Valika64
22.08.10,14:28
Dobrý deň,

tohto roku som po smrti mamy zdedila ja ako jediný dedič byt, v ktorom mama mala trvalý pobyt 19 rokov. V osvedčení o dedičstve notár uviedol nižšiu cenu bytu ako je cena, za ktorú chcem byt tohto roku predať. Budem platiť daň z rozdielu cien alebo som od dane oslobodená?

Ďakujem.
Kvaka
22.08.10,12:40
Ak vaša mama maly tento byt v osobnom vlastníctve viac ako 5 rokov, budete od platenia dane z príjmu pri predaji bytu oslobodená.
Od dane je oslobodený príjem
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Valika64
22.08.10,17:57
Jedná sa o družstevný byt, ktorý mama mala v osobnom vlastníctve necelé tri roky. Predajná cena bude vyššia z dôvodu, že kupujúci ho kupuje aj so zariadením. Bola by som vďačná za odpoveď ako sa dá v tomto prípade predísť plateniu dane.
Ešte raz ďakujem.
Kvaka
23.08.10,07:36
Jedná sa o družstevný byt, ktorý mama mala v osobnom vlastníctve necelé tri roky. Predajná cena bude vyššia z dôvodu, že kupujúci ho kupuje aj so zariadením. Bola by som vďačná za odpoveď ako sa dá v tomto prípade predísť plateniu dane.
Ešte raz ďakujem.
Ak bude predajná cena bytu vyššia len z dôvodu predaja zariadenia bytu, tak urobte dve zmluvy, jednu na predaj bytu za cenu určenú pre účely dedičského konania, a jednu na predaj hnuteľných vecí, ktorými bude zariadenie bytu.
Podľa § 9 ods. 1 písm. d) je od dane oslobodený aj príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier.