Maniak
22.08.10,10:16
Ahojte poradaci. Mám na Vás jednu otazku dufam že mi snou pomôžete.

Je možne aby nejaky živnostnik mal v podnikani ticheho spoločnika alebo spoločnika s ktorym by uzavreli nejaku obchodnu zmluvu v ktorej by boli podmienky napr. že zisk sa tak a tak bude rozdelovať a pod. A dala by sa použiť na pravne učeli.

Dakujem
Petra Nová
22.08.10,10:03
Áno, môže.
Môj názor na inštitút tichého spoločníka:
Je to forma poskytnutia daru podnikateľovi, s nereálnou vidinou zisku pre tichého spoločníka.
profesional
22.08.10,10:12
Institut ticheho spolocnika existuje iba vo vztahu k pravnickej osobe.
Avsak mozte uzatvorit zmluvu o zdruzeni bez pravnej subjektivity. Pricom podnikanie bude formou zdruzenia, vynosy a naklady sa rozdelia pomerom urcenym v zmluve. Nie kazda zo stran je povinna vlozit do biznisu financne prostriedky.
V podstate je to problematika patriaca pod nepomenovane zmluvy.
Petra Nová
22.08.10,10:29
Institut ticheho spolocnika existuje iba vo vztahu k pravnickej osobe.
Avsak mozte uzatvorit zmluvu o zdruzeni bez pravnej subjektivity. Pricom podnikanie bude formou zdruzenia, vynosy a naklady sa rozdelia pomerom urcenym v zmluve. Nie kazda zo stran je povinna vlozit do biznisu financne prostriedky.
V podstate je to problematika patriaca pod nepomenovane zmluvy.

Profesionál, prosím Ťa, pouč ma z čoho to Tvoje tvrdenie ( zvýraznené farebne)vyplýva. Myslím, z ktorého ustanovenia Obchodného zákonníka?

Podnikateľ nie je len právnická osoba, ale aj fyzická osoba.
Laco-monter
22.08.10,10:34
Profesionál, prosím Ťa, pouč ma z čoho to Tvoje tvrdenie ( zvýraznené farebne)vyplýva. Myslím, z ktorého ustanovenia Obchodného zákonníka?

Podnikateľ nie je len právnická osoba, ale aj fyzická osoba.

Predsa delí podnikateĺov do dvoch skupín ,z hľadiska formy podnikania:

-fyzické osoby /SZČO, SHR, atď./
-právnické osoby /s.r.o. , a.s. a p./ pričom osoby konajúce za tieto spoločnosti sú sice fyzickými osobami- občanmi, no vo vzťahu k podnikaniu sa riadia inými pravidlami ako podnikatelia FO.

Chápeš ?:o
Petra Nová
22.08.10,10:37
Predsa delí podnikateĺov do dvoch skupín ,z hľadiska formy podnikania:

-fyzické osoby /SZČO, SHR, atď./
-právnické osoby /s.r.o. , a.s. a p./ pričom osoby konajúce za tieto spoločnosti sú sice fyzickými osobami- občanmi, no vo vzťahu k podnikaniu sa riadia inými pravidlami ako podnikatelia FO.

Chápeš ?:o

Lacko, ja o voze a Ty o koze.;)
Laco-monter
22.08.10,10:39
Lacko, ja o voze a Ty o koze.;)

Samozrejme inú reakciu som od teba ani nečakal,:cool:

patríš totiž k ľuďom ,ktorí vždy namietnú, že tráva nie je kosená ale strihaná...:)
Petra Nová
22.08.10,10:40
Institut ticheho spolocnika existuje iba vo vztahu k pravnickej osobe.
Avsak mozte uzatvorit zmluvu o zdruzeni bez pravnej subjektivity. Pricom podnikanie bude formou zdruzenia, vynosy a naklady sa rozdelia pomerom urcenym v zmluve. Nie kazda zo stran je povinna vlozit do biznisu financne prostriedky.
V podstate je to problematika patriaca pod nepomenovane zmluvy.
Forma tichého spoločenstva je upravená v ObZ, kuk §§ 673 až 681, takže nie nepomenované zmluvy.
Petra Nová
22.08.10,10:42
Samozrejme inú reakciu som od teba ani nečakal,:cool:

patríš totiž k ľuďom ,ktorí vždy namietnú, že tráva nie je kosená ale strihaná...:)
A Ty, Lacko, sa musíš zastarieť do všetkého, pretože si všade bol a všetko vieš.:---
profesional
23.08.10,05:40
Ide o to ze § 673 hovori o VKLADE. O prostredkoch ktore poskytuje tichy spolocnik sa v podvojnom uctovnictve uctuje ako o vklade do zakladneho imania. A fyzicke osoby podnikatelia nemaju zakladne imanie.

