Vendula
22.08.10,17:13
Dobrý deň,
potrebujem poradiť s nasledovným problémom :

Pred piatimi rokmi sme kúpili nehnuteľnosť. Jedná sa o väčší dom, ku ktorému je napojený starší gazdovský dom.
V kúpnopredajnej zmluve bolo zriadené vecné bremeno v prospech bývalej majiteľky. Táto obýva starú časť gazdovského domu.
Vecné bremeno je v prospech menovenaj na celú časť nehnuteľnosti, uvedomujeme si, že už v kúpnopredajnej zmluve mala byť vytýčená časť domu, ktorú má právo užívať.
V podstate máme dva samostatné vchody, neexistujú dôvody pre trenice z hľadiska médií, pretože nie je napojená na našu elektrinu a plyn, vodomery máme dva, kde jej vieme odpočítať vlastnú spotrebu vody. Dotyčná pani sa obvykle v tejto časti domu už ani nezdržiava, chodí tu len raz mesačne pre dôchodok, netušíme kde je.
Od minulého roka sa však neustále po nej zháňajú rôzni ľudia, ktorí tvrdia, že im dlží peniaze. Pravdepodobne sa jedná o nebankovky.
Obávame sa teraz toho, že jedného dňa sa u nás zjaví nejaký exekútor a dostaneme sa do problémov pre jej dlhy, pretože ako vieme, exekútor nerieši v momente spisovania hnuteľných vecí, čo komu patrí. To znamená, že by nastalo vyviňovanie súdnou cestou a práve pred tým sa chceme uchrániť.

Moja otázka znie :
Môžme zrušiť trvalý pobyt osobe oprávnenej z vecného bremena?

Prosím o odpovede k téme. Nerada by som, aby sa tu rozoberali otázky, prečo dotyčná nemá na LV vytýčené a vymedzené presne vecné bremeno.
Jednoducho ma zaujíma či sa dá trv.pobyt zrušiť alebo nie a ak áno, konkrétnu odvolávku zákona.
Ak sa trvalý pobyt zrušiť nedá, ako sa chrániť pred exekútorom v prípade potreby.
Bude dostatočné na vchodové dvere obydlia, ktoré táto pani obýva dať menovku s jej menom a priezviskom a takto sa obhajovať prípadne pred exekútorom?

Ďakujem za Vaše rady, s úctou Vendula.
Mária27
22.08.10,18:22
Nepíšeš, či je bývalá majiteľka vlastníčkou alebo spoluvlastníčkou určitej časti nehnuteľnosti, či má nehnuteľnosť dve súpisné čísla alebo jedno ...

Preštuduj si zákon 253/1998 o hlásení pobytu občanov. Nájdeš tam aj tieto vety:

Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska ...

Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.

Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu ...


A veľmi mi vadí tá blikajúca reklama pri príspevku - nedá sa sústrediť na text!!!
Vendula
22.08.10,19:33
Bývalá majiteľká nemá žiadne vlastnícke práva k spomínanej nehnuteľnosti, som výlučným vlastníkom tohto domu a daná nehnuteľnosť nie je rozdelená na dve súpisné čísla.
Užíva časť domu, ktorá je oddelená samostatným vchodom.
Nerozumiem, či mám vecné bremeno z ktorého je oprávnená k danej nehnuteľnosti chápať ako užívacie právo...?

Veľmi rada by som Mária27 ocenila Tvoje rady, ale nemôžem, nemám dostatočný počet bodov na oceňovanie, takže sa ospravedlňujem a veľmi rada to v budúcnosti napravím :)
Mária27
22.08.10,20:15
Vecné bremená sú rôzne, podľa toho, ako sú zmluvne dohodnuté. Trvalý pobyt je zase len evidenčného charakteru, môže byť zahlásený úplne inde, ako sa osoba zdržuje.
Ale určite si nemusíš si robiť starosti s exekútorom, nemá to vplyv na majetok.
Vendula
23.08.10,05:25
Dotyčná má trvalý pobyt na našej adrese a v kúpnopredajnej zluve je oprávnená k vecnému bremenu všeobecne, teda s právom dožiť v celej nehnuteľnosti. V.bremeno nie je úzko špecifikované len na určitú časť nehnuteľnosti.

