ratla
23.08.10,09:27
Dobrý deň,

nadriadený si vypýtal odomna heslo do môjho PC pred mojím odchodom na dovolenku - ze ked bude treba nieco spravit, nech nie je problém. Heslo som mu nedal s odôvodnonením, že ked mame na PC hesla, tak to asi ma nejaky zmysel. Pracujem totiz s dôvernymi informaciami, ktore su velmi lahko zneuzitelne, tak sa bojim, aby sa to potom neobratilo proti mne. Po navrate z dovolenky vidim, ze rozposlal mail, v ktorom navrhuje, aby sme mu hesla zverejnovali i ked budeme out co i len 1 den. Ze ziadneho zneuzitia sa bat nemusime, bla bla - dost ironicky napisany mail. Môze mi taketo nieco nakazat? Ak hej, OK, heslo dam, ved je to jeho majetok, len sa naozaj obavam, ze potom sa do mna môze velmi lahko obut nejaky jeho sef, a sef jeho sefa - ze som nieco porusil... Smernicu o praci na sluzobnych PC zial nemame, tak sa nemam na co odvolat, i ked citim, ze by asi namal môj nadriadeny pytat heslo od PC. Alebo sa mylim? prosim o radu a vysvetlenie co a ako. ďakujem
Tweety
23.08.10,07:31
Dobrý deň,

nadriadený si vypýtal odomna heslo do môjho PC pred mojím odchodom na dovolenku - ze ked bude treba nieco spravit, nech nie je problém. Heslo som mu nedal s odôvodnonením, že ked mame na PC hesla, tak to asi ma nejaky zmysel. Pracujem totiz s dôvernymi informaciami, ktore su velmi lahko zneuzitelne, tak sa bojim, aby sa to potom neobratilo proti mne. Po navrate z dovolenky vidim, ze rozposlal mail, v ktorom navrhuje, aby sme mu hesla zverejnovali i ked budeme out co i len 1 den. Ze ziadneho zneuzitia sa bat nemusime, bla bla - dost ironicky napisany mail. Môze mi taketo nieco nakazat? Ak hej, OK, heslo dam, ved je to jeho majetok, len sa naozaj obavam, ze potom sa do mna môze velmi lahko obut nejaky jeho sef, a sef jeho sefa - ze som nieco porusil... Smernicu o praci na sluzobnych PC zial nemame, tak sa nemam na co odvolat, i ked citim, ze by asi namal môj nadriadeny pytat heslo od PC. Alebo sa mylim? prosim o radu a vysvetlenie co a ako. ďakujem
Má na to nárok, PC je majetkom spoločnosti pre ktorú pracuješ.
ratla
23.08.10,07:41
Má na to nárok, PC je majetkom spoločnosti pre ktorú pracuješ.


OK, len potom aký zmysel majú vôbec tie heslá? Náhdou niekto posle z mojej posty pod mojím menom mail, niekto mi vymaze dokumenty z PC... Je to jeho majetok , ale zodpovedný budem ja...
Tweety
23.08.10,07:42
OK, len potom aký zmysel majú vôbec tie heslá? Náhdou niekto posle z mojej posty pod mojím menom mail, niekto mi vymaze dokumenty z PC... Je to jeho majetok , ale zodpovedný budem ja...
Nebudeš, veď v PC je zaznamenaný čas, a ty budeš mať alibi, budeš predsa na dovolenke.
dana9
23.08.10,07:58
Nebudeš, veď v PC je zaznamenaný čas, a ty budeš mať alibi, budeš predsa na dovolenke.

no, nie vzdy sa da presne zdokladovat, kedy clovek nesedi pri pocitaci, ale je napriklad odbehnuty na wc.

Skôr by som to ale brala tak, ako to je pri hmotnej zodpovednosti - proste, ked raz nie si jedina kto ma pristup k pocitacu, nikdy ti nedokazu, ze si to naozaj bola ty (kto napriklad poslal mail a pod....)
arizona
23.08.10,08:19
My sme to mali vo firme urobené tak, že prístup k firemným PC sme mali všetci, ale každý sa musel prihlásiť pod svojim kontom.
Aj každý vytlačený dokument mal značku pracovníka .
Vždy sa dalo aj spätne odkontrolovať, kto,čo,kedy akú zmenu urobil.

