázdniny a "odplávali". Tísícky ľudí zostali bez práce - odstupné, dávky v nezamestnanosti sa minú, rezervy sa vyčerpajú. Z čoho budú žiť tieto rodiny ?
Ľudia odišli pracovať do zahraničia , a nejaká časť ich mzdy ostáva v zahraničí,tiež ľudia chodia nakupovať do zahraničia, a vyvažajú peniaze tam.

Jednoducho štátu poklesli príjmy a ako hovorí jar88, musí sa z týmto niečo rýchlo urobiť lebo štát može zbankrotovať.

Vzhľadom na vysoké % ľudí na soc.dávkach , dochodcov a p.

Keby sa zverejnili štatistiky tak neviem, či v tomto štáte pracuje 1 milion ĺudí , a to je žalostne málo na to aby sa priebežne plnila štátna pokladnica a rozpočet.
Laco-monter
23.08.10,05:31
Laco montér - Toto bude odpoveď mimo témy, ale závislosť chodiť každý deň do práce je asi celkom v poriadku. Len keby takto závislí boli všetci.

ja nehovorím o vyhýbaní sa práci,

ja hovorím o tom, že vzhĺadom na to ako su nastavené príjmy pracujúcich, tak je prakticky nemožne zostať 2-3 mesiace v roku na dovolenke,

či vymaniť sa z tohto kruhu zakúpením nejakej nehnuteĺnosti zriadiť si napr. obchod a začať podnikať
a byť takto nezávislym od chodenia do zamestnania.

jednoducho modrí tu nabudovali montážne haly a v nich musí za každú cenu niekto drieť za mizerný peniaz

ja o tom hovorím,že pripravujú sa cieĺavedomé opatrenia na zotročenie ľudí zamestnaním.
Zita5
23.08.10,05:32
Ľudia odišli pracovať do zahraničia , a nejaká časť ich mzdy ostáva v zahraničí,tiež ľudia chodia nakupovať do zahraničia, a vyvažajú peniaze tam.

Jednoducho štátu poklesli príjmy a ako hovorí jar88, musí sa z týmto niečo rýchlo urobiť lebo štát može zbankrotovať.

Vzhľadom na vysoké % ľudí na soc.dávkach , dochodcov a p.

Keby sa zverejnili štatistiky tak neviem, či v tomto štáte pracuje 1 milion ĺudí , a to je žalostne málo na to aby sa priebežne plnila štátna pokladnica a rozpočet.

No veď práve .Slovensko má cca 5 400 000 obyvateľov a ten milión ľudí to nevie utiahnuť .Tak nás treba zodrať , aby tým 4 400 000 obyvateľov bolo dobre.Neviem presne tiež štatistiku , ale bolo by zaujímavé ju zhliadnúť.
veronikasad
23.08.10,05:42
Zitka, štatistika je presný súhrn nepresných čísiel. Zrejme tak vláda vypočítala aj to % zamestnancov s minimálnou mzdou ...
Monika C.
23.08.10,05:46
Jožkovi Mihalovi som fandil aby sa dostal tam kde je. Považoval som ho za správneho človeka na toto miesto. Ale priznám sa, že svojou povestnou vetou " Kto zarába menej ako 400 eur, nech ide pracovať do zahraničia" ma priklincoval k podlahe....
A mám pocit, že sa chystá robiť práve opak toho, čo tu roky rokúce nám radil.

Sorry za off topic.

