FÚ VRBOVÉ
22.08.10,19:21
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať, ako je to s duchovnými, ktorí vyučujú NV. Dostal som od cirkvi podľa novelizovanej vyhlášky 170/2010 platnej od 1.5.2010 MENOVACÍ DEKRÉT na vyučovanie NV. Vyučujem na viacerých školách a na jednej z nich musím robiť dozor na chodbách a v jedálni dozor. Ale poverenie na to od cirkvi som nedostal. Je duchovný povinný robiť cez prestávky dozor keď príde odučiť NV? Pýtam sa preto, lebo moji kolegovia v našom dekanáte - senioráte toto na školách nerobia. Za odpoveď ďakujem.
susann2
22.08.10,18:30
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať, ako je to s duchovnými, ktorí vyučujú NV. Dostal som od cirkvi podľa novelizovanej vyhlášky 170/2010 platnej od 1.5.2010 MENOVACÍ DEKRÉT na vyučovanie NV. Vyučujem na viacerých školách a na jednej z nich musím robiť dozor na chodbách a v jedálni dozor. Ale poverenie na to od cirkvi som nedostal. Je duchovný povinný robiť cez prestávky dozor keď príde odučiť NV? Pýtam sa preto, lebo moji kolegovia v našom dekanáte - senioráte toto na školách nerobia. Za odpoveď ďakujem.
Ak ide o riadny pracovný pomer a to aj v prípade na kratší pracovný čas, tak je to v poriadku. Tento zahŕňa aj takúto činnosť. Treba sa oboznámiť s pracovným poriadkom, to vlastne je aj povinnosť zamestnávateľa oboznámiť s ním, tam sú uvedené práva i povinnosti pedagogických zamestnancov.
day
22.08.10,18:53
dobry vecer,

kolko casu Vam zaberie dozor na chodbe?
FÚ VRBOVÉ
23.08.10,06:09
v min. škpl.roku to bolo vo štvrtok od 12,30- do 12,45 hod. v jedálni a v piatok po každej hodine ktorú som odučil, takže som nemal času ani na obed. Keď som prišiel do jedálne o 13,40 keď skončil dozor na chobách, stalo sa, že už som skoro obed nedostal, lebo vraj zabudli na mňa a obedy sa vydávajú do 13,30 hod.
Silvernola
23.08.10,12:30
Ja mám dozor 2 dni v týždni. Okrem toho pripraviť pomôcky, chemikálie, laboratórium, konzultácie s rodičmi,... Ako výchovný poradca by som dozor mať nemala, ale na malej škole sa tomu vyhnúť nedá. Neplačem. Musím to "prežuť".
FÚ VRBOVÉ
23.08.10,14:40
Ja tiež neplačem ale to trpím.Učím na škole dva dni v týždni po 4 hod. a počas oboch dní mám dozor. Myslím si, že by mal byť dozor primerane daný k úväzku. Nie je k tomu predpis. Ďakujem
biosenka
23.08.10,16:46
Dozor má byť primerane k úväzku, presne ako píšeš. Predpis k tomu určite, bude sa to vzťahovať k kratšiemu pracovnému úväzku. Určite sa ohlás. Lebo, keď to neurobíš, budú vás využívať naďalej.
Silvernola
23.08.10,17:02
Ja tiež neplačem ale to trpím.Učím na škole dva dni v týždni po 4 hod. a počas oboch dní mám dozor. Myslím si, že by mal byť dozor primerane daný k úväzku. Nie je k tomu predpis. Ďakujem
100% prestávok tráviť dozorom, tak to mi ani nenapadlo; to je naozaj priveľa a odporuje to aj predpisom. Ibaže neviem, ktorým konkrétne. Ale určite aspoň vnútornému poriadku.
Vebi34
24.08.10,09:08
Na mnohých školách kňazi, ktorí učia NV nevykonávajú dozor na chodbách ani v šk.jedálni. Myslím si, že to nie je správne. Veď keď je NV povinne voliteľný predmet a oni sú pedagogickými zamestnancami školy, sú platení z rozpočtu školstva, nie cirkvou, mala by im byť určená aj táto činnosť. Sú predsa na tej istej pozícii ako iní pedagógovia. Ale to sa im nepáči, tak ako mať aj medzi jednotlivými hodinami okno, neučiť prvú ani poslednú hodinu, chcú prispôsobiť rozvrh ich požiadavkám. Pred pár rokmi som u nás riešila situáciu, keď nechcel pustiť vyučujúci deti na plavecký výcvik, ktorí si sami deti platili, lebo "keď budú z dôvodu návštevy plavárne chýbať na 1hod NV, nepripustí ích na sväté prijímanie, lebo ich nestihne vyskúšať 350 otázok."
pe.pe
24.08.10,09:44
Súhlasím so susann2. Dôležité je, či ide o pracovný pomer. Ak hej, potom platí, čo napísala. Ale pri úväzku 8 hodín, ak som dobre počítal, môže ísť, a asi aj ide, o dohodu. A v tomto prípade sa treba pozrieť do interného poriadku pre zamestnancov, či aj dohodári musia vykonávať tieto práce. U nás dohodári len učia, nejde len o učiteľov náboženstva (aby som trošku oponoval Vebi v poslednom príspevku :) ), ale aj o informatikov a jazykárov. Na odborných školách aj o učiteľov profesijných predmetov. Ak chcem, aby človek u mňa učil pár hodín na dohodu, nebudem ho odstrašovať ešte aj dozormi, nerobím mu v rozvrhu okná a akceptujem jeho požiadavky. Dozory sa týkajú len zamestnancov v riadnom pracovnom pomere, či pri riadnom, či pri kratšom prac. čase (tí majú dozorov menej). Je pravda, že z nášho učiteľského pohľadu sme si všetci rovní, ale ak zoberieme do úvahy, že chceme od dohodára dozory a iné, pre nás bežné veci, dajme mu to, čo máme aj my. Napríklad podiel na soc. fonde. Ja viem, on ho netvorí (zatiaľ), ale rovnako sa na neho nevzťahujú predpisy, záväzné pre zamestnancov v riadnom pomere. Napr. dozory.
V prvom rade by som ale nakukol do interného prac. poriadku. Ak tam dozory pre dohodárov sú, tak ich musím robiť. Ak nie sú, nie je o čom. Každopádne, 2 dni učíš po 4 hodiny a po oba dni máš dozory...mne sa to neľúbi!

...predsa len, občas dohodára využijeme, napr. na dozor počas nejakej akcie, branného...ale sa ho najskôr pekne spýtam, či má čas, či môže.