Tatiana
07.11.05,13:06
Máme zamestnanca, ktorý v rokoch 1985 až 1999 pracoval pre českú firmu.
Teraz prišiel za mnou, že v liste, ktorý mu poslala sociálna poisťovňa, vôbec tam nemá započítané tie vyššie uvedené odpracované roky. Vôbec som mu nevedela odpovedať, že ako to má byť. Preto sa pýtam Vás, milí poraďáci, má si tie roky, ktoré odpracoval za českú firmu uplatniť v čechách, alebo urgovať v sociálnej poisťovní, že mu tie roky nezarátala. Vopreď ďakujem.
Manual
07.11.05,13:41
Máme zamestnanca, ktorý v rokoch 1985 až 1999 pracoval pre českú firmu.
Teraz prišiel za mnou, že v liste, ktorý mu poslala sociálna poisťovňa, vôbec tam nemá započítané tie vyššie uvedené odpracované roky. Vôbec som mu nevedela odpovedať, že ako to má byť. Preto sa pýtam Vás, milí poraďáci, má si tie roky, ktoré odpracoval za českú firmu uplatniť v čechách, alebo urgovať v sociálnej poisťovní, že mu tie roky nezarátala. Vopreď ďakujem. Myslím, že ani to nemohol mať, pretože na základe zmluvy medzi ČR a SR pri delení ČSFR sa dohodlo, že doba zamestnania a odvádzania odvodov do 1.1.1993 sa počíta v tom štáte, kde má materská firma sídlo. U teba pravdepdobne v ČR. Až pôjde pracovník do starobného dôchodku, bude mu vymeraný aj dôchodok z ČR a samozrejme ak teraz pracuje vo firme so sídlom v SR tak aj slovenský dôchodok. Takýto výklad zmluvy medzi ČR a SR som počul, nečítal som ju. Ak by si chcela viac, zavolaj na ústredie SP do Blavy, ul. 29.augusta zahraničné oddelenie a pýtaj si kontakt na ich kolegov v ČR a tam sa popýtaj ako je to s tým a daj vedieť prosím aj sem !!!. Viem asi toľko.
Pekný podvečer želám...
Tatiana
07.11.05,13:45
Myslím, že ani to nemohol mať, pretože na základe zmluvy medzi ČR a SR pri delení ČSFR sa dohodlo, že doba zamestnania a odvádzania odvodov do 1.1.1993 sa počíta v tom štáte, kde má materská firma sídlo. U teba pravdepdobne v ČR. Až pôjde pracovník do starobného dôchodku, bude mu vymeraný aj dôchodok z ČR a samozrejme ak teraz pracuje vo firme so sídlom v SR tak aj slovenský dôchodok. Takýto výklad zmluvy medzi ČR a SR som počul, nečítal som ju. Ak by si chcela viac, zavolaj na ústredie SP do Blavy, ul. 29.augusta zahraničné oddelenie a pýtaj si kontakt na ich kolegov v ČR a tam sa popýtaj ako je to s tým a daj vedieť prosím aj sem !!!. Viem asi toľko.
Pekný podvečer želám...
Dík za odpoveď. Určite zajtra zavolám a dám vedieť do porady.
Tatiana
08.11.05,07:31
Myslím, že ani to nemohol mať, pretože na základe zmluvy medzi ČR a SR pri delení ČSFR sa dohodlo, že doba zamestnania a odvádzania odvodov do 1.1.1993 sa počíta v tom štáte, kde má materská firma sídlo. U teba pravdepdobne v ČR. Až pôjde pracovník do starobného dôchodku, bude mu vymeraný aj dôchodok z ČR a samozrejme ak teraz pracuje vo firme so sídlom v SR tak aj slovenský dôchodok. Takýto výklad zmluvy medzi ČR a SR som počul, nečítal som ju. Ak by si chcela viac, zavolaj na ústredie SP do Blavy, ul. 29.augusta zahraničné oddelenie a pýtaj si kontakt na ich kolegov v ČR a tam sa popýtaj ako je to s tým a daj vedieť prosím aj sem !!!. Viem asi toľko.
Pekný podvečer želám...Práve teraz som volala na ústredie do Bratislavy a tam mi to vysvetlili toto: Pracovník, ktorý má odpracované roky do 31.12.1992 v Českej republike má si požiadať o vyplácanie dôchodku na tom území, kde tá firma sídli, teda v Českej republike. Za tie roky bude vyplácaný dôchodok z Čiech. Od roku 1993 už bude zo Slovenska, aj keď pracoval v ČR. Pokiaľ vraj nemáte všetky doklady o tom, že ste pracovali vo firme, ktoré má sídlo v ČR treba požiadať o priebeh poistenia na adrese:
Česká správa sociálneho poistenia
Křižova 25
22 508 PRAHA
Pekný deň Vám prajem.