Ak by sa jedného dňa zjavil exekútor u nás, bude postačovať ak mu povieme, že obýva inú časť domu so samostatným vchodom, než tú, ktorú obývame my?
CHystáme sa jej vchodové dvere označiť menovkou, aby to bolo jasné.

Ďakujem za torerajšie odpovede.
majkii
23.08.10,06:26
Dotyčná má trvalý pobyt na našej adrese a v kúpnopredajnej zluve je oprávnená k vecnému bremenu všeobecne, teda s právom dožiť v celej nehnuteľnosti. V.bremeno nie je úzko špecifikované len na určitú časť nehnuteľnosti.

Ak by sa jedného dňa zjavil exekútor u nás, bude postačovať ak mu povieme, že obýva inú časť domu so samostatným vchodom, než tú, ktorú obývame my?
CHystáme sa jej vchodové dvere označiť menovkou, aby to bolo jasné.

Ďakujem za torerajšie odpovede.

Vecné bremeno je vecnoprávne obmedzenie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v prospech iného subjektu. V tvojom prípade ide o vecné bremeno patriace určitej osobe a spočívajúce v práve doživotného užívania nehnuteľnosti. Vecné bremeno resp. právo patriace oprávnenej osobe zodpovedajúce vecnému bremenu určitej osoby je neprevoditeľné a časovo obmedzené (zaniká nejneskôr smrťou oprávneného).

Z uvedeného vyplýva, že na veriteľa nemôže prejsť právo vyplývajúce z vecného bremena dlžníka. Nemusíš sa teda obávať, že by exekútor siahol na tvoju nehnuteľnosť.
Inou otázkou sú hnuteľné veci patriace dlžníkovi umiestnené v časti domu, kt. dlžník obýva.
sarasara
23.08.10,06:45
Menovka na dverách rozhodne nič nepokazí. Dá sa povedať, že pani má právo užívania nevymedzené, teda v celej nehnuteľnosti. Označenie, čo v skutočnosti užíva môže aspoň v prvej chvíli zamedziť, aby sa exekútor nerozbehol po celom dome.
Keďže má právo užívať nehnuteľnosť, trvalý pobyt zrušiť nemôžeš.
Rozhodne by som označila a to výrazne, menovkami vaše a jej dvere.
Veď i vy tam máte trvalý pobyt a na vaše veci siahnuť nemôžu.
A pohovorte s pani. Možno by súhlasila, aby ste presne vymedzili jej užívacie právo. A možno sa preto nezdržiava doma, aby ju veritelia nenašli.
Vendula
23.08.10,14:14
Vecné bremeno je vecnoprávne obmedzenie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v prospech iného subjektu. V tvojom prípade ide o vecné bremeno patriace určitej osobe a spočívajúce v práve doživotného užívania nehnuteľnosti. Vecné bremeno resp. právo patriace oprávnenej osobe zodpovedajúce vecnému bremenu určitej osoby je neprevoditeľné a časovo obmedzené (zaniká nejneskôr smrťou oprávneného).

Z uvedeného vyplýva, že na veriteľa nemôže prejsť právo vyplývajúce z vecného bremena dlžníka. Nemusíš sa teda obávať, že by exekútor siahol na tvoju nehnuteľnosť.
Inou otázkou sú hnuteľné veci patriace dlžníkovi umiestnené v časti domu, kt. dlžník obýva.

Nám je jasné, že nehnuteľnosť nie je ohrozená veriteľmi a prípadnou exekúciou.
Obavy však máme o hnuteľné veci vo svojom obydlí.

Čiže postupovať budeme tak, že označíme menovkou jej vchod a budeme podľa všetkého žiadať od nej pred notárom overené, že v časti domu, kde bývame my - ona nič nevlastní a všetok jej majetok sa nachádza v časti domu, kde žije ona.