Takže prístup k firemným veciam sme mali všetci, ale nik sa nemusel obávať zneužitia.
ratla
23.08.10,08:29
My sme to mali vo firme urobené tak, že prístup k firemným PC sme mali všetci, ale každý sa musel prihlásiť pod svojim kontom.
Aj každý vytlačený dokument mal značku pracovníka .
Vždy sa dalo aj spätne odkontrolovať, kto,čo,kedy akú zmenu urobil.

Takže prístup k firemným veciam sme mali všetci, ale nik sa nemusel obávať zneužitia.


tak to ste mali super. My sa klasicky prihlasujeme, teda ak dam von heslo, niekto bude robit pod mojim menom. Je to praca s osobnmymi udajmi a peniazmi, kde sa za chyby plati...v ziadnej inej praci odomna nechceli heslo k PC, ked aj daco surne potrebovali, riadiel dal prikaz ITkovi, nech odomkne PC - a dotknutý zamstnanec ked prisiel do prace, videl, ze mu odomkli PC a pytalo si to nove heslo...Ale toto teraz......nase heslá musia obsahovat neviem jaké znaky,meníme ich kazdý mesiac... a pritom ich aj tak máme zverejnovat...no nezda sa mi to...
Nandrolon
23.08.10,08:37
ale čo ak jeho nadriadený nie je majiteľom firmy ani štatutárom?
ratla
23.08.10,08:44
no nie je ani majiteľom ani štatutárom...je to obycajny clovek - dnes je môj nadriadeny, zajtra nemusi byt..... Ale posluchat ho samozrejme poslucham, len tiez mam svoj rozum....a mam aj ostatných nadriadenych, ktori sa staraju o strategicke veci,nie o taketo kraviny, ale ked by sa stal pruser, tak by sa zaujimali, ze preco som zverejnil heslo...proste neviem, ci sa to môze zverejnit, ci na take daco ma moj sef pravo....
Nandrolon
23.08.10,08:51
skôr si myslím že iba na základe svojho rozhodnutia na to nemá právo, ak by to bolo ošetrené v smernici, prípadne písomne, prípadne prerokované vo určitom vnútornom orgáne firmy, tak je to iné, ale čo ti bráni mu to heslo dať a pre prípad sa poistiť a odovzdať mu ho písomne, aby si bol krytý ??
arizona
23.08.10,08:56
tak to ste mali super. My sa klasicky prihlasujeme, teda ak dam von heslo, niekto bude robit pod mojim menom. Je to praca s osobnmymi udajmi a peniazmi, kde sa za chyby plati...v ziadnej inej praci odomna nechceli heslo k PC, ked aj daco surne potrebovali, riadiel dal prikaz ITkovi, nech odomkne PC - a dotknutý zamstnanec ked prisiel do prace, videl, ze mu odomkli PC a pytalo si to nove heslo...Ale toto teraz......nase heslá musia obsahovat neviem jaké znaky,meníme ich kazdý mesiac... a pritom ich aj tak máme zverejnovat...no nezda sa mi to...
Chápem aj Teba, že sa bojíš zneužitia, ale zas chápem aj šéfa, že PC a údaje v ňom sú firemné a potrebujú ich aj iní zamestnanci.
Skús navrhnúť šéfovi riešenie, ktoré som opisovala.
IT-ák by mal trochu práce na začiatku, pokým by to nastavil, ale je do fakt dobré a férové riešenie pre obe strany. Hlavne v kolektíve je to dobré, že každý si zodpovedá za to,čo urobil...
Ako sa hovorí "aj vlk sýty,aj ovca celá" :)
ratla
23.08.10,09:03
skôr si myslím že iba na základe svojho rozhodnutia na to nemá právo, ak by to bolo ošetrené v smernici, prípadne písomne, prípadne prerokované vo určitom vnútornom orgáne firmy, tak je to iné, ale čo ti bráni mu to heslo dať a pre prípad sa poistiť a odovzdať mu ho písomne, aby si bol krytý ??


no do buducna mi nebude branit nic, ak si budem istý, že je to v poriadku, a ze mi nikto nebude môct povedat, ze PC je zaheslovaný preto, aby som s ním a s údajmi mne pridelenými pracoval len ja a ze nemám oprávnenie heslo rozsirovat, ze som neporušil nejakú mlcanlivost...Práve preto sa pýtam vás, ci je to OK, lebo je to tenký lad, tak sa chem len uistit. Ale ako čítam odpovede, nemám sa coho bát...
Stefan2005
23.08.10,09:26
no nie je ani majiteľom ani štatutárom...je to obycajny clovek - dnes je môj nadriadeny, zajtra nemusi byt..... Ale posluchat ho samozrejme poslucham, len tiez mam svoj rozum....a mam aj ostatných nadriadenych, ktori sa staraju o strategicke veci,nie o taketo kraviny, ale ked by sa stal pruser, tak by sa zaujimali, ze preco som zverejnil heslo...proste neviem, ci sa to môze zverejnit, ci na take daco ma moj sef pravo....

... daný postup by mal byť popísaný v nejakom firemnom dokumente, napr. pracovnom poriadku, v smernici o výpočtovej technike, a pod. Píšeš, že PC obsahuje dôležité informácie (pre firmu), tak sa potom nemožno čudovať, keď takúto požiadavku niekto z firmy predloží (všeličo sa môže počas dovolenky stať, zamestnanec po nej vôbec už nemusí nastúpiť). V každom prípade by som to odovzdanie hesla riešil zápisnične (dvoma-troma riadkami), a po nástupe zmenil heslo...
alla66
23.08.10,13:27
Ako postupovať v prípade, ak som si v PC vytvorila súkromný zlepšováčik vo forme tabuliek. Uľahčujú mi prácu... Súbory som zaheslovala. Je mojou povinnosťou poskytnúť heslo nadriadenému, ak by náhodou chcel robiť moju prácu?
PS: Do PC k iným programom má prístup;)
arizona
23.08.10,17:56
Ako postupovať v prípade, ak som si v PC vytvorila súkromný zlepšováčik vo forme tabuliek. Uľahčujú mi prácu... Súbory som zaheslovala. Je mojou povinnosťou poskytnúť heslo nadriadenému, ak by náhodou chcel robiť moju prácu? PS: Do PC k iným programom má sprístup;)
Ak sa tie údaje dajú zistiť niekde inde (predpokladám, že áno), podľa mňa nemusíš,ani ťa o to nemá nik právo žiadať.
Stefan2005
23.08.10,18:09
Ako postupovať v prípade, ak som si v PC vytvorila súkromný zlepšováčik vo forme tabuliek. Uľahčujú mi prácu... Súbory som zaheslovala. Je mojou povinnosťou poskytnúť heslo nadriadenému, ak by náhodou chcel robiť moju prácu? PS: Do PC k iným programom má sprístup;)

... kde si vytvorila tie tabuľky? V práci, počas pracovnej doby?
Jedna vec je zaheslovať súbor, aby sa nikto k nemu nedostal (teda neotvoril, neprečítal), druhá vec je zaheslovať tabuľku, aby sa nedali meniť jej chránené bunky (teda sa môže ako celok používať, len sa nedajú zmeniť chránené bunky - funkcie, výpočty, názov firmy, autor tabuľky a podobne)...
Ice dive
23.08.10,18:24
no v žiadnom prípade nedať heslo z ruky a ani vypustiť z úst:D...
veď načo potom je zriadené? (do firmy k PC by predsa nemal mať prístup nik z ulice...) ja tiež pracujem s dôvernými informáciami, avšak to čo je pre prácu potrebné sa ukladá na sieťové disky t.j. k potrebným veciam majú prístup všetci čo ho mať majú a PC slúži len ako prostriedok k dostaniu sa k údajom avšak na disku PC ani nemôžu byť uložené firemné veci, z dôvodu, ak by odišiel disk dáta sú nenávratne preč, ak je však uložené všetko na sieťovom disku dá sa to zo zálohy obnoviť... Dokonca sme museli podpisovať prehlásenie, že heslo nikomu neposkytneme a zodpovedáme za vzniknutú škodu v prípade, že niečo bude spáchané z prideleného PC... už len preto by som heslo nedával, taktiež ak dostane firma bezpečnostný audit tak môže dostať pokutu (pokiaľ sa spracúvajú osobné údaje) a heslá sú rozšírené medzi zamestnancami... (predpokladám, že firma už aj dajaký bezpečnostný audit mala resp. podľa nejakej smernice postupuje, keď od Vás vyžaduje každomesačné menenie hesla v predpísanom formáte veľké malé písmená...)
majkii
23.08.10,19:40
no, nie vzdy sa da presne zdokladovat, kedy clovek nesedi pri pocitaci, ale je napriklad odbehnuty na wc.

