filip.vacko
21.08.10,14:54
Dobrý deň, mám jednu otázku - ako by som mal oceniť tovar, ktorý som vlastnil už pred začatím podnikania? Samozrejme, vtedy to ešte nebol tovar, ale osobný majetok, napríklad niekto si založí živnosť na predaj bazárového elektro-tovaru a do podnikania si dá aj svoj vlastný televízor, práčku, atď, čo pred podnikaním používal pre vlastné účely.

Ďakujem
betka
22.08.10,09:08
Zákon o účtovníctve:

25/d) reprodukčnou obstarávacou cenou

1. majetok v prípade bezodplatného nadobudnutia s výnimkou peňažných prostriedkov a cenín a pohľadávok ocenených menovitými hodnotami,
2. nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou, ak sú vlastné náklady vyššie ako reprodukčná obstarávacia cena tohto majetku,
3. príchovky a prírastky zvierat, ak nie je možné zistiť vlastné náklady,
4. majetok preradený z osobného vlastníctva do podnikania s výnimkou peňažných prostriedkov a cenín a pohľadávok ocenených menovitými hodnotami,
5. nehmotný a hmotný majetok novozistený pri inventarizácii a v účtovníctve doteraz nezachytený,


(5) Na účely tohto zákona sa rozumie

a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním,
b) reprodukčnou obstarávacou cenou cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje,
filip.vacko
23.08.10,21:46
Dakujem velmi pekne za odpoved.

ako by som ale prišiel na to, za aku cenu sa to da obstarať? Podla čoho to určím? Ked v obchode nemajú presne tie výrobky, aké mám ja.
filip.vacko
28.08.10,10:11
Prosím, pomôže mi niekto? Hľadal som, ako to oceniť ale videl som len rady, že by to mal oceniť súdny znalec, čo je absurdné pri cene v hodnote pár desiatok, maximalne par stoviek eur...