alena2000
22.08.10,17:24
Ako mám zaučtovať poplatky zmeny stavby a za odstranenie stavby mestu 538 alebo na 042 a cez vnutropodnikovu fakturu preučtovať. ďakujem za rady
Tweety
22.08.10,15:36
Ako mám zaučtovať poplatky zmeny stavby a za odstranenie stavby mestu 538 alebo na 042 a cez vnutropodnikovu fakturu preučtovať. ďakujem za rady
Poplatky mestu-538AÚ.
KEJKA
22.08.10,17:29
neviem, akú vpf máš na mysli.
Tiež je dôležité vedieť, či ide o konečný úkobn - odstránenie stavy, alebo či odstránenie stavby len predchádza novú výstavbu.
V druhom prípade by som všetky náklady na demoláciu a s tým súvisiace náklady účtovala na 042.
alena2000
26.08.10,18:33
je to odstranenie stavby a na pozemku sa bude stavať nova stavba
KEJKA
26.08.10,18:37
tak platí príspevok č.3
sybila3
07.12.10,10:11
chcem sa opýtať, firma má kúpený pozemok, kde bude stavať dielne a halu na montáž, mám vytvorený analytický účet 042100, kde dávam všetko čo sa týka výstavby:projekčné práce, hydro...., neviem, či tam mám dať aj traktrorové práce, lebo nato nemám fa ale len príjmový doklad, mám tam dávať aj materiál, napríklad kupovali sa panely a štrk? dík
KEJKA
07.12.10,11:12
súhlasím. Môžeš tiež na 501, 518 a mesačne to zhrnúť aktiváciou 042/624. Ale aj tak potrebuješ mať dokladovú evidenciu, takže kludne priamo na 042 - aj bločky.
Stefan2005
07.12.10,11:27
Výhodu priameho účtovania na 042 vidím v dvoch veciach: za prvé, ak hneď prvotne smerujem sem doklad, nemôže sa stať, že sa na neho pri aktivácii "zabudne" a zostane v nákladoch; za druhé je to praktické, ak firma má viacej vlastných investičných akcií - stačí mať na každú akciu 042/AU a je tam všetko (a nemiešajú sa stavby) - resp. už len aktivovať prípadnú vlastnú réžiu na investíciach... A doplním tretiu, tiež podstatnú vec (ktorú spomínala Kejka) - ľahko sa robí dokladová evidencia.
sybila3
08.12.10,07:26
a ešte sa opýtam, kúpu pozemku som účtovala na 042100, všetko ako som písala vyššie ohľadom výstavby, čiže, prekladka elektriny, vodári, projektové práce som dávala na 042200-kde mám analytiku na výstavbu dielní, nemala by to byť v jednom, rozdelila som to lebo pozemok sa neodpisuje, ale neviem, či je to dobre, takže potom všetky práce-ako teraz sa robili traktorové, výkopové, štrk sa kupoval, panely dávam na 042200 alebo všetko preúčtujem na 042100? díky moc
KEJKA
08.12.10,07:41
pozemok už asi máte vo vlastníctve - ten zaraď na 031.
042 si ešte zváž, ako to budeš účtovať, nakoľko niečo ide do hodnoty stavby, ale napr. príjazdové cesty, parkoviská, oplotenie ap. budeš odpisovať osobitne, tak by bolo dobre členiť účtovanie na jednotlivé súčasti stavby.
Minimálne si dávaj pri účtovaní do popisu súčasť stavby, aby si to prípadne dodatočne mohla prehodiť do excelu a zosumarizovať.
V prvom rade treba zvážiť, či sa ťa vyššie uvedený postup týka - možno nepotrebuješ parkovisko, či oplotenie, neviem.
sybila3
11.01.11,11:37
no oplotenie potrebujeme, parkovisko nie, takže všetko čo sa týka okolia, čiže nie výstavby haly ale úpravy okolia treba dať na inú analytiku 042? Teraz nám prišlo odňatie poľn. pôdy na výstavbu, mám účtovať 042-anal. stavba alebo 042 - anal. ??? dík
KEJKA
11.01.11,12:48
zvážte zmenu v Postupoch účtovania...............mrknite na prechodné ustanovenia.
obecbracovce
17.01.11,05:17
Prosím poraďte, robíme rekonštrukciu školy - samozrejme financie cez fondy a neviem ako zaúčtovať došlé faktúry za stavebné práce, stavebný dozor - to sú kapitálové výdavky a za ver.obstarávanie - to sú bežné výdavky. Faktúry boli vystavené v roku 2010 ale splatnosť majú až v roku 2011 (t.j.90 dní od vystavenia ) po odsúhlasení MVaRR. Peniaze zatiaľ ministerstvo nepooslalo. Je to správne ak faktúry na KV zaevidujem : 042/321 a bežné výdavky 518/321? Vo výkazoch mi to nejako blbo neovplyvní výledok hospodárenia, veď tie sumy za faktúry majú vysoké hodnoty
Jarka 1
19.01.11,10:41
Prečítala som čo sa dalo, ale napriek tomu nemám jasno v hlave.
Firma zobrala do prenájmu budovu s pozemkom, ktoré o dva roky môže odkúpiť na základe predkupného práva za už dohodnutú cenu. Do času odkúpenia je oprávnená vykonávať stavebné úpravy. Zatiaľ je všetko v štádiu vybavovania na úradoch k stavebnému povoleniu. Žiadnu činnosť nevykazuje. Má jedného zamestnanca, ktorý je prokuristom.

