hermarian
22.08.10,17:27
1. Dodávateľ dodal tovar 18. 8. a FA prišla 22. 8. Tak daňová povinnosť vzniká 18. 8?
2. Dodávateľ z EÚ dodal tovar 10. 8 a FA prišla 22. 8. Daňová povinnosť vzniká 15. 9.?
3. Z USA prišla FA 22. 8., tak kurz budem pozerať 21. 8?
ja viem, sú to úplne blbé otázky ktoré sa opakujú dookola, ale chcel som sa uistiť že to je tak.
a_je_to
29.08.10,18:32
1. Dodávateľ dodal tovar 18. 8. a FA prišla 22. 8. Tak daňová povinnosť vzniká 18. 8? ...áno, A je spávne ....dňom dodania tovaru a u dodávateľa, podľa § 19, ods. 1 ZoDPH.

2. Dodávateľ z EÚ dodal tovar 10. 8 a FA prišla 22. 8. Daňová povinnosť vzniká 15. 9.? ... nie, C je správne,... je to v tomto prípade deň vyhotovenia faktúry, ktorý tu nie je uvedený, ale na fajtúre musí byť, .... podľa § 20, ods. 1, písm. b, ZoDPH.

3. Z USA prišla FA 22. 8., tak kurz budem pozerať 21. 8? Nie je dôležité, kedy prišla fa za tovar, ale kedy bol prevzatý tovar a kedy vznikol záväzok za tovar. Deň účtovného prípadu pre PÚ je deň splnenia dodávky, nie deň prevzatia faktúry. Kurz bude podľa § 24, ods. 1, písm. a ... aj ods. 2, písm. a ZoÚ, deň účtovného prípadu podľa § 2, ods. 1 postupov PÚ, teda z dňa predchádzajúceho príjem tovaru. DPH sa vybaví oddelene v colnom režime a colným kurzom.

ja viem, sú to úplne blbé otázky ktoré sa opakujú dookola, ale chcel som sa uistiť že to je tak.

Odpoveď v modrou texte .....
Kaja24
09.09.10,07:55
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, neviem či nie som mimo témy :rolleyes:, či je potrebné vypisovať pokladničnú knihu aj za dni, za ktoré nebol žiaden obrat.
Tzn. ak som do registračnej pokladne v ten deň neúčtovala žiaden predaj, či musím napriek tomu vypisovať do pokladničnej knihy aj nulové obraty.
Registračná pokladňa mi ale nevytlačí Z-tkovú pásku, pokiaľ nebolo nič účtované. V tom prípade mám k dispozícií iba x-kovú pásku. Vie niekto prosím poradiť? :o
Ďakujem
a_je_to
10.09.10,15:24
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, neviem či nie som mimo témy :rolleyes:, či je potrebné vypisovať pokladničnú knihu aj za dni, za ktoré nebol žiaden obrat.
Tzn. ak som do registračnej pokladne v ten deň neúčtovala žiaden predaj, či musím napriek tomu vypisovať do pokladničnej knihy aj nulové obraty.
Registračná pokladňa mi ale nevytlačí Z-tkovú pásku, pokiaľ nebolo nič účtované. V tom prípade mám k dispozícií iba x-kovú pásku. Vie niekto prosím poradiť? :o
Ďakujem

Treba pozrieť § 3, ods. 4, Vyhlášky 55/1994 o ERP. Tam je napísané, že dennú uzávierku vyhotovuje subjekt len za tie dni, v ktorých mal príjem. A k tomuto dňu prilepí pásku dennej uzávierky. Z toho vyplýva, že keď nemá príjem, tak nerobí ... a keď nerobí, tak nemá ani čo lepiť. V prvej časti je rezervované 12 dvojstrán pre každý mesiac a po 31 riadkov. Teda pre každý deň jeden riadok. Či už do neho napíšeš nulu, pomlčku, alebo ho necháš prázdny, vždy to znamená, že v ten deň nebol zaznamenaný žiadny príjem. V § 2, písm. o ...do výkazu denných obratov sa zaznamenávajú denné obraty ... Aj nulový obrat je obrat, zapíš do príslušného riadku toho dňa pomlčku, alebo nulu a splnila si všetko, čo k Tvojej otázke vyhláška žiada.