Ešte raz ďakujem za Vaše rady, ste úžasní :)
misoft
23.08.10,15:07
Ja len tak na okraj: pokiaľ nie si dlžníkom, nehnuteľnosť je výlučne tvojim majetkom (i keď s VB), exekútor nemôže siahnuť na majetok iného než majetok dlžníka. V tomto prípade, aj keď tam bude menovka, je to stále Tvoj majetok a ty exekútora jednoducho dnu nepustíš - nemá na to právo, aby vstupoval do cudzieho obydlia, alebo majetok. To by pre neho už malo trestnoprávne dôsledky, pokiaľ by si po jeho úkone podal na neho trestné oznámenie (nedotknuteľnosť obydlia a majetku je zaručená ústavou!).
scar
29.08.10,11:14
tak to urcite.. preco by nemohol ?? ..tak to potom kazdy kto ma veci podliehajuce exekucii by ich mohol odlozit u kamarata a exekutor by len stal pred dverami :D perfektne ;)
misoft
29.08.10,11:49
Niektoré pasáže z Ústavy SR

Čl.12
(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.

(2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.

Čl.16
(1) Nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia je zaručená. Obmedzená môže byť len v prípadoch ustanovených zákonom.

Čl.19
(2) Každý má právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života.

Čl.20
(1) Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Dedenie sa zaručuje.

Čl.21
(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.

(3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy.



Teda, ak vstúpi exekútor do niektorej časti majetku (i keď s exekučným príkazom) a tento majetok (nehnuteľnosť a pod.) nie je majetkom oprávneného, je exekútor OKAMŽITE tento majetok opustiť. Ak by tak neurobil, porušil by čl.21 ústavy (a ústava je najvyšším zákonom!).
Príklad: ja napr. vlastním dvojdom, v jednej časti bývam ja, druhú časť plne zariadenú prenajímam, exekútor príde za podnájomníkom vykonať exekúciu. Lenže to nesmie, pokiaľ zistí, že mu tam nič nepatrí, je povinný nehnuteľnosť opustiť. Ak by tak neurobil, môžem ja, ako majiteľ zavolať políciu, milého exekútora dať zatknúť za neoprávnený vstup na cudzí majetok a podať naň trestné oznámenie - darmo, že je exekútor a vykonáva si prácu, je povinný si zistiť všetko o majetkových pomeroch oprávneného a nie bezhlavo vykonávať exekúciu. Dokonca ani nemôže vstúpiť bez súhlasu podnájomníka (čl.21, ods.1 ústavy)
Flinstone
29.08.10,15:54
tak to urcite.. preco by nemohol ?? ..tak to potom kazdy kto ma veci podliehajuce exekucii by ich mohol odlozit u kamarata a exekutor by len stal pred dverami :D perfektne ;)
len sa zamysli čo si napísal... nejaký tzv. kamarát povie, že si u mňa odložil plazmu, ktorú môžem užívať... A zrazu sa mi vovalí do bytu exekútor a zoberie mi ju?... Môže ma akurát tak vyzvať aby som vydal dotyčného veci (pred mojou bránkou) a keď mu poviem, že u mňa nič nemá, môže sa otočiť a ísť.
alebo si myslíš že mi zbalí všetko od čoho nebudem mať nákupné doklady, pretože niekto povedal?
Ice dive
29.08.10,17:09
