durisovad
21.08.10,17:36
Aku ste mali urodu cibule? Nam sa urodilo hodne a peknej, ale ma na povrchu take tmave skvrny. Ked zlupem hornu supku, cibula je pekna, biela, bez skvrn. Co myslite, vydrzi takato cibula do jari alebo sa pokazi. Pripadne ak mate skusenosti, poradte, ako sa da zachranit.
terezamaria
21.08.10,16:15
durisovad
21.08.10,16:26
Dakujem ti, si mila, ale toto neriesi moj problem - ci mam cibulu vyhodit alebo nejako osetrit, upravit atp.,
terezamaria
21.08.10,16:52
Dakujem ti, si mila, ale toto neriesi moj problem - ci mam cibulu vyhodit alebo nejako osetrit, upravit atp.,
Prečo vyhodiť? Pokiaľ nie je hnilá, uskladni ju na suchom mieste a snaž sa ju minúť čo najskôr, aby naozaj nezobrala "skazu".
Tie hnedé škvrny sú len na šupe alebo aj na prvej bielej sukničke?
durisovad
21.08.10,16:57
Tie hnede skvrny su zatial len na vrchnej supke, ale vygooglila som, ze to moze byt nejaka choroba zapricinena vlhkostou. A tej vody tu spadlo neurekom. Mam obavy, ze z vrchnej supky to prenikne aj hlbsie. Spotrebovat take velke mnozstvo, ake sa nam toho roku urodilo, je nemozne. Akurat male cibulky by som vedela zavarit podla receptu, ktory sem asi pred tromi rokmi dala Vlasticka, ale s tymi velkymi neviem... Skusim vrchnu napadnutu supku odstranit, cibulu dat na sita, presusit a hadam sa nepokazi.
terezamaria
21.08.10,17:14
Tie hnede skvrny su zatial len na vrchnej supke, ale vygooglila som, ze to moze byt nejaka choroba zapricinena vlhkostou. A tej vody tu spadlo neurekom. Mam obavy, ze z vrchnej supky to prenikne aj hlbsie. Spotrebovat take velke mnozstvo, ake sa nam toho roku urodilo, je nemozne. Akurat male cibulky by som vedela zavarit podla receptu, ktory sem asi pred tromi rokmi dala Vlasticka, ale s tymi velkymi neviem... Skusim vrchnu napadnutu supku odstranit, cibulu dat na sita, presusit a hadam sa nepokazi.

Ideš veľmi múdro postupovať. Tmavé škvrny len na šupe môžu byť následkom nejakého kyslého dažďa s následným pekným počasím, keď sa už z cibule tá látka obsiahnutá v kvapkách nezmyla, ale vytvorila škvrny.
Laco-monter
21.08.10,17:32
Cibula ,

mne to evokuje vychodniarsku riekanku "ci bula, ci nebula ..."

Od cibule ma štípu oči, lebo cibuľa je pálivá, preto s cibuľou radšej opatrne.
durisovad
21.08.10,17:40
Ale, ved aj slzne kanaliky treba obcas precistit. A lepsie je plakat pri cibuli ako od zialu alebo od jedu.
ZEvina
24.08.10,13:11
Já zvyknem cibuľu, ktorá si mylsím, že by "neprežila" zimu, alebo aj tie na jar, ktoré začnú klíčiť, očistím, nakrájam a podusím v domácej masti do sklovita. Po vychladnutí uložím túto cibuľu aj s masťou do plastových nádob (alebo do obalov z nanukovej torty s viečkom) a dám do mrazničky. Ušetrí mi to čas pri varení, v zime slzy (keď čistím cibuľu vonku, tak neplačem) a ešte zachánim aj cibuľu - čiže aj peniaze.
durisovad
24.08.10,13:17
ZEvina, je to dobra rada, cibule aj masti mam dost, horsie je to s tym miestom v mraznicke. Jedna je plna masa a hub, druha ovocia a zeleniny.
Ivana Š
24.08.10,13:20
ZEvina, je to dobra rada, cibule aj masti mam dost, horsie je to s tym miestom v mraznicke. Jedna je plna masa a hub, druha ovocia a zeleniny.

Nevidím problém, mäsko a huby presuň do mojej mrazničky a máš miesto na cibuľku :D:D:D
ZEvina
24.08.10,13:26
Nevidím problém, mäsko a huby presuň do mojej mrazničky a máš miesto na cibuľku :D:D:D

... no neviem, či by ju nevyšlo lacnejšie kúpiť si tretiu mrazničku... :D:D:D
Ivana Š
24.08.10,13:32
... no neviem, či by ju nevyšlo lacnejšie kúpiť si tretiu mrazničku... :D:D:D

