vasulka
21.08.10,19:21
Prosím vás o radu. Koľko g peria ma byť vo vankúši 60x90cm a v prešívanom paplóne? Viete to niekto? Ďakujem za odpovede.:)
buchač
21.08.10,17:30
Prosím vás o radu. Koľko g peria ma byť vo vankúši 60x90cm a v prešívanom paplóne? Viete to niekto? Ďakujem za odpovede.:)

Veľááááááááááááááááááááááá .........;):D:D:D


Súkromné páračky bývali v Pukanci odjakživa. Staršie ženy s okuliarmi si na ubolené prsty, ktoré z nich mali, dobre pamätajú. „Husi chovali v každom dvore, kde mali dievku na vydaj. Do výbavy jej vždy počas fašiangového obdobia pripravili vankúše a periny. Čím boli viac napchaté, tým lepšie v studenej izbe hriali,“ spomína si Melánia Uhrinčaťová. Do vankúša sa dávnejšie dávali dve kilá peria, do periny až štyri. Dnes stačí aj polovica.
http://spravy.pravda.sk/driapanie-peria-je-zvraskavena-tradicia-f0i-/sk_regiony.asp?c=A090222_140511_sk_regiony_p23
Laco-monter
21.08.10,17:36
mne sa páčia tieto zahlavky (vankúše) v ktorých je molitanová drť

ostanú našuchorené, aj keby po nich prešiel cestný valec...
durisovad
21.08.10,18:17
Aj ja som mala do vybavy pripravene vankuse a paplony, do vankusa bolo treba 2 kg, do paplona 3 kg peria. Mame ich doteraz, vankuse uz boli na precisteni a su nadychane ako ked boli nove. Paplony pouzivame len v zime, na leto mame ovcie deky. Mne sa tie militanove nepacia, akosi vrzgaju, nedaju sa poprehybat ako clovek potrebuje pod ucho a to nie je to prave orechove.
Laco-monter
21.08.10,18:21
My máme origoš perový paplon,len jeden a aj to pod nim spala len manželka,keď boli veľké mrazy ...

V METRO majú teraz paplonov, zahlavkov a obliečok aj matracov "do ošalenia"

treba tam isť a nakupiť si.
osky
21.08.10,20:09
My máme origoš perový paplon,len jeden a aj to pod nim spala len manželka,keď boli veľké mrazy ...

V METRO majú teraz paplonov, zahlavkov a obliečok aj matracov "do ošalenia"

treba tam isť a nakupiť si.

v Metre iste nemaju prave perie!!!!!
nie som zastanca umelych nahrad,aj ked chapem ludi s alergiou.
ale tym by som odporucila ovcie runo.to je tiez super.

mne sila vybavu do postele moja babicka.kolko do paplona,to sa musim este spytat-podla toho ci ho chces lahsi,aby sa ti trosku aj dal ohnut,alebo taky tazky,teply,ze ho ani prelozit nevladzes...:---,alebo chces duchienku...?
jedine co viem,ze do vankusa davala 1kg peria a ked sa trochu vylezali,este dosypala.
ale uznavam,ze 1kg bolo trochu malo,teraz je to uz lepsie.
olybaba
21.08.10,21:01
- ja som si dala sit perovy paplon - lahsi - 6x4=24 stvorcov
- do jedneho stvorca sa dava cca 10 dkg peria