Skôr by som to ale brala tak, ako to je pri hmotnej zodpovednosti - proste, ked raz nie si jedina kto ma pristup k pocitacu, nikdy ti nedokazu, ze si to naozaj bola ty (kto napriklad poslal mail a pod....)

Je to tak. Zamestnávateľ nemôže žiadať prístupové heslo k PC alebo NTB, pokiaľ tento bol zamestnancovi pridelený a nesie za zverené predmety osobitú zodpovednosť podľa §185 zákonníka práce. V opačnom prípade zamestnanec nenesie túto osobitú zodpovednosť.
Pokiaľ mu nebolo PC pridelené s písomným potvrdením, zamestnanec nenesie zodpovednosť za PC ani obsah uložený v jeho pamäti.
Vtip je v tom, že takto pridelené pc (ak ho má napísané na karte) bez súhlasu zamestanca, ktorému bolo pridelené, nemôže iný zamestnanec ani IT pracovník ani vedúci pracovník používať.
alla66
23.08.10,20:26
... kde si vytvorila tie tabuľky? V práci, počas pracovnej doby?
Jedna vec je zaheslovať súbor, aby sa nikto k nemu nedostal (teda neotvoril, neprečítal), druhá vec je zaheslovať tabuľku, aby sa nedali meniť jej chránené bunky (teda sa môže ako celok používať, len sa nedajú zmeniť chránené bunky - funkcie, výpočty, názov firmy, autor tabuľky a podobne)...
Áno, v práci....podľa Teba môžem zamknúť bunky, listy, ale nesmiem zaheslovať celú zložku?:confused:
Stefan2005
24.08.10,05:21
Áno, v práci....podľa Teba môžem zamknúť bunky, listy, ale nesmiem zaheslovať celú zložku?:confused:

alla66, čo mám na toto povedať? Kým som pracoval v kolektíve, tak som sa snažil drobné tabuľkové zlepšováky pripravovať svojim kolegyniam, ktoré neboli natoľko zbehlé vo výpočtovej technike. Samozrejme, že boli zaheslované bunky (heslo bolo prázdne), aby sa nemohli prepísať bunky dôležitých výpočtov. Mal som aj vlastné tabuľky, ktoré zefektívňovali prácu s reportami, so štatistikou, výkazníctvom... Ak ich musel niekto (nad či podriadený)v mojej neprítomnosti (choroba, dovolenka,...) vyplniť a urobil to, bol som rád. Nielen preto, že to urobil, ale aj preto, že tým mojim zlepšovákom som mu ušetril čas, ktorý venoval môjmu zastupovaniu (popri vlastných povinnostiach).

Tvoja otázka nie je rovnakej váhy ako zadávateľa témy - je predsa iné zaheslovať tabuľku-zlepšovák a iné mať zaheslovaný PC s údajmi, za ktoré je zodpovedný daný pracovník.

