lienocka001
21.08.10,20:28
AHojte Poradáci...

začíname stavať domček, nejake veci, materiál máme nakúpené budeme stavať svojpomocne na niektoré práce voláme partie.
a teraz k mojej otázke... dom budeme kolaudovat určite až v budúcom roku, najskor. Kedze sa teraz píše že sa bude meniť /teda jej podmienky /dan z predaja nehnutelností tak sa chcem popýtať ako to bude v našom prípade, podľa toho návrhu, ak sa rozhodneme domček po pár rokoch predať... /možno keĎ deti pojdu na strednú / budeme musieť platiť dan z celej sumy domčeka alebo si mám odkladať všetky bločky... a potom ich doložím danovému úradu?
môžem si odkladať aj bločky z občerstvenia brigádnikov z rodiny a pod. ?

ako to teda vlastne bude?
Rozalka
21.08.10,19:47
Odkladaj si veru všetky bločky, nič za to nedáš.
betka
22.08.10,20:04
Lienočka a foť si ich všetky, lebo o rok budú bledé.

RAda by som vedieť, ako sa bude práve v tomto konkrétnom príklade v budúcnosti postupovať:

Pretože manžel a manželka potrebujú šetriť, aby si postavili svoj vlastný domček, a vyvinú všetko svoje úsilie na to, aby si dom postavili dá sa povedať i svojpomocne.

Tu sa mi potom tento par. zdá trošku nefer.:
8/6- ... výdavkom nie je hodnota vlastnej práce na veci, kt. si sám daňovník vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.
Rozalka
22.08.10,20:36
Je to nefer, ale ako by si stanovila výšku výdavku?
Kvaka
22.08.10,20:44
Je to nefer, ale ako by si stanovila výšku výdavku?
Možno by sa dala určiť ako cena porovnateľnej práce, fakturovaná v danom období.
betka
22.08.10,21:12
Je to nefer, ale ako by si stanovila výšku výdavku?

Neviem.

Ale je to myslené ako nejaká protihodnota, alebo v takom slova zmysle:

Ak by som si ja vyfakturovala cenu vlastnej práce (napr. 5€/hod) a pracovala by som na stavbe 1000 hod. Cena práce by bola 5000 €, a z týchto 5 tis. by som zaplatila 19% daň, potom by cena práce vyfakturovanej teoretickej vstupovala do výdavkov nehnuteľnosti.

Z kaluže do blata. Je to protihodnota. (na jednej strane výdavok, na druhej príjem)
Kvaka
23.08.10,06:22
Neviem.

Ale je to myslené ako nejaká protihodnota, alebo v takom slova zmysle:

Ak by som si ja vyfakturovala cenu vlastnej práce (napr. 5€/hod) a pracovala by som na stavbe 1000 hod. Cena práce by bola 5000 €, a z týchto 5 tis. by som zaplatila 19% daň, potom by cena práce vyfakturovanej teoretickej vstupovala do výdavkov nehnuteľnosti.

Z kaluže do blata. Je to protihodnota. (na jednej strane výdavok, na druhej príjem)
Betka, cena porovnateľnej práce, fakturovanej obvykle v danom období, by pre vlastníka nehnuteľnosti znamenala len to, že by si ako výšku výdavku odpočítal od základu dane tú sumu, ktorú by zaplatil, keby si na tú prácu niekoho objednal, teda to, čo by mu ten murár, maliar, kúrenár a pod. vyfakturoval. Nemyslela som to tak, že by si niekto sám sebe skutočne vyfakturoval, to by bolo naozaj nanič. Jednoducho by si ohodnotil vlastnú prácu, ktorú do tej nehnuteľnosti vložil.