Prepáč Zoli, že práve Teba citujem ale ten istý názor myslým, že máme viacerí. Prepáčte pán Mihál ale nedá mi aby som nereagovala : skúste v skratke prečítať môj vlastný príbeh môžno pochopíte prečo tak väčina ľudí rozmýšla a ešte dodám, že som z východu :
Som ekonómka viem o čom rozprávam robila som ako zamestnanec ako SZČO a práve kvôli odvodom som konateľ vo svojej firme nezamestnávam nikoho a platím odvody ako konateľ ale z platu akú si môžem dovoliť a to s prepočítaním každého centa. Mala som dve zamestnania lebo jedno nestačilo na východe sa nezarába ako v Bratislave. Bohužial tu účtovníčka má menej ako v Bratislave upratovačka s tým nechcem nikoho uraziť robila som aj upratovačku. Rodičia robili vychovali 3 dcéry, dali nás vyštudovať na vysokú sme ísť nemohli museli sme nastúpiť do práce nakoľko prišli o robotu a aby si udržali dom, ktorú horko ťažko postavili museli sme pomôcť aj my. Uznávam ten kto nezarobí 400 € nech ide do zahraničia urobila to aj môja sestra, ktorá má deti na poriadku a nemá zdravotné problémy. Tá druhá je na invalidke aj keby chcela vonka ísť nemôže ku tomu má ešte malé deti. A môj príbeh v skratke: keď som bola zamestnaná a aby kus nám sa lepšie žilo robila som ako drak z PP do ďaľšej roboty čo sa podpísalo na zdraví dostala som rakovinu a nemala som ani jednu robotu mala som 27 rokov a 6 ročného syna. Bojovala som a som tu o osem rokov ochorel náhle manžel z hodiny na hodinu, ktorí ani raz chorý nebol rok na kyslíku a návštevy v Rakúsku kvôli transplantácií ma donútili predať byt, ktorý sme zdedili a držali pre syna ale na pohreb už som nemala, musela som si požičať. Ďaľší úder keď som povedala synovi, že predávame byt a pôjdeme k babke do zbohom zabudnutej dediny aby sme prežili s plačom ma prosil aby sme neišli, že radšej nepôjde na strednú a pôjde robiť to bol 9 -ták. Zase som drela ako drak len aby sme vyžili a aby mal aspoň strednú školu. A výška nato ho prijali ale len externe nakoľko hneď po škole musel nastúpiť do roboty ale nenastúpil kvôli čomu pravdaže kvôli peniazom nemali sme ročne 35000,-Sk. Neprajem Vám ani nikomu ten pocit, že máte jedného syna a nie ste schopná dať ho vyštudovať a to žijeme skromne môžem tvrdiť, že som ešte natom dobre máme počítač a byt kde si zložíme hlavu. A aby som ho poslala vonka robiť nemôže byť ani reč ja mám zdravotné problémy nie malé a on má reumu aj keď študoval robí výtahy a to Vám nebudem rozpisovať, že má reumu a keď má opuchnuté koleno musí robiť po ležiačky lebo nevie klaknúť na kolená . Medzitým sme prišli u ocka a tak musíme pomáhať aj babke ostane jej 30€ na živobytie. Dovolenku poznáme len synove 2 liečenia a tri dni v Maďarsku za posledných 15 rokov. Preto Vám to rozpisujem áno som konateľ ale čo z toho žijem s prepočítaním každého centa a tieto zmeny nás jednoducho položia a to nehovorím len za seba. A Lívia ani si nevieš predstaviť ako rada by som robila ako zamestnanec ale kvôli zdr. problémom nemám šancu. Neprajem Ti robiť 18 denne a vstávať v noci keď ma niečo napadne či som náhodou neurobila niečo zle. Nič v zlom. Pán Mihál tie 2 % neviem skade máte ale na východe len v mojom okolí veľké % ľudí, ktorí robia za minim. mzdu a prepočítávajú každý cent a niektorí môžu byť radi, že ešte nemajú zdravotné problémy a že majú aspoň robotu. Len som chcela Vám ukázať, že nie každý vlastnou vinou žije zo dňa na deň a , že tie zmeny nás jednoducho zlikvidujú a to nielen mňa ale aj ostatných v môjom okolí, bohužial rozmýšlajú práve u ukončení živnosti a sľubovali ste práve opak. Fakt týmto príspevkom nechcem nikoho urážať ani nikomu ublížiť ale fakt by sa trebalo zamerať tam kde unikajú štátu veľké peniaze a nie na obyčajných živnostníkov, ktorí prepočitávajú každý mesiac každý cent aby prežili.
comodo
23.08.10,06:26
Som tu, čítam, ale okrem politizovania som žiadny konštruktívny návrh nenašiel. Škoda. Dovolím si zástupcom živnostníkov v tejto diskusií pripomenúť, že dnešné odvody - to sú aj odvody na zdravotné poistenie. 85% živnostníkov ich platí z minimálneho VZ. Z minimálnej mzdy ich platia 2% percentá zamestnancov.

