Bunny
07.11.05,13:04
Nazdáre ľudia... mám jednu filozofickú otázočku.. :) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby rovnakého druhu súhrnnú faktúru. Čo sa myslí pod rovnakým druhom tovaru? Kde je tá hranica, kedy sú tovary považované za tovary rovnakého druhu a kedy to už je v podstate iný tovar?
Diky :)
Denda
07.11.05,12:23
Nazdáre ľudia... mám jednu filozofickú otázočku.. :) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby rovnakého druhu súhrnnú faktúru. Čo sa myslí pod rovnakým druhom tovaru? Kde je tá hranica, kedy sú tovary považované za tovary rovnakého druhu a kedy to už je v podstate iný tovar?
Diky :)
To bojujete s myšlienkou či metla je metla, alebo mop je metla?
Trošku s humorom:)
Podľa môjho názoru je to tovar s rovnakými parametrami,cenou atď..:)
Bunny
07.11.05,12:29
no hej... :) :) :) ale ide mi hlavne o to, že žiadny právny predpis, resp. nejaké usmernenie mi to neupravuje.. ani Obch. Z ani ObčZ.
či teda je to len na mojom zdravom úsudku a úvahe, posúdeni?
Paula
07.11.05,12:39
Nazdáre ľudia... mám jednu filozofickú otázočku.. :) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby rovnakého druhu súhrnnú faktúru. Čo sa myslí pod rovnakým druhom tovaru? Kde je tá hranica, kedy sú tovary považované za tovary rovnakého druhu a kedy to už je v podstate iný tovar?
Diky :)
Asi máš na mysli dodávku rovnakého druhu tovaru viackrát v mesiaci na za základe DL a súhrnnú faktúru, na ktorej sú uvedené čísla týchto DL. Za rovnaký druh by som považovala napr.: textilný tovar, železiarensky tovar, atd......prípadne ešte viac "zaškatuľkovaný" v tom-ktorom sortimente.Ale to je môj laický názor.
Denda
07.11.05,12:40
no hej... :) :) :) ale ide mi hlavne o to, že žiadny právny predpis, resp. nejaké usmernenie mi to neupravuje.. ani Obch. Z ani ObčZ.
či teda je to len na mojom zdravom úsudku a úvahe, posúdeni?
Nerozumiem, vy fakturujete podľa úsudku a úvahe?
Monika1
07.11.05,12:54
Súhlasím s Paulou, asi by som to rozčlenila podobne ako ona.
Jana Acsová
07.11.05,14:12
Nazdáre ľudia... mám jednu filozofickú otázočku.. :) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby rovnakého druhu súhrnnú faktúru. Čo sa myslí pod rovnakým druhom tovaru? Kde je tá hranica, kedy sú tovary považované za tovary rovnakého druhu a kedy to už je v podstate iný tovar?
Diky :)
Spravidla sa jedná o opakujúce sa dodávky v rámci jedného mesiaca. Vtedy je to uľahčené zákonom možnosťou vystavenia jednej faktúry.
U tovarov môže vzniknúť daňová povinnosť rôzne:
- celá dodávka,
- opakované plnenie,
- čiastkové plnenie.
Jedným z dôvodov, prečo nemožno plnenia kombinovať je hlavne rôzne posúdenie "dodania", t.j. po starom vzniku daňovej povinnosti. Rovnako je to aj v prípade služieb.
Jana Acsová
07.11.05,14:20
Príklad:

Máme objednávku na dodávku stavby. Na faktúre rozpisujeme podľa dohody materiál a služby.

Nová objednávka na tehly (nie sú súčasťou dodávky stavby).

Nemožno zahrnúť dodávku za tehly do faktúry za dodávku stavby, nakoľko stavba má iné termíny dodania ako tehly. (Bola by iba náhoda, keby sa dátumy dodania zhodovali a nejedná sa o plnenie v rámci tej istej dodávky.)Pritom položka "tehly" môže byť na jednej aj druhej faktúre.
Bunny
08.11.05,11:28
noo... ale mne nejde tak celkom o opakované ani o čiastkové plnenie.. neviem či sa dobre rozumieme... ja som skôr mala na mysli vystavovanie fakúr v zmysle § 75 ods. 1 - súhrnná faktura - že čo sa rozumie pod rovnakým druhom tovaru... Až do akej hlbky musím členiť druhy tovaru... Príklad: Mám napríklad elektroniku, ktorú dodávam svojim odberateľom.. a teraz všetko čo spadá pod tú elektroniku môžem považovať za tovar rovnakého druhu? Alebo to mám sortovať podľa napr. výkonu, ceny, funkčnosti, účelu pouzitia... atd? Alebo môžem za rovnaký druh považovať všetko čo mi spadá do elektroniky... hm? :) :) :) :)
Monika1
08.11.05,13:05
Upravila by som si to internou smernicou a keď predávaš elektroniku pravidelným odberateľom, urobila by som s nimi rámcovú zmluvu, kde by som sa s nimi dohodla, že za odobratý tovar - komponenty, im budeš robiť jednu súhrnú faktúru. V prípade každého dodania vystavíš dodací list a na konci mesiaca vyfakturuješ.
Bunny
08.11.05,13:09
diky diky :) :) :)
Jana Acsová
08.11.05,13:15
Príklad: Mám napríklad elektroniku, ktorú dodávam svojim odberateľom.. a teraz všetko čo spadá pod tú elektroniku môžem považovať za tovar rovnakého druhu? Alebo to mám sortovať podľa napr. výkonu, ceny, funkčnosti, účelu pouzitia... atd? Alebo môžem za rovnaký druh považovať všetko čo mi spadá do elektroniky... hm? :) :) :) :)Áno, podľa môjho názoru sa jedná o tovar rovnakého druhu a to v oboch prípadoch. T.j. ak máte v rámci mesiaca viac dodávok, môžete vystaviť súhrnnú faktúru.
Podľa môjho názoru je v tomto prípade dôležitá zmluva a obvyklé obchodné podmienky.
Vlasta Č.
21.12.06,08:04
Upravila by som si to internou smernicou a keď predávaš elektroniku pravidelným odberateľom, urobila by som s nimi rámcovú zmluvu, kde by som sa s nimi dohodla, že za odobratý tovar - komponenty, im budeš robiť jednu súhrnú faktúru. V prípade každého dodania vystavíš dodací list a na konci mesiaca vyfakturuješ.

Ako by mala vyzerať taká rámcová zmluva?
Sarlotka
31.01.13,15:41
Prosím o radu,

je možné v zmysle § 75 ods 1 vystavovať suhrnnú faktúru aj pri dodani tovaru do iného členského štátu?

§75 ods 1
Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru alebo služby alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; faktúra sa musí vyhotoviť do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.

§ 73
Lehota na vyhotovenie faktúry


Faktúra podľa § 72 musí byť vyhotovená do 15 dní
a) odo dňa dodania tovaru alebo služby,
b) odo dňa prijatia platby pred dodaním tovaru alebo služby,
c) od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bol dodaný tovar oslobodený od dane podľa § 43,
d) od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bola dodaná služba alebo prijatá platba pred dodaním služby s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte.
Sarlotka
31.01.13,15:50
konkretne mam tento problem
Platitel DPH v Sr dodava tovar opakovane v mesiaci nekoľkokrát neplatitelovi v PL ?

dakujem
Sarlotka
31.01.13,20:50
posuvam