Nájomné, náklady so stavebným povolením, kúpna cena pôjde na 042.

Náklady na pracovné cesty dokážem preúčtovať podľa knihy jázd
na 042/512.

Kam však s nákladmi na mobil, účtovníčku,zamestnanca, kancelárske potreby? Celé na 042, alebo len časť nejakým percentuálnym pomerom?
Jarka 1
19.01.11,11:02
Posúvam...
Jarka 1
19.01.11,16:01
Prosím, poradí niekto skúsený?
Jarka 1
06.02.11,16:22
Prosím, poradí niekto skúsený?

Poslala som dotaz na drsr a prikladám odpoveď na moju otázku. Snáď pomôže i niekomu inému.


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V § 35 postupov účtovania pre podnikateľov vydané Opatrením MF S č. 23054/2002-92 v znení neskorších predpisov, sú uvedené náklady, ktoré sa účtujú na účte 042 ? Obstaranie dlhodobého hmotného majetku (tie sú uvedené príkladmo, teda aj iné, ako tu uvedené) a výdavky, ktoré sa na účte 042 neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku (tieto sú jednoznačne vymenované). Na základe uvedeného, náklady spojené s vykonávaním technického zhodnotenia prenajatej budovy, ktoré s ním priamo súvisia a ktoré môže účtovná jednotka jednoznačne určiť, budú vstupovať do obstarávacej ceny budovy (stanoviť si ich musí účtovná jednotka sama). Ostatné náklady súvisiace s bežnou prevádzkovou činnosťou účtovnej jednotky sa zaúčtujú do nákladov na príslušné nákladové účty.
Ing. Haščíková
odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň, prosím o vyjadrenie k nasledovnému.
Novozaložená spoločnosť začala prestavovať budovu, ktorú má v nájme s predkupným právom. Až po prestavaní budovy a kolaudačnom rozhodnutí začne s vlastnou výrobou. V súčastnosti celá činnosť spočíva len v zabezpečovaní podkladov k stavebnému povoleniu. Má jedného zamestnanca, ktorý je aj prokuristom spoločnosti.
Moja otázka znie: Sú VŠETKY výdavky na mzdy, pracovné cesty, účtovníčku, kancelárske potreby, telefón, toner do tlačiarne, poštovné, poplatky za preklad dokladov zahraničnému majiteľovi, nájomné za kanceláriu súčasťou obstarávacej ceny stavby? Alebo sa účtujú na nákladové účty? Pracovné cesty dokážem rozpočítať presne, ktoré súviseli priamo so stavbou. Ostatné spomenuté výdavky nie.
a_je_to
06.02.11,19:09
Prečítala som čo sa dalo, ale napriek tomu nemám jasno v hlave.
Firma zobrala do prenájmu budovu s pozemkom, ktoré o dva roky môže odkúpiť na základe predkupného práva za už dohodnutú cenu. Do času odkúpenia je oprávnená vykonávať stavebné úpravy. Zatiaľ je všetko v štádiu vybavovania na úradoch k stavebnému povoleniu. Žiadnu činnosť nevykazuje. Má jedného zamestnanca, ktorý je prokuristom.
