zuzana
11.08.04,07:04
1.,Ak budem vyraďovať drobný hmot.majetok účtovaný bol rovno do spotreby, ktorý je už starý opotrebovaný, treba odviesť aj nejakú DPH pri vyradení, ak ho nebudem predávať, iba ho vyradím?Treba to vlastne iba zaznamenať na karte Drob.HM a spraviť nejaký vyraďovací protokol?Účtovať sa už o tom vlastne nebude, keď bol účtovaný do spotreby?
2.,Ako to bude pri dlhodobom hmotnom majetku vyradenom v dôsl.opotrebovania, aké papiere k tomu treba, ak sa nebude predávať?
Prosím poraďte mi je to dosť súrne. :confused:
ekin
11.08.04,05:46
ja vyradujem iba protokolom o vyradeni a dostavam to von z evidencie. Protokol nech podpise zodpovedna osoba, tiez šef ci majitel a uctovnicka. Uvadzam dôvody vyradenia - neopravitelnost, poskodene, nepouzitelne..znicene pouzivanim a podobne a spôsob vyradenia - do kontajnera, rozkrajanie na menšie (koberec), rozobratie na suciastky. Nevidim dôvod na odvod DPH.
Podobne aj u dlhodobeho majetku, pokial je uz odpisany a jeho pouzitelnost skutocne nie je mozna (pocitac stary..). Tiez je moznost odpredat za nizku cenu napr. 100 Sk a mas pokoj. Vyradis v dôsledku odpredaja.
Meja88
11.08.04,06:27
Súhlasím s ekin, nevidím dôvod odvádzať DPH zo starého majetku, ktorý šiel do spotreby.To sa robí len pri krádeži a preradení napr. auta zo skladu do majetku.

Pre opotrebovaný majetok by som tiež volila radšej predaj za smišnu sumu a nemusím sa trápiť.
Heni
12.08.04,17:04
1. Ak to bolo uctovane rovno do spotreby, tak uz je to "hotovo", nie? Uz o tom predsa niet preco uctovat.
2. Vyradit DHM mozes predajom, likvidaciou, darovaním... Potom douctujes opravky (ak nie je odpisany, a vyradenie majetku. O tom, kedy sa majetok vyradí rozhodne učt.jednotka sama, nie su potrebne ziadne potvrdenia o neopravitelnosti majetku, o tom, ze je moralne zastaraly, ze uz nesluzi na podnikat. ucely a pod, ani potvrdenie o tom, ako uct.jednotka s likvidovanym majetkom nalozila. Ale ak je z likvidacie vynos, zauctuje sa ako prijem a mimoriadne vynosy.