marama
07.11.05,14:58
Spoločnosť mi predložila na zučtovanie dodavat.fakturu z r.2002. Tuto zaučtujem ako mimoriadny naklad. Mozem vsak uplatnit odpocet DPH dodatoc. DP DPH?
Jana Acsová
07.11.05,14:00
Spoločnosť mi predložila na zučtovanie dodavat.fakturu z r.2002. Tuto zaučtujem ako mimoriadny naklad. Mozem vsak uplatnit odpocet DPH dodatoc. DP DPH?V tomto prípade sú zrejme aj dôležité dôvody, prečo bola faktúra predložená k zúčtovaniu tak oneskorene. Od tejto skutočnosti by sa mohla odvíjať aj možnosť daň odpočítať.
marama
07.11.05,14:13
No to ti nepoviem ten dôvod. Urcite tam nebolo ziadne reklamacne konanie a pod. Jednoducho ju zrejme niekto zapotrosil (či dodavatel al. odberatel - neviem). Dodavatel teraz urgoval uhradu tym, ze poslal faxom kopiu fa, oni ju uznali, zaplatili. Ja som este musela od nich dolovat original faktury!
Paula
07.11.05,14:40
No to ti nepoviem ten dôvod. Urcite tam nebolo ziadne reklamacne konanie a pod. Jednoducho ju zrejme niekto zapotrosil (či dodavatel al. odberatel - neviem). Dodavatel teraz urgoval uhradu tym, ze poslal faxom kopiu fa, oni ju uznali, zaplatili. Ja som este musela od nich dolovat original faktury!To sa stáva. Ak ide o významnú sumu a majiteľ bez ohľadu na nárok na odpočet by DPH chcel uplatniť (nenájdu sa dôležité dôvody, ako uvádza AVO), dala by som mu napísať vlastnoručne na danú faktúru, že je to jeho rozhodnutie.
marama
07.11.05,14:49
Podnikatel na tom netrva. Ja len chcem vediet ci ten narok je, resp. ci je tam nejaka lehota dokedy si môze uplatnit odpocet. Neviem to v zakone najst. Ja som mu uz povedala, ze tam narok na odpocet nie je , pretoze uz uplynuli 3 roky, ale teraz, ked to pozeram do zakona, neviem kde som tie 3 roky vzala.
Econs
07.11.05,15:18
Podnikatel na tom netrva. Ja len chcem vediet ci ten narok je, resp. ci je tam nejaka lehota dokedy si môze uplatnit odpocet. Neviem to v zakone najst. Ja som mu uz povedala, ze tam narok na odpocet nie je , pretoze uz uplynuli 3 roky, ale teraz, ked to pozeram do zakona, neviem kde som tie 3 roky vzala.

V podstate si mu povedala dobre, ze tam už nárok nie je. Resp., aby som sa vyjadril jasne: NIE JE NÁROK NA DODATOČNÉ UPLATNENIE DANE NA VSTUPE FORMOU DODATOČNÉHO PRIZNANIA K DPH. V tomto zmysle nemôžeš urobiť nič.

Teraz je už len na Tebe/resp. na jeho rozhodnutí, či budete postupovať tak, že sa rozhodnete uplatniť nárok na odpočítanie dane v riadnom priznaní, t.j. v priznaní za najbližšie zdaňovacie obdobie na základe toho, že doteraz nebola splnená podmienka, že máte daňový doklad a že je zaúčtovaný.
A tak môžete postupovať vtedy, keď budete vedieť dostatočne a jasne zdôvodniť, že doteraz ste daný doklad nezaúčtovali, pretože ste ho nemali z dôvodu takého a takého.
Ak by som to takto zdôvodniť nedokázal, DPH by som zaúčtoval ako neuplatnenú a obetoval ju.
Jana Acsová
07.11.05,15:21
betka
16.12.08,18:07
Mám DFA z roku 1997, kedy nárok na odpočítanie DPH bol až vtedy, keď bola DPH uhradená. Nebola uhr. ani čiast. FA, nárok na odpočítanie nebol.
V tomto mes. došlo k úhrade DFA, a teda si odpočítam DPH, však?

(Nemôžem to nikde nájsť v par. 85 z o DPH) Vďaka
Tweety
16.12.08,18:18
Mám DFA z roku 1997, kedy nárok na odpočítanie DPH bol až vtedy, keď bola DPH uhradená. Nebola uhr. ani čiast. FA, nárok na odpočítanie nebol.
V tomto mes. došlo k úhrade DFA, a teda si odpočítam DPH, však?

(Nemôžem to nikde nájsť v par. 85 z o DPH) Vďaka
Pozri § 85, hlavne odst.6.
betka
17.12.08,06:23
Pozri § 85, hlavne odst.6.

Ďakujem, Maji. Mala som ho zakrúžkovaný, ale už neviem ani čítať. Nezdalo sa mi, že do 30.4.( prvá časť vety) to fungovalo, až zaplatením DPH.
Mne sa v hlave marí, že to bolo o niečo skôr.
ďakujem ešte raz.:)