mimotemy Je zaujimave, ze sa vidi, ze zivnostnici platia z minima. Pritom si sami kazia dochodok a budu za to raz pykat. Ale malokoho mrzi , ze vysoke mzdy maju na vymeriavaci zaklad strop , teda percento odvodu z celkovej mzdy je nizsie , nez u stredne zarabajuceho. A zaroven je uplne ticho o armade neprisposobivych nezamestnanych , ktori NIKDY nic neodvedu. Asi sa to berie ako nutne zlo a uz tu spomenute porekadlo a konovi co najlepsie taha bude platit a hotovo. Len sa zabuda na to , ze kon co netaha skonci v salame. Tak snad aj na to by sa malo pamatat v zakone.
Manual
23.08.10,06:38
... trebalo zamerať tam kde unikajú štátu veľké peniaze a nie na obyčajných živnostníkov, ktorí prepočitávajú každý mesiac každý cent aby prežili.
Je tu kus pravdy a hlavne v závere čo citujem.
Už som to tu niekde písal ale nedá mi aby som to nezopakoval.
Prečo je v tomto štáte niekto rovný a niekto rovnejší ? A stačí tomu tak málo, aby bol Zákonník práce bez výhrady a výnimiek a rôznych úprav rešpektovaný všade a všetkými aj v štátnej správe.
Pretože ona je živá z daní nás všetkých, preto je právo a povinnosť dozerať ako sa tými financiami gazduje a hlavne riadiacich funkciách. Nepoznám prípad, že by niekto bol finančne postihnutý za preukázateľne špatné rozhodnutie, za ktoré štát musel platiť z NAŠICH peňazí. Ryba smrdí od hlavy a poriadok a uťahovanie opasku treba hore, dole sa už nedá. Niekto tu písal, že ak má zarobiť 400 €, tak nech ide radšej do zahraničia pracovať. Ale potom buďme všetci v štátnej správe, pretože tam je zárobok podstatne vyšší a všetci ostatní pôjdu do zahraničia a ..... čo ďalej ? :D:mee:
Keď nejaké mužstvo nehrá dobre, vždy vymenia trénera (aj keď schopný)
A tak je to aj v štáte, národ sa vymeniť nedá, ten tu proste je a zostať musí, meniť je treba niekoho iného...
jar88
23.08.10,06:44
Som ekonómka viem o čom rozprávam robila som ako zamestnanec ako SZČO a práve kvôli odvodom som konateľ vo svojej firme nezamestnávam nikoho a platím odvody ako konateľ ale z platu akú si môžem dovoliť a to s prepočítaním každého centa. Mala som dve zamestnania lebo jedno nestačilo na východe sa nezarába ako v Bratislave. Bohužial tu účtovníčka má menej ako v Bratislave upratovačka s tým nechcem nikoho uraziť robila som aj upratovačku.
Hlavný problém je v tom, že si štát neplní základné povinnosti dané ústavou.
Napríklad, takým ľuďom, ako je Monika C, má garantovať sociálne istoty a namiesto toho, jej berie z poctivo zarobených peňazí toľko, že nemá na žitie. Necháva ju vlastne, len prežívať. Tomu poviem porušovanie základných ľudských práv zo strany štátu a tým aj ústavy.
--------------------------------------------------------------------
Štát je povinný z ústavy, zabezpečiť zdravotné a sociálne potreby ľudí a ak na to nemá, nech si požičia.
--------------------------------------------------------------------
Teraz v tejto dobe, je zo strany vlády hlúpe špekulovať, ako obrať ľudí o viac peňazí na daniach a odvodoch, lebo tým zdražie práca a vlastne celá produkcia v krajine. Tým pádom bude teraz v dobe krízy ešte ťažšie predajná a tak logicky zanikne. Nahradí ju lacnejšia produkcia z vonku.
--------------------------------------------------------------------
Štát by mal podstatne znížiť spotrebné dane, na najnižšiu možnú úroveň povolenú európskou úniou a zároveň znížiť odvody najmenej na polovicu a výpadok peňazí nahradiť pôžičkou.
jar88
23.08.10,06:52
mimotemy Je zaujimave, ze sa vidi, ze zivnostnici platia z minima. Pritom si sami kazia dochodok a budu za to raz pykat. Ale malokoho mrzi , ze vysoke mzdy maju na vymeriavaci zaklad strop , teda percento odvodu z celkovej mzdy je nizsie , nez u stredne zarabajuceho. A zaroven je uplne ticho o armade neprisposobivych nezamestnanych , ktori NIKDY nic neodvedu. Asi sa to berie ako nutne zlo a uz tu spomenute porekadlo a konovi co najlepsie taha bude platit a hotovo. Len sa zabuda na to , ze kon co netaha skonci v salame. Tak snad aj na to by sa malo pamatat v zakone.
Tých koňov vhodných do salámu je tu asi 500 000 ks.
Neviem koľko nás mesačne stoja, ale to by nám mohol zistiť aj pán Mihál.
(Možno by tým koňom stačili aj stravné lístky namiesto sena - podpory.)
Problém je v tom, ako zistiť, kto je kôň, lebo zákon to zisťovať a nedajbože evidovať zakazuje.(ústava nepustí)
jar88
23.08.10,07:00
No veď práve .Slovensko má cca 5 400 000 obyvateľov a ten milión ľudí to nevie utiahnuť .Tak nás treba zodrať , aby tým 4 400 000 obyvateľov bolo dobre.Neviem presne tiež štatistiku , ale bolo by zaujímavé ju zhliadnúť.
Nemaj strach, že by sme to neutiahli.
V dnešnej dobe (vyspelé technológie a pod.) by nám stačilo pracovať polovicu a tým pádom by nás mohlo pracovať dva krát toľko.
-----------------------------------------------------------
Skúste si predstaviť, keby sa v automobilkách pracovalo v štvorhodinových smenách, 24 hodín denne,
za plnú mzdu, pri polovičných daniach a odvodoch. (zamestnaných 8 ľudí na jednom mieste)
Zlacnela by výroba a pritom riadne stúpla produkcia. Pritom by bola v dobe krízy aj predajná.
Katija
23.08.10,07:23
mimotemy Je zaujimave, ze sa vidi, ze zivnostnici platia z minima. Pritom si sami kazia dochodok a budu za to raz pykat. Ale malokoho mrzi , ze vysoke mzdy maju na vymeriavaci zaklad strop , teda percento odvodu z celkovej mzdy je nizsie , nez u stredne zarabajuceho. A zaroven je uplne ticho o armade neprisposobivych nezamestnanych , ktori NIKDY nic neodvedu. Asi sa to berie ako nutne zlo a uz tu spomenute porekadlo a konovi co najlepsie taha bude platit a hotovo. Len sa zabuda na to , ze kon co netaha skonci v salame. Tak snad aj na to by sa malo pamatat v zakone.

:confused: Som v šoku.

