lusy
07.11.05,14:19
Ahojte. Potrebovala by som poradit. Je možné evidovať psa v účtovníctve? Pravdou je, že pes je kúpený ako súkromne do domácnosti, ale všetky potreby ako búda, granule a podobné veci by sa mali dať cez účtovníctvo. Je to prosím vás možné?
ALLL
07.11.05,13:29
Moj nazor je ze ano,napr.ak firma sidli v nejakom samostatnom objekte,napr.rod.dome.Ista forma zabezpečenia proti lupezi.Ak ho evidujes,tak samozrejme aj tie vydavky su danovo uznane....
Palino
07.11.05,13:29
Pozri link:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2489&highlight=pes%2A

Ak ho zaeviduješ v operatívnej evidencii, tak podľa mňa môžeš všetko dať do nákladov. Pravda, treba dokázať, že to je strážny pes!
bendži
07.11.05,13:29
je mozne evidovat psa a naklady s nim spojene v uctovnictve, ked ho vies zdovodnit ako strazneho psa majetku spolocnosti
jamajka
07.11.05,13:30
Nedávno sme sa o tom bavili so známym, keď mu zverolekár povedal, že operácia jeho choručkého psa bude stáť 18.000,00 vytreštil oči a spýtal sa ma, či to môže ísť do nákladov.... Aký je to havo? Je aspoň strážny?
Zita5
07.11.05,13:39
Pokiaľ je skutočne evidentné , že je to firmený havo , tak poplatky s ním spojené idú do nákladov . Netreba však zabudnúť aj poplatok obci za psa . Ale , ak budem mať v rodinnom dome sídlo firmy , a tam budem aj bývať a teda mať aj trvalé bydlisko , tak by som bola opatrná s uplatňovaním výdavkov . Já osobne mám vlčiaka vo firme , je firemný - ale , v RD sídli čiste len firma . Bolo to O.K. pred kontrolou . Do konca bol kúpený na KPZ za 5 000,- Sk .
lusy
07.11.05,14:04
Ale ja nemám žiadny doklad o zakúpení psa. A predpokladám, že ten pes sa tu ani nebude nachádzať. Respektíve firma má sidlo v rodinnom dome konatela, ale prevádzka a kancelárske priestory su uplne niekde inde. Nemal by sa ten pes potom zdržiavať v prevádzkových priestoroch? A je to plemeno Šar-pei. Neviem, či sa považuje za strážneho.
Braňo
07.11.05,14:18
My máme strážneho psa a audítorka mi povedala, že daňovo uznateľné náklady (granule, štepenie..) sú vtedy, keď je zaplatený miestny poplatok za psa mestskému úradu. :D Máme rotvajlera a drobec má 80 kg. :D
Zita5
07.11.05,14:41
Ale ja nemám žiadny doklad o zakúpení psa. A predpokladám, že ten pes sa tu ani nebude nachádzať. Respektíve firma má sidlo v rodinnom dome konatela, ale prevádzka a kancelárske priestory su uplne niekde inde. Nemal by sa ten pes potom zdržiavať v prevádzkových priestoroch? A je to plemeno Šar-pei. Neviem, či sa považuje za strážneho.
Pokiaľ pes bude strážiť rodinný dom konateľa , já by som to do nákladov nedávala a snažila sa presvedčiť konateľa, jedine v prípade , pokiaľ by strážil prevádzkové priestory včetne kancelárií . Neviem o aké plemeno sa jedná . Pokiaľ nemáš doklad o nadobudnutí psa to nevadí , môže to byť aj dar , ale pridŕžaj sa horeuvedeného .