Áno, ju určite lacnejšie,
ale predstav si, ako by som ja k dobrému ľahko prišla :):):)
durisovad
24.08.10,14:16
Nevidím problém, mäsko a huby presuň do mojej mrazničky a máš miesto na cibuľku :D:D:D
Ak mi presunies regal s marhulovym kompotom a lekvarom, aj by som o tom uvazovala.
Ivana Š
24.08.10,14:32
No vidíš a ešte aj toto mi ponúka ...
presuniem, ku mne ...len povedz kedy :D:D:D
durisovad
24.08.10,14:52
Skus sa dohodnut s mojim muzom, on lubi maso a hriby, ja marhule.
Ivana Š
24.08.10,14:57
mimotemy čo takto vymeniť mužov?, môj je mäskový typ, ja radšej tie marhule :D

ale vždy povie, ja mám rád mäso na hocijaký spôsob, ale ľúbim svoju ženu :):):)
durisovad
24.08.10,14:59
Prosim ta, po 44 rokoch si mam zvykat na nove maniere? Asi by sme tym nic neziskali, kedze obaja muzi radi masko a my tie marhule.
Vychadza mi to tak, ze nasi muzi by mali spolu jest maso a my zasa marhule, len neviem, ci by sa nam to vsetkym skoro nezunovalo.
Ivana Š
24.08.10,15:58
no a tak sme debatili s mužom, a on že môže byť
aj on si dá si šťavnaté mäsko s hubami s ryžou a marhuľovým kompótom :D

Jaj, slinky mi tečú, zajtra uvarím

PS: Čo s cibuľou? Maminka mala podobný problém, mala napadnutú cibuľu
1. menšie zavarila s nálevom ako na uhorky - inak je veľmi chutné ako príloha
2. väčšiu nakrájala, a zavarila s uhorkami a paprikou ako čalamádu
3. cibuľa, paprika a biela kapusta, soľ, ocot, cukor, recept dopíšem presnejšie , ak niekto chce, šalát vydrží celý rok, pokiaľ ho nezjete :)
durisovad
24.08.10,16:05
Tie mensie mame uz zavarene, velke som osupala a susim ich, po case dam vediet, ako to dopadlo.
P.S. moj muz ma rad masko, huby aj marhule, tak isto ako tvoj, takze by sme si nic nepomohli.
Ivana Š
24.08.10,17:05
Tie mensie mame uz zavarene, velke som osupala a susim ich, po case dam vediet, ako to dopadlo.
P.S. moj muz ma rad masko, huby aj marhule, tak isto ako tvoj, takze by sme si nic nepomohli.

aspoň výlet by som mala :)
kamoska1
24.08.10,17:20
Ak nieje mäkka a hnila,mala by vydržať.Ja mam tento rok peknu cibulu,mala som ju z jari po vzidení prikritu s foliou,takže do nej s prepačením,nenasrala mínerka porova a je bez postreku uplne krasna.Ale ja ju o taky mesiac-dva miniem,na kečup,pikant,lečo som už robila do poharov a.t.ď.
durisovad
03.09.10,16:51
Tak vam po case oznamujem, ze cibulu som osupala do biela, porozkladala som ju na sita a uz zacina mat nove tvrde zlte suknicky. Dufam, ze takto ulozena v pivnici vydrzi.
Anna123
04.09.10,13:35
Tento rok mám cibule menej ako po iné roky. Ale vidím, že vás je dosť čo cibuľu pestujete, oplatí sa?
durisovad
04.09.10,13:51
Podla mojho nazoru sa oplati, pretoze teraz je jednak dost draha a jednak ktovie ako a cim osetrovana. Ked si ju dopestujem sama, viem, co jem. Zasadne nicim nestriekam a co sa tyka hnojenia, raz za cas na hriadky prihodim kompost.
Anna123
28.04.11,04:43
Akú odrodu cibule pestujete, už ste posadili?
legolas
28.04.11,07:33
Akú odrodu cibule pestujete, už ste posadili?

.. my sme sadili tieto odrody a sú dobré..

Orbito F1
Je stredne skorá guľatá cibuľa rijnsburgerského typu, peknej svetlej bronzovej farby s tenkým kŕčkom. Šupa je veľmi pevná a výborne prilieha. Perfektne odoláva rašeniu, patrí medzi najdlhšie skladovateľné cibule. Má vysoký podiel sušiny 13,2 %. Dosahuje veľmi vysoký výnos.
} http://www.presto.sk/plugins/content/plugin_jw_sig/showthumb.php?img=orbito/orbito.jpg&width=75&height=75&quality=70 (http://www.presto.sk/images/stories/orbito/orbito.jpg)


Sunnito F1
Je skorá guľatá cibuľa rijnsburgerského typu s tenkým kŕčkom. Šupa je lesklá, krásnej bronzovej farby. Dosahuje vysoký výnos uniformných cibúľ. Patrí medzi najlepšie dlhodobo skladovateľné cibule. U pestovateľov je ešte žiadanejšia ako odroda Orbito.
durisovad
28.04.11,08:11
Posadila som zltu, cervenu aj bielu, dufam, ze tento rok nebude taky prslavy a budeme mat lepsiu urodu ako vlani.
Oliwa
28.04.11,08:19
My sme zasadili ešte na jeseň - aby sme mali skorú jarnú...
a zatiaľ je - zelená... ;) - teda cíbiky, ktoré trčia zo zeme... :D