Tymi nepomenovanymi zmluvami som nemyslel problematiku ticheho spolocenstva ale problematiku uceloveho zdruzenia bez pravnej subjektivity.
Zita5
23.08.10,06:21
Ide o to ze § 673 hovori o VKLADE. O prostredkoch ktore poskytuje tichy spolocnik sa v podvojnom uctovnictve uctuje ako o vklade do zakladneho imania. A fyzicke osoby podnikatelia nemaju zakladne imanie.

Tymi nepomenovanymi zmluvami som nemyslel problematiku ticheho spolocenstva ale problematiku uceloveho zdruzenia bez pravnej subjektivity.
Obchodný zákonník

§ 2
Podnikanie

Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)


(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

§ 673
Základné ustanovenia
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zmluvou o tichom spoločenstve sa zaväzuje tichý spoločník poskytnúť podnikateľovi určitý vklad a podieľať sa ním na jeho podnikaní a podnikateľ sa zaväzuje na platenie časti zisku vyplývajúcej z podielu tichého spoločníka na výsledku podnikania.


Z uvedeného vyplýva , že aj konkrétna SZČO môže mať tichého spoločníka a teda nevzťahuje sa
to len na právnicku osobu resp.PU . Netreba ľudí uvádzať do omylu .Združenie je zasa niečo iné .
Petra Nová
23.08.10,06:42
Ide o to ze § 673 hovori o VKLADE. O prostredkoch ktore poskytuje tichy spolocnik sa v podvojnom uctovnictve uctuje ako o vklade do zakladneho imania. A fyzicke osoby podnikatelia nemaju zakladne imanie.

Tymi nepomenovanymi zmluvami som nemyslel problematiku ticheho spolocenstva ale problematiku uceloveho zdruzenia bez pravnej subjektivity.
K tomu, čo bolo v téme napísané doplním, že VKLAD bez ďalšieho sa nerovná základnému imaniu. Právne inštitúty sa nevykladajú podľa toho , ako sa účtujú, ale podľa obsahu a zmyslu ich právnej úpravy.
Maniak
24.08.10,21:54
Dakujem Vám za odpovede ale kto z Vás ma pravdu kedže jedna aj druha strana ma svoj nazor na tu vec.
Pani Zita5 napisala peknu odpoved ale je to určite tak.
Ja chcem byť ten tichy spoločnik v podnikani a chcem si byť na milioon percent isty že vložim peniaze a bude ma mocť z toho po čase vytlačiť asi by som v tom momente skolaboval =(
Zita5
25.08.10,04:08
Dakujem Vám za odpovede ale kto z Vás ma pravdu kedže jedna aj druha strana ma svoj nazor na tu vec.
Pani Zita5 napisala peknu odpoved ale je to určite tak.
Ja chcem byť ten tichy spoločnik v podnikani a chcem si byť na milioon percent isty že vložim peniaze a bude ma mocť z toho po čase vytlačiť asi by som v tom momente skolaboval =(
Príspevokč.3 profesionala nie je správny .

DIEL XIX
Zmluva o tichom spoločenstve


§ 673
Základné ustanovenia
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zmluvou o tichom spoločenstve sa zaväzuje tichý spoločník poskytnúť podnikateľovi určitý vklad a podieľať sa ním na jeho podnikaní a podnikateľ sa zaväzuje na platenie časti zisku vyplývajúcej z podielu tichého spoločníka na výsledku podnikania.

(2) Zmluva vyžaduje písomnú formu.
§ 674
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Predmetom vkladu môže byť určitá peňažná suma, určitá vec, právo alebo iná majetková hodnota využiteľná pri podnikaní.

(2) Tichý spoločník je povinný predmet vkladu odovzdať podnikateľovi alebo mu umožniť jeho využitie pri podnikaní v dohodnutej dobe, inak bez zbytočného odkladu po uzavretí zmluvy.

(3) Ak sa zmluvou neurčuje inak, stáva sa podnikateľ prevzatím veci, s výnimkou nehnuteľných vecí, jej vlastníkom. Ak je predmetom vkladu nehnuteľná vec, je podnikateľ oprávnený na jej užívanie po dobu trvania zmluvy. Ak je predmetom vkladu právo a zmluva neurčuje niečo iné, je podnikateľ oprávnený po dobu trvania zmluvy na jeho výkon.
§ 675
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Tichý spoločník je oprávnený nahliadať do všetkých obchodných dokladov a účtovných záznamov týkajúcich sa podnikania, na ktorom sa podieľa svojím vkladom podľa zmluvy o tichom spoločenstve.