tak to urcite.. preco by nemohol ?? ..tak to potom kazdy kto ma veci podliehajuce exekucii by ich mohol odlozit u kamarata a exekutor by len stal pred dverami :D perfektne ;)
poobzeraj sa okolo seba poprípade si prečítaj zopár príbehov/probémov tu na porade a veľmi ľahko zistíš, že pokiaľ dlžník nemá niečo čo je oficiálne jeho (auto, nehnuteľnosť prípadne tučné konto v banke, prípadne stály príjem) tak veriteľ spravidla VŽDY ťahá za kratší koniec a skôr uvidí pád meteoritu pri súčasnom zatmení slnka s mesiacom na pravé poludne ako vyinkasovanú svoju pohľadávku..:D:D:D
scar
01.09.10,17:57
no to je všetko pekne..ale on ma zo zakona opravnenie urobit prehliadku bytu a iných priestorov kde ma povinny majetok.. a ked ma informacie o tom ze sa v byte nachadza majetok tak preco nie ?? a na tento ucel si moze vymoct pristup do týchto priestorov ....spise majetok..a potom je na vlastnikovi veci, ktora nepatri do exekucie podat navrh na vylucenie veci z exekucie proti povinnemu ;)
Flinstone
01.09.10,18:04
no to je všetko pekne..ale on ma zo zakona opravnenie urobit prehliadku bytu a iných priestorov kde ma povinny majetok.. a ked ma informacie o tom ze sa v byte nachadza majetok tak preco nie ?? a na tento ucel si moze vymoct pristup do týchto priestorov ....spise majetok..a potom je na vlastnikovi veci, ktora nepatri do exekucie podat navrh na vylucenie veci z exekucie proti povinnemu ;)
ani prezident sa do môjho bytu nedostane ak ho nepustím... ledaže by mal príkaz na domovú prehliadku. Nejaký cigán si niečo vymyslí a mne nabehne exekútor do domu a poberie mi všetko čo nejaký chudák povedal. Zabudni. skončil by s porušovaním domovej slobody na krku...
exekútor môže behať po byte povinného... nie mojom.
scar
01.09.10,18:15
ked tam ma zapisany trvaly pobyt(v zakone sa nepise ze v byte ktory je vo valstnictve povinneho ale v byte povinneho..to moze byt aj prenajaty byt).... a opravneny(nie hocikto) da podnet exekutorovi ze v tomto byte sa nachadza majetok povinneho alebo v inych priestoroch, kde ma povinny majetok tak nepotrebuje ziadne povolenie.Ide o prelomenie ustavne ochrany osobnej a domovej slobody...
Flinstone
01.09.10,18:22
ked tam ma zapisany trvaly pobyt(v zakone sa nepise ze v byte ktory je vo valstnictve povinneho ale v byte povinneho..to moze byt aj prenajaty byt).... a opravneny(nie hocikto) da podnet exekutorovi ze v tomto byte sa nachadza majetok povinneho alebo v inych priestoroch, kde ma povinny majetok tak nepotrebuje ziadne povolenie.Ide o prelomenie ustavne ochrany osobnej a domovej slobody...
lenže už sme sa bavili o tom, že by exekútor chcel prezrieť byt tretej osoby, nie byt povinného. a trvalý pobyt je len administratívny úkon, nezakladá žiadne majetkové práva.
scar
01.09.10,18:28
lenže už sme sa bavili o tom, že by exekútor chcel prezrieť byt tretej osoby, nie byt povinného. a trvalý pobyt je len administratívny úkon, nezakladá žiadne majetkové práva.