Nájomné, náklady so stavebným povolením, kúpna cena pôjde na 042.
Náklady na pracovné cesty dokážem preúčtovať podľa knihy jázd
na 042/512.
Kam však s nákladmi na mobil, účtovníčku,zamestnanca, kancelárske potreby? Celé na 042, alebo len časť nejakým percentuálnym pomerom?
Ak je zatiaľ jedinou činnosťou spoločnosti rekonštrukcia budovy, tak všetky jej účelne vynaložené výdavky idú na 042. Lebo do vlastných nákladov výroby u stavby, presahujúcej kalendárny rok ide aj správna réžia. K tomu treba v rámci predídenia škode zo zmarenej stavby mať zmluvu s prenajímateľom, že budovu po rekonštrukcii odpredá, alebo jej technické zhodnotenie odkúpi. Neúčelne vynaložené výdavky idú na škody, alebo do nákladov, ako pripočítateľná položka, lebo nemožno k nim priradiť žiadny zdaniteľný príjem. Ako účtovníčka to nemusíš rozlišovať, za ich účelnosť zodpovedá prokurista .... musíš veriť, že predložené doklady k výdavkom sú všetky účelne vynaložené. Všetky výdavky budú až do odkúpenia budovy sústredené na účte 042, potom sa priradia ku kúpnej cene budovy a spolu zaradia. Ak by ku kúpe budovy nedošlo, zaradia sa na 029/042 a vyfakturujú prenajímateľovi.
Bolo by zaujímavé vedieť, prečo nedošlo ku kúpe budovy ešte pred rekonštrukciou a prečo je okrem kúpnej ceny potrebné platiť aj nájomné, ktoré sa nevyužije na nič iné, iba na právo rekonštruovať budovu. Ale ak je to náležite zdôvodnené ... tak je to súčasť obstarávacích nákladov.
Jarka 1
07.02.11,07:33
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V § 35 postupov účtovania pre podnikateľov vydané Opatrením MF S č. 23054/2002-92 v znení neskorších predpisov, sú uvedené náklady, ktoré sa účtujú na účte 042 ? Obstaranie dlhodobého hmotného majetku (tie sú uvedené príkladmo, teda aj iné, ako tu uvedené) a výdavky, ktoré sa na účte 042 neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku (tieto sú jednoznačne vymenované). Na základe uvedeného, náklady spojené s vykonávaním technického zhodnotenia prenajatej budovy, ktoré s ním priamo súvisia a ktoré môže účtovná jednotka jednoznačne určiť, budú vstupovať do obstarávacej ceny budovy (stanoviť si ich musí účtovná jednotka sama). Ostatné náklady súvisiace s bežnou prevádzkovou činnosťou účtovnej jednotky sa zaúčtujú do nákladov na príslušné nákladové účty.
Ing. Haščíková
odbor služieb pre verejnosť