Ak zoberiem Tvoj prípad - povedzme takúto Poradu - koľko ľudí sem nežistne už pridalo medzi dokumenty svoje tabuľky - zlepšováky - ktoré naozaj uľahčujú prácu. Poskytli ich bez nároku na odmenu, bez dožadovania sa autorskej ochrany, len tak pre radosť ostatných. Robiť v kolektíve, u zamestnávateľa (teraz myslím na ekonomickú sféru, v ktorej supľovanie je nevyhnutná vec), kde si svoje súbory musím zaheslovávať pred ostatnými, nie je med lízať...
JanoL
24.08.10,05:36
............ povedzme takúto Poradu - koľko ľudí sem nežistne už pridalo medzi dokumenty svoje tabuľky - zlepšováky - ktoré naozaj uľahčujú prácu. Poskytli ich bez nároku na odmenu, bez dožadovania sa autorskej ochrany, len tak pre radosť ostatných. Robiť v kolektíve, u zamestnávateľa (teraz myslím na ekonomickú sféru, v ktorej supľovanie je nevyhnutná vec), kde si svoje súbory musím zaheslovávať pred ostatnými, nie je med lízať...

Štefan, Jano plne súhlasí.............
majkii
24.08.10,07:05
alla66, čo mám na toto povedať? Kým som pracoval v kolektíve, tak som sa snažil drobné tabuľkové zlepšováky pripravovať svojim kolegyniam, ktoré neboli natoľko zbehlé vo výpočtovej technike. Samozrejme, že boli zaheslované bunky (heslo bolo prázdne), aby sa nemohli prepísať bunky dôležitých výpočtov. Mal som aj vlastné tabuľky, ktoré zefektívňovali prácu s reportami, so štatistikou, výkazníctvom... Ak ich musel niekto (nad či podriadený)v mojej neprítomnosti (choroba, dovolenka,...) vyplniť a urobil to, bol som rád. Nielen preto, že to urobil, ale aj preto, že tým mojim zlepšovákom som mu ušetril čas, ktorý venoval môjmu zastupovaniu (popri vlastných povinnostiach).

Tvoja otázka nie je rovnakej váhy ako zadávateľa témy - je predsa iné zaheslovať tabuľku-zlepšovák a iné mať zaheslovaný PC s údajmi, za ktoré je zodpovedný daný pracovník.

Ak zoberiem Tvoj prípad - povedzme takúto Poradu - koľko ľudí sem nežistne už pridalo medzi dokumenty svoje tabuľky - zlepšováky - ktoré naozaj uľahčujú prácu. Poskytli ich bez nároku na odmenu, bez dožadovania sa autorskej ochrany, len tak pre radosť ostatných. Robiť v kolektíve, u ze amestnávateľa (teraz myslím na ekonomickú sféru, v ktorej supľovanie je nevyhnutná vec), kde si svoje súbory musím zaheslovávať pred ostatnými, nie je med lízať...