citujem:" Vecné bremeno je v prospech menovenaj na celú časť nehnuteľnosti" - tak ked toto NIE JE MAJETKOVE PRAVO .tak potom uz neviem co je :D :D :D znamena to ze obyva cely dom... zato ze 3. osoba povie ze byva len tam dade vzadu nakonci pri okne tak exekutor sa otoci na nohe a odide :D
Flinstone
01.09.10,18:33
citujem:" Vecné bremeno je v prospech menovenaj na celú časť nehnuteľnosti" - tak ked toto NIE JE MAJETKOVE PRAVO .tak potom uz neviem co je :D :D :D znamena to ze obyva cely dom... zato ze 3. osoba povie ze byva len tam dade vzadu nakonci pri okne tak exekutor sa otoci na nohe a odide :D
je to vecné bremeno... to nieje to isté ako keď to vlastní... a to ešte neznamená, že bude kvôli tomu behať exekútor po celom dome, prípadne spíše čo kde uvidí, nebodaj zoberie...
scar
01.09.10,18:37
ano nie je to to iste ako vlastnicke pravo ale je to vecne bremeno in personam..to znamena ze v tom dome byva a ani vlastnik ho nemoze z neho vyhnat ...cize z toho vyplyva ze je to obydlie povinneho ..teda opravneneho z vecneho bremena a to staci na to aby tam exekutor vosiel ..
Flinstone
01.09.10,18:40
ano nie je to to iste ako vlastnicke pravo ale je to vecne bremeno in personam..to znamena ze v tom dome byva a ani vlastnik ho nemoze z neho vyhnat ...cize z toho vyplyva ze je to obydlie povinneho ..teda opravneneho z vecneho bremena a to staci na to aby tam exekutor vosiel ..
a súčasne stačí ak exekútora vyzvem, že v tejto časti domu povinný(a) nebýva a je povinný ho okamžite opustiť, resp. nieje oprávnený vstúpiť.
scar
01.09.10,18:45
no podla listu vlastnictva byva v celom dome ... a list vlastnictva je verejna listina, ktora sa vzdy povazuje za spravnu a pravdivu pokym nie je dokazany opak a tento opak sa urcite nepreukazuje niekoho vyjadrenim..podla teba ked niekto povie ze to co je na LV neplati tak ma pravdu ??
Flinstone
01.09.10,19:01
keď má dom len jedno popisné číslo nevieš v LV vyčleniť ku ktorej časti má vzťah... ani exekútor nemôže porušovať práva tretej osoby (čiže nezúčastnenej). A keby si mal v nejakej samostatnej časti domu podnájomníka... resp. väčší dom, kde je niekoľko samostatných bytových jednotiek... myslíš že exekútor má právo preliezť všetko?
P.S. Mám pocit že to čo rozoberáme je už len mlátenie prázdnej slamy...
Ice dive
01.09.10,19:28
mám taký dotaz... čo by robil exekútor v byte/dome dlžníka, ktorého nie je dlžník vlastníkom??? (jasné jasné spisoval majetok...), avšak neviem si predstaviť ako by taký exekútor spísal a následne predával majetok povinného... resp. videl niekto už exekútora predávať nepotrebné ale hodnotné veci z domácnosti, na to aby uspokojil pohľadávku veriteľa??? má taký exekútor na svojej www stránke takú rubriku, že napredaj??? napr. ja exekútor Jožko Mrkvička predávam 1ks plazma TV, 1 ks miksér, a tri bonsaje... cena dohodou:D:D:D
scar
02.09.10,15:05
keď má dom len jedno popisné číslo nevieš v LV vyčleniť ku ktorej časti má vzťah... ani exekútor nemôže porušovať práva tretej osoby (čiže nezúčastnenej). A keby si mal v nejakej samostatnej časti domu podnájomníka... resp. väčší dom, kde je niekoľko samostatných bytových jednotiek... myslíš že exekútor má právo preliezť všetko?
P.S. Mám pocit že to čo rozoberáme je už len mlátenie prázdnej slamy...
joooooooj .... to vsetko dopodrobna musim vysvetlit?? ... sucastou katastralneho operatu je aj zbierka listin, ktorá obsahuje najma pisomne vyhotovenia zmluv, v tomto pripade zmluvu o zriadeni dozivotneho uzivania domu v prospech doticnej osoby(vecne bremeno in personam ).. v tejto zmluve je presne urcene na aku cast nehnutelnosti sa vecne bremeno vztahuje a tak nemozu vzniknut pochybnosti o tom aku cast bytu resp. domu opravneny z vecneho bremena ma pravo uzivat, takze ked je v zmluve zatazena cela nehnutelnost tak plati ze celu nehnutelnost uziva a exekutor sa nebude riadit vyhlasenim 3. osoby,ked zmluva urcuje inak. uz dohody medzi nimi ze ci uziva jednu izbu alebo dva su z pravneho hladiska irelevantne ..samozrejme ze exekutor nie je blbec a ked uvidi ze fakt niektore casti dotycna neuziva a ani tam nema svoj majetok tak ten majetok nespise..ale ked sa mu zda ze jej majetok sa nachadza v celom dome tak ho spise a je na 3. osobe ci si uplatni zalobou vylucenie veci z exekucie - to je to co tu vsetci vravia ze nema narok na vec tretej osoby .... p.s. keby mohol exekutor len to co tu vacsina pise, tak by sa ho tak vsetci nebali jak sa ho boja
scar
02.09.10,15:06
mám taký dotaz... čo by robil exekútor v byte/dome dlžníka, ktorého nie je dlžník vlastníkom??? (jasné jasné spisoval majetok...), avšak neviem si predstaviť ako by taký exekútor spísal a následne predával majetok povinného... resp. videl niekto už exekútora predávať nepotrebné ale hodnotné veci z domácnosti, na to aby uspokojil pohľadávku veriteľa??? má taký exekútor na svojej www stránke takú rubriku, že napredaj??? napr. ja exekútor Jožko Mrkvička predávam 1ks plazma TV, 1 ks miksér, a tri bonsaje... cena dohodou:D:D:D