Ak je zatiaľ jedinou činnosťou spoločnosti rekonštrukcia budovy, tak všetky jej účelne vynaložené výdavky idú na 042. Lebo do vlastných nákladov výroby u stavby, presahujúcej kalendárny rok ide aj správna réžia. K tomu treba v rámci predídenia škode zo zmarenej stavby mať zmluvu s prenajímateľom, že budovu po rekonštrukcii odpredá, alebo jej technické zhodnotenie odkúpi. Neúčelne vynaložené výdavky idú na škody, alebo do nákladov, ako pripočítateľná položka, lebo nemožno k nim priradiť žiadny zdaniteľný príjem. Ako účtovníčka to nemusíš rozlišovať, za ich účelnosť zodpovedá prokurista .... musíš veriť, že predložené doklady k výdavkom sú všetky účelne vynaložené. Všetky výdavky budú až do odkúpenia budovy sústredené na účte 042, potom sa priradia ku kúpnej cene budovy a spolu zaradia. Ak by ku kúpe budovy nedošlo, zaradia sa na 029/042 a vyfakturujú prenajímateľovi.
Bolo by zaujímavé vedieť, prečo nedošlo ku kúpe budovy ešte pred rekonštrukciou a prečo je okrem kúpnej ceny potrebné platiť aj nájomné, ktoré sa nevyužije na nič iné, iba na právo rekonštruovať budovu. Ale ak je to náležite zdôvodnené ... tak je to súčasť obstarávacích nákladov.

Mám dve rozdielne odpovede :confused: Hodíš prosím aj nejaký §, aby som sa mala o čo oprieť?

Tiež ma zaujímalo, prečo to rovno nekúpili. Ale, vraj to nájomné zohľadnili vo výške ceny, za ktorú budovu potom odkúpia.
Stefan2005
07.02.11,09:05
...nejaký §, aby som sa mala o čo oprieť?...

Postupy účtovania.
Podopreté odpoveďou z DRSR.
Založenie spoločnosti vyvoláva následné úkony, ktoré treba vykonať a vykonávať. Napr. určenie sídla spoločnosti,menovanie konateľa, stanovenie jeho odmeny, vedenie účtovníctva, atď, atď.... Tieto položky by figurovali aj tak vo výdavkoch (nákladoch) spoločnosti, bez ohľadu nato, či vykonáva, alebo nevykonáva činnosť určitého rozsahu alebo štruktúry.
Teda rozlíšiť výdavky na rekonštrukciu, TZ od nákladov zabezpečujúcich chod samotnej firmy. Presne v intenciách odpovede DRSR. Čo možno jednoznačne priradiť k investíciám, na 042, čo nie, je náklad spoločnosti.
Príklad - rekonštrukciu ako celok mohla firma zadať celú dodávateľským spôsobom. Celá fakturácia od dodávateľa by šla na 042. Napriek tomu by určité náklady na chod firmy určite zostali - a tie určite nemali súvis s účtom 042....
Jarka 1
07.02.11,14:27
Ďakujem za vysvetlenie, už tomu rozumiem.
a_je_to
07.02.11,20:41
Mám dve rozdielne odpovede :confused: Hodíš prosím aj nejaký §, aby som sa mala o čo oprieť ?

Nie ... nemáš dve rozdielne odpovede, iba potrebuješ bližší výklad toho, čo si už 2 krát dostala :


Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

V § 35 postupov účtovania pre podnikateľov vydané Opatrením MF S č. 23054/2002-92 v znení neskorších predpisov, sú uvedené náklady, ktoré sa účtujú na účte 042 ? Obstaranie dlhodobého hmotného majetku (tie sú uvedené príkladmo, teda aj iné, ako tu uvedené) a výdavky, ktoré sa na účte 042 neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku (tieto sú jednoznačne vymenované). Na základe uvedeného, náklady spojené s vykonávaním technického zhodnotenia prenajatej budovy, ktoré s ním priamo súvisia a ktoré môže účtovná jednotka jednoznačne určiť, budú vstupovať do obstarávacej ceny budovy (stanoviť si ich musí účtovná jednotka sama). Ostatné náklady súvisiace s bežnou prevádzkovou činnosťou účtovnej jednotky sa zaúčtujú do nákladov na príslušné nákladové účty.
Ing. Haščíková
odbor služieb pre verejnosť