Práve som sa v online diskusii s Ing.Petrom Stanekom dozvedela, že živnostníci platiaci minimálne odvody budú dostávať priemerné dôchodky, lebo vraj majú zo zákona nárok na tzv. základný dôchodok, ktorý musí byť vyplácaný bez ohľadu na ostatné skutočnosti.
Je to vraj asi 380 eur.

Žial nedalo sa už spýtať, v ktorom zákone je niečo takéto napísané.
Kto mi to teraz povie ?

http://spravy.pravda.sk/odpovede.asp?t=STANEK2
Zita5
23.08.10,07:32
:confused: Som v šoku.

Práve som sa v online diskusii s Ing.Petrom Stanekom dozvedela, že živnostníci platiaci minimálne odvody budú dostávať priemerné dôchodky, lebo vraj majú zo zákona nárok na tzv. základný dôchodok, ktorý musí byť vyplácaný bez ohľadu na ostatné skutočnosti.
Je to vraj asi 380 eur.

Žial nedalo sa už spýtať, v ktorom zákone je niečo takéto napísané.
Kto mi to teraz povie ?

http://spravy.pravda.sk/odpovede.asp?t=STANEK2

Z toho istého fóra a linku napr.:

20jano04 - Dobry den, chcem sa Vas spytat co vravite na navrh o zmene dani a odvodov v tej forme v ktorej ho prezentovali mihal a miklos. Zaujima ma najma vplyv na pracovny trh.
( 23.08.2010 09:17 ) Nebudú riešiť problém štátneho rozpočtu ani sociálnej poisťovne, pretože skutočný problém je inde. Hlavným dlžníkom soc. Poisťovne sú štátne firmy a pokiaľ ich štát nedofinancuje na skutočnú potrebu, vždy budú vytvárať deficit.
VERONIKA6
23.08.10,07:33
Dúfam, že potom doplatia aj tým dôchodom, ktorí poctivo pracovali 45 rokov a dôchodok majú 300 EUR.
MartaSk
23.08.10,07:37
Prosím odkiaľ je ten údaj.
V mojom okolí pomaly každý druhý zarába minimálnu mzdu, či to tie 2% je tých pár ludí čo zarába menej ako 400 eur a ešte na Vašu radu neopustili Slovenskú republiku?

Xanti,,
p.Mihál možno má aj pravdu s tými 2%, len nechce vedieť jedno, že veľa je takých, ktorí pracujú nie za 307 eur , ale majú na zmluve 308 až 310 eur a to už podľa štatistiky a p. Miháľa môže sedieť na tie 2%, lebo majú o 1 až 3eurá na mesiac viac.
jar88
23.08.10,07:40
Z toho istého fóra a linku napr.:

20jano04 - Dobry den, chcem sa Vas spytat co vravite na navrh o zmene dani a odvodov v tej forme v ktorej ho prezentovali mihal a miklos. Zaujima ma najma vplyv na pracovny trh.
( 23.08.2010 09:17 ) Nebudú riešiť problém štátneho rozpočtu ani sociálnej poisťovne, pretože skutočný problém je inde. Hlavným dlžníkom soc. Poisťovne sú štátne firmy a pokiaľ ich štát nedofinancuje na skutočnú potrebu, vždy budú vytvárať deficit.
Pán Stanek si asi myslí, že je možné naplniť cedník.
Dá sa to, ale musí liať viac, ako stíha cez dierky pretiecť. No problém nastane vždy, akonáhle prestaneš liať.
Mária.K.
23.08.10,07:42
Som tu, čítam, ale okrem politizovania som žiadny konštruktívny návrh nenašiel. Škoda. Dovolím si zástupcom živnostníkov v tejto diskusií pripomenúť, že dnešné odvody - to sú aj odvody na zdravotné poistenie. 85% živnostníkov ich platí z minimálneho VZ. Z minimálnej mzdy ich platia 2% percentá zamestnancov.
Nie je pravda, že tu doteraz nezaznel žiadny konštruktívny návrh. Je potrebné len pozorne čítať. Problém je inde - a síce v tom, že je dopredu určená cieľová skupina osôb, ktoré majú dieru v rozpočte sociálnej poisťovne a v rozpočte zdravotných poisťovní, zaplátať. Táto skupina sa označila ako okrádači štátu, z dôvodu, že väčšina z nich platí poistné z minima, a teda ich treba novými legislatívnymi opatreniami prinútiť, aby zaplatili viac. Bez toho, aby sa uvažovalo, koľkí z nich platia z minima z dôvodu živorenia, koľkí sú naozaj špekulanti a koľkí už radšej nezačnú podnikať a ostanú na úrade práce, lebo nebudú mať na začiatku podnikania prostriedky na to, aby platili odvody. Určite sa nájdu aj špekulanti, ale špekulanti si cestičku nájdu stále. Navrhované opatrenia budú likvidovať tých, ktorí:
- majú skutočne malý príjem,
- ktorí sa budú chcieť uchytiť na trhu po skončení školy, alebo po prepustení zo zamestnania na základe vlastného podnikania formou živnosti,
- ktorým dodávatelia včas neplatia faktúry,
- ktorí sa živia vlastnou prácou bez toho, by natŕčali ruky a hovorili "daj!",
- ktorí z dôvodu, že nezaplatia svoje záväzky môžu prísť o všetok svoj majetok,
- ktorí sa snažia naozaj poctivo plniť všetky povinnosti, ktoré im zo zákonov vyplývajú (a verte, že takí sú).
Katija
23.08.10,07:52
VERONIKA6 Dnes, 10:33 AM
Dúfam, že potom doplatia aj tým dôchodom, ktorí poctivo pracovali 45 rokov a dôchodok majú 300 EUR.
Ani teraz, ani potom.
Rozmýšlam, kde vzal takúto informáciu? Naozaj nevie ako to je?
A ešte som zvedavá koľko ľudí uverí, že živnostníci majú takúto skvelú výhodu?
Dobrý dôvod na zvýšenie odvodov. nie?
Nandrolon
23.08.10,08:09
koľko si živnostník platí, toľko musí mať aj dôchodok, to je myslím spravodlivé..., takisto ako aj zamestnanec...