cely postup je v zakone ;)
misoft
02.09.10,17:42
tak nemozu vzniknut pochybnosti o tom aku cast bytu resp. domu opravneny z vecneho bremena ma pravo uzivat, takze ked je v zmluve zatazena cela nehnutelnost tak plati ze celu nehnutelnost uziva

Užívať - teda používať pre svoju potrebu, ale NEVLASTNÍ, teda to nie je jeho majetkom!
A okrem toho, ešte stále je tu čl.21 ústavy a ten je vždy vyšší ako nejaký exekučný titul - ústava je najvyššou formou práv, povinností - teda je to najvyšší zákon, nadradený všetkým ostatným (okrem tých z EU :mad:).
scar
03.09.10,05:44
Užívať - teda používať pre svoju potrebu, ale NEVLASTNÍ, teda to nie je jeho majetkom!
A okrem toho, ešte stále je tu čl.21 ústavy a ten je vždy vyšší ako nejaký exekučný titul - ústava je najvyššou formou práv, povinností - teda je to najvyšší zákon, nadradený všetkým ostatným (okrem tých z EU :mad:).
ano ..ale my tu hovorim o hnutelnych veciach ktore sa maju zexekuovat a nie o nehnutelnosti ktoru uziva chapes ?? bo tu pleties 2 veci ... a ta druha veta .... treba si lepsie precitat ustavu a hned to tam najdes ;)
misoft
03.09.10,15:43
scar: aby sme sa rozumeli - ja, ako majiteľ nemusím vpustiť do žiadnej časti svojho majetku (nehnuteľného) žiadneho exekútora, teda on nemôže nič spisovať. Na vstup do nehnuteľnosti, alebo súkromný pozemok sú zákonne vymedzené podmienky a exekúcia medzi ne (zdá sa mi) nepatrí.
danushka
03.09.10,16:35
Práva a povinnosti exekútora pri exekúcii

Exekútor má najmä právo požiadať o súčinnosť oprávneného, povinného, príslušné orgány a inštitúcie. Exekútor môže predvolať povinného a vyzvať ho na splnenie povinnosti, ktorú mu ukladá rozhodnutie, a na vyhlásenie o svojom majetku.

Ak to vyžaduje účel exekúcie, exekútor je oprávnený urobiť osobnú prehliadku povinného a prehliadku bytu a iných priestorov, kde má povinný svoj majetok; na ten účel je oprávnený vymôcť si do bytu povinného alebo do iných priestorov, kde má povinný svoj majetok, prístup.

Zvýraznila som zámerne posledný odstavec.
Ak by sa exekútor domáhal spisovania hnuteľného majetku v mieste trvalého bydliska povinného, pričom povinný nie je vlastníkom nehnuteľnosti a ani túto neobýva, pochybujem, že by majiteľ tejto nehnuteľnosti exekútora dobrovoľne vpustil do svojho obydlia, ak s povinným nemá nič spoločné.
Predpokladám, že by v tejto veci musel rozhodovať súd, kde by nezainteresované tretie osoby mali možnosť dokazovania čo je ich osobným majetkom.

Len ťažko si predstavujem situáciu, že mi pri mojích dverách zaklope exekútor v jasne označenom svojou menovkou obydlí a začne spisovať hnuteľný majetok bez môjho súhlasu. To už by som považovala za vážne obmedzenie mojej slobody a môjho majetku.
Určite by som v takom prípade exekútora odkázala na časť nehnuteľnosti označenú menovkou, kde sa zdržiava oprávnený z vecného bremena.