(2) Podnikateľ je povinný poskytnúť tichému spoločníkovi na požiadanie informácie o podnikateľskom zámere na budúce obdobie a o predpokladanom vývoji stavu majetku a financií týkajúcich sa podnikania, na ktorom sa tichý spoločník podieľa svojím vkladom podľa zmluvy o tichom spoločenstve. Podnikateľ je povinný na požiadanie poskytnúť tichému spoločníkovi kópiu účtovnej závierky, ak zákon ukladá podnikateľovi povinnosť mať účtovnú závierku overenú audítorom, a výročnú správu.

(3) Ak zo zmluvy medzi podnikateľom a tichým spoločníkom nevyplýva iný spôsob poskytnutia informácií a listín podľa odseku 2, podnikateľ je povinný na žiadosť tichého spoločníka zaslať požadované informácie alebo kópie listín tichému spoločníkovi na ním uvedenú adresu na vlastné náklady, inak je povinný ich poskytnúť v mieste svojho sídla.
§ 676
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Pre určenie podielu tichého spoločníka na výsledku podnikania je rozhodná ročná účtovná závierka.

(2) Tichému spoločníkovi vzniká nárok na podiel zo zisku do 30 dní po vyhotovení ročnej účtovnej závierky. Ak je podnikateľom právnická osoba, plynie táto lehota od schválenia tejto závierky v súlade s jej stanovami, spoločenskou zmluvou alebo zákonom.

(3) Pri neskoršej strate nie je spoločník povinný prijatý podiel na zisku vracať.

§ 677
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) O podiel na strate sa znižuje vklad tichého spoločníka. O podiel na zisku v ďalších rokoch sa znížený vklad zvyšuje a nárok na podiel na zisku vzniká spoločníkovi po dosiahnutí pôvodnej výšky vkladu.

(2) Tichý spoločník nie je povinný pri podiele na strate z podnikania svoj vklad dopĺňať a na strate sa zúčastňuje len do výšky svojho vkladu.
§ 678
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Práva a povinnosti voči tretím osobám z podnikania vznikajú iba podnikateľovi.

(2) Tichý spoločník však ručí za záväzky podnikateľa, ak

a) jeho meno je obsiahnuté v obchodnom mene podnikateľa, alebo
b) vyhlási osobe, s ktorou rokuje podnikateľ o uzavretí zmluvy, že obaja podnikajú spoločne.
§ 679
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Účasť tichého spoločníka na podnikaní zaniká:

a) uplynutím doby, na ktorú bola uzavretá,

b) výpoveďou, ak nebola zmluva uzavretá na dobu určitú,
c) ak dosiahne podiel tichého spoločníka na strate výšku jeho vkladu,
d) ukončením podnikania, na ktoré sa zmluva vzťahuje,
e) vyhlásením konkurzu na majetok podnikateľa alebo zamietnutím návrhu na vyhlásenie tohto konkurzu pre nedostatok majetku.

(2) Ak zmluva neurčuje inú výpovednú lehotu, možno zmluvu vypovedať najneskôr šesť mesiacov pred koncom kalendárneho roka.

§ 680
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

Do 30 dní po zániku zmluvy je podnikateľ povinný vrátiť tichému spoločníkovi vklad zvýšený alebo znížený o jeho podiel na výsledku podnikania.
§ 681
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

Pokiaľ z ustanovení § 673 až 680 nevyplýva niečo iné, má tichý spoločník ohľadne svojho vkladu právne postavenie, aké má veriteľ ohľadne svojej pohľadávky, nie je však oprávnený požadovať vrátenie svojho vkladu pred zánikom zmluvy.

