armor1
23.08.10,09:38
Chcel by som Vás poprosiť o radu ohľadom rodičovskej dovolenky. Dieťa sa narodilo 08.08.2007. Ktorý deň je posledným dňom rodičovskej dovolenky a ktorý dňom nástupu do práce. Zákon 571/2009 §3 odsek 2 a) hovorí že nárok je do troch rokov veku, nehovorí však či vrátane dňa narodenín alebo nie. Ďakujem veľmi pekne.
Tweety
23.08.10,07:39
Chcel by som Vás poprosiť o radu ohľadom rodičovskej dovolenky. Dieťa sa narodilo 08.08.2007. Ktorý deň je posledným dňom rodičovskej dovolenky a ktorý dňom nástupu do práce. Zákon 571/2009 §3 odsek 2 a) hovorí že nárok je do troch rokov veku, nehovorí však či vrátane dňa narodenín alebo nie. Ďakujem veľmi pekne.
Končí dňom 8.8., teda 9.8. je prvým dňom nástupu do práce, samozrejme, nástup môže byť aj skorší.
armor1
23.08.10,07:52
kde sa presne špecifikuje že je to vrátane tretích narodenín dieťaťa? Je to niekde v zákone? Ďakujem
Tweety
23.08.10,07:53
kde sa presne špecifikuje že je to vrátane tretích narodenín dieťaťa? Je to niekde v zákone? Ďakujem
Veď to máš jasne uvedené, že do troch rokov veku dieťaťa, a tri roky bude mať kedy? No predsa 8.8.2010.:) Nemusí byť všetko dopodrobna dané zákonom, niekedy stačí aj zdravý sedliacky rozum.
armor1
13.09.10,05:42
Čaute, ohľadom tejto temy som položil otázočku na ústredie UPSVAR:
Dobrý deň,
Chcel by som Vás poprosiť o radu ohľadom rodičovskej dovolenky. Ktorým dňom končí nárok na rodičovskú dovolenku? Kedy je zamestnanec povinný nastúpiť do práce?
Môj prípad: Dieťa sa narodilo 08.08.2007. Matka by sa mala vrátiť podľa mňa do zamestnania najneskôr 08.08.2010. Teda posledný deň rodičovskej dovolenky je 07.08.2010.
Môžete mi to potvrdiť alebo vyvrátiť?
Ďakujem veľmi pekne

toto mi došlo z ústredia UPSVARu.
V praxi sa rozlisuje pravnicke pocitanie casu a prirodzene pocitanie casu.
Prirodzene pocitanie casu sa pouziva aj pri vypocte veku cloveka. Ako den narodenia sa pocita den, v ktorom sa dieta narodilo, vo vami uvedenom pripade je to den 8.8.2007. Treti rok zivota toto dieta dosiahlo uplynutim dna 7.8.2007, tzn. dna 8.8.2010. Tento den je prvym dnom zaciatku plynutia dalsieho roka zivota dietata.
Z uvedeneho vyplyva, ze dieta nar. 8.8.2007 bolo posledny den 7.8.2010 dietatom "DO" troch rokov veku.

Ak tento rodic cerpal rodicovsku dovolenku "do troch rokov veku dietata", poslednym dnom cerpania rodicovskej dovolenky bol den 7.8.2010 (vratane tohto dna).
Nasledujuci den - 8.8.2010 mal rodic nastupit do zamestnania, nakolko ide o prvy den po skonceni cerpania rodicovskej dovolenky.

S pozdravom


Takže? Už som z toho zmätený
vieraaaa
13.09.10,06:14
Čo sa týka logiky, takto by to bolo správnejšie, lebo keď sa dieťa narodí napr.8.8. - to je jeho prvý deň, nie nultý. Takže ak sa narodilo 8.8.2007, tak 8.8.2010 má 3 roky aj 1 deň. Veď aj odchod do dôchodku sa tak ráta. Ak sa človek narodil 8.8., tak napr. pri odchode do dôchodku v 62 rokoch to je, že 8.8. už je poberateľ dôchodku.
Iba že, v poslednej dobe nie je vždy dobré hľadať logiku.
Ja som minulý rok v marci tiež rátala tak, ako je stanovisko ústr. UPSVaR, ale potom som si to overovala aj na našom ÚPSVaR - telefonicky, a bolo mi to vysvetlené, že rodič. dovol. ešte trvá napr. toho 8.8., tj. v deň 3-tích narodenín dieťaťa.
brčko
13.09.10,20:46
Čaute, ohľadom tejto temy som položil otázočku na ústredie UPSVAR:
Dobrý deň,
Chcel by som Vás poprosiť o radu ohľadom rodičovskej dovolenky. Ktorým dňom končí nárok na rodičovskú dovolenku? Kedy je zamestnanec povinný nastúpiť do práce?
Môj prípad: Dieťa sa narodilo 08.08.2007. Matka by sa mala vrátiť podľa mňa do zamestnania najneskôr 08.08.2010. Teda posledný deň rodičovskej dovolenky je 07.08.2010.
Môžete mi to potvrdiť alebo vyvrátiť?
Ďakujem veľmi pekne

toto mi došlo z ústredia UPSVARu.
V praxi sa rozlisuje pravnicke pocitanie casu a prirodzene pocitanie casu.
Prirodzene pocitanie casu sa pouziva aj pri vypocte veku cloveka. Ako den narodenia sa pocita den, v ktorom sa dieta narodilo, vo vami uvedenom pripade je to den 8.8.2007. Treti rok zivota toto dieta dosiahlo uplynutim dna 7.8.2007, tzn. dna 8.8.2010. Tento den je prvym dnom zaciatku plynutia dalsieho roka zivota dietata.
Z uvedeneho vyplyva, ze dieta nar. 8.8.2007 bolo posledny den 7.8.2010 dietatom "DO" troch rokov veku.

Ak tento rodic cerpal rodicovsku dovolenku "do troch rokov veku dietata", poslednym dnom cerpania rodicovskej dovolenky bol den 7.8.2010 (vratane tohto dna).
Nasledujuci den - 8.8.2010 mal rodic nastupit do zamestnania, nakolko ide o prvy den po skonceni cerpania rodicovskej dovolenky.

S pozdravom


Takže? Už som z toho zmätený


poznám toto stanovisko UPSVaR. Preto chceli do zákona o rodič.príspevku presadiť to, že nárok na RP zaniká až koncom mesiaca, v ktorom dieťa DOVRšI tri roky (vid § 6 ods.2 písm. a Zákon o rodič.príspoevku), čo sa im podarilo konečne od 1.1.2010. Dovtedy ak dieťa malo 3roky napr. 1.7.2009, tak za júl už nemala mamička nárok na rodič.príspevok. Podla zákona účinného od 1.1.2010 už má nárok aj v prípade ak prvého v mesici dovrši 3roky, má nárok na RP ak splna ostatné podmienky a poberá RP podla tohto zákona.

Hladala som na nete nejakú definíciu plynutia veku, no nič som nenašla. Skúsim neskôr ešte pohladať, podla toho, ako to nazvali oni v odpovedi na tvoju otázku.

Zákonník práce síce hovorí "do troch rokov" (tj. nie do dovršenia troch rokov), ale v praxi čo tu od všetkých mzdárok som čítala, sa poskytuje RD až do "dovršenia" troch rokov, tj. 8.8.2010 ešte možno čerpať RD.

Mi len tak napadlo: Možno ak by ste pracovali na upsvar, tak musíte nastúpiť už 8.8.2010 do práce :)