Ale to je len môj názor laika.
Možno by tu naozaj bodol názor praktika, ktorý sa v tejto problematike pohybuje.
Nie je predsa možné, aby exekútori mali nekonečné práva bez priahliadnutia na to, že v takýchto situáciách sa nachádzajú aj tretie osoby, na ktoré zákon určite pamätal z vylúčenia a ochrany pri exekučnom postupe.
scar
03.09.10,16:39
scar: aby sme sa rozumeli - ja, ako majiteľ nemusím vpustiť do žiadnej časti svojho majetku (nehnuteľného) žiadneho exekútora, teda on nemôže nič spisovať. Na vstup do nehnuteľnosti, alebo súkromný pozemok sú zákonne vymedzené podmienky a exekúcia medzi ne (zdá sa mi) nepatrí.
takze ked bude moj majetok v exekucii tak svoje 4 bmw-cka a motorovy cln dam kamosovi do garaze alebo na jeho pozemok a je vsetko vybavene :D
scar
03.09.10,16:48
Práva a povinnosti exekútora pri exekúcii

Exekútor má najmä právo požiadať o súčinnosť oprávneného, povinného, príslušné orgány a inštitúcie. Exekútor môže predvolať povinného a vyzvať ho na splnenie povinnosti, ktorú mu ukladá rozhodnutie, a na vyhlásenie o svojom majetku.

Ak to vyžaduje účel exekúcie, exekútor je oprávnený urobiť osobnú prehliadku povinného a prehliadku bytu a iných priestorov, kde má povinný svoj majetok; na ten účel je oprávnený vymôcť si do bytu povinného alebo do iných priestorov, kde má povinný svoj majetok, prístup.

Zvýraznila som zámerne posledný odstavec.
Ak by sa exekútor domáhal spisovania hnuteľného majetku v mieste trvalého bydliska povinného, pričom povinný nie je vlastníkom nehnuteľnosti a ani túto neobýva, pochybujem, že by majiteľ tejto nehnuteľnosti exekútora dobrovoľne vpustil do svojho obydlia, ak s povinným nemá nič spoločné.
Predpokladám, že by v tejto veci musel rozhodovať súd, kde by nezainteresované tretie osoby mali možnosť dokazovania čo je ich osobným majetkom.

Len ťažko si predstavujem situáciu, že mi pri mojích dverách zaklope exekútor v jasne označenom svojou menovkou obydlí a začne spisovať hnuteľný majetok bez môjho súhlasu. To už by som považovala za vážne obmedzenie mojej slobody a môjho majetku.
Určite by som v takom prípade exekútora odkázala na časť nehnuteľnosti označenú menovkou, kde sa zdržiava oprávnený z vecného bremena.


Ale to je len môj názor laika.
Možno by tu naozaj bodol názor praktika, ktorý sa v tejto problematike pohybuje.
Nie je predsa možné, aby exekútori mali nekonečné práva bez priahliadnutia na to, že v takýchto situáciách sa nachádzajú aj tretie osoby, na ktoré zákon určite pamätal z vylúčenia a ochrany pri exekučnom postupe.
ano presne tak.. bude sa dokazovat ale on ten majetok spise, bez toho by nemohla ist vec pred sud ..a vstupi do obydlia pretoze 3.osoba ma spolocne s povinnym cely dom na zaklade zmluvy o vecnom bremene
danushka
03.09.10,17:00
ano presne tak.. bude sa dokazovat ale on ten majetok spise, bez toho by nemohla ist vec pred sud ..a vstupi do obydlia pretoze 3.osoba ma spolocne s povinnym cely dom na zaklade zmluvy o vecnom bremene

A čo v prípade, že nedovolím exekútorovi vstúpiť ku mne.
Súd povolí vstup do mojej nehnuteľnosti v takom prípade spisovať hnuteľný majetok exekútorovi bez toho, aby najskôr vypočul mňa?

Ak je riadne označená časť, kde býva oprávnený z vecného bremena a riadne označená moja časť, nevidím dôvod na vpustenie exekútora...

A trošku poopravím vetu-

a vstupi do obydlia pretoze 3.osoba ma spolocne s povinnym cely dom na zaklade zmluvy o vecnom bremene[/QUOTE]

na

povinný ma spoločné trvalé bydlisko s treťou osobou, kotá je vlastníkom nehnuteľnosti...a to je dosť podstatný rozdiel...
scar
03.09.10,17:16
A čo v prípade, že nedovolím exekútorovi vstúpiť ku mne.
Súd povolí vstup do mojej nehnuteľnosti v takom prípade spisovať hnuteľný majetok exekútorovi bez toho, aby najskôr vypočul mňa?