S jednou úvahou ale veľmi súhlasím, nakoľko ju prezentujem už niečo vyše roka a naposledy pred pár týždňami som to napísal aj p. Chobotovi do inej témy, že som ZA zrušenie stropov, lebo je to diskriminácia oproti ľuďom, ktorí majú zdanené a z odvodované takmer všetko do bodky. Samozrejme potom môžu zrušiť aj "milionársku daň", kde človek zarábajúci závratné sumy zaplatí o nejakých smiešnych 700 eur ročne ! v "najhoršom" prípade viac oproti ostatným, čo je smiešne...
ak rovnosť, dobre, ale všetko všetkým odvodovať a bez stropov !
veronikasad
23.08.10,08:17
:confused: Som v šoku.

Práve som sa v online diskusii s Ing.Petrom Stanekom dozvedela, že živnostníci platiaci minimálne odvody budú dostávať priemerné dôchodky, lebo vraj majú zo zákona nárok na tzv. základný dôchodok, ktorý musí byť vyplácaný bez ohľadu na ostatné skutočnosti.
Je to vraj asi 380 eur.

Žial nedalo sa už spýtať, v ktorom zákone je niečo takéto napísané.
Kto mi to teraz povie ?

http://spravy.pravda.sk/odpovede.asp?t=STANEK2 (http://spravy.pravda.sk/odpovede.asp?t=STANEK2)
Informáciu o minimálnom dôchodku som zachytila aj ja - zdroj si už nepamätám, nehovorilo sa o výške tohto dôchodku. Zrejme ho vláda plánuje zaviesť nad hranicu životného minima, aby dôchodcom nemusela doplácať dávky v hmotnej núdzi a iné kompenzácie.
misomiso
23.08.10,08:17
Som tu, čítam, ale okrem politizovania som žiadny konštruktívny návrh nenašiel. Škoda. Dovolím si zástupcom živnostníkov v tejto diskusií pripomenúť, že dnešné odvody - to sú aj odvody na zdravotné poistenie. 85% živnostníkov ich platí z minimálneho VZ. Z minimálnej mzdy ich platia 2% percentá zamestnancov.

Pan Mihal, pre zvysenie zdravotnych odvodov mate sancu ziskat aku-taku podoru u ludi iba, ak by sa podarilo zastavit nehorazne plytvanie zdrojmi. To ale nehrozi.

Lekar mi ku kazdej nadche predpise antibiotikum, aj ked ho informujem, ze ho nechcem, alergologicka sa ma opyta, ci chem aj nosny sprej, poviem, ze nie, lebo si nechem nicit sliznicu v nose, aj tak mi ho na recept predpise. Ludia u nas vyhadzuju tony liekov, a dalsimi tonami zbytocne predpisanych liekov si nicie zaludok, pecen a oblicky. Je to farmaceuticka mafia, doposial s tym nikto nespravil poriadok.

U nas lekari strasia ludi, ze antibiotika musia uzivat minimalne tyzden. V Japonsku vam lekar predpise AB maximalne na dva dni, ked pytate viac, povie, ze nemoze, ze by mu zobrali licenciu. Ked idete do lekarne, nedostanete ziadne skatule z liekmi. Tak totiz lieky v spotrebitelskom baleni ani nemaju. Odrataju vam presne urceny pocet do papierobeho sacku, z jedneho 8, z druheho hoci dva a a pol, kludne vam tabletku aj prepolia.

Ludia sa tam v zdravi dozivaju bezne viac ako 90 rokov a nemocnice tam takmer nemaju. Drviva vacsina Japoncov nikdy v zivote neboli hospitalizovani.

U nas vas lekar lieci tak, aby ste nahodou nevyzdravel, a najlapsie tak, aby ste sa stal zavisly na liekoch, a chodil si ich co najcastejsie nechat predpisovat.

