SusieQ
20.08.10,13:37
Ahojte,

potrebujem poradiť ohľadom opravnej položky k dlhodobému majetku. v minulom roku sme vytvorili opravnú položku a tento rok ju ideme zrušiť. Potrebovala by som vedieť, čo mi to v majetku ovplyvní.

Ďakujem za radu :)
a_je_to
20.08.10,21:25
Tvorba aj rušenie opravných položiek by mali byť seriózne zhodnotené v rámci ročnej inventarizácie a zaúčtované v rámci uzávierkových operácií na konci roka, nie niekedy uprostred účtovného obdobia. Nepíšeš, z akého dôvodu chcete zrušiť vlani vytvorenú opravnú položku. Či z dôvodu vyradenia tohto majetku, alebo kvôli pominutiu pôvodných dôvodov jej tvorby, ale očakávam druhý dôvod. Tvorba 553/09XX, zrušenie 09xx/553.
Opravná položka, spolu s oprávkami svojou pasívnou, resp. korekčnou hodnotou znižuje aktívnu účtovnú hodnotu majetku /trieda 0/už v hlavnej knihe. V aktívach súvahy znižuje hodnotu riadkov 001, 002 a niektorého nižšieho riadku časti A, v stĺpci Netto 2 a zvyšuje hodnotu v stĺpci korekcia. V pasívach súvahy zníži hodnotu riadku 087. Vo výkaze ziskov a strát zvyšuje hodnotu riadku 18, teda E a znižuje hodnotu riadkov 26, 51 a 59. Riadok 61 neovplyvní, pretože táto opravná položka sa musí v riadku III./10 priznania dppo uviesť a v riadku 130 pripočítať. Dá sa povedať, že má taký istý účtovný účinok, ako odpisy.
Zrušenie opravnej položky na ktoré sa pýtaš, má presne opačný účinok. Teda hodnotu riadkov 001, 002 v Netto 2 zvýši, v Korekcia zníži, v pasívach riadok 087 zvýši, zlepší vám to účtovný zisk. Ale základ dane neovplyvní, lebo v riadkoch III/10 a 130 to uplatníš pri zrušení mínusovou hodnotou. Vo výkaze ziskov a strát o zníži hodnotu riadku 18 a zvýši hodnotu 26,51,59, riadok 61 neovplyvní.
betka
21.08.10,13:06
zúčtovať OP zmanená, že pominuli dôvody na tvorbu:

1. zúčtujeme z dôvodu vyradenia M, napr. predaj, darovanie, škoda.

Ovpyvní mi to súvahu 092/08x:
- a to tak, že sa mi zvýšia oprávky k DHM (plus P)
- znížia sa mi OP k DHM (mínus P )
Konečný efekt na súvahu z tohto pohľadu je zatiaľ nulový. Ide len o "preskupenie"
- OP sa zúčtuje ešte pred samotným vyradením. A napokon nasleduje sa motné vyradenie DHM: 08x/02x (mínus P a mínus A)

- a potom účtovanie výsledkové, z titulu napr. predaja.

2. Zaniknutie predpokladu trvania zníženia hodnoty 09x/553. Napr. mám budovu v roku 2009 na účte 021 je jej hodnota 1 mil. Na konci roku som zistila, že trhová hodnota budovy je len 500 tis. a tu je dôvod na tvorbu OP.

V roku 2010 zisťujem, že predajná, trhová cena budovy by bola 1,1 mil. A teda pominuli dôvody pre jej tvorbe ide o upný zánik predpokladu trvania zníženia hodnoty mojej budovy. Takže účtujem i súvahovo i výsledkovo:
- v súvahe sa mi znížia P, čím sa mi zvýši celková hodnota majetku (viď netto v súvahe a skús si poporovnávať)
- výsledkovo sa mi zvýši HV