lge
20.08.10,23:41
Na viacerých miestach sa tu rozoberá, aké zmluvy sú výhodnejšie pri zamestnávaní študenta.
Ak z rôznych dôvodov je možné uvažovať len o pracovnej zmluve na TPP, aké dôsledky môže mať takýto krok pre samotného študenta?

Aké dôsledky PRE ŠTUDENTA má, že počas štúdia sa zapojí do pracovného procesu? (napr. musí sa prihlásiť do druhého piliera, aj keď by to inak urobil až po ukončení štúdia, ako sa mu potom rátajú odpracované roky, ako sa platí ZP, keď je zároveň študent a zároveň zamestnanec). Môže ho to nejako znevýhodniť z pohľadu iných zákonov, resp. môže mať z toho nejaké výhody?
veronikasad
21.08.10,05:39
Na viacerých miestach sa tu rozoberá, aké zmluvy sú výhodnejšie pri zamestnávaní študenta.
Ak z rôznych dôvodov je možné uvažovať len o pracovnej zmluve na TPP, aké dôsledky môže mať takýto krok pre samotného študenta?

Aké dôsledky PRE ŠTUDENTA má, že počas štúdia sa zapojí do pracovného procesu? (napr. musí sa prihlásiť do druhého piliera, aj keď by to inak urobil až po ukončení štúdia, ako sa mu potom rátajú odpracované roky, ako sa platí ZP, keď je zároveň študent a zároveň zamestnanec). Môže ho to nejako znevýhodniť z pohľadu iných zákonov, resp. môže mať z toho nejaké výhody?
Spomeniem pár výhod :

1. ak vykonáva prácu na pracovnú zmluvu, je nemocensky aj dôchodkovo poistený (štát nie je platitelom odvodov do sociálnej poisťovne). V prípade PN-ky má nárok na nemocenské, ak poistenie trvá viac ako 270 dní a ide o študentku, v prípade tehotenstva má nárok na materské a po 28 týždňoch zvýšený rodičovský príspevok (nezamestnane študentky, alebo študentky pracujúce na dohodu, majú nárok len na nižší rod. príspevok).

2. Zdravotné poistenie - pri práci na prac. zmluvu štát prestáva byť platitelom. Ak však ročný príjem študenta nepresiahne vymeriavací základ samoplatitela a podá si ročné zúčt. zdr. poistenia - ZP mu zaplatené preddavky vráti (rovnako aj zaplatené preddavky zamestnávatelovi).

3. O nároku na dovolenku a stravných lístkoch písať nebudem, to si si určite prečítal(a)
lge
21.08.10,12:00
ďakujem, vychádza mi to teda skôr výhodne pre študenta/tku, ako nevýhodné.
tibusik
27.09.10,04:54
Prosim o info, som student + SZCO. Aku sumu zarobku za rok 2010 nesmiem prekrocit, aby som nemusel platit do zdravotnej poistovne (za studenta plati stat). Pri akej sume musim platit do socialnej poistovni ? Vdaka Juri