Pokym sa toto neodstrani, tak budeme zvysovanie zdravotnych odvodov povazovat za statne vypalnictvo v prospech niektorych podnikatelskych skupin. Mam dojem, ze ste to zobrali z nespravneho konca.
Ajuška
23.08.10,08:20
Prekvapuje ma, že tu nikto nenamieta k spôsobu výpočtu odvodov SZČO... zamestnanec ich platí z peňazí, ktoré zarobil v danom mesiaci, kdežto živnostník z príjmov predošlého roku... ak sa mi zadarilo, vychádza mi na rok povinnosť platiť tomu primeranú výšku odvodov... že sa mi v tomto roku nedarí, už nikoho nezaujíma... ani či ich mám z čoho platiť...:rolleyes:...
veronikasad
23.08.10,08:24
Prekvapuje ma, že tu nikto nenamieta k spôsobu výpočtu odvodov SZČO... zamestnanec ich platí z peňazí, ktoré zarobil v danom mesiaci, kdežto živnostník z príjmov predošlého roku... ak sa mi zadarilo, vychádza mi na rok povinnosť platiť tomu primeranú výšku odvodov... že sa mi v tomto roku nedarí, už nikoho nezaujíma... ani či ich mám z čoho platiť...:rolleyes:...
niektorým živnostníkom pomôže plánované ročné zúčtovanie odvodov a daní (aj odvodov do SP)
Katija
23.08.10,08:26
Informáciu o minimálnom dôchodku som zachytila aj ja - zdroj si už nepamätám, nehovorilo sa o výške tohto dôchodku. Zrejme ho vláda plánuje zaviesť nad hranicu životného minima, aby dôchodcom nemusela doplácať dávky v hmotnej núdzi a iné kompenzácie.
Minimálny nie je priemerný a potom nie je teraz.

Veronika, on hovoril o priemernom dôchodku vo výške 380,- Eur a tak, že už teraz to vraj platí.
Zákon o SP poznám dôverne, tam to nie je. Tak kde? :D Hádam len nie v ústave? Tú nečítavam.
Ajuška
23.08.10,08:27
niektorým živnostníkom pomôže plánované ročné zúčtovanie odvodov a daní (aj odvodov do SP)
áno, ak toto zohľadní stanovenie preddavkov... ak nemám príjmy a platiť musím, príliš ma nezachráni nárokovanie si vrátenia preplatkov... rovnako neverím, že SP u takýchto nedobrovoľných neplatičov upustí od sankcií...
veronikasad
23.08.10,08:32
Minimálny nie je priemerný a potom nie je teraz.

Veronika, on hovoril o priemernom dôchodku vo výške 380,- Eur a tak, že už teraz to vraj platí.
Zákon o SP poznám dôverne, tam to nie je. Tak kde? :D Hádam len nie v ústave? Tú nečítavam.
Taký zákon zatial nie je - zase nejaká novinárska kačica ...
veronikasad
23.08.10,08:34
áno, ak toto zohľadní stanovenie preddavkov... ak nemám príjmy a platiť musím, príliš ma nezachráni nárokovanie si vrátenia preplatkov... rovnako neverím, že SP u takýchto nedobrovoľných neplatičov upustí od sankcií...
Napísala som niektorým, pretože napr. živnostníci s vyšším základom dane počas PN-ky neplatia odvody do SP. Ak ročné zúčtovanie odvodov bude fungovať na princípe RZZP - odvody počas PN-ky doplatia v ročnom zúčtovaní odvodov.
Katija
23.08.10,08:43
Taký zákon zatial nie je - zase nejaká novinárska kačica ...
Pán Ing. Peter Stanek nie je novinár, ale pracovník Ekonomického ústavu SAV. A to ma šokuje.
Ale niektorí novinári to možno teraz začnú rozširovať ako pravdu pravdúcu.
Laco-monter
23.08.10,08:48
Pán Ing. Peter Stanek nie je novinár, ale pracovník Ekonomického ústavu SAV. A to ma šokuje.
Ale niektorí novinári to možno teraz začnú rozširovať ako pravdu pravdúcu.

Čo doteraz povedal Staněk , všetko malo hlavu a pätu.

Bolo by sem treba hodiť nejaký link na jeho vyjadrenie,lebo mne sa zdá, že je vytrhnuté z kontextu.
betka
23.08.10,08:52
Pokym sa toto neodstrani, tak budeme zvysovanie zdravotnych odvodov povazovat za statne vypalnictvo v prospech niektorych podnikatelskych skupin. Mam dojem, ze ste to zobrali z nespravneho konca.

Miško nejdem Ťa citovať celého.
K tomuto len príklad plytvania:
Mala som starkú. Trpela veľkými bolesťami. Vždy si pýtala tú ružovú tabletku od bolesti. Raz sme vyskúšali jednu vec. Zobrali sme ružové lentilky a povedali: "Nerozhryznúť, rýchlo prehltnúť a zapiť." Po polhod. sa pýtame, ešte Vás všetko bolí? Nie deti moje, tá ružová tabletka je zázračná.

Odpoveď Miškovi: ANO plytváme. A hrozne. Koľko toho skončí v koši.
A tomuto neverím:
Varovanie
Liek sa nesmie používať po uplynutí času použiteľnosti vyznačeného na obale.
Jana Motyčková
23.08.10,08:58
Minimálny nie je priemerný a potom nie je teraz.

Veronika, on hovoril o priemernom dôchodku vo výške 380,- Eur a tak, že už teraz to vraj platí.
Zákon o SP poznám dôverne, tam to nie je. Tak kde? :D Hádam len nie v ústave? Tú nečítavam.
Pán Stanek si vymýšľa.
Katija
23.08.10,09:02
Čo doteraz povedal Staněk , všetko malo hlavu a pätu.