Čo sa uznáva aj neuznáva za obstaranie dlhodobého hmotného majetku je vymenované v § 35 postupov PÚP . Jeho ods. 1 hovorí, že ...
1) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najmä na ......
Ak spoločnosť nemá inú činnosť, okrem rekonštrukcie, tak takmer všetky jej účelne vynaložené náklady spĺňajú hrubo vyznačené znenie. Ďalej v ods. 2 je vymenované, čo sa za obstaranie nepovažuje ...
(2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstaraného hmotného majetku do užívania,
Tým je zároveň nepriamo povedané, že tieto náklady do uvedenia do užívania sú súčasťou obstarania
Ak sa stavba zabezpečuje pre iný subjekt, účtuje sa ku koncu účtovného obdobia na nedokončenú výrobu podľa § 44 PÚP :
(4) Na účte 121 - Nedokončená výroba sa účtuje pri spôsobe A účtovania zásob stav a pohyb zásob nedokončenej výroby vo vlastných nákladoch, ktoré tvoria priame náklady a výrobná réžia. Odchylne sa môže účtovať nedokončená výroba
c) v malosériovej výrobe, v zákazkovej výrobe a vo výrobe s dlhodobým cyklom priame náklady, výrobná réžia alebo správna réžia; pri správnej réžii, len ak výrobný cyklus trvá viac ako jeden rok.
Na základe tohto sa oprávnene dedukujem, že ak správna réžia ide do ocenenia zákazky, tak ide aj do stavby vo vlastnej réžii. Najmä ak spoločnosť inú výnosovú činnosť nemá.

Ešte som zabudol uviesť, že tie drobné vlastné náklady sa do investície sa účtujú až na konci roka, cez aktiváciu. Dodávateľské faktúry môžu ísť aj priamo na 042+343/321. Skrátka ku koncu účtovného obdobia urobíte spolu s prokuristom zoznam ostatných drobných účelne vynaložených nákladov súvisiacich s rekonštrukciou a zaúčtuješ na 042/623. Dovtedy sú účtované na 538, 518, 512, 501, 521, 524 ....
Zbytok, ktorý sa nedostal do zoznamu ... nesúvisiacich, alebo neúčelných ide ... podľa povahy ... niekde inde. Buď do pripočítateľných položiek, alebo tie, spojené so vznikom spoločnosti budú tvoriť účtovnú aj daňovú stratu, ktorá sa bude znižovať v budúcich rokoch. Určite, že do aktivácie nepôjde ... napr. kolok na zápis spoločnosti do obchodného registra, alebo vypracovanie spoločenskej zmluvy, tie zostanú ako súčasť straty roka vzniku.
Ing. Pavol Zúber
24.02.11,08:34
Spoločnosť kúpila budovu a robí rekonštrukciu, preto je stále na obstaraní majetku. Chcem sa spýtať či monitorovacie služby tejto budovy , poistenie stavby a daň z nehnuteľnosti sú súčasťou obstarania alebo môžu ísť do nákladov. Ďakujem
KEJKA
24.02.11,16:29
uvedené by som dala do nákladov.
Možno by som sa zamyslela nad tým monitorovaním - ak je účelovo viazané na dobu rekonštrukcie, tak by som zvažovala dať na 042.
Alexandra777
28.03.11,07:06
náklady na hydrologické práce pri výstavbe diela sú súčasťou nákladov na obstaranie a účtujú sa na účte 042?
Alexandra777
28.03.11,07:09
Pri neplatcovi DPH je aj DPH súčasťou nákadov na obstaranie DHM?
blondy
28.03.11,07:09
Pri neplatcovi DPH je aj DPH súčasťou nákadov na obstaranie DHM?
áno je
Alexandra777
28.03.11,07:15
Ďakujem
janulka
25.03.13,15:38
Príjemný deň prajem,
prosím Vás budeme realizovať TZ budovy - rekonštrukcia kúrenia,
na danú prácu realizujeme VO na dodávateľa stavby, výber dodávateľa
sa realizuje prostredníctvom elektronickej aukcie. Fa za zrealizovanie e-aukcie, účtujem na 518... alebo je súčasťou 042..., ďakujem krásne.
Prosím Vás veľmi pekne, správne poplatky mestu súvisiace s demoláciu budovy - účtujete na 538... alebo 042..., rozhodujem sa správne, ak na mieste zbúranej bude stáť nová budova - správny poplatok zaúčtujem na 042, ak sa demoláciou stavby práce končia a na tom mieste vysadím trávniček môžem dať správny poplatok na 538?