Štefan, iste máš v niečom pravdu, ale treba brať aj možnosť, že niekto nechce poskytnúť svoje "zlepšováky" firme pretože tým stúpa cena zamestnanca. Sú aj spoločnosti, žiaľ ktorej som bol súčasťou, kde konkurencia medzi zamestnancami bola enormná, kde nefunguje solidarita medzi zamestnancami - taká bola firemná politika. Je rozdiel, keď súhlasíš a nezištne umiestníš nejaký výpočet na Poradu a máš z toho dobrý pocit, iné je keď ti direktívne zamestnávateľ nariadi sprístupniť tvoje "duševné vlastníctvo". Scripty, resp. zamestnancom vypracované algoritm, aj keď ich vytvoril na firemnej VT a v pracovnej dobe, nie sú majetkom spoločnosti ani zamestnaneckým dielom. Majetkom spoločnosti je až výsledný produkt - v mojom prípade grafický, či technický výstup. Mne zamestnávateľ pridelil NTB ako pracovný prostriedok, zapísal mi ho na osobnú kartu a po nástupe nového IT pracovníka, žiadal odomňa admitistrátorské heslo k NTB. Keďže som na NTB mal mnou vypracované pomôcky a postupy spracovania výkresovej dokumentácie odmietol som sprístupniť heslo. NTB som dočastne odovzdal a skončilo to u externého právnika s výsledkom, kt. som popísal v poste 18. Pokiaľ zamestnáveteľ pridelí zamestnancovi pracovný predmet a nesie zaň osobitú zodpovednosť podľa §185 ZP, bez súhlasu zamestnanca nemôže nikto iný pracovať (ani keď je zamestnanec na dovolenke, či PN) s prideleným predmetom.
lienocka001
24.08.10,07:28
nuz myslim si ze by to malo byt poriesene tak ze zamestnavatel /nim povereny administrator/ ma pristup do NTB zamestnanca ale pod svojim uctom a zamestnanec pravidelne uklada vysledky svojej prace /aj medzistupne / do sharovaneho adresara na serveri kam ma pristup jeho nadriadeny a v pripade neocakavanej nepritomnosti/ inej situacie tak maju k tomu pristup.
z pohladu bezpecnosti informacii je nemyslitelne aby sa na jeden ucet prihlasovali dvaja ludia... a to najma ak sa tam je jasne vymedzena hmotna zodpovednost len voci tomu jednemu a neda sa v logoch zistit kto sa vlastne nahlasil...
myslim ze pokial mate vypracovany bezpecnostny projekt.. /ak pracujete s osobnymi udajmi a pod/ tak je to v prudkom rozpore.. a mas pravo sa ozvat... je povinnostou veduceho si to navrhnut tak aby mal aj on pristup k tvojej praci... ak bude na tom trvat tak ziadaj aby ti to zadal pisomne alebo podpisanym mailom
majkii
24.08.10,08:56
nuz myslim si ze by to malo byt poriesene tak ze zamestnavatel /nim povereny administrator/ ma pristup do NTB zamestnanca ale pod svojim uctom a zamestnanec pravidelne uklada vysledky svojej prace /aj medzistupne / do sharovaneho adresara na serveri kam ma pristup jeho nadriadeny a v pripade neocakavanej nepritomnosti/ inej situacie tak maju k tomu pristup.
z pohladu bezpecnosti informacii je nemyslitelne aby sa na jeden ucet prihlasovali dvaja ludia... a to najma ak sa tam je jasne vymedzena hmotna zodpovednost len voci tomu jednemu a neda sa v logoch zistit kto sa vlastne nahlasil...
myslim ze pokial mate vypracovany bezpecnostny projekt.. /ak pracujete s osobnymi udajmi a pod/ tak je to v prudkom rozpore.. a mas pravo sa ozvat... je povinnostou veduceho si to navrhnut tak aby mal aj on pristup k tvojej praci... ak bude na tom trvat tak ziadaj aby ti to zadal pisomne alebo podpisanym mailom

Zamestnávateľ má len dve možnosti

1.) zamestnanec bude mať pridelený NTB a ten ho bude výlučne sám využívať na pracovné činnosti, nebude mať k nemu nik iný prístup (ani administrátor), v tom prípade zemestnanec nesie osobitú zodpovednosť za NTB aj za jeho obsah. Skúsim to pripodobniť
PC alebo NTB = trezor
prihlasovacie heslo = kľúč
administrátor = údržbár
Ak zamestnávateľ mi pridelí trezor a mám zodpovadať za schodok na zverených hodnotách v trezore, či niesť zodpovednosť za obchodné tajomstvo alebo osobné údaje zamestnancov uložené v trezore, musím mať kľúč od trezoru len ja. Ak zamestnávateľ mi nariadi, aby mal kľúč od trezoru aj údržbár trezoru, nemožem niesť zodpovednosť za obsah trezora.

2.) na NTB bude budú pristupovať viacrí zamestnanci hoci aj pod svojim prihlasovacím menom a heslom, potom žiaden zo zamestnacov nemôže niesť osobitú zodpovednosť za NTB a jeho obsah. Do bežných systémových logov sa totiž bežne neukladá informácia kto, kedy a čo vykonal s konkrétnym súborom uloženým na disku. Toto je možné len špecializovaný SW, ktorý vykonáva tzv. skríning počítačovej prevádzky, čo zaváňa neopráveneým sledovaním zamestnancov (čl. 11 ZP) čo už je ale hlboko mimo tejto témy.
Stefan2005
24.08.10,09:21
...heslo nadriadenému, ak by náhodou chcel robiť moju prácu?