Ak je riadne označená časť, kde býva oprávnený z vecného bremena a riadne označená moja časť, nevidím dôvod na vpustenie exekútora...

A trošku poopravím vetu-

a vstupi do obydlia pretoze 3.osoba ma spolocne s povinnym cely dom na zaklade zmluvy o vecnom bremene

na

povinný ma spoločné trvalé bydlisko s treťou osobou, kotá je vlastníkom nehnuteľnosti...a to je dosť podstatný rozdiel...[/QUOTE]
ano zo zakona je opravneny vstupit.. presne na to som sa pytal pred rokom exekutora..on povedal ze staci ked mu opravneny povie ze tam by sa mohol nachcadzat majetok povinneho a idem tam :D
a ta druha veta to je nova otazka?? lebo v povodnej otazke spomina ze ma vecne bremeno..ale v podstate to je jedno...musi byt podozrenie ze na tom mieste sa povinny zdrziaval.
scar
03.09.10,17:20
a ked mu nedovolis tak si vynuti vstup nasilim..chodi zvycajne s policiou..az nasledne mozes zalobou vymahat svoju vec spat ..popr. podat tresne oznamenie aj na exekutora... ale ked ti zaklope na dvere a ma v ruke papiere ze tu s anachcadzal povinny tak nemas sancu... si zober priklad ze keby si bola v exekucii tak rychlo pobehas vsetkych svojich znamych a nechas si u nich svoje sperky atd.. a tympadom ti nic nebudu exekuovat.. velmi jednoduche by to bolo
scar
03.09.10,17:24
a otazka : Súd povolí vstup do mojej nehnuteľnosti v takom prípade spisovať hnuteľný majetok exekútorovi bez toho, aby najskôr vypočul mňa?
urcite da najprv opravnenie exekutorovi bez vypocutia..pretoze ak by tak urobil tak by mohlo dojst k zamreniu exekucie(priklad..vypocuje ta ..a zistis ze sud trva na prehliadke..tak utekas domov a vsetky veci rychlo zakopes :D ) ide o to ze ty neveis kedy exkeutor pride
danushka
03.09.10,17:24
Nemyslím, že exekútor chodí zvyčajne s políciou. A pokiaľ je jasne označený samostatný vchod dvoch obydlí menovkami...

Ale to je skôr otázka na človeka z praxe, počkáme si, určite sa tu niekto znalejší zatúla. Naozaj ma to zaujíma.
scar
03.09.10,17:31
staci logicky uvazovat... alebo dobre citat zakon.. alebo ak verite viac internetu ako zakonu tak prosim ..lebo laickych a naivnych nazorov tu bolo az-az odkaz v drhuhom prispevku bo mi nechce pridat

Ano, exekutor může vstoupit do jakéhokoli bytu, pokud má podezření, že se v bytě nacházejí věci povinného - tedy dlužníka.
scar
03.09.10,17:31
scar
03.09.10,17:32
Exekutor smí zabavit všechny věci, o nichž se domnívá, že patří dlužníkovi. Může proto vstoupit kamkoliv, kde by dlužník mohl mít své věci. „Rozhodující je pro nás místo trvalého bydliště, dlužníkovo jméno na zvonku nebo když mu na danou adresu chodí pošta. Potvrdit, že dlužník byt obývá, mohou také sousedé,“ upřesňuje soudní exekutor Tomáš Vrána.
ErinErin
03.09.10,19:03
Otázka laika: Neexistuje niečo ako dohoda (spísaná napr. u notára), čo by autorke otázky pomohlo, keby reálne zaklopal exekútor kvôli pani s krycím menom Vecné Bremeno? Niečo, kde by bolo menované, čo je majetkom tej pani alebo dohoda o užívaní konkrétnej časti domu?

Alebo nech im tá pani daruje všetok hnuteľný majetok s právom doživotného užívania? :D:D:D
scar
04.09.10,18:19
si myslim zeby trebalo dodatkovat povodnu zmluvu a vyznacit ktore priestory su predmetom vecneho bremena.
a tazko na hnutelny majetok,pretoze vecne bremeno sa tyka iba nehnutelnosti.