Bolo by sem treba hodiť nejaký link na jeho vyjadrenie,lebo mne sa zdá, že je vytrhnuté z kontextu.Link som uviedla.
Zaujala ma jeho odpoveď na túto otázku:

"Peter - Je správne že vláda ide zvyšovať odvodové zaťaženie živnostníkom ? Predsa živnostníci nemajú 20-25 dni preplatené dovolenky, preplatenie štátnych sviatkov,ručia celým svojim majetkom tak nemôže sa hovoriť, že idú sa im rušiť výnimky aby boli tak ako u zamestnacov. Nezmiešávajú sa potom hrušky z jablkami?
( 23.08.2010 09:05 ) Nie, pretože živnostníci platia minimum do penzijných systémov, ale budú poberať aspoň priemerný dôchodok."

Tak som bola zvedavá ako to myslí. Tu je moja otázka a jeho odpoveď

"Katarína - Citujem Vás. "Živnostníci platia minimum do penzijných systémov, ale budú poberať aspoň priemerný dôchodok." Čo to je ten priemerný dôchodok? A Akým zázrakom sa z minimálnych odvodov k takému dúchodku dostanu?
( 23.08.2010 09:53 )Majú zo zákona nárok na tzv. základný dôchodok, ktorý musí byť vyplácaný bez ohľadu na ostatné skutočnosti. Je to asi 380 eur."

Ešte raz link. Celé je to zaujímavé čítanie.
http://spravy.pravda.sk/odpovede.asp?t=STANEK2
Nandrolon
23.08.10,09:06
mimochodom iba poznamenám, všetko má svoje výhody a nevýhody...

ja ako zamestnanec chodím rovnako do práce ako kolega živnostník autom, obidvaja ho rovnako potrebujeme...
on si ho uplatní do daňových výdavkoch, ja ako zamestnanec nie...

- na druhej strane nehovorím že jedno má iba výhody a druhé nevýhody, každé má niečo do seba...
- len ma udivuje ako niektorí hovoria akí chudáci sú živnostníci a ako radi by sa zamestnali ako zamestnanci... a ako sa robia zo živnostníkov "mučeníci" ...
Stefan2005
23.08.10,09:18
Pán Stanek si vymýšľa.

... alebo už vie viacej ako my :).

Z programového vyhlásenia (2010-2014)

"Na zvýšenie solidarity v dôchodkovom systéme vláda SR prehodnotí systém valorizácie dôchodkov. Vláda SR zváži zachovanie súcasných solidárnych prvkov a odstráni disproporcie pri urcovaní sumy starobných a invalidných dôchodkov. Ako nástroj na zvýšenie solidarity v dôchodkovom systéme vláda SR zavedie minimálny dôchodok tak, aby pri splnení definovaného obdobia poistenia nebol ani jeden poistenec v stave hmotnej núdze."
Zita5
23.08.10,09:25
mimochodom iba poznamenám, všetko má svoje výhody a nevýhody...

ja ako zamestnanec chodím rovnako do práce ako kolega živnostník autom, obidvaja ho rovnako potrebujeme...
on si ho uplatní do daňových výdavkoch, ja ako zamestnanec nie...

- na druhej strane nehovorím že jedno má iba výhody a druhé nevýhody, každé má niečo do seba...
- len ma udivuje ako niektorí hovoria akí chudáci sú živnostníci a ako radi by sa zamestnali ako zamestnanci... a ako sa robia zo živnostníkov "mučeníci" ...

Ty ako zamestnanec dostaneš pridelenú prácu zamestnávateľom , zamestnávateľ sa musí postarať o to , aby zamestnanci mali prácu.

Ak si zoberieš živnostníka , ten si tu prácu musí zaobstarať sám.
Ak si nezaobstará , nemá ....ale platiť musí , aj keď nie je z čoho , platiť musí aj keď mu jeho odberatelia nezaplatia pohľadávky .Nikto nezoberie v úvahu ,že jednoducho dočasne živnostník peniaze nemá .Dnes je bežné , že po vydaní faktúry von z firmy , Ti odberateľ povie , že faktúru zaplatia aj na 3 čiastkové úhrady v rozpätí 2 mesiacov .
Živnostník nemôže robiť ramená , lebo by nemal ani to .A ak pôjde hlavou proti múru , tak odberateľ si veľmi ľahko zoženie nového dodávateľa , ktorý mu neskorú úhradu strpí .
Ono aj pri zabezpečovaní práce pre samotného živnostníka a živnostníka zamestnávateľa je rozdiel .
Čo taký klientelizmus a prideľovanie štátnych zákaziek , ku ktorým sa smrteľník(živnostník) ani nedostane?
Na oko prídu z vyšších orgánov žiadosti o vypracovanie cenovej
ponuky ,osobne také hádžem do koša, lebo viem , že to je len splnenie si akej si litery zákona a viem, že keby som tam dala cenu akúkoľvek, tak sa do výberu nedostanem.Tam už je podnikateľ určený vopred .
Ale koľkí sa dostali tak, že museli za to zaplatiť .

Však to človek za tie roky vidí , kto má aké známosti na vyšších miestach , tak sa aj prideľujú zákazky , dotácie a všetkého čo sa okolo podnikania točí .

K tomu motorovému vozidlu a ku kolegovi čo pracuje na živnosť .
Som proti práci na živnosť tzv.zamestnanecký pracovný pomer ".
Na druhej strane však cesta do práce nie je výdavkom OVZD ani pre živnostníka , ale ani pre zamestnanca .
Miska 1
23.08.10,09:37
Som tu, čítam, ale okrem politizovania som žiadny konštruktívny návrh nenašiel. Škoda. Dovolím si zástupcom živnostníkov v tejto diskusií pripomenúť, že dnešné odvody - to sú aj odvody na zdravotné poistenie. 85% živnostníkov ich platí z minimálneho VZ. Z minimálnej mzdy ich platia 2% percentá zamestnancov.



Dobrý deň pán Mihál, vy vyhlasujete že 85% živnostníkov platí odvody z minimálneho VZ. Vám asi nedochádza že ten živnostník asi má malý príjem - tak potom musí mať zákonite minimálny VZ. Konkrétne môj manžel je živnostník a ako viete je veľká nezamestnanosť a všetci tlačia ceny dole a on chudák pracuje ráno od 6:00 do večera 19 :00. Mesačné po zaplatení všetkých odvodov nám náš živiteľ rodiny ako čistý mesačný príjem donesie necelých 500, EUR. Rada by som vedela čo bude po zvýšení odvodov ????. Keď Vám tak strašne ležia živnostníci v žalúdku čo bude potom - potom sa asi pôjdeme pásť.
Prečo si radšej neposvietite na S.R.O - čky. Na tých slávnych majiteľov firiem ktorý kade chodia robia dlžoby - štátu dlžia milióny na odvodoch aj aj na daniach. A oni stále zakladajú nové firmy vlastnia miliónové majetky - to je asi v poriadku - to Vám tie peniaze nechýbajú - iba živnostníci Vám vadia.
Kedy tu bude konečne spravodlivosť ?
Nandrolon
23.08.10,09:53
videl som nejedno daňové priznanie kde živnostník platl nulovú daň a minimálne odvody, pričom zamestnanec, ktorý má 10 x menej mesačne peňazí odvedie za xy takýchto "živnostníkov"...
pričom viem "skutočný" príjem konkrétnych ľudí...

Zita5: súhlasím čiastočne s Vašim názorom ale v jednom bode to má medzeru:
píšete, ako keby každý zamestnanec mal zaistené pracovné miesto a istý príjem ako tomu bolo za komunizmu...
Z môjho pohľadu ako pohľadu zamestnanca si taktiež musím sám zohnať miesto vo firme aby som ja mal prácu, tak, ako vy si zháňate sami zakázky, takže je to vlastne to isté, nakoľko ma môže zamestnávateľ hocikedy prepustiť a ja musím hľadať znova, takže v tomto sa nezhodneme...
Z Vášho pohľadu to je tak že mi prácu musí prideliť, čo nie je pravda, lebo ma môže hocikedy prepustiť, takže snaha zamestnanca o zabezpečenie rodiny je presne rovnaká ako snaha živnostníka o zabezpečenie rodiny, nikto z týchto dvoch nemá v súčasnej dobe nič isté...
samozrejme živnostník ručí celým svojím majetkom, toto mu ale z časti kompenzuje fakt, že si môže do nákladov uplatniť celú radu výdavkov, čo zamestnanec nemá možnosť...
veronikasad
23.08.10,09:59
Nandrolon, len kvoli objektivite doplním zopár výhod zamestnanca - dovolenka, stravné lístky, benefity a iné výhody od zamestnávatela. Kto ich dá živnostníkovi ?
Jano24
23.08.10,10:03
Myslím, že je tu zbytočná debata medzi tým že živnostníci a zamestnanci....A pritom sa porovnáva neporovnateľne. V niečo sa SZČomôže porovnávať so zamestnancom, ale v niečom je rozdiel ako medzi opáleným černochom a neopálenym švédom. V ničom sa zasa môže porovnávať SZČO s podnikateľom ktorý ma s.r.o teda právnická osoba. Veď to tu pekne opísala Mária.K myslím rozdiely.Treba prestať vytvárať tento "triedny boj" ktorý asi môže niektorým politikom vyhovovať.
MarcelkaT
23.08.10,10:03
Čo poznám vo svojom okoli živnostníkov, tak veru tých som na PN nevidela. Keď sa ich spýtate na PN, tak sa len pousmejú a povedia Vám, že na čo veď tú robotu kto za mňa urobí? Len ja a ja. Radšej sa budú liečiť cez víkendy ak náhodou nerobia. Či živnostník má prácu alebo nemá, platí si svoje povinosti.Lebo ak náhodou nezaplatí alebo zmešká, tak z patričných miest hneď robia bubu,/poznám to dobre/. Vo firme zamestnancovi stiahnu odvody, a že firmy neodvedie .to zamestnanca nezáujima. Ale ak ide k lekárovi tak mu nepovedia, neošetríme Ťa lebo firma za Teba nezaplatila.