------------------------------------------------------------------------------------------
Na záver by som chcela poznamenať však, že nie je pri tichom spoločenstve nikdy garantované , že podnikateľ dosiahne zisk a taktiež ktorom roku ten zisk dosiahne .Čiže touto zmluvou ide tichý spoločník určite do rizika .Tichý spoločník môže prísť o celý vklad.
Petra Nová
25.08.10,14:05
Dakujem Vám za odpovede ale kto z Vás ma pravdu kedže jedna aj druha strana ma svoj nazor na tu vec.
Pani Zita5 napisala peknu odpoved ale je to určite tak.
Ja chcem byť ten tichy spoločnik v podnikani a chcem si byť na milioon percent isty že vložim peniaze a bude ma mocť z toho po čase vytlačiť asi by som v tom momente skolaboval =(
Správnych informácií tu máš dosť, naviac celú právnu úpravu týkajúcu sa postavenia, práv a povinnosti tichého spoločníka. Už len stačí porozmýšľať a možno sám prídeš na to, ktoré informácie sú správne.;):)

P.S. Hm... v podnikaní a na milión percent istý?!:confused:
Vložíš vklad, zisk nemusí byť žiadny za celé trvanie tichého spoločenstva a po jeho skončení nemusia byť peniaze na to, aby si dostal svoj vklad späť. To je najčastejšia realita. Aj o tom som písala v príspevku č.2.
Maniak
26.08.10,07:06
Pekne dakujem za odpovede. Velmi si ich Vážim že ste si dali takuto namahu a napisali sme mi poučne veci.
Samozrejme zisk nemusi byť. Podnikatel sa pusta do podnikania s tym že chce nejaky zisk a aby sa mu vratila investicia a pod. S tym ratam.
A este taka otazka ma napadla. Ak by som bol tichy spoločnik a chcel by som aby sa zo živnostnika stala s.r.o. a ja jeden z jej konatelov. Dalo by sa to pochitiť?? Lebo v tom čo napisala pani Zita5 niečo take nenašiel.
Napr. Dosiahneme požadovane štadium predaja a podla dohohy ktora by bola spisana by musel prejsť na s.r.o.
A aby som trosku objasnil moj zamer. Mam napad ktory sa už s časti realizuje a to najdoležitejsie na tom je že nechcem zakladať živnosť, kedže žijem este pod strechou mojej mamy ta by mi asi vykrutila krk kebyže jej oznamim takuto spravu =( A nechcem aby ma potom ta osoba z toho vykopla ked sa to rozbehne asi by ma fakt urvalo=(
Petra Nová
26.08.10,16:32
Pekne dakujem za odpovede. Velmi si ich Vážim že ste si dali takuto namahu a napisali sme mi poučne veci.
Samozrejme zisk nemusi byť. Podnikatel sa pusta do podnikania s tym že chce nejaky zisk a aby sa mu vratila investicia a pod. S tym ratam.
A este taka otazka ma napadla. Ak by som bol tichy spoločnik a chcel by som aby sa zo živnostnika stala s.r.o. a ja jeden z jej konatelov. Dalo by sa to pochitiť?? Lebo v tom čo napisala pani Zita5 niečo take nenašiel.
Napr. Dosiahneme požadovane štadium predaja a podla dohohy ktora by bola spisana by musel prejsť na s.r.o.
A aby som trosku objasnil moj zamer. Mam napad ktory sa už s časti realizuje a to najdoležitejsie na tom je že nechcem zakladať živnosť, kedže žijem este pod strechou mojej mamy ta by mi asi vykrutila krk kebyže jej oznamim takuto spravu =( A nechcem aby ma potom ta osoba z toho vykopla ked sa to rozbehne asi by ma fakt urvalo=(
Ak sa ten tvoj podnikateľský nápad už skutočne realizuje a teraz sa pýtaš, ako to zmluvne "ošetriť", tak ............:rolleyes:
Inak sa mi páči, ako šantivo pristupuješ k otázkam podnikania. Preto žiadna námaha, nikoho z nás, nie je na obtiaž. Veď prečo by sme ti na Porade nenapísali veľa poučného?;):):---
Maniak
27.08.10,08:01
Petra
Moj podnikatelský nápad sa týka podnikania na internete. A z časti je to preto lebo už som si dal vytvoriť web stranku a teraz hladam sposob ako ho realizovať ale nebyť pri tom po par mesiacoch z mojho podnikatelskeho napadu vymazany ako ked mažete s goumou ceruzku. A začinať v tomto od znova to sa tak lahko neda. A kedže ešte nieje web stranka tak mam cca mesiac kym sa vybavi živnosť a ostatne veci.
A to šantivo mysliš v akom pojme? je to dobre alebo zle?
L-M
31.08.11,09:01
Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu, kde by som si konkrétne mohla naštudovať účtovanie v JÚ u SZČO- vklad tichého spoločníka, vyplácanie podielu zo zisku, jeho účtovanie a zdaňovanie....O týchto veciach nemám ani šajnu.
Ak by som našla niekde aj príklady , budem veľmi vďačná.

Vopred ďakujem