Ak konateľ bude trvať na svojom rozhodnutí , že ho chce mať v rodinnom dome aj tak si nepomôžeš .Bude to jeho rozhodnutie a TY sa patrične poisti .
andrej_rv
07.11.05,15:32
My máme strážneho psa a audítorka mi povedala, že daňovo uznateľné náklady (granule, štepenie..) sú vtedy, keď je zaplatený miestny poplatok za psa mestskému úradu. :D Máme rotvajlera a drobec má 80 kg. :D A opäť sa musím opýtať, že na základe akého § dospela k tomuto záveru ? Lebo podľa mňa toto tvrdenie nemá žiadnu oporu v zákone. Rozhodujúce je to, či sa pes chová v súvislosti s podnikateľskou činnosťou (napr. stráži) a nie zaplatenie poplatkov. Akýchkoľvek.
P.S. A mimo toho - poplatok by sa mal platiť za každého psa, aj za psa "nepodnikateľa" :) .
Denda
07.11.05,15:51
Súhlasím, že za každého psa sa platí poplatok, ale oznamovacia povinnosť pre podnikateľa je úplne iná.
Prikladám link, na tlačivá, ktoré vydalo mesto BB pre prihlasovanie psa podnikateľa:) http://www.banskabystrica.sk/main.php?id_menu=5166&firmy_slovenska_flag=0
ZuzanaP
07.11.05,16:04
A keď sme toho psa dostali, ako to mám zaevidovať, ako nejaký dar? Vediem JU.
Stráži nám objekt, v ktorom máme sídlo firmy.

Ja by som ho zaúčtovala hneď do prevádzkovej réžie.
caj
07.11.05,16:10
:p

Mali sme vo firme psa, ktorý pil kávu - myslíte, že tak by mohla íst do nákladov ???
Jana Acsová
07.11.05,16:12
:p

Mali sme vo firme psa, ktorý pil kávu - myslíte, že tak by mohla íst do nákladov ???Ak to bol napr. Július Pes, tak áno. Ale do nákladov nedaňových, tzv. reprezentačné a bez nároku na odpočítanie DPH.
andrej_rv
07.11.05,16:18
A keď sme toho psa dostali, ako to mám zaevidovať, ako nejaký dar? Vediem JU.
Stráži nám objekt, v ktorom máme sídlo firmy.
Ja by som ho zaúčtovala hneď do prevádzkovej réžie.Ak to bol dar, do réžie (nákladov) niet čo účtovať, keďže neboli vynaložené. Vhodné by bolo mať darovaciu zmluvu a psa evidenčne podchytiť v operatívnej evidencii.
Druhá možnosť - urobiť s nejakou fyzickou osobou - nepodnikateľom kúpno-predajnú zmluvu na pár tisíc (všeobecný vzor je napr. v téme Dokumenty - tlačivá...) a zaevidovať ho následne tiež v operatívnej evidencii.
beatap
30.03.10,08:08
Ako zaúčtovať nákup služobného psa v hodnote nad 1700€ ? Odpisovať? Ktorá odp.skupina?
Laco-monter
30.03.10,08:16
A opäť sa musím opýtať, že na základe akého § dospela k tomuto záveru ? Lebo podľa mňa toto tvrdenie nemá žiadnu oporu v zákone. Rozhodujúce je to, či sa pes chová v súvislosti s podnikateľskou činnosťou (napr. stráži) a nie zaplatenie poplatkov. Akýchkoľvek.
P.S. A mimo toho - poplatok by sa mal platiť za každého psa, aj za psa "nepodnikateľa" :) .

Ak SBS-kár chová psa a používa ho pri výkone svojej služby ?
azla
30.03.10,08:29
Ako zaúčtovať nákup služobného psa v hodnote nad 1700€ ? Odpisovať? Ktorá odp.skupina?

§ 22 Zákon o dani z príjmov
(10) Hmotným majetkom na účely tohto zákona nie sú zásoby.

§ 17 Postupy účtovania v PÚ
(8) V zásobách sa účtujú najmä zvieratá, ktorými sú mladé chovné zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek a husí na výkrm a psy.

(8) Na účte 124 – Zvieratá sa účtuje pri spôsobe A účtovania zásob stav a pohyb zvierat. Nakúpené zvieratá sa oceňujú v obstarávacích cenách. Zvieratá vlastného chovu, príchovky a prírastky zvierat vo vlastných nákladoch, ak ich nemožno zistiť, ocenia sa reprodukčnou obstarávacou cenou. Pri spôsobe B účtovania zásob sa na tomto účtuje pri uzavieraní účtovných kníh. Na stratu z brakovania kŕdľa sliepok určených na znášanie konzumných vajec sa vytvára rezerva, ktorá sa účtuje na účte 323 – Krátkodobé rezervy alebo na účte účtovej skupiny 45 – Rezervy.Pri kŕdli sliepok určených na znášanie konzumných vajec sa účtuje tvorba opravnej položky počas produkčného cyklu do času jeho vyradenia podľa § 23 ods.1.