...Majetkom spoločnosti je až výsledný produkt - v mojom prípade grafický, či technický výstup....

Preto som poukazoval na porovnanie porovnateľného a písal som o ekonomickej sfére... Je rozdiel vytvoriť vlastné skripty, makrá a podobne, a rozdiel použiť funkcie tabuľkového kalkulátora...

Kým ty si zodpovedný sám za odovzdanie grafického diela či technického výstupu (celkového alebo čiastočného), tak v ekonomickej sfére je to predsa len trochu iné - chcel by som vidieť reakciu toho zamestnávateľa, ktorému pracovníčka v termíne na odovzdanie DPH či uzávierky či iného reportu ide na OČR (a prehlasujem, že toto si môžu dovoliť zamestnanci len u výnimočných zamestnávateľov), odmietne svojmu zamestnávateľovi zdeliť heslo k súborom, v ktorých sa spracovnávajú podklady k týmto činnostiam, s odvolávkou na svoj zlepšovák v podkladovej tabuľke...
lienocka001
24.08.10,09:30
Zamestnávateľ má len dve možnosti

1.) zamestnanec bude mať pridelený NTB a ten ho bude výlučne sám využívať na pracovné činnosti, nebude mať k nemu nik iný prístup (ani administrátor), v tom prípade zemestnanec nesie osobitú zodpovednosť za NTB aj za jeho obsah. Skúsim to pripodobniť
PC alebo NTB = trezor
prihlasovacie heslo = kľúč
administrátor = údržbár
Ak zamestnávateľ mi pridelí trezor a mám zodpovadať za schodok na zverených hodnotách v trezore, či niesť zodpovednosť za obchodné tajomstvo alebo osobné údaje zamestnancov uložené v trezore, musím mať kľúč od trezoru len ja. Ak zamestnávateľ mi nariadi, aby mal kľúč od trezoru aj údržbár trezoru, nemožem niesť zodpovednosť za obsah trezora.

2.) na NTB bude budú pristupovať viacrí zamestnanci hoci aj pod svojim prihlasovacím menom a heslom, potom žiaden zo zamestnacov nemôže niesť osobitú zodpovednosť za NTB a jeho obsah. Do bežných systémových logov sa totiž bežne neukladá informácia kto, kedy a čo vykonal s konkrétnym súborom uloženým na disku. Toto je možné len špecializovaný SW, ktorý vykonáva tzv. skríning počítačovej prevádzky, čo zaváňa neopráveneým sledovaním zamestnancov (čl. 11 ZP) čo už je ale hlboko mimo tejto témy.


nuz ja by som si dovolila namietat... najma k tomu bodu 1 je uplne standartne ze existuje administratorsky pristup k NTB/pracovnej stanici zamestnanca a to aj vzdialeny pristup najma na instalaciu updatov, patchov, AV a pod. a pracovne zalezitosti /mozeme ich kludne nazvat aj citlive ale nebavime sa o US ktore sa riesia v rezimovom pracovisku/ su sifrovane bud pgp alebo su k dispozicii aj free verzie... co by malo byt standartom a to najma pokial si zamestnanec berie NTB domov a hrozi jeho odcudzenie napr. z auta a pod.
to co popisujes ty je mimo praxe lebo nastanu situacie kedy je ten administratorsky pristup potrebny... a dokonca nevyhnutny.. napr. spravca ma povinnost kontrolovat iste nastavenia vyplyva mu to zo smernice a ma administratorsky pristup ja ako interny auditor mam pristup auditora teda iba read , prihlasujem sa kartickou kde mam svoj profil a svoj ZEP v logoch je to jednoznacne odlisitelne kedy sa na rovnaky NTB prihlasim ako auditor a kedy ako pouzivatel.

