emula1
23.08.10,08:31
ahojte,

mam taky problem:

v maji roku 2009 sme odberatelovi - skole vystavili faktury, ku ktorym sme 17.12.2009 vystavili dobropisy a nasledne 31.12.2009 vystavili ostru fakturu. Min. tyzden, ked som urgovala uhrady, mi riaditelka oznamila, ze s tym maju problem, ze im to v min. roku neprislo lebo mali dovolenky a pod. ale prevzali to az v roku 2010, ked uz mali rok uzavrety a uz sa tam nemozu dostat. Neviem ako to maju statne podniky. No ale po mne chcu, aby som im k tej fakture teraz vystavila dobropis a nasledne novu fakturu na tu istu sumu. Mne sa to ale nezda - teraz vystavit dobropis za plnenia z min. roku a aj fakturu. Poslali mi sice list, v ktorom ziadaju o tento dobropis s vysvetlenim, ze aby som bola kryta, ale mne sa to nezda... Co na to poviete?
karpis
23.08.10,08:17
Dobropis by som nevystavila, pretože nie je dôvod na vystavenie dobropisu. Ak prevzali faktury v roku 2010 mohli to účtovne vysporiadať veď danové priznanie sa podáva až v marci. Spravili chybu oni a teraz od Teba žiadajú aby si porušovala zákon. (Ak bol tovar alebo služba dodaná v roku 2009 naozaj nie je dôvod dávať dobropis.)
adka18
23.08.10,08:24
suhlasim, tiez by som urcite nevystavila. nemas dovod, lebo chyba nie je na vasej strane. je to ich problem.
emula1
24.08.10,07:39
dakujem, povedala som im, ze dobropis vystavovat nebudeme a ze teda, ci oni nemozu vystavit tarchopis, podla mna je to tak isto blbost, ale poradte prosim...
adka18
24.08.10,08:07
prepac, nerozumiem tomuto: preco maju oni vystavovat tarchopis? za co?

chapem to, ze boli faktury, nasledne dobropisy a nasledne nove faktury a tie maju uhradit. to, ze si ich nedali do uctovnictva, je ich problem. mate pohladavku. ja by som uz davno ich vymahala cez pravnika.
emula1
24.08.10,08:19
no vsak to, tiez nechapem co myslia s tym tarchopisom?
Hovorila som teda s tou riaditelkou - ide o skolu, teda rozpoct. organizaciu, ze sa mi teda zajtra ozvu, ked bude mat pri sebe uctovnicku.
Podla mna tam je problem, ze doslo k vymene riaditelky a ako sama povedala, bol tam bordel a ona ma teraz problem to dostat do minuleho roka, ja si osobne myslim, ze to vobec nemaju doteraz zauctovane.

Chcem byt ale pripravena, ked budu zajtra volat, co im povedat.

Uz sme im posielali 2 upomienky, ale kedze ide o org. dotovanu statom, nikdy nemaju peniaze, tazko to z nich dostat.
adka18
24.08.10,08:36
ako hovorim, ja uz by som pravnikovi volala. mate podpisanu objednavku od nich?

ked budu volat, urcite nepristup na tarchopis - nie je preco ho vystavovat z ich strany, ked ste sluzbu dodali vy im a nie oni vam, informuj nadriadeneho a ten nech rozhodne, co dalej, kedze uz si urobila, co sa da v podstate.

urcite to nemaju zauctovane, lebo to nechcu zaplatit, tak sa vyhovaraju. bohuzial sa nemoze riaditelka vyhovarat na to, co bolo pred nou. musi riesit :)

drzim palce.
emula1
24.08.10,08:52
DAKUJEM, budem sa toho drzat
LUkvetka
26.08.10,06:19
Ahojte, mam takýto problém.
Na zaciatku roka som dostala zmluvu o najme nebytovych priestorov. Tuto zmluvu som zauctovala medzi ostatne zavazky (OZ) a prepocitala ju na cely rok. Mesacne mame platit 720 eur x 12 mesiacov = 8640 eur. Tolko som zacutovala do OZ a k tomu DPH. Ja som dala cely odpocet DPH do 1Q/2010. Teraz k 30.6.2010 sme ukoncili zmluvu o najme, takze musim vytvorit dobropis na druhu polovicu roka. A vtom sa neviem pohnut. Ako to mam riesit? Viem ze to nebolo stastne riesenie, vsetko zauctovat na zaciatku roka, ale pomozte mi co mam robit teraz, ked je to uz zauctovane a treba mi zlikvidovat druhu polovicu zavazku.
Dakujem
adka18
27.08.10,05:21
ste kvartalny platcovia DPH?

mozete napisat, ako presne to mate zauctovane? myslim datumy a sumy...
LUkvetka
31.08.10,07:51
Takze som to zauctovala medzi ostatne zavazky, predkontacia 518,343/325
518- 7 260,5 eur
343- 1 379,5 eur
325- 8640 eur
Lenze platili sme iba pol roka, t.j. 8640:2= 4320 eur. tolko sme mali uhradit. No ja mam medzi ostatnymi zavazkami celu sumu.
Sme kvartalny platcovia a odpocet som dala v 1Q/2010. Na cele DPH. Ako mam urobit napravu, aby do DPH isla iba polovica a zvysok zlikvidovat. Prosim neviem si rady. Dakujem
LUkvetka
31.08.10,07:54
Nebolo by jednoduchsie urobit opravne DPH ? takto sa to neda riesit?