Padre_SVK
22.08.10,21:33
Chcel by som sa spýtať ako je to s názvom spoločnosti pri voľných živnostiach, keďže v živnostenskom oprávnení mám uvedené iba svoje meno. A chcem by som aby sa moja spoločnosť volala Jabĺčko. Iba tak svojvoľne si ho tam asi nemôžem dať? Či? Musí byť niekde zaregistrované aby nenastali problémy neskor? Diky
Danielle369
23.08.10,03:43
Svojvolne si nemôžeš pridávať nič.

PADRE SV - JABLCKO

V prípade, že chcem zmeniť predmet činnosti svojej živnosti, sídlo, názov a iné v živnosti, mám povinnosť to oznámiť živnostenskému úradu.
Každú zmenu údajov a dokladov som povinný oznámiť živnostenskému úradu.
Zita5
23.08.10,04:26
3. Aké obchodné meno si zvoliť?

Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti. Obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko. Obchodné meno fyzickej osoby môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania.

Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi, alebo o predmete podnikania. To znamená že dva rôzne podnikateľské subjekty nemôžu podnikať pod rovnakým obchodným menom.

Ak ide o fyzickú osobu, stačí na odlíšenie obchodného mena uvedenie iného miesta podnikania. Ak má fyzická osoba rovnaké meno a priezvisko ako iný podnikateľ v tom istom mieste podnikania, je povinná doplniť svoje obchodné meno uvedením dodatku, ktorý sa týka mena alebo druhu podnikania tak, aby sa obchodné mená dali vzájomne odlíšiť.

Výberu obchodného mena je potrebné venovať náležitú pozornosť. Toto meno je totiž podnikateľ povinný používať na faktúrach, daňových dokladoch a ostatných firemných materiáloch. Rovnako ním musí označiť aj prevádzku, či sídlo firmy. Jednoducho povedané obchodný názov je to, čim sa podnikateľ prezentuje navonok.

Začínajúci podnikateľ si musí zvážiť, či bude pre neho lepšie podnikať len pod svojím menom alebo používať aj obchodný názov pripojený za menom.
Výber obchodného mena (dodatku):

Tu sme zhrnuli pár tipov pre výber vhodného obchodného mena:



názov súvisiaci s predmetom podnikania - niekedy je vhodné, ak obchodný názov súvisí s predmetom podnikania, vaši potenciálni zákazníci ihneď pri zhliadnutí obchodného mena zistia čo je predmetom vášho podnikania (Anna Nová - krajčírstvo)
miesto podnikania v názve - ak sa chcete zamerať na nejakú oblasť, stojí za zváženie miesto podnikania v názve (Ján Malý – Košická taxislužba)
názov zo skratiek mien alebo slov – zvlášť obľlúbené sú obchodné názvy zložené z prvých písmen mien podnikateľa (Mária Kalassová – KAMA)

Zdroj:http://www.szco.sk/Chcem-zacat-podnikat/Pred-tym-nez-zacneme
Padre_SVK
23.08.10,05:49
Cize teraz ked mam v zivnostenskom opravneni Padre SVK a nemam tam jablcko tak nemozem to jablcko pouzivat?
Zita5
23.08.10,05:53
Cize teraz ked mam v zivnostenskom opravneni Padre SVK a nemam tam jablcko tak nemozem to jablcko pouzivat?


Môžete , ale musíte ísť na živnostenský úrad a zmeniť obchodný názov . Bez tohto kroku nemôžete používať Jabĺčko v obchodnom názve .
rickman
23.08.10,08:16
Cize teraz ked mam v zivnostenskom opravneni Padre SVK a nemam tam jablcko tak nemozem to jablcko pouzivat?

Podla toho, na co a ako ho chces pouzivat. Na dokladoch urcite nie. Vsade inde v podstate ano (nazov predajne, komunikacia, promo materialy, ...), ale nie ako nazov firmy / obchodny nazov (iba ako znacku niecoho, co si vytvoril).