co sa tyka suborov tak ako som uz vyssie napisala... tie nemaju byt volne dostupne /bez nejakeho chranenia / a uz vobec nie ak ide o osobne udaje a pod.
toto vsetko sa da pekne urobit zapracovat do internych smernic a pod. a nie je problem je jasna dohladatelnost kto co s cim robil.. hoci pre mna osobne je prijatelnejsia cesta urobit si SVN a tam ukladat verzie dokumentov, ukladat ich na server a namapovat pristupy podla potreby...
zk24
24.08.10,09:31
So všetkým, čo ponechávam v služobnom počítači musím rátať, že je "tak trošku" firemné. Ak mám niečo čo mi v práci pomáha a nechcem sa o to deliť so zamestnávateľom, nebudem to mávať uložené vo firemnom PC. Všetky osobné veci, aj také čo v práci používam a nechcem aby mal zamestnávateľ k tomu prístup mám na externom disku.

IT-čkár aj tak dokáže prelomiť heslo a aj bez hesla sa dostať do Tvojho PC bez toho, aby sme o tom vôbec vedeli.

My heslá na počítačoch nemáme preto aby sa tam nedostal môj zamestnávateľ, ale tretia osoba, nepovolaná.
Stefan2005
24.08.10,09:43
...My heslá na počítačoch nemáme preto aby sa tam nedostal môj zamestnávateľ, ale tretia osoba, nepovolaná.

:)
majkii
24.08.10,09:50
Kým ty si zodpovedný sám za odovzdanie grafického diela či technického výstupu (celkového alebo čiastočného), tak v ekonomickej sfére je to predsa len trochu iné - chcel by som vidieť reakciu toho zamestnávateľa, ktorému pracovníčka v termíne na odovzdanie DPH či uzávierky či iného reportu ide na OČR (a prehlasujem, že toto si môžu dovoliť zamestnanci len u výnimočných zamestnávateľov), odmietne svojmu zamestnávateľovi zdeliť heslo k súborom, v ktorých sa spracovnávajú podklady k týmto činnostiam, s odvolávkou na svoj zlepšovák v podkladovej tabuľke...

nejde o zlepšovák v podkladovej tabuľke, ale o otázku zodpovednosti, Zamestnávateľ, keď donúti zamestanca sprístupniť heslo, bude v prípade sporu zamestnávateľ ťahať za kratší koniec. S ostatným súhlasím
Chobot
24.08.10,22:01
Dobrý deň,

nadriadený si vypýtal odomna heslo do môjho PC pred mojím odchodom na dovolenku - ze ked bude treba nieco spravit, nech nie je problém. Heslo som mu nedal s odôvodnonením, že ked mame na PC hesla, tak to asi ma nejaky zmysel. Pracujem totiz s dôvernymi informaciami, ktore su velmi lahko zneuzitelne, tak sa bojim, aby sa to potom neobratilo proti mne. Po navrate z dovolenky vidim, ze rozposlal mail, v ktorom navrhuje, aby sme mu hesla zverejnovali i ked budeme out co i len 1 den. Ze ziadneho zneuzitia sa bat nemusime, bla bla - dost ironicky napisany mail. Môze mi taketo nieco nakazat? Ak hej, OK, heslo dam, ved je to jeho majetok, len sa naozaj obavam, ze potom sa do mna môze velmi lahko obut nejaky jeho sef, a sef jeho sefa - ze som nieco porusil... Smernicu o praci na sluzobnych PC zial nemame, tak sa nemam na co odvolat, i ked citim, ze by asi namal môj nadriadeny pytat heslo od PC. Alebo sa mylim? prosim o radu a vysvetlenie co a ako. ďakujem

Ak sa do PC prihlasuješ prostredníctvom prihlasovacieho mena a hesla, tak nadriadený nemá právo od teba požadovať tvoje prístupové údaje. Môže mať prístupové práva do tvojho PC, ale jednoznačne pod svojimi prihlasovacími údajmi. Viac som o tom písal tu:

http://www.porada.sk/t125534-pravo-zamestnavatela.html
Chobot
24.08.10,22:03
Má na to nárok, PC je majetkom spoločnosti pre ktorú pracuješ.

Zásadne nesúhlasím. PC možno je jeho majetkom, ale za prácu, ktorú vykonáva pracovník na svojom PC